Obowiązki pracodawcy w przypadku zbiegu egzekucji
REKLAMA
Od 2012 r. dokonujemy alimentacyjnego zajęcia komorniczego z wynagrodzenia pracownika. W listopadzie 2013 r. otrzymaliśmy od drugiego komornika kolejne zajęcie komornicze wynagrodzenia tego samego pracownika, niealimentacyjne. Pracownik otrzymuje tylko minimalne wynagrodzenie. Nie ma więc możliwości dokonania drugiego zajęcia. Jak w takim przypadku powinniśmy postąpić?
REKLAMA
Powinni Państwo powiadomić obydwu komorników o zaistniałej sytuacji. Do czasu rozstrzygnięcia właściwości komornika, który dalej będzie prowadził sprawę, potrącane kwoty należy przekazywać pierwszemu komornikowi.
Po otrzymaniu kolejnego zajęcia wynagrodzenia przez innego komornika pracodawca informuje go, że wynagrodzenie, do którego została skierowana egzekucja, jest zajęte. Powiadomienia pracodawca powinien dokonać w ciągu 7 dni.
Pracodawca samodzielnie nie rozstrzyga, który komornik jest właściwy do dalszego prowadzenia egzekucji. W przypadku zbiegu egzekucji do tych samych rzeczy, wierzytelności lub praw, dalszą egzekucję prowadzi komornik właściwy według miejsca zamieszkania dłużnika. Jeżeli żaden z komorników nie jest właściwy lub właściwych jest kilku komorników, komornik, który później wszczął egzekucję, niezwłocznie przekazuje sprawę komornikowi, który pierwszy wszczął egzekucję, o czym zawiadamia wierzyciela (art. 7731 Kodeksu postępowania cywilnego).
Do egzekucji z wynagrodzenia za pracę komornik przystępuje przez jego zajęcie (art. 881 Kodeksu postępowania cywilnego). Ponadto komornik wzywa pracodawcę, aby w określonych granicach nie wypłacał dłużnikowi poza częścią wolną od zajęcia żadnego wynagrodzenia, lecz przekazywał zajęte wynagrodzenie wierzycielowi egzekwującemu albo komornikowi.
Komornik zawiadamia dłużnika (także pracodawcę), że do wysokości egzekwowanego świadczenia i aż do pełnego pokrycia długu nie wolno mu odbierać wynagrodzenia poza częścią wolną od zajęcia ani rozporządzać nim w żaden inny sposób.
Podstawa prawna:
- art. 7731, art. 881 ustawy z 17 listopada 1964 r. – Kodeks postępowania cywilnego – Dz.U. Nr 43, poz. 296; ost.zm. Dz.U. z 2013 r., poz. 880
REKLAMA

- Czytaj artykuły
- Rozwiązuj testy
- Zdobądź certyfikat
REKLAMA