REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Ubieganie się o szkolenia indywidualne i grupowe - procedury

Joanna Niemyjska
Szkolenia indywidualne i grupowe. /Fot. Fotolia
Szkolenia indywidualne i grupowe. /Fot. Fotolia
Fotolia

REKLAMA

REKLAMA

Ubieganie się o szkolenia indywidualne i grupowe wiąże się z określonymi procedurami działania. Jak wyglądają szczegółowe warunki organizacji szkoleń finansowanych ze środków Funduszu Pracy?

Szkolenie szansą dla pracowników

Jest ono jedną z podstawowych, a zarazem najpopularniejszych form wsparcia, jakie oferują powiatowe urzędy pracy w Polsce. Szkolenie – bo o nim mowa, to szansa na uzupełnienie kwalifikacji, a nawet całkowite przekwalifikowanie, a w rezultacie – na zdobycie wymarzonej pracy.

REKLAMA

Autopromocja

Urzędy pracy co roku przygotowują plan szkoleń grupowych, biorąc pod uwagę zapotrzebowanie rynku pracy na pracowników, a przy tym kierując się także racjonalnością wydatków. Poza tym planem istnieje też możliwość ubiegania się o szkolenie indywidualne.

Wskazane jest, aby w szkoleniach z urzędu pracy brały udział osoby, które nie posiadają kwalifikacji zawodowych lub też stanęły przed koniecznością zmiany bądź uzupełnienia swoich kwalifikacji. Niekiedy powodem udziału w szkoleniu może też być utrata zdolności do wykonywania pracy w dotychczasowym zawodzie oraz brak umiejętności aktywnego poszukiwania pracy. W praktyce wiele osób zarejestrowanych w urzędzie pracy spełnia te kryteria.

Szkolenie finansowane przez starostę z Funduszu Pracy odbywa się w formie kursu realizowanego według planu nauczania, który obejmuje nie mniej niż 25 godzin zegarowych w tygodniu, chyba że przepisy odrębne przewidują niższy wymiar szkolenia. Szkolenie może trwać do 6 miesięcy, a w sytuacjach uzasadnionych programem szkolenia – nie dłużej niż 12 miesięcy. W przypadku osób bez kwalifikacji zawodowych szkolenie może trwać do 12 miesięcy, a w sytuacjach, które są uzasadnione programem szkolenia – nie dłużej niż 24 miesiące.

Zobacz również serwis: Szkolenia i rozwój

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Kto może korzystać z oferty szkoleniowej?

O szkolenia, które będą sfinansowane przez powiatowy urząd pracy, mogą ubiegać się wszystkie osoby, które są zarejestrowane jako bezrobotne w powiatowym urzędzie pracy. Ponadto istnieje też grupa osób zarejestrowanych jako poszukujące pracy, które także mogą ubiegać się o sfinansowanie szkolenia. Należą do nich:

 • pracownicy w okresie wypowiedzenia stosunku pracy lub stosunku służbowego z przyczyn dotyczących zakładu pracy,
 • osoby zatrudnione u pracodawcy, wobec którego ogłoszono upadłość lub który jest w stanie likwidacji z wyłączeniem likwidacji w celu prywatyzacji,
 • osoby, które otrzymują świadczenie socjalne przysługujące na urlopie górniczym lub górniczy zasiłek socjalny, określone w odrębnych przepisach,
 • osoby, które biorą udział w zajęciach centrum integracji społecznej lub indywidualnym programie integracji, o którym mowa w przepisach o pomocy społecznej,
 • żołnierze rezerwy,
 • osoby, które pobierają rentę szkoleniową,
 • osoby pobierające świadczenie szkoleniowe,
 • osoby podlegające ubezpieczeniu społecznemu rolników w pełnym zakresie na podstawie przepisów o ubezpieczeniu społecznym rolników jako domownik lub małżonek rolnika, jeżeli zamierzają podjąć zatrudnienie, inną pracę zarobkową lub działalność poza rolnictwem,
 • osoby w wieku 45 lat i powyżej, które pracują, wykonują inną pracę zarobkową lub działalność gospodarczą i są zainteresowane pomocą w rozwoju zawodowym.

Stypendium szkoleniowe

Osoby, które wezmą udział w szkoleniu finansowanym przez urząd pracy, mogą liczyć na wypłatę stypendium szkoleniowego. Osoby zarejestrowane jako bezrobotne mogą otrzymywać stypendium w wysokości 120 proc. zasiłku dla osób bezrobotnych, pod warunkiem, że liczba godzin szkolenia wynosi co najmniej 150 godzin miesięcznie. Jeżeli tych godzin jest mniej, wysokość stypendium jest ustalana proporcjonalnie, przy czym wynosi ono nie mniej niż 20 proc. kwoty zasiłku dla osób bezrobotnych.

Polecamy także: Pomoc dla bezrobotnych w 2014 roku

Szkolenie grupowe a indywidualne

Wiele osób bezrobotnych zadaje sobie pytanie: Czy procedura ubiegania się o sfinansowanie szkolenia jest trudna? W przypadku szkoleń grupowych jest ona stosunkowo prosta. Wystarczy bowiem wybrać interesujące nas szkolenie z planu szkoleń, a następnie postąpić zgodnie z wytycznymi urzędu, który organizuje proces rekrutacji na dane szkolenie. Zwykle procedury urzędu ograniczają się do wypełnienia zgłoszenia i spotkania z urzędnikiem w celu potwierdzenia chęci udziału w szkoleniu. Później nie pozostaje nic innego, jak oczekiwanie na kontakt ze strony urzędu.

REKLAMA

W przypadku sfinansowania szkolenia indywidualnego sytuacja jest nieco bardziej skomplikowana. W tym bowiem wypadku trzeba wypełnić wniosek o sfinansowanie szkolenia indywidualnego. Ponadto, zgodnie z zasadami przyznawania tego dofinansowania, należy uzasadnić celowość odbycia wybranego szkolenia. Tego rodzaju uzasadnienie może przybrać różną formę, np. deklaracji pracodawcy o zatrudnieniu po zakończeniu szkolenia albo własną deklarację o założeniu działalności gospodarczej po jego ukończeniu. Prawidłowo wypełniony wniosek wraz załącznikami należy złożyć w swoim urzędzie pracy, w okresie, kiedy są dostępne środki na tę formę wsparcia lub też urząd pracy ogłosił nabór takich wniosków. W ciągu 30 dni wniosek powinien być rozpatrzony.

Warto skorzystać z tej formy wsparcia, ponieważ urząd może sfinansować wysokość szkolenia, maksymalnie do kwoty 300 proc. przeciętnego wynagrodzenia za pracę (aktualnie 11 070 90 zł). Należy przy tym zaznaczyć, że niektóre urzędy pracy wprowadzają pewne ograniczenia, w związku z czym kwota dofinansowania może być trochę niższa. Ponadto urząd pracy finansuje także koszty badań lekarskich i psychologicznych, koszty egzaminów, dojazdu, a w szczególnych sytuacjach również zakwaterowania i wyżywienia.

Przed złożeniem wniosku o dofinansowanie szkolenia, bezwzględnie należy zapoznać się z zasadami przyznawania tego dofinansowania. W zasadach urzędy informują o maksymalnej kwocie dostępnego dofinansowania oraz np. o okresie, w jakim wymagane jest założenie działalności, jeżeli ktoś zadeklarował jej otwarcie po ukończeniu szkolenia.

Zadaj pytanie: Forum Kadry

Przerwanie szkolenia i jego konsekwencje

Niekiedy zdarzają się sytuacje, które powodują, że jesteśmy zmuszeni do przerwania szkolenia. Osoby bezrobotne, które przerwą szkolenie ze swojej winy, bez powodu, zostają wyrejestrowane z urzędu pracy na 120 dni (pierwsze przerwanie szkolenia). Ponadto osoba, która zostanie skierowana na szkolenie i nie ukończy go z własnej winy, zobowiązana jest do zwrotu kosztów szkolenia. Jeżeli jednak powodem przerwania szkolenia jest podjęcie zatrudnienia, innej pracy zarobkowej lub otwarcie działalności gospodarczej osoba bezrobotna nie ponosi z tego tytułu żadnych konsekwencji. Warto dodać, że osoby bezrobotne, które w trakcie szkolenia podejmą zatrudnienie lub założą działalność, mogą kontynuować szkolenie i nadal otrzymywać stypendium w kwocie 20 proc. zasiłku dla osób bezrobotnych, przy czym nie są wówczas odprowadzane składki na ubezpieczenie społeczne od uzyskanego stypendium.

Podsumowując, można stwierdzić, że sam proces ubiegania się o szkolenie indywidualne lub grupowe nie jest trudny. Warto jednak zawsze pamiętać o tym, aby zapoznać się ze szczegółowymi informacjami na temat rekrutacji i zasad przyznawania tego rodzaju dofinansowania, które urzędy pracy umieszczają na swoich stronach internetowych.

Podstawa prawna:

Ustawa z dnia 20 kwietnia 2004 r. o promocji zatrudnienia i instytucjach rynku pracy (Dz.U. z 2004 r. Nr 99, poz. 1001 z późn. zm.)

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: Zielona Linia

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code
Uprawnienia rodzicielskie
certificate
Jak zdobyć Certyfikat:
 • Czytaj artykuły
 • Rozwiązuj testy
 • Zdobądź certyfikat
1/10
Ile tygodni urlopu macierzyńskiego można maksymalnie wykorzystać jeszcze przed porodem?
nie ma takiej możliwości
3
6
9 - tylko jeśli pracodawca wyrazi na to zgodę
Następne
Kadry
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Pracownicy pokolenia Z są postrachem pracodawców, a czego boją się zetki?

Pracownicy pokolenia Z są postrachem pracodawców, HR-owców i rekruterów. A czego boją się zetki? Czy pokolenie Z jest przygotowane do wejścia na rynek pracy?

Świadczenia dla osób niepełnosprawnych 2024 i 2025 r. Jak wystąpić, wysokość, terminy

Poniżej znajduje się zbiór świadczeń dla osób niepełnosprawnych wraz z informacjami o tym, jakie warunki należy spełniać by ubiegać się o konkretne świadczenia, jak o nie wystąpić, a także o ich wysokości.

MRPiPS: Rząd poprze projekt ustawy dotyczącej renty wdowiej. W czwartek będzie drugie czytanie w Sejmie. Jakie zmiany zaproponował rząd?

Rząd poprze obywatelski projekt ustawy w sprawie renty wdowiej - poinformowała Agnieszka Dziemianowicz-Bąk, minister rodziny, pracy i polityki społecznej. W czwartek, 25 lipca, Sejm przeprowadzi drugie czytanie projektu.

Czy można zwolnić pracownika w wieku przedemerytalnym? Oczywiście, że można!

Pracodawca nie może wypowiedzieć umowy o pracę pracownikowi w wieku przedemerytalnym. Prawo pracy przewiduje jednak przypadki, gdy taka ochrona nie przysługuje pracownikowi i możliwe jest zwolnienie go z pracy. Co to za przypadki?

REKLAMA

Świadczenie rehabilitacyjne 2024 i 2025 r. Dla kogo, jak wystąpić, wysokość

Przy przedłużającej się chorobie warto pamiętać, że po wyczerpaniu limitu zasiłku chorobowego, można wystąpić o dodatkowe świadczenie, dzięki któremu będzie można dalej dochodzić do siebie. Sprawdź, czym jest świadczenie rehabilitacyjne, komu przysługuje, jak o nie wystąpić, a także jaka jest wysokość tego świadczenia.

Pracodawcy chcą wiedzieć o dorabianiu i dodatkowych umowach pracownika. Dlaczego?

Dlaczego pracodawcy chcą wiedzieć o dodatkowych umowach pracownika? Okazuje się, że widzą w nich zagrożenie. Czy pracownik musi informować głównego pracodawcę o podejmowanych dodatkowych zleceniach i dorabianiu do podstawowego wynagrodzenia?

Projekt ustawy o minimalnym wynagrodzeniu za pracę. Jakie są założenia tej ustawy? Co z minimalnym wynagrodzeniem w 2025 r.?

Rząd pracuje nad projektem nowej ustawy o minimalnym wynagrodzeniu za pracę. Nowa ustawa wdraża dyrektywę dotyczącą minimalnych wynagrodzeń w Unii Europejskiej. Kiedy minimalne wynagrodzenie zostanie ustalone według nowych przepisów?

Zaległy urlop do 30 września 2024

Zbliża się ważny termin, którego pracownicy i pracodawcy nie powinni przegapić. Z dniem 30 września 2024 r. przedawnią się niewykorzystane urlopy, które przysługiwały za rok 2020 r. a które powinny być udzielone najpóźniej do 30 września 2021 r. 

REKLAMA

Mężczyźni do 55 roku życia i kobiety do 50 roku życia muszą zdecydować do końca lipca 2024 r. - ZUS czy OFE?

Mężczyźni do 55 roku życia i kobiety do 50 roku muszą zdecydować do końca lipca 2024 r. - gdzie będzie trafiać składka emerytalna? Na subkonto w ZUS czy do OFE? Kolejne okno transferowe będzie otwarte dopiero w 2028 roku.

Skrócone lekcje w roku szkolnym 2024/25. We wrześniu zmienić się mają kolejne przepisy

Kiedy słupek rtęci rośnie, a temperatury w Polsce są z roku na rok coraz wyższe, wydajność pracowników może spadać ale i wydajność uczniów podczas lekcji również może być niższa. Planowane są więc zmiany w edukacji. Mają być skrócone lekcje w roku szkolnym 2024/25, ponieważ we wrześniu mają zmienić się kolejne przepisy w zakresie pracy i nauki w upały.

REKLAMA