REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

REKLAMA

Kadry

Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail

Szansa na odbudowanie dialogu społecznego

Jest szansa na odbudowanie dialogu społecznego w Polsce. Związkowcy i pracodawcy deklarują, że niezwłocznie przystąpią do rozmów na temat jego nowej formuły. Dialog został zerwany przez związki zawodowe w czerwcu tego roku.

Kiedy przysługuje jednorazowe odszkodowanie z ZUS

Jednorazowe odszkodowanie z ZUS przysługuje pracownikowi z tytułu uszczerbku na zdrowiu, który w skutek wypadku przy pracy doznał stałego lub długotrwałego uszczerbku na zdrowiu oraz rodzinie pracownika z tytułu śmierci pracownika, który zmarł wskutek wypadku przy pracy lub choroby zawodowej. wypłata odszkodowania zależy od decyzji ZUS-u.

Ustawa o szczególnych rozwiązaniach związanych z ochroną miejsc pracy podpisana przez Prezydenta

Ustawa o szczególnych rozwiązaniach związanych z ochroną miejsc pracy została podpisana przez Prezydenta. Ustawa przewiduje wprowadzenie regulacji zabezpieczających przedsiębiorców i pracowników przed skutkami spowolnienia gospodarczego. Wprowadza ona rozwiązania wspierające przedsiębiorców poprzez udzielanie im bezpośredniej pomocy finansowej, która zostanie przeznaczona na dopłaty do wynagrodzeń dla zatrudnionych pracowników.

Świadczenia opiekuńcze na nowych zasadach

Świadczenia opiekuńcze będą mogły być przyznawane na nowych zasadach. Nowe rozwiązania dla opiekunów osób niepełnosprawnych przewiduje projekt zmian przygotowany przez Ministerstwo Pracy i Polityki Społecznej.

REKLAMA

Dodatkowe środki na świadczenia zdrowotne

Narodowy Fundusz Zdrowia przekaże dodatkowe środki na świadczenia zdrowotne. Będzie to kwota przekraczająca 640 miliony złotych.

Jakim pracownikom trzeba zapewnić od 1 listopada napoje i posiłki profilaktyczne

Zgodnie z przepisami bhp pracodawca ma obowiązek w okresie zimowym (od 1 listopada do 31 marca) zapewnić określonym pracownikom posiłki profilaktyczne. Jakim pracownikom trzeba zapewnić od 1 listopada napoje i posiłki profilaktyczne?

Więcej praw pracowników sezonowych spoza UE

Pracownicy sezonowi spoza UE, a wykonujący prawa na obszarze Wspólnoty będą mieli więcej praw i będzie przysługiwała im większa ochrona.

Zmiany w karcie nauczyciela próbą zniewolenia nauczycieli?

Proponowane zmiany w Karcie nauczyciela są próbą zniewolenia nauczycieli? Komisje dyscyplinarne mają zostać oddane w ręce samorządów, co oznacza ocenianie nauczyciela przez wójta, a nie dyrektora szkoły.

REKLAMA

Kryterium dochodowe świadczenia z pomocy społecznej

Kryterium dochodowe stanowi warunek otrzymania większości świadczeń z pomocy społecznej.  Jest ono zróżnicowane odpowiednio do trzech rodzajów świadczeniobiorców. Najwyższe w kwocie 542 zł dotyczy osoby samotnie gospodarującej.

Kto ma prawo do świadczenia przedemerytalnego?

Świadczenie przedemerytalne otrzyma osoba, która straciła pracę z przyczyn leżących po stronie pracodawcy oraz spełnia warunki określone w przepisach dotyczące wieku i stażu pracy. Konieczne jest przy tym złożenie wniosku we właściwym oddziale ZUS.

Zasiłek dla bezrobotnej w ciąży

Bezrobotna w ciąży może liczyć na zasiłek dla bezrobotnych, który jest wydłużany o czas przez jaki przysługiwałby jej, zgodnie z przepisami kodeksu pracy, zasiłek macierzyński. Należy jednak zaznaczyć, że chodzi tu o przypadek, kiedy w ciążę zachodzi kobieta pobierająca już zasiłek.

Zwrot kosztów dojazdów na praktyki przez szkołę zawodową

Uczniowie szkół zawodowych odbywają obowiązkowe praktyki w różnych zakładach pracy. Czy zwrot kosztów dojazdów na praktyki ciąży na szkole?

Wypowiedzenie umowy o pracę na czas nieokreślony

Długość okresu wypowiedzenia umowy zawartej na czas nieokreślony jest uzależniona od stażu pracy. Najkrótszy wynosi 2 tygodnie – jeżeli pracownik był zatrudniony krócej niż 6 miesięcy, a najdłuższy 3 miesiące – jeżeli pracownik był zatrudniony co najmniej 3 lata.

Wprowadzenie dłuższych okresów rozliczeniowych

Możliwe jest wprowadzenie dłuższych okresów rozliczeniowych w zakładzie pracy, w którym nie działają związki zawodowe oraz nie ma wybranego przedstawiciela pracowników. Jakie działania należy podjąć w tym celu?

Wprowadzenie ruchomego czasu pracy

Wprowadzenie ruchomego czasu pracy następuje na podstawie indywidualnego wniosku pracownika lub w układzie zbiorowym pracy albo w porozumieniu z zakładowymi organizacjami związkowymi lub przedstawicielami pracowników. Jak należy to zrobić?

Świadczenie pielęgnacyjne – zmiany

Ustawą z dnia 7.12.2012 r. o zmianie ustawy o świadczeniach rodzinnych oraz niektórych innych ustaw (Dz.U.2012.154), która weszła w życie z dniem 1 stycznia 2013 r., wprowadzono istotne zmiany w zakresie przyznawania i wypłaty świadczenia pielęgnacyjnego. Dodatkowo od dnia 1.07.2013 r. wysokość świadczenia ustalono na kwotę 620 zł miesięcznie.

W jakiej wysokości pracownik otrzyma zasiłek macierzyński?

Zasiłek macierzyński jest wypłacany ubezpieczonemu matce lub ojcu dziecka, w wysokości odpowiednio 60%, 80% i 100% podstawy wymiaru zasiłku w zależności od rodzaju urlopu, z którego korzysta rodzic. Co ważne wysokość zasiłku pomniejsza się również proporcjonalnie do wymiaru czasu pracy obowiązującego danego pracownika.

Wiek przedemerytalny a ochrona przed zwolnieniem

Pracownikowi w wieku przedemerytalnym przysługuje szczególna ochrona trwałości stosunku pracy. Oznacza to, że pracodawca nie może mu w tym okresie wypowiedzieć umowy. Ochrona ustaje w razie ogłoszenia upadłości lub likwidacji zakładu pracy bądź też w przypadku uzyskania przez pracownika prawa do renty.

Wypowiedzenie warunków pracy i płacy

Wypowiedzenie warunków pracy i płacy stanowi swoistą propozycję pracodawcy zmodyfikowania obowiązującej strony umowy. Uważa się je za dokonane, jeśli pracownikowi zaproponowano na piśmie nowe warunki. W praktyce wypowiedzenie oznacza dla pracownika pogorszenie warunków pracy lub płacy.

Zróżnicowanie minimalnego wynagrodzenia za pracę

Minister Pracy i Polityki Społecznej zaproponował zróżnicowanie minimalnego wynagrodzenia za pracę w zależności od regionu lub branży.

Doskonalenie zawodowe i poszerzanie zakresu kompetencji Polaków

Doskonalenie zawodowe i poszerzanie zakresu kompetencji Polaków było tematem konferencji „Doradzać? Dokształcać? – prawo czy szansa doskonalenia (na) rynku pracy?”. Konferencja odbyła się dnia 20 października 2013 r. w Centrum Partnerstwa Społecznego „Dialog”.

Wysoka jakość staży i praktyk a rozwój organizacji – debata pracodawców z Wrocławia

Debata pracodawców "Wysoka jakość staży i praktyk a rozwój organizacji" odbędzie się dnia 7 listopada 2013 r. we Wrocławiu.

Szkolenie "Zmiany w komunikacji z ZUS z użyciem programu Płatnik wersja 9.01.001 – komunikacja dwustronna" w Gdańsku

Szkolenie "Zmiany w komunikacji z ZUS z użyciem programu Płatnik wersja 9.01.001 – komunikacja dwustronna" odbędzie się dnia 19 listopada 2013 r. w Gdańsku.

Czy prawidłowe jest przyznanie świadczeń z zfśs na podstawie rozmowy z pracodawcą

Przepisy nie określają formy (ustna czy pisemna), w jakiej pracodawca jest zobowiązany weryfikować sytuację rodzinną, materialną i życiową pracowników ubiegających się o świadczenia z zfśs. Ustawodawca nie przesądził też o najwłaściwszym kryterium do oceny tej sytuacji. Pozostawił tę kwestię do dyspozycji pracodawcy i pracowników.

Bezpłatne poradnictwo prawne

Bezpłatne poradnictwo prawne i obywatelskie rozwija się w Polsce w sposób rozproszony od kilkunastu lat przede wszystkim w oparciu o aktywność organizacji pozarządowych i niektórych instytucji publicznych. Trwają prace nad kompleksowym wprowadzeniem darmowych porad prawnych dla obywateli.

Czy można zawrzeć przedwstępną umowę o pracę?

Kodeks pracy nie przewiduje możliwości zawierania przez pracodawców z przyszłymi pracownikami tzw. umów przedwstępnych, w których strony zobowiązują się do zawarcia w przyszłości oznaczonej umowy o pracę. Jednak ich dopuszczalność poprzez odpowiednie zastosowanie przepisów kodeksu cywilnego nie jest kwestionowana.

"Pierwszy biznes - Wsparcie w starcie" w 2014 r.

Program "Pierwszy biznes - Wsparcie w starcie" startuje już w listopadzie 2013 r. Studenci ostatniego roku studiów i absolwenci z województw małopolskiego, mazowieckiego i świętokrzyskiego będą mogli zaciągać niskooprocentowane pożyczki na założenie działalności gospodarczej.Rok 2014 będzie rokiem młodych na rynku pracy.

Zawody, które wracają do łask

Zawody, które wracają do łask to zawody związane z wykonywaniem przedmiotów użytkowych. Niegdyś były bardzo popularne, z czasem zostały zapomniane, a dziś przeżywają swój renesans. O jakich dokładnie zawodach mowa?

Pokrzywdzeni emeryci otrzymają swoje pieniądze

Pokrzywdzeni emeryci otrzymają swoje pieniądze. Państwo dokona wypłaty należnych środków pieniężnych. Tak zapowiada minister pracy Władysław Kosiniak-Kamysz.

Zleceniobiorca równolegle na etacie - jakie ubezpieczenia

Zleceniobiorca może być równolegle zatrudniony na etacie. Zawieranie umów zlecenia z osobami, które są zatrudnione w innej firmie, może być bardzo korzystne dla zleceniodawcy. Do jakich ubezpieczeń płatnik musi zgłosić zleceniobiorcę zatrudnionego równolegle na etat?

Kontrola warunków pracy prowadzona przez służbę bhp

Za stan bezpieczeństwa i higieny pracy w zakładzie pracy odpowiada pracodawca. Kontrola warunków pracy jest jedną z funkcji służby bhp, którą powołuje się w zakładzie pracy zatrudniającym ponad 100 pracowników. Jaki jest zakres kontroli służby bhp?

Obowiązki a polecenia służbowe

Obowiązkiem pracownika jest m.in. sumienne i staranne wykonywanie pracy oraz stosowanie się do poleceń służbowych. Polecenia służbowe nie mogą być sprzeczne z przepisami prawa lub umową o pracę i muszą dotyczyć pracy. Czy polecenia przełożonych mogą tworzyć nowe obowiązki pracownika?

Szkolenie "Nasilone kontrole ZUS i kontrole Państwowej Inspekcji Pracy w zakładzie pracy - nowe założenia kontrolujących w 2013 r."

Szkolenie "Nasilone kontrole ZUS i kontrole Państwowej Inspekcji Pracy w zakładzie pracy - nowe założenia kontrolujących w 2013 r." odbędzie się 13 listopada 2013 r. w Poznaniu.

Obowiązkowe staże dla studentów

Obowiązkowe staże dla studentów już od przyszłego roku akademickiego. Od 3 do 7 mln zł otrzymają uczelnie, które współpracując z biznesem, stworzą nowoczesne staże dla swoich studentów. Ministerstwo Nauki i Szkolnictwa Wyższego i Narodowe Centrum Badań i Rozwoju przeznaczą na realizację zwycięskich projektów 50 mln zł.

Wydanie świadectwa pracy

Wydanie świadectwa pracy to bezwzględny obowiązek pracodawcy. Nie zależy od podstawy nawiązania stosunku pracy, sposobu jego rozwiązania ani długości okresu zatrudnienia. Kiedy pracodawca wydaje pracownikowi świadectwo pracy?

Gry komputerowe przyszłością rekrutacji

Gry komputerowe są przyszłością rekrutacji. Gryfikacja jest nowym trendem w rekrutacji. Nie jest ona jeszcze szczególnie popularna i znana w Polsce, ale zyskuje popularność w krajach zachodnich.

Transgraniczna opieka zdrowotna

Transgraniczna opieka zdrowotna. Zdaniem wiceprezydenta Pracodawców RP Polska jest zupełnie nieprzygotowana do wdrożenia Dyrektywy Parlamentu Europejskiego i Rady Europy dotyczącej stosowania prawa pacjentów w transgranicznej opiece zdrowotnej. Termin jej implementowania we wszystkich państwach europejskich minął 25 października 2013 r.

Zawody przyszłości

Zawody przyszłości to szeroko rozumiane usługi, od IT po opiekę nad osobami starszymi, oraz informatyka i budownictwo. Profesje te będą zawodami przyszłości na polskim rynku pracy.

Za 2-3 lata bezrobocie spadnie do 10 proc.

Za 2-3 lata bezrobocie spadnie do 10 proc. Wiceminister Pracy i Polityki Społecznej Jacek Męcina uważa, że jest na to szansa. Dzięki ożywieniu w gospodarce lekki wzrost zatrudnienia ma być odczuwalny już w przyszłym roku. Zdecydowanej poprawy na rynku pracy resort oczekuje w 2015 roku. Wiceminister podkreśla, że zmniejszenie pozapłacowych kosztów pracy nie będzie możliwe bez zwiększenia poziomu zatrudnienia.

Gotowość do wykonywania pracy

Do ustalenia zamiaru świadczenia pracy (gotowości do pracy) nie zawsze jest konieczna obecność pracownika w zakładzie pracy. Wystarczy, że pracownik potwierdza gotowość stawienia się do pracy na każde wezwanie pracodawcy. Jednocześnie to uzewnętrznienie zamiaru wykonywania pracy przez pracownika musi być jednoznaczne i nie może budzić żadnych wątpliwości pracodawcy.

Wzrost minimalnego wynagrodzenia a składki ZUS w 2014 roku

W związku ze wzrostem wysokości minimalnego wynagrodzenia, zmianie ulegnie wysokość preferencyjnych składek ZUS w 2014 r. dla nowych firm. Automatycznie podwyższeniu ulegnie też podstawa wymiaru niektórych składek ubezpieczeniowych pracowników, co skutkuje wzrostem zobowiązań pracodawców z tytułu tych składek wobec organu rentowego. Jakie dokładnie skutki finansowe dla pracodawców będzie mieś wzrost wysokości minimalnego wynagrodzenia w 2014 roku?

Zasiłek rodzinny a dochód utracony

Zasiłek rodzinny będzie przysługiwał rodzicowi, który wykaże odpowiedni dochód utracony. Przyznając świadczenia, gmina weźmie pod uwagę zwolnienie z pracy i przejście na urlop wychowawczy. Od września dotyczy to też zawieszenia prowadzenia firmy z powodu opieki nad potomkiem. Jakie dochody musi utracić rodzic?

Komisja Trójstronna bez związków zawodowych

Komisja Trójstronna bez związków zawodowych. Mimo zaproszenia zbojkotowali obrady Komisji Trójstronnej. Związkowcy nie przyszli na posiedzenie komisji ponieważ. Zdaniem związków wyczerpała się jej formuła, a rząd ignoruje ich postulaty w sprawie poprawy bytu pracowników.

Postulaty związków zawodowych - odpowiedź Ministra Pracy i Polityki Społecznej

Postulaty związków zawodowych zostały przeanalizowane przez Ministra Pracy i Polityki Społecznej. Jaka jest odpowiedź Ministra Pracy i Polityki Społecznej?

Likwidacja emerytur kapitałowych - propozycje rządu

Likwidacja emerytur kapitałowych będzie efektem wprowadzenia w życie propozycji rządu. Realizacja propozycji zawartych w projekcie przesłanym przez rząd do konsultacji społecznych doprowadziłaby do całkowitej likwidacji kapitałowej części systemu emerytalnego, która jest Polakom potrzebna - uważa Konfederacja Lewiatan.

"ZUS dla Ciebie" w radiu

"ZUS dla Ciebie" ponownie w radiu. ZUS wraca na antenę Programu I Polskiego Radia. Od 23 października 2013 r. przez cztery dni w tygodniu, rano i wieczorem, będziemy informować o tym co ważne, ale i ciekawe w systemie ubezpieczeń społecznych.

Jak dokumentować schorzenia szczególne?

Pracodawca może obniżyć wysokość wpłat na PFRON, jeżeli zatrudni osoby niepełnosprawne ze schorzeniami szczególnie utrudniającymi wykonywanie pracy. Jak dokumentować schorzenia szczególne?

Ubezpieczenie zdrowotne rolników w 2014 r.

Składka na ubezpieczenie zdrowotne rolników w 2014 r. nie ulegnie zmianie. Dla rolników, których gospodarstwo rolne jest większe niż 6 ha do końca 2014 r. będzie wynosiła 1 zł. Natomiast za rolników prowadzących gospodarstwo do 6 ha przeliczeniowych składkę zapłaci budżet państwa.

Protesty związkowców pozytywne w opinii Polaków

Protesty związkowców są pozytywnie oceniane przez Polaków. Miesiąc po masowych protestach związków zawodowych w Warszawie poparcie dla ich akcji rośnie. Tak wynika z sondażu CBOS.

Praca nakładcza

Praca nakładcza jest szczególną formą zatrudnienia pracowników, zwaną potocznie chałupnictwem. Została ona uregulowana poza Kodeksem pracy, rozporządzeniem Rady Ministrów w sprawie uprawnień pracowniczych osób wykonujących pracę nakładczą.

REKLAMA