reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Kadry > Wiadomości > Praca w niedziele i święta wykonywana za pomocą środków komunikacji elektronicznej

Praca w niedziele i święta wykonywana za pomocą środków komunikacji elektronicznej

Praca wykonywana za pomocą środków komunikacji elektronicznej oraz urządzeń telekomunikacyjnych (np. poczta elektroniczna i telefony) będzie dozwolona w niedziele i święta. Posłowie wprowadzili zmiany w Kodeksie pracy.

Praca w niedziele i święta wykonywana za pomocą środków komunikacji elektronicznej

Nowe przepisy zezwalają na pracę w niedziele i święta, wykonywaną za pomocą środków komunikacji elektronicznej - m.in. poczty elektronicznej. Chodzi o pracę na rzecz przedsiębiorstwa zagranicznego, jego oddziału lub przedstawicielstwa, wynikającą z różnic w dniach wolnych od pracy występujących w różnych krajach.

Zobacz również serwis: Czas pracy

Cel zmian

Proponowana zmiana ma pomóc w rozwoju centrów biznesowych wykonujących usługi na rzecz przedsiębiorców, u których obowiązują różne kalendarze świąt i strefy czasowe. Zdaniem autorów wprowadzenie proponowanych rozwiązań pomoże utrzymać istniejące miejsca pracy w sektorze usług finansowych, których jest ok. 200 tys. Zmiana przepisów ma też wesprzeć powstawanie nowych miejsc pracy i poprawić konkurencyjność polskiego rynku pracy.

Zadaj pytanie: Forum Kadry

Droga projektu

Projekt wpłynął do Sejmu 14 maja 2013 r. jako inicjatywa ustawodawcza grupy posłów KP Platforma Obywatelska. Pierwsze czytanie odbyło się 30 sierpnia 2013 r. na posiedzeniu Sejmu. Potem projekt trafił do Komisji Nadzwyczajnej do spraw zmian w kodyfikacjach, która skierowała go do Podkomisji stałej do spraw nowelizacji Kodeksu pracy oraz Kodeksu postępowania administracyjnego. 21 listopada 2013 r. komisja przyjęła projekt z poprawkami. Doprecyzowano m.in., że praca w niedziele i święta ma być dozwolona wówczas, gdy będzie polegała na wykonywaniu usług świadczonych nie tylko za pomocą środków komunikacji elektronicznej, ale także urządzeń telekomunikacyjnych. Świadczenie takich usług będzie dopuszczalne pod warunkiem, że będą one odbierane poza Polską w dniach, które są tam dniami pracy, a w naszym kraju dniami wolnymi. Sprawozdanie przedstawił poseł Tomasz Szymański. Do trzeciego czytania projektu posłowie przystąpią w bloku głosowań.

Pierwsze czytanie odbyło się 30 sierpnia 2013 r. na posiedzeniu Sejmu. Drugie czytanie Izba przeprowadziła 11 grudnia br. Teraz ustawa trafi do Senatu.

Źródło: sejm.gov.pl

reklama

Czytaj także

Źródło:

Własne
Tarcza antykryzysowa – pomoc dla pracodawców poszkodowanych w wyniku pandemii koronawirusa (PDF)29.00 zł
reklama

Narzędzia kadrowego

reklama
reklama

POLECANE

reklama

KORONAWIRUS A PRAWO PRACY

reklama

Ostatnio na forum

reklama

Artykuł Partnerski

Wszystko co musisz wiedzieć o PPK

reklama

Eksperci portalu infor.pl

Rafał Kaźmierczak

Radca prawny, ekspert w dziedzinie cywilnego postępowania sądowego i egzekucyjnego.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama