Korekta odpisu na zfśs w trakcie roku
REKLAMA
W okresie od stycznia do maja 2013 r. zatrudniliśmy 4 pracowników w pełnym wymiarze czasu pracy. Czy możemy dokonać korekty odpisu na zfśs na ten rok i wpłacić brakujące środki wcześniej niż na koniec grudnia?
REKLAMA
Mogą Państwo dokonać korekty odpisu na zfśs wcześniej i dopłacić brakujące środki na rachunek funduszu. Jeżeli jednak 31 grudnia 2013 r. stan zatrudnienia będzie inny niż w chwili dokonywania korekty odpisu, to będą Państwo zobowiązani ponownie przeliczyć odpis. Szczegóły w uzasadnieniu.
Podstawę naliczania odpisu na zfśs stanowi przeciętna planowana w danym roku kalendarzowym liczba zatrudnionych u pracodawcy, skorygowana w końcu roku do faktycznej przeciętnej liczby zatrudnionych, obejmująca pracowników zatrudnionych w pełnym i niepełnym wymiarze czasu pracy – po przeliczeniu na pełny wymiar czasu pracy (§ 1 rozporządzenia w sprawie sposobu ustalania przeciętnej liczby zatrudnionych w celu naliczania odpisu na zakładowy fundusz świadczeń socjalnych). Ustawodawca nie zakazał korygowania odpisu w ciągu roku, przy czym ostateczna wysokość odpisu i tak będzie wynikać z przeciętnej liczby zatrudnionych obliczonej w etatach, obowiązującej 31 grudnia danego roku.
W wyniku korekty odpisu na fundusz może powstać niedopłata lub nadpłata środków albo wysokość odpisu może nie ulec zmianie (jeżeli planowana przeciętna liczba zatrudnionych nie zmieniła się). Przy korekcie zmniejszającej wartość odpisu (zaliczonego wcześniej do kosztów uzyskania przychodów) pracodawca przekazuje różnicę na rachunek bieżący z jednoczesnym zmniejszeniem kosztów uzyskania lub nadpłacone środki zalicza na poczet odpisów na następny rok (jeżeli w następnym roku fundusz będzie tworzony).
Podstawa prawna:
- § 1 rozporządzenia Ministra Pracy i Polityki Społecznej z 9 marca 2009 r. w sprawie sposobu ustalania przeciętnej liczby zatrudnionych w celu naliczania odpisu na zakładowy fundusz świadczeń socjalnych – Dz.U. Nr 43, poz. 349
- art. 5 ust. 6 ustawy z 4 marca 1994 r. o zakładowym funduszu świadczeń socjalnych – j.t. Dz.U. z 2012 r., poz. 592; ost.zm. Dz.U. z 2013 r., poz. 747
REKLAMA
REKLAMA
- Czytaj artykuły
- Rozwiązuj testy
- Zdobądź certyfikat