REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Jedna procedura dla cudzoziemców o zezwolenie na pracę i pobyt w kraju od 1 maja 2014 r.

REKLAMA

Jedna procedura dla cudzoziemców o zezwolenie uprawniające do pracy i pobytu w kraju będzie funkcjonować od 1 maja 2014 r. Była przedmiotem prac Sejmu podczas 56. posiedzenia. Sejm rozpatrzył stanowisko Senatu dotyczące ustawy o cudzoziemcach. Podczas drugiego dnia posiedzenia Sejmu ustawa o cudzoziemcach została uchwalona.

Rozpatrzenie stanowiska Senatu w sprawie ustawy o cudzoziemcach było kolejnym punktem pierwszego dnia 56. posiedzenia Sejmu. Drugiego dnia posiedzenia została uchwalona. Ustawa kompleksowo reguluje kwestie pobytu cudzoziemców w Polsce. Upraszcza obowiązujące przepisy oraz niektóre procedury, szczególnie z myślą o cudzoziemcach przebywających już w Polsce, którzy nie naruszają prawa polskiego, nie stanowią zagrożenia dla bezpieczeństwa państwa i porządku publicznego, a ich pobyt nie wiąże się z obciążeniami dla systemu pomocy społecznej. 

REKLAMA

Autopromocja

Dłuższe zezwolenie na pobyt czasowy i jedna procedura o zezwolenie do pracy oraz pobytu w kraju

Nowe przepisy m.in. wydłużają z 2 do 3 lat maksymalny okres, na który cudzoziemcom będzie wydawane zezwolenie na pobyt czasowy. Cudzoziemiec, przebywający w Polsce w celu wykonywania pracy będzie mógł ubiegać się - w ramach jednej procedury - o zezwolenie uprawniające do pracy i pobytu w naszym kraju. Dwa dokumenty zostaną zastąpione jednym, co usprawni i skróci procedurę legalizacji pobytu cudzoziemców rozpoczynających w Polsce pracę.

Zobacz również serwis: Cudzoziemcy

Studia

Cudzoziemcom studiującym na polskich uczelniach zezwolenie na pobyt czasowy będzie przyznawane na 15 miesięcy. Osoby, które kontynuują studia, zezwolenie na pobyt czasowy będą mogły uzyskać na okres do końca studiów. 

Ofiary handlu ludźmi

Uproszczone zostaną procedury legalizujące pobyt cudzoziemców - ofiar handlu ludźmi. Ofiara handlu ludźmi będzie mogła uzyskać zezwolenie na pobyt stały po 2 latach przebywania w Polsce na podstawie zezwolenia na pobyt czasowy. 

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Postępowanie powrotowe

W ustawie przewidziano nowe procedury dotyczące wydalania cudzoziemców z Polski. Zamiast decyzji o wydaleniu wydawana będzie decyzja o zobowiązaniu cudzoziemca do powrotu. Osoba objęta postępowaniem powrotowym będzie miała zagwarantowane prawo do sądu.

Zadaj pytanie: Forum Kadry

Strzeżone ośrodki

Ponadto nowe przepisy ograniczają umieszczanie małoletnich cudzoziemców pozbawionych opieki w strzeżonych ośrodkach tylko do osób powyżej 15 roku życia. 

Droga zmian

Ustawa ma obowiązywać od 1 maja 2014 r., z wyjątkiem kilku przepisów wchodzących w życie z dniem ogłoszenia. Chodzi m.in. o przepisy określające dane ujęte w zezwoleniu na przekraczanie granicy w ramach MRG. Sejm uchwalił ustawę 8 listopada 2013 r., a Senat 5 grudnia 2013 r. wprowadził do niej liczne poprawki - głównie legislacyjne, porządkujące, ujednolicające i redakcyjne. Jedna z senackich zmian skraca z 2 lat do jednego roku okres pobytu czasowego w Polsce, po którym ofiara handlu ludźmi będzie mogła uzyskać zezwolenie na pobyt stały. Senat chce także m.in. wskazania wprost, jakie dane osób zapraszających cudzoziemców mogą być przetwarzane w rejestrach i ewidencji prowadzonych na podstawie ustawy. Senat postuluje ponadto zmiany w zakresie vacatio legis. Przepisy określające m.in. dane ujęte w zezwoleniu na przekraczanie granicy w ramach MRG weszłyby w życie 1 maja 2014 r. Komisja Spraw Wewnętrznych wnosi o przyjęcie większości senackich poprawek. Sprawozdawcą komisji był poseł Marek Wójcik. Podczas bloku głosowań posłowie przystąpią do głosowania nad uchwałą Senatu. 

Ustawa ma obowiązywać od 1 maja 2014 r. , z wyjątkiem kilka przepisów związanych z utworzeniem ośrodków Straży Granicznej, które wejdą w życie z dniem ogłoszenia. Następnie ustawa trafi do podpisu prezydenta.

Źródło: sejm.gov.pl

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: Własne

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code
Uprawnienia rodzicielskie
certificate
Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
1/10
Ile tygodni urlopu macierzyńskiego można maksymalnie wykorzystać jeszcze przed porodem?
nie ma takiej możliwości
3
6
9 - tylko jeśli pracodawca wyrazi na to zgodę
Następne
Kadry
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Świadczenie urlopowe w szkołach. Czy powinno uwzględniać kryterium socjalne?

Do 31 sierpnia 2024 r. nauczyciele powinni otrzymać świadczenia urlopowe. Świadczenie, wypłacane wszystkim nauczycielom, jest finansowane ze środków zakładowego funduszu świadczeń socjalnych. Czy powinny uwzględniać kryterium socjalne?

Nauczycielskie świadczenie kompensacyjne. Więcej osób uzyska prawo do świadczenia

1 września 2024 r. więcej osób uzyska prawo do nauczycielskiego świadczenia kompensacyjnego. Jakie warunki należy spełniać, żeby nabyć prawo do tego świadczenia?

Wcześniejsze emerytury dla nauczycieli. Kto ma prawo do nowej emerytury? Kiedy można złożyć wniosek?

1 września 2024 r. wejdą w życie zmiany przepisów Karty Nauczyciela. Więcej osób będzie mogło skorzystać z wcześniejszej emerytury dla nauczycieli. Kiedy można złożyć wniosek o wcześniejszą emeryturę?

Czy 14 lipca to niedziela handlowa?

Czy w lipcu jest jakaś niedziela handlowa? Czy w tym miesiącu możemy zaplanować zakupy na niedzielę? 

REKLAMA

Zmiana zasad obliczania stażu pracy. Jak to wpłynie na uprawnienia pracownika [przykłady]

Na podstawie stażu pracy ustalane są przysługujące pracownikowi uprawnienia, takie jak wymiar urlopu wypoczynkowego czy okres wypowiedzenia. Jeżeli do stażu pracy będą wliczane także inne okresy, np. prowadzenia działalności gospodarczej czy świadczenia pracy na podstawie umowy zlecenia, sposób ustalania uprawnień pracowniczych radykalnie się zmieni.

Maksymalna temperatura w pracy – będą nowe przepisy bhp!

Jaka może być maksymalna temperatura w pracy? W związku z występującymi upałami pracownicy pytają o swoje prawa. Będą nowe przepisy bhp chroniące pracowników przed pracą w upale. Dnia 10 lipca 2024 r. odbyło się spotkanie z Głównym Inspektorem Pracy w Ministerstwie Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej.

Tę informację należało obowiązkowo złożyć pracodawcy do 10 lipca. Jakie konsekwencje grożą w razie jej niezłożenia?

10 lipca 2024 r. minął termin złożenia przez zakładowe organizacje związkowe informacji o liczbie członków. Do tego dnia należało poinformować pracodawcę o liczbie związkowców według stanu na 30 czerwca br. Czy organizacjom, które nie dopełniły tego obowiązku, grożą jakieś sankcje? 

Nowelizacja Kodeksu pracy. Zmiany dotyczą podstawowych uprawnień pracowniczych

Projekt nowelizacji Kodeksu pracy zakłada zmiany dotyczące podstawowych uprawnień pracowniczych. Do stażu pracy będzie wliczany okres wykonywania pracy na podstawie umów zlecenia lub świadczenia usług zawartych z obecnym pracodawcą. Wpłynie to m.in. na długość okresu wypowiedzenia oraz wysokość odprawy w przypadku rozwiązania umowy o pracę.

REKLAMA

Urlop wypoczynkowy: wymiar, udzielanie, wynagrodzenie i dofinansowanie

Urlop wypoczynkowy jest jednym z podstawowych uprawnień pracowniczych. Przepisy prawa pracy dokładnie określają jego wymiar i zasady udzielania. Pracownikom przysługuje wynagrodzenie urlopowe. Pracodawcy często też dofinansowują im wypoczynek.

Jak motywować pracowników, także pokolenie Z? Oto najskuteczniejsze metody

Jak skutecznie motywować pracowników? Co najbardziej docenia pokolenie Z? Jak zbudować motywującą kulturę pracy? Poznaj skuteczne metody motywowania pracowników: klucz do sukcesu Twojego zespołu HR.

REKLAMA