reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Kadry > Wiadomości > Projekt ustawy o ustaleniu i wypłacie emerytur, do których prawo uległo zawieszeniu w okresie od dnia 1 października 2011 r. do dnia 21 listopada 2012 r.

Projekt ustawy o ustaleniu i wypłacie emerytur, do których prawo uległo zawieszeniu w okresie od dnia 1 października 2011 r. do dnia 21 listopada 2012 r.

Projekt ustawy o ustaleniu i wypłacie emerytur, do których prawo uległo zawieszeniu w okresie od dnia 1 października 2011 r. do dnia 21 listopada 2012 r. był wczoraj (12 grudnia 2013 r.) przedmiotem drugiego czytania podczas drugiego dnia 56. posiedzenia Sejmu.

Projekt ustawy o ustaleniu i wypłacie emerytur

Posłowie przeprowadzili drugie czytanie projektu ustawy o ustaleniu i wypłacie emerytur, do których prawo uległo zawieszeniu w okresie od dnia 1 października 2011 r. do dnia 21 listopada 2012 r. (druk nr 1980), który powstał w wyniku rozpatrzenia: senackiego projektu nowelizacji ustawy o finansach publicznych oraz niektórych innych ustaw (druk nr 1844) oraz rządowego projektu ustawy o ustaleniu i wypłacie emerytur, do których prawo uległo zawieszeniu w okresie od dnia 1 października 2011 r. do dnia 21 listopada 2012 r. (druk nr 1907).

Zobacz również serwis: Emerytury i renty

Cel zmian

Proponowane zmiany mają na celu dostosowanie przepisów prawa do wyroku Trybunału Konstytucyjnego z 13 listopada 2012 r. Projekt wprowadza możliwość wypłaty tzw. emerytur zawieszonych od 1 października 2011 r. do 21 listopada 2012 r. Niewypłacone dotąd zawieszone świadczenia będą przysługiwały emerytom, którzy nabyli prawa emerytalne przed 1 stycznia 2011 r. i po 30 września 2011 r. kontynuowali pracę u dotychczasowego pracodawcy. 

Wypłata emerytur

O wypłatę zawieszonej emerytury będzie mogła wnioskować uprawniona osoba we właściwym oddziale ZUS w okresie 12 miesięcy od dnia wejścia w życie ustawy. Decyzję w sprawie wypłaty ZUS powinien podjąć w ciągu 60 dni. Zaległe świadczenia będą wypłacane z uwzględnieniem waloryzacji i odsetek określonych przepisami prawa cywilnego.

Osoby pracujące, które pobierały wcześniejszą emeryturę

Przepisy nowelizacji ustawy regulują również sytuację pracujących osób, które pobierały tzw. wcześniejszą emeryturę.

Zadaj pytanie: Forum Kadry

Droga projektu

Senacki projekt nowelizacji ustawy (druk nr 1844) wpłynął do Sejmu 4 października br., a następnie został skierowany do pierwszego czytania w Komisji Finansów Publicznych. Rządowy projekt ustawy (druk nr 1844) wpłynął do Sejmu 7 listopada br. a 13 listopada br. został skierowany do pierwszego czytania w Komisji Finansów Publicznych. Pierwsze czytania odbyły się odpowiednio 7 i 20 listopada br. 11 grudnia br. komisja przyjęła sprawozdanie, w którym wnosi o uchwalenie projektu zawartego w druku sejmowym nr 1980. W związku ze zgłoszonymi poprawkami, Sejm skierował projekt do dalszych prac w komisji.

Źródło: sejm.gov.pl

reklama

Czytaj także

Źródło:

Własne
Compliance 360° w firmie (PDF)59.00 zł
reklama

Narzędzia kadrowego

reklama
reklama

POLECANE

reklama
reklama

Ostatnio na forum

reklama

Artykuł Sponsorowany

KORONAWIRUS A PRAWO PRACY

reklama

Eksperci portalu infor.pl

Marcin Groński

Radca prawny i Partner Zarządzający (komplementariusz) w kancelarii LEXBRIDGE Groński Adwokaci i Radcowie Prawni sp. k. we Wrocławiu. 

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama