| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Kadry > Wiadomości > Wypłata emerytur kapitałowych

Wypłata emerytur kapitałowych

Wypłata emerytur kapitałowych przez ZUS znajduje się na etapie przygotowania. Władze zakładu deklarują, że nie będzie zatrudniania nowych pracowników. Największymi wyzwaniami mają być: rozliczanie wszystkich kont i współpraca z OFE.

Prezes Zakładu Ubezpieczeń Społecznych Zbigniew Derdziuk podkreśla, że koszt przygotowania do wypłaty emerytur kapitałowych będzie można oszacować po wdrożeniu zmian czyli za około półtora roku. Obecnie, według prezesa, ZUS na wszystkie informatyczne modernizacje wydaje około 80 - 90 milionów złotych. Obsługa wypłaty emerytur kapitałowych, jak twierdzi Zbigniew Derdziuk, będzie jednak tańsza.

Zobacz również serwis: Emerytury i renty

Prezes ZUS-u podkreśla, że przygotowanie do wypłat emerytur kapitałowych odbędzie się bez zwiększania zatrudnienia w instytucji. Zbigniew Derdziuk zastrzega jednak, że więcej pracowników zakładu zostanie skierowanych do centrów obsługi telefonicznej, gdzie może zadzwonić każdy Polak.

Jednym z ważnych elementów zmian jest przygotowanie do przyjęcia deklaracji od tych, którzy zdecydują się na dalsze przekazywanie części składek do OFE. Wiceprezes ZUS Dariusz Śpiewak wyjaśnia, że najłatwiej będzie to zrobić za pośrednictwem internetu. Już teraz zakład uruchomił platformę usług elektronicznych (pue.zus.pl), za pomocą której w przyszłości będzie można złożyć deklarację.

Zadaj pytanie: Forum Kadry

Urzędnicy ZUS-u przypominają, że od 1 kwietnia do 31 lipca przyszłego roku będzie można złożyć oświadczenie o przekazywaniu składek do Otwartych Funduszy Emerytalnych. Podobne deklaracje będzie można złożyć także w 2016 roku, a następnie co cztery lata.

Czytaj także

Narzędzia kadrowego

POLECANE

URLOPY WYPOCZYNKOWE

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Eksperci portalu infor.pl

Magdalena Łomozik

Dyplomowany konsultant feng shui

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »