Zasiłek dla bezrobotnej w ciąży
REKLAMA
REKLAMA
Kobieta w ciąży
REKLAMA
Bezrobotne w ciąży mogą liczyć na wydłużenie okresu pobierania zasiłku dla bezrobotnych. Ustawodawca przewidział bowiem szczególny przypadek wydłużenia okresu pobierania zasiłku, który dotyczy urodzenia dziecka przez kobietę pobierającą zasiłek w czasie trwania podstawowego sześciu- lub dwunastomiesięcznego okresu zasiłkowego lub w ciągu jednego miesiąca po jego zakończeniu. W takim przypadku okres pobierania zasiłku zostaje przedłużony o czas, przez jaki przysługiwałby jej, zgodnie z przepisami kodeksu pracy, zasiłek macierzyński.
Podstawa prawna
Szczegółowe zasady przyznawania zasiłku dla bezrobotnych reguluje ustawa z dnia 20 kwietnia 2004 r. o promocji zatrudnienia i instytucjach rynku pracy (Dz.U.2013.674 ze zm.).
Przepisy tej ustawy przewidują, iż najdłuższym okresem pobierania zasiłku dla bezrobotnych jest dwanaście miesięcy, z jednym wyjątkiem. Przepis art. 73 ust. 3 ustawy stanowi, że w razie urodzenia dziecka przez kobietę pobierającą zasiłek w okresie pobierania zasiłku, lub w ciągu miesiąca po jego zakończeniu, okres ten ulega przedłużeniu o czas, przez który przysługiwałby jej, zgodnie z odrębnymi przepisami. Wówczas ów okres ulega przedłużeniu o czas, przez jaki przysługiwałby jej, zgodnie z przepisami kodeksu pracy, zasiłek macierzyński (wyrok Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Bydgoszczy z dnia 5.10.2011 r., II SA/Bd 389/2011, LexPolonica nr 2811960).
Zobacz serwis: Zasiłki i inne świadczenia
Zgodnie z art. 73 ustawy w razie urodzenia dziecka przez kobietę pobierającą zasiłek w okresie:
- 6 miesięcy - dla bezrobotnych zamieszkałych w okresie pobierania zasiłku na obszarze powiatu, jeżeli stopa bezrobocia na tym obszarze w dniu 30 czerwca roku poprzedzającego dzień nabycia prawa do zasiłku nie przekraczała 150% przeciętnej stopy bezrobocia w kraju;
- 12 miesięcy - dla bezrobotnych:
- zamieszkałych w okresie pobierania zasiłku na obszarze powiatu, jeżeli stopa bezrobocia na tym obszarze w dniu 30 czerwca roku poprzedzającego dzień nabycia prawa do zasiłku przekraczała 150% przeciętnej stopy bezrobocia w kraju lub
- powyżej 50 roku życia oraz posiadających jednocześnie co najmniej 20-letni okres uprawniający do zasiłku, lub
- którzy mają na utrzymaniu co najmniej jedno dziecko w wieku do 15 lat, a małżonek bezrobotnego jest także bezrobotny i utracił prawo do zasiłku z powodu upływu okresu jego pobierania po dniu nabycia prawa do zasiłku przez tego bezrobotnego;
- lub w ciągu miesiąca po jego zakończeniu, okres ten ulega przedłużeniu o czas, przez który przysługiwałby jej, zgodnie z odrębnymi przepisami, zasiłek macierzyński.
Okres pobierania zasiłku ulega skróceniu o okres zatrudnienia w ramach prac interwencyjnych, robót publicznych oraz o okres odbywania stażu, szkolenia lub przygotowania zawodowego dorosłych przypadających na okres, w którym przysługiwałby zasiłek, oraz o okresy nieprzysługiwania zasiłku.
Bezrobotna na stażu
Bezrobotnej skierowanej na staż, która w okresie pobierania stypendium urodziła dziecko okres pobierania stypendium winien ulec przedłużeniu o czas, przez który przysługiwałby jej, zgodnie z odrębnymi przepisami, zasiłek macierzyński (wyrok Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Olsztynie z dnia 10.02.2011 r., II SA/Ol 1081/2010, LexPolonica nr 2496631).
Zobacz serwis: Młodociani, niepełnosprawni, bezrobotni
Wysokość zasiłku
Zgodnie z obwieszczeniem Ministra Pracy i Polityki Społecznej z dnia 7 maja 2013 r. od dnia 1.06.2013 r. wysokość zasiłku wynosi:
- 823,60 zł miesięcznie w okresie pierwszych trzech miesięcy posiadania prawa do zasiłku;
- 646,70 zł miesięcznie w okresie kolejnych miesięcy posiadania prawa do zasiłku.
Zobacz: Ile wynosi zasiłek dla bezrobotnych?
Bezrobotnemu, który spełnił warunki konieczne do przyznania prawa do zasiłku dla bezrobotnych i którego łączne okresy zatrudnienia, prowadzenia działalności (staż pracy), wynoszą:
- do 5 lat stażu pracy przysługuje zasiłek w wysokości 80% zasiłku podstawowego,
- od 5 do 20 lat stażu pracy przysługuje 100% zasiłku podstawowego,
- co najmniej 20 lat stażu pracy przysługuje 120% zasiłku podstawowego.
REKLAMA
REKLAMA
© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.
- Czytaj artykuły
- Rozwiązuj testy
- Zdobądź certyfikat