REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Ubieganie się o szkolenia indywidualne i grupowe - procedury

Joanna Niemyjska
Szkolenia indywidualne i grupowe. /Fot. Fotolia
Szkolenia indywidualne i grupowe. /Fot. Fotolia
Fotolia

REKLAMA

REKLAMA

Ubieganie się o szkolenia indywidualne i grupowe wiąże się z określonymi procedurami działania. Jak wyglądają szczegółowe warunki organizacji szkoleń finansowanych ze środków Funduszu Pracy?

Szkolenie szansą dla pracowników

Jest ono jedną z podstawowych, a zarazem najpopularniejszych form wsparcia, jakie oferują powiatowe urzędy pracy w Polsce. Szkolenie – bo o nim mowa, to szansa na uzupełnienie kwalifikacji, a nawet całkowite przekwalifikowanie, a w rezultacie – na zdobycie wymarzonej pracy.

Autopromocja

Urzędy pracy co roku przygotowują plan szkoleń grupowych, biorąc pod uwagę zapotrzebowanie rynku pracy na pracowników, a przy tym kierując się także racjonalnością wydatków. Poza tym planem istnieje też możliwość ubiegania się o szkolenie indywidualne.

Wskazane jest, aby w szkoleniach z urzędu pracy brały udział osoby, które nie posiadają kwalifikacji zawodowych lub też stanęły przed koniecznością zmiany bądź uzupełnienia swoich kwalifikacji. Niekiedy powodem udziału w szkoleniu może też być utrata zdolności do wykonywania pracy w dotychczasowym zawodzie oraz brak umiejętności aktywnego poszukiwania pracy. W praktyce wiele osób zarejestrowanych w urzędzie pracy spełnia te kryteria.

Szkolenie finansowane przez starostę z Funduszu Pracy odbywa się w formie kursu realizowanego według planu nauczania, który obejmuje nie mniej niż 25 godzin zegarowych w tygodniu, chyba że przepisy odrębne przewidują niższy wymiar szkolenia. Szkolenie może trwać do 6 miesięcy, a w sytuacjach uzasadnionych programem szkolenia – nie dłużej niż 12 miesięcy. W przypadku osób bez kwalifikacji zawodowych szkolenie może trwać do 12 miesięcy, a w sytuacjach, które są uzasadnione programem szkolenia – nie dłużej niż 24 miesiące.

Zobacz również serwis: Szkolenia i rozwój

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Kto może korzystać z oferty szkoleniowej?

O szkolenia, które będą sfinansowane przez powiatowy urząd pracy, mogą ubiegać się wszystkie osoby, które są zarejestrowane jako bezrobotne w powiatowym urzędzie pracy. Ponadto istnieje też grupa osób zarejestrowanych jako poszukujące pracy, które także mogą ubiegać się o sfinansowanie szkolenia. Należą do nich:

 • pracownicy w okresie wypowiedzenia stosunku pracy lub stosunku służbowego z przyczyn dotyczących zakładu pracy,
 • osoby zatrudnione u pracodawcy, wobec którego ogłoszono upadłość lub który jest w stanie likwidacji z wyłączeniem likwidacji w celu prywatyzacji,
 • osoby, które otrzymują świadczenie socjalne przysługujące na urlopie górniczym lub górniczy zasiłek socjalny, określone w odrębnych przepisach,
 • osoby, które biorą udział w zajęciach centrum integracji społecznej lub indywidualnym programie integracji, o którym mowa w przepisach o pomocy społecznej,
 • żołnierze rezerwy,
 • osoby, które pobierają rentę szkoleniową,
 • osoby pobierające świadczenie szkoleniowe,
 • osoby podlegające ubezpieczeniu społecznemu rolników w pełnym zakresie na podstawie przepisów o ubezpieczeniu społecznym rolników jako domownik lub małżonek rolnika, jeżeli zamierzają podjąć zatrudnienie, inną pracę zarobkową lub działalność poza rolnictwem,
 • osoby w wieku 45 lat i powyżej, które pracują, wykonują inną pracę zarobkową lub działalność gospodarczą i są zainteresowane pomocą w rozwoju zawodowym.

Stypendium szkoleniowe

Osoby, które wezmą udział w szkoleniu finansowanym przez urząd pracy, mogą liczyć na wypłatę stypendium szkoleniowego. Osoby zarejestrowane jako bezrobotne mogą otrzymywać stypendium w wysokości 120 proc. zasiłku dla osób bezrobotnych, pod warunkiem, że liczba godzin szkolenia wynosi co najmniej 150 godzin miesięcznie. Jeżeli tych godzin jest mniej, wysokość stypendium jest ustalana proporcjonalnie, przy czym wynosi ono nie mniej niż 20 proc. kwoty zasiłku dla osób bezrobotnych.

Polecamy także: Pomoc dla bezrobotnych w 2014 roku

Szkolenie grupowe a indywidualne

Wiele osób bezrobotnych zadaje sobie pytanie: Czy procedura ubiegania się o sfinansowanie szkolenia jest trudna? W przypadku szkoleń grupowych jest ona stosunkowo prosta. Wystarczy bowiem wybrać interesujące nas szkolenie z planu szkoleń, a następnie postąpić zgodnie z wytycznymi urzędu, który organizuje proces rekrutacji na dane szkolenie. Zwykle procedury urzędu ograniczają się do wypełnienia zgłoszenia i spotkania z urzędnikiem w celu potwierdzenia chęci udziału w szkoleniu. Później nie pozostaje nic innego, jak oczekiwanie na kontakt ze strony urzędu.

W przypadku sfinansowania szkolenia indywidualnego sytuacja jest nieco bardziej skomplikowana. W tym bowiem wypadku trzeba wypełnić wniosek o sfinansowanie szkolenia indywidualnego. Ponadto, zgodnie z zasadami przyznawania tego dofinansowania, należy uzasadnić celowość odbycia wybranego szkolenia. Tego rodzaju uzasadnienie może przybrać różną formę, np. deklaracji pracodawcy o zatrudnieniu po zakończeniu szkolenia albo własną deklarację o założeniu działalności gospodarczej po jego ukończeniu. Prawidłowo wypełniony wniosek wraz załącznikami należy złożyć w swoim urzędzie pracy, w okresie, kiedy są dostępne środki na tę formę wsparcia lub też urząd pracy ogłosił nabór takich wniosków. W ciągu 30 dni wniosek powinien być rozpatrzony.

Warto skorzystać z tej formy wsparcia, ponieważ urząd może sfinansować wysokość szkolenia, maksymalnie do kwoty 300 proc. przeciętnego wynagrodzenia za pracę (aktualnie 11 070 90 zł). Należy przy tym zaznaczyć, że niektóre urzędy pracy wprowadzają pewne ograniczenia, w związku z czym kwota dofinansowania może być trochę niższa. Ponadto urząd pracy finansuje także koszty badań lekarskich i psychologicznych, koszty egzaminów, dojazdu, a w szczególnych sytuacjach również zakwaterowania i wyżywienia.

Przed złożeniem wniosku o dofinansowanie szkolenia, bezwzględnie należy zapoznać się z zasadami przyznawania tego dofinansowania. W zasadach urzędy informują o maksymalnej kwocie dostępnego dofinansowania oraz np. o okresie, w jakim wymagane jest założenie działalności, jeżeli ktoś zadeklarował jej otwarcie po ukończeniu szkolenia.

Zadaj pytanie: Forum Kadry

Przerwanie szkolenia i jego konsekwencje

Niekiedy zdarzają się sytuacje, które powodują, że jesteśmy zmuszeni do przerwania szkolenia. Osoby bezrobotne, które przerwą szkolenie ze swojej winy, bez powodu, zostają wyrejestrowane z urzędu pracy na 120 dni (pierwsze przerwanie szkolenia). Ponadto osoba, która zostanie skierowana na szkolenie i nie ukończy go z własnej winy, zobowiązana jest do zwrotu kosztów szkolenia. Jeżeli jednak powodem przerwania szkolenia jest podjęcie zatrudnienia, innej pracy zarobkowej lub otwarcie działalności gospodarczej osoba bezrobotna nie ponosi z tego tytułu żadnych konsekwencji. Warto dodać, że osoby bezrobotne, które w trakcie szkolenia podejmą zatrudnienie lub założą działalność, mogą kontynuować szkolenie i nadal otrzymywać stypendium w kwocie 20 proc. zasiłku dla osób bezrobotnych, przy czym nie są wówczas odprowadzane składki na ubezpieczenie społeczne od uzyskanego stypendium.

Podsumowując, można stwierdzić, że sam proces ubiegania się o szkolenie indywidualne lub grupowe nie jest trudny. Warto jednak zawsze pamiętać o tym, aby zapoznać się ze szczegółowymi informacjami na temat rekrutacji i zasad przyznawania tego rodzaju dofinansowania, które urzędy pracy umieszczają na swoich stronach internetowych.

Podstawa prawna:

Ustawa z dnia 20 kwietnia 2004 r. o promocji zatrudnienia i instytucjach rynku pracy (Dz.U. z 2004 r. Nr 99, poz. 1001 z późn. zm.)

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: Zielona Linia
Czy ten artykuł był przydatny?
tak
nie
Dziękujemy za powiadomienie - zapraszamy do subskrybcji naszego newslettera
Jeśli nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania w tym artykule, powiedz jak możemy to poprawić.
UWAGA: Ten formularz nie służy wysyłaniu zgłoszeń . Wykorzystamy go aby poprawić artykuł.
Jeśli masz dodatkowe pytania prosimy o kontakt

Komentarze(0)

Pokaż:

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
  QR Code
  Uprawnienia rodzicielskie
  certificate
  Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
  1/10
  Ile tygodni urlopu macierzyńskiego można maksymalnie wykorzystać jeszcze przed porodem?
  nie ma takiej możliwości
  3
  6
  9 - tylko jeśli pracodawca wyrazi na to zgodę
  Następne
  Kadry
  Zapisz się na newsletter
  Zobacz przykładowy newsletter
  Zapisz się
  Wpisz poprawny e-mail
  29 lutego – dodatkowy dzień w roku? Jak to jest z tym czasem i czy masz go dla siebie?

  Dziś 29 lutego 2024 roku – masz dodatkowy dzień w roku i zastanawiasz się co z nim zrobić? Czym dla Ciebie jest czas? Czy umiesz nadać mu priorytet? Poznaj 8 zasad efektywnego zarządzania czasem i znajdź czas dla siebie. Finalnie „nie chodzi o to, żeby mieć czas. Chodzi o to, żeby z niego korzystać”. Praktycznych rad udziela psycholog Aleksandra Kolińska.

  Od 1 kwietnia nowe stawki za wypadki przy pracy. 1431 zł za 1% uszczerbku [Obwieszczenie z 21 lutego 2024 r.]

  Są już znane stawki odszkodowań za wypadki przy pracy. 1% uszczerbku na zdrowiu wyceniono na 1431 zł.

  Czy 10 marca 2024 to niedziela handlowa?

  Czy 10 marca 2024 to niedziela handlowa? Czy w marcu 2024 jest niedziela handlowa? Kiedy wypadają niedziele handlowe w 2024 roku? Gdzie nie obowiązuje zakaz handlu? 

  Urlop macierzyński dla rodziców wcześniaków i noworodków wymagających hospitalizacji - ruszyły prace

  W dniu 15 lutego 2024 roku ruszyły prace w Ministerstwie Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej nad opracowaniem prawnych rozwiązań w zakresie uprawnień rodzicielskich dla rodziców dzieci przedwcześnie urodzonych oraz dzieci hospitalizowanych po urodzeniu. To poważny problem. Środowiska reprezentujące rodziców wcześniaków wskazują, że mama każdego wcześniaka, który wymaga hospitalizacji po narodzinach, miała prawo skorzystać z pełnopłatnego zwolnienia lekarskiego z tytułu opieki nad dzieckiem, a urlop macierzyński, żeby zaczynał się wraz z wypisem dziecka do domu. Dodatkowo, mamy wcześniaków aktualnie przebywające na urlopie macierzyńskim proszą o wydłużenie im tego urlopu o czas, jaki dziecko spędziło w szpitalu. 

  REKLAMA

  1,5 mld zł dla samorządów - zyskają pracownicy administracji i interesanci

  Jak podaje Ministerstwo Cyfryzacji ponad 2 tys. samorządów ze wszystkich województw uzyskało wsparcie w ramach projektu Cyberbezpieczny Samorząd. Otrzymają one do 850 tys. złotych na działania z zakresu cyberbezpieczeństwa. Podpisaliśmy pierwszą umowę na realizację grantu, teraz rusza podpisywanie umów ze wszystkimi jednostkami samorządu, które zakwalifikowały się do wsparcia – poinformował wicepremier, minister cyfryzacji Krzysztof Gawkowski.

  Świadczenie wyrównawcze dla działaczy opozycji antykomunistycznej. Od 1 marca 2024 r. próg uprawniający do świadczenia wzrasta do 3415,50 zł

  Działacze opozycji antykomunistycznej są uprawnieni do świadczenia wyrównawczego jeżeli pobierane przez nich świadczenia emerytalno-rentowe są niższe niż określona przepisami kwota. Obecnie próg uprawniający do świadczenia wyrównawczego wynosi 3046,29 zł; 1 marca 2024 r. wzrośnie do 3415,50 zł. 

  Słowacja – Dni wolne od pracy 2024

  Słowacja ma w swoim kalendarzu aż piętnaście dni wolnych od pracy w ciągu roku. Dzięki temu kraj ten plasuje się pod tym względem w czołówce Unii Europejskiej. Dla porównania – w Polsce są o dwa dni wolne mniej. Kiedy przypadają dni wolne od pracy na Słowacji w 2024 r.?

  Agencja Bezpieczeństwa Wewnętrznego dostanie podwyżki. Funkcjonariusze ABW zarobią nawet 16200 zł miesięcznie [Wyrównanie od 1 stycznia 2024 r.]

  Agencja Bezpieczeństwa Wewnętrznego to kolejna państwowa instytucja, którą dosięgnie fala podwyżek w sferze budżetowej. Zarobki w ABW wzrosną z poziomu 3900–13500 zł do poziomu 4700–16200 zł. Pójdą w górę także dodatki za stopień służbowy. Funkcjonariusze Agencji Bezpieczeństwa Wewnętrznego dostaną podwyżki z wyrównaniem od 1 stycznia 2024 r. 

  REKLAMA

  Nowe kwoty jednorazowego odszkodowania z tytułu wypadku przy pracy lub choroby zawodowej. Czy wzrosną od 1 kwietnia 2024 r.?

  Znamy wysokość odszkodowań z tytułu wypadku przy pracy lub choroby zawodowej. Jest nowe obwieszczenie Ministra Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej.

  2121 zł – taki miesięczny przychód może mieć bezrobotny. Od lipca 2024 r. – maksymalnie 2150 zł

  Bezrobotny zostanie wyrejestrowany z urzędu pracy jeśli podejmie jakąkolwiek pracę. Może jednak zachować status osoby bezrobotnej mając źródła przychodów z innego tytułu niż praca. Przepisy określają limit kwoty przychodów, jakie może uzyskiwać bezrobotny. 

  REKLAMA