REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Ubieganie się o szkolenia indywidualne i grupowe - procedury

Joanna Niemyjska
Szkolenia indywidualne i grupowe. /Fot. Fotolia
Szkolenia indywidualne i grupowe. /Fot. Fotolia
Fotolia

REKLAMA

REKLAMA

Ubieganie się o szkolenia indywidualne i grupowe wiąże się z określonymi procedurami działania. Jak wyglądają szczegółowe warunki organizacji szkoleń finansowanych ze środków Funduszu Pracy?

Szkolenie szansą dla pracowników

Jest ono jedną z podstawowych, a zarazem najpopularniejszych form wsparcia, jakie oferują powiatowe urzędy pracy w Polsce. Szkolenie – bo o nim mowa, to szansa na uzupełnienie kwalifikacji, a nawet całkowite przekwalifikowanie, a w rezultacie – na zdobycie wymarzonej pracy.

REKLAMA

Autopromocja

Urzędy pracy co roku przygotowują plan szkoleń grupowych, biorąc pod uwagę zapotrzebowanie rynku pracy na pracowników, a przy tym kierując się także racjonalnością wydatków. Poza tym planem istnieje też możliwość ubiegania się o szkolenie indywidualne.

Wskazane jest, aby w szkoleniach z urzędu pracy brały udział osoby, które nie posiadają kwalifikacji zawodowych lub też stanęły przed koniecznością zmiany bądź uzupełnienia swoich kwalifikacji. Niekiedy powodem udziału w szkoleniu może też być utrata zdolności do wykonywania pracy w dotychczasowym zawodzie oraz brak umiejętności aktywnego poszukiwania pracy. W praktyce wiele osób zarejestrowanych w urzędzie pracy spełnia te kryteria.

Szkolenie finansowane przez starostę z Funduszu Pracy odbywa się w formie kursu realizowanego według planu nauczania, który obejmuje nie mniej niż 25 godzin zegarowych w tygodniu, chyba że przepisy odrębne przewidują niższy wymiar szkolenia. Szkolenie może trwać do 6 miesięcy, a w sytuacjach uzasadnionych programem szkolenia – nie dłużej niż 12 miesięcy. W przypadku osób bez kwalifikacji zawodowych szkolenie może trwać do 12 miesięcy, a w sytuacjach, które są uzasadnione programem szkolenia – nie dłużej niż 24 miesiące.

Zobacz również serwis: Szkolenia i rozwój

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Kto może korzystać z oferty szkoleniowej?

O szkolenia, które będą sfinansowane przez powiatowy urząd pracy, mogą ubiegać się wszystkie osoby, które są zarejestrowane jako bezrobotne w powiatowym urzędzie pracy. Ponadto istnieje też grupa osób zarejestrowanych jako poszukujące pracy, które także mogą ubiegać się o sfinansowanie szkolenia. Należą do nich:

  • pracownicy w okresie wypowiedzenia stosunku pracy lub stosunku służbowego z przyczyn dotyczących zakładu pracy,
  • osoby zatrudnione u pracodawcy, wobec którego ogłoszono upadłość lub który jest w stanie likwidacji z wyłączeniem likwidacji w celu prywatyzacji,
  • osoby, które otrzymują świadczenie socjalne przysługujące na urlopie górniczym lub górniczy zasiłek socjalny, określone w odrębnych przepisach,
  • osoby, które biorą udział w zajęciach centrum integracji społecznej lub indywidualnym programie integracji, o którym mowa w przepisach o pomocy społecznej,
  • żołnierze rezerwy,
  • osoby, które pobierają rentę szkoleniową,
  • osoby pobierające świadczenie szkoleniowe,
  • osoby podlegające ubezpieczeniu społecznemu rolników w pełnym zakresie na podstawie przepisów o ubezpieczeniu społecznym rolników jako domownik lub małżonek rolnika, jeżeli zamierzają podjąć zatrudnienie, inną pracę zarobkową lub działalność poza rolnictwem,
  • osoby w wieku 45 lat i powyżej, które pracują, wykonują inną pracę zarobkową lub działalność gospodarczą i są zainteresowane pomocą w rozwoju zawodowym.

Stypendium szkoleniowe

Osoby, które wezmą udział w szkoleniu finansowanym przez urząd pracy, mogą liczyć na wypłatę stypendium szkoleniowego. Osoby zarejestrowane jako bezrobotne mogą otrzymywać stypendium w wysokości 120 proc. zasiłku dla osób bezrobotnych, pod warunkiem, że liczba godzin szkolenia wynosi co najmniej 150 godzin miesięcznie. Jeżeli tych godzin jest mniej, wysokość stypendium jest ustalana proporcjonalnie, przy czym wynosi ono nie mniej niż 20 proc. kwoty zasiłku dla osób bezrobotnych.

Polecamy także: Pomoc dla bezrobotnych w 2014 roku

Szkolenie grupowe a indywidualne

Wiele osób bezrobotnych zadaje sobie pytanie: Czy procedura ubiegania się o sfinansowanie szkolenia jest trudna? W przypadku szkoleń grupowych jest ona stosunkowo prosta. Wystarczy bowiem wybrać interesujące nas szkolenie z planu szkoleń, a następnie postąpić zgodnie z wytycznymi urzędu, który organizuje proces rekrutacji na dane szkolenie. Zwykle procedury urzędu ograniczają się do wypełnienia zgłoszenia i spotkania z urzędnikiem w celu potwierdzenia chęci udziału w szkoleniu. Później nie pozostaje nic innego, jak oczekiwanie na kontakt ze strony urzędu.

REKLAMA

W przypadku sfinansowania szkolenia indywidualnego sytuacja jest nieco bardziej skomplikowana. W tym bowiem wypadku trzeba wypełnić wniosek o sfinansowanie szkolenia indywidualnego. Ponadto, zgodnie z zasadami przyznawania tego dofinansowania, należy uzasadnić celowość odbycia wybranego szkolenia. Tego rodzaju uzasadnienie może przybrać różną formę, np. deklaracji pracodawcy o zatrudnieniu po zakończeniu szkolenia albo własną deklarację o założeniu działalności gospodarczej po jego ukończeniu. Prawidłowo wypełniony wniosek wraz załącznikami należy złożyć w swoim urzędzie pracy, w okresie, kiedy są dostępne środki na tę formę wsparcia lub też urząd pracy ogłosił nabór takich wniosków. W ciągu 30 dni wniosek powinien być rozpatrzony.

Warto skorzystać z tej formy wsparcia, ponieważ urząd może sfinansować wysokość szkolenia, maksymalnie do kwoty 300 proc. przeciętnego wynagrodzenia za pracę (aktualnie 11 070 90 zł). Należy przy tym zaznaczyć, że niektóre urzędy pracy wprowadzają pewne ograniczenia, w związku z czym kwota dofinansowania może być trochę niższa. Ponadto urząd pracy finansuje także koszty badań lekarskich i psychologicznych, koszty egzaminów, dojazdu, a w szczególnych sytuacjach również zakwaterowania i wyżywienia.

Przed złożeniem wniosku o dofinansowanie szkolenia, bezwzględnie należy zapoznać się z zasadami przyznawania tego dofinansowania. W zasadach urzędy informują o maksymalnej kwocie dostępnego dofinansowania oraz np. o okresie, w jakim wymagane jest założenie działalności, jeżeli ktoś zadeklarował jej otwarcie po ukończeniu szkolenia.

Zadaj pytanie: Forum Kadry

Przerwanie szkolenia i jego konsekwencje

Niekiedy zdarzają się sytuacje, które powodują, że jesteśmy zmuszeni do przerwania szkolenia. Osoby bezrobotne, które przerwą szkolenie ze swojej winy, bez powodu, zostają wyrejestrowane z urzędu pracy na 120 dni (pierwsze przerwanie szkolenia). Ponadto osoba, która zostanie skierowana na szkolenie i nie ukończy go z własnej winy, zobowiązana jest do zwrotu kosztów szkolenia. Jeżeli jednak powodem przerwania szkolenia jest podjęcie zatrudnienia, innej pracy zarobkowej lub otwarcie działalności gospodarczej osoba bezrobotna nie ponosi z tego tytułu żadnych konsekwencji. Warto dodać, że osoby bezrobotne, które w trakcie szkolenia podejmą zatrudnienie lub założą działalność, mogą kontynuować szkolenie i nadal otrzymywać stypendium w kwocie 20 proc. zasiłku dla osób bezrobotnych, przy czym nie są wówczas odprowadzane składki na ubezpieczenie społeczne od uzyskanego stypendium.

Podsumowując, można stwierdzić, że sam proces ubiegania się o szkolenie indywidualne lub grupowe nie jest trudny. Warto jednak zawsze pamiętać o tym, aby zapoznać się ze szczegółowymi informacjami na temat rekrutacji i zasad przyznawania tego rodzaju dofinansowania, które urzędy pracy umieszczają na swoich stronach internetowych.

Podstawa prawna:

Ustawa z dnia 20 kwietnia 2004 r. o promocji zatrudnienia i instytucjach rynku pracy (Dz.U. z 2004 r. Nr 99, poz. 1001 z późn. zm.)

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: Zielona Linia

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code
Uprawnienia rodzicielskie
certificate
Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
1/10
Ile tygodni urlopu macierzyńskiego można maksymalnie wykorzystać jeszcze przed porodem?
nie ma takiej możliwości
3
6
9 - tylko jeśli pracodawca wyrazi na to zgodę
Następne
Kadry
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Dodatek za pracę w porze nocnej po 1 lipca 2024

1 lipca 2024 r. zmianie uległa wysokość minimalnego wynagrodzenia za pracę oraz wysokość minimalnej stawki godzinowej. Od 1 lipca 2024 r. minimalne wynagrodzenie za pracę wynosi 4300 zł brutto. W związku z podwyższeniem wysokości minimalnego wynagrodzenia za pracę, zmianie uległa także wysokość dodatku za pracę w porze nocnej.

Świadectwo pracy [treść świadectwa pracy, załączane informacje, termin wydania]

Świadectwo pracy potwierdza zakończone zatrudnienie. Dokument ten pracodawca wydaje pracownikowi w dniu zakończenia stosunku pracy. Razem ze świadectwem pracy pracodawca przekazuje też informacje dotyczące dokumentacji pracowniczej.

Kto jest chroniony przed zwolnieniem? 5 przypadków

Kto jest chroniony przed zwolnieniem w formie wypowiedzenia umowy o pracę? Oto 5 szczególnych przypadków przewidzianych w Kodeksie pracy. Przepisy te zapewniają stabilność zatrudnienia i ochronę przed niesprawiedliwym traktowaniem.

Co najbardziej motywuje pracowników? Czego pracownik wymaga od szefa?

Oczywiste jest, że najbardziej motywują pracowników pieniądze. Co jest drugim w kolejności najlepszym motywatorem? Wyniki różnią się w zależności od pokolenia pracowników i stanowiska. Na czym zależy młodszym, a na czym starszym pracownikom? Czego pracownik wymaga od szefa? Okazuje się, że ważne jest, aby przełożony potrafił przyznać się do błędu i by stosował wobec wszystkich równe zasady. 

REKLAMA

Konfederacja Lewiatan: Trzeba zmienić sposób ustalania minimalnego wynagrodzenia za pracę

Konieczne jest większe powiązanie wynagrodzenia minimalnego z aktualną lub prognozowaną sytuacją gospodarczą. Mogłoby się to odbywać poprzez zmniejszenie roli rządu w tym procesie.

Czterodniowy tydzień pracy: Kodeks pracy już umożliwia pracę na cały etat przez 4 dni w tygodniu

W przestrzeni medialnej trwa debata nad skróceniem tygodnia pracy do czterech dni w tygodniu. Resort rodziny analizuje możliwość skrócenia czasu pracy do 4 dni, bądź 35 godzin. Przy tej okazji warto przypomnieć, że kodeks pracy umożliwia taką pracę.

Główny Inspektor Pracy: Praca zdalna może wpływać na wydajność pracowników

Do Państwowej Inspekcji Pracy nie wpływa wiele skarg w związku z pracą zdalną. Zdaniem Głównego Inspektora Pracy, w praktyce najlepiej sprawdza się praca zdalna okazjonalna. Praca zdalna może wpływać na wzrost wydajności pracowników.

ZUS: ponad 1,1 mln cudzoziemców (w tym 771 tys. obywateli Ukrainy) płaci polskie składki na ubezpieczenia społeczne

Na koniec czerwca 2024 roku do ubezpieczeń społecznych w ZUS było zgłoszonych 1 mln 160 tys. cudzoziemców. W ciągu miesiąca przybyło ich blisko 10 tys. a od 2008 roku ponad 1 mln 140 tys. Takie dane podał 24 lipca 2024 r. Zakład Ubezpieczeń Społecznych.

REKLAMA

Awaria uniemożliwiająca wykonywanie pracy, a wynagrodzenie pracownika

Awaria w miejscu pracy może skutecznie uniemożliwić wykonywanie obowiązków zawodowych, stając się poważnym problemem zarówno dla pracowników, jak i pracodawców. Niespodziewane problemy techniczne, takie jak przerwy w dostawie prądu, awarie sprzętu komputerowego, czy problemy z infrastrukturą, mogą prowadzić do przestojów i zakłóceń w normalnym funkcjonowaniu firmy. W artykule omówimy, jakie prawa przysługują pracownikom w przypadku wystąpienia awarii i jakie obowiązki mają pracodawcy w takich sytuacjach.

Jakie prawa ma pracownik niepełnosprawny?

Pracownikom niepełnosprawnym przysługują dodatkowe uprawnienia w miejscu pracy. Uprawnienia te przysługują od dnia złożenia pracodawcy orzeczenia o niepełnosprawności.

REKLAMA