reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Kadry > Wiadomości > Jedna procedura dla cudzoziemców o zezwolenie na pracę i pobyt w kraju od 1 maja 2014 r.

Jedna procedura dla cudzoziemców o zezwolenie na pracę i pobyt w kraju od 1 maja 2014 r.

Jedna procedura dla cudzoziemców o zezwolenie uprawniające do pracy i pobytu w kraju będzie funkcjonować od 1 maja 2014 r. Była przedmiotem prac Sejmu podczas 56. posiedzenia. Sejm rozpatrzył stanowisko Senatu dotyczące ustawy o cudzoziemcach. Podczas drugiego dnia posiedzenia Sejmu ustawa o cudzoziemcach została uchwalona.

Rozpatrzenie stanowiska Senatu w sprawie ustawy o cudzoziemcach było kolejnym punktem pierwszego dnia 56. posiedzenia Sejmu. Drugiego dnia posiedzenia została uchwalona. Ustawa kompleksowo reguluje kwestie pobytu cudzoziemców w Polsce. Upraszcza obowiązujące przepisy oraz niektóre procedury, szczególnie z myślą o cudzoziemcach przebywających już w Polsce, którzy nie naruszają prawa polskiego, nie stanowią zagrożenia dla bezpieczeństwa państwa i porządku publicznego, a ich pobyt nie wiąże się z obciążeniami dla systemu pomocy społecznej. 

Dłuższe zezwolenie na pobyt czasowy i jedna procedura o zezwolenie do pracy oraz pobytu w kraju

Nowe przepisy m.in. wydłużają z 2 do 3 lat maksymalny okres, na który cudzoziemcom będzie wydawane zezwolenie na pobyt czasowy. Cudzoziemiec, przebywający w Polsce w celu wykonywania pracy będzie mógł ubiegać się - w ramach jednej procedury - o zezwolenie uprawniające do pracy i pobytu w naszym kraju. Dwa dokumenty zostaną zastąpione jednym, co usprawni i skróci procedurę legalizacji pobytu cudzoziemców rozpoczynających w Polsce pracę.

Zobacz również serwis: Cudzoziemcy

Studia

Cudzoziemcom studiującym na polskich uczelniach zezwolenie na pobyt czasowy będzie przyznawane na 15 miesięcy. Osoby, które kontynuują studia, zezwolenie na pobyt czasowy będą mogły uzyskać na okres do końca studiów. 

Ofiary handlu ludźmi

Uproszczone zostaną procedury legalizujące pobyt cudzoziemców - ofiar handlu ludźmi. Ofiara handlu ludźmi będzie mogła uzyskać zezwolenie na pobyt stały po 2 latach przebywania w Polsce na podstawie zezwolenia na pobyt czasowy. 

Postępowanie powrotowe

W ustawie przewidziano nowe procedury dotyczące wydalania cudzoziemców z Polski. Zamiast decyzji o wydaleniu wydawana będzie decyzja o zobowiązaniu cudzoziemca do powrotu. Osoba objęta postępowaniem powrotowym będzie miała zagwarantowane prawo do sądu.

Zadaj pytanie: Forum Kadry

Strzeżone ośrodki

Ponadto nowe przepisy ograniczają umieszczanie małoletnich cudzoziemców pozbawionych opieki w strzeżonych ośrodkach tylko do osób powyżej 15 roku życia. 

Droga zmian

Ustawa ma obowiązywać od 1 maja 2014 r., z wyjątkiem kilku przepisów wchodzących w życie z dniem ogłoszenia. Chodzi m.in. o przepisy określające dane ujęte w zezwoleniu na przekraczanie granicy w ramach MRG. Sejm uchwalił ustawę 8 listopada 2013 r., a Senat 5 grudnia 2013 r. wprowadził do niej liczne poprawki - głównie legislacyjne, porządkujące, ujednolicające i redakcyjne. Jedna z senackich zmian skraca z 2 lat do jednego roku okres pobytu czasowego w Polsce, po którym ofiara handlu ludźmi będzie mogła uzyskać zezwolenie na pobyt stały. Senat chce także m.in. wskazania wprost, jakie dane osób zapraszających cudzoziemców mogą być przetwarzane w rejestrach i ewidencji prowadzonych na podstawie ustawy. Senat postuluje ponadto zmiany w zakresie vacatio legis. Przepisy określające m.in. dane ujęte w zezwoleniu na przekraczanie granicy w ramach MRG weszłyby w życie 1 maja 2014 r. Komisja Spraw Wewnętrznych wnosi o przyjęcie większości senackich poprawek. Sprawozdawcą komisji był poseł Marek Wójcik. Podczas bloku głosowań posłowie przystąpią do głosowania nad uchwałą Senatu. 

Ustawa ma obowiązywać od 1 maja 2014 r. , z wyjątkiem kilka przepisów związanych z utworzeniem ośrodków Straży Granicznej, które wejdą w życie z dniem ogłoszenia. Następnie ustawa trafi do podpisu prezydenta.

Źródło: sejm.gov.pl

reklama

Czytaj także

Źródło:

Własne
Compliance 360° w firmie (PDF)59.00 zł
reklama

Narzędzia kadrowego

reklama
reklama

POLECANE

reklama
reklama

Ostatnio na forum

reklama

KORONAWIRUS A PRAWO PRACY

reklama

Eksperci portalu infor.pl

Anita Pardej

Aplikant radcowski

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama