reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Kadry > Ubezpieczenia > Zasiłki i inne świadczenia > Zasiłek dla bezrobotnej w ciąży

Zasiłek dla bezrobotnej w ciąży

Bezrobotna w ciąży może liczyć na zasiłek dla bezrobotnych, który jest wydłużany o czas przez jaki przysługiwałby jej, zgodnie z przepisami kodeksu pracy, zasiłek macierzyński. Należy jednak zaznaczyć, że chodzi tu o przypadek, kiedy w ciążę zachodzi kobieta pobierająca już zasiłek.

Bezrobotne w ciąży mogą liczyć na wydłużenie okresu pobierania zasiłku dla bezrobotnych. Ustawodawca przewidział bowiem szczególny przypadek wydłużenia okresu pobierania zasiłku, który dotyczy urodzenia dziecka przez kobietę pobierającą zasiłek w czasie trwania podstawowego sześciu- lub dwunastomiesięcznego okresu zasiłkowego lub w ciągu jednego miesiąca po jego zakończeniu. W takim przypadku okres pobierania zasiłku zostaje przedłużony o czas, przez jaki przysługiwałby jej, zgodnie z przepisami kodeksu pracy, zasiłek macierzyński.

Szczegółowe zasady przyznawania zasiłku dla bezrobotnych reguluje ustawa z dnia 20 kwietnia 2004 r. o promocji zatrudnienia i instytucjach rynku pracy (Dz.U.2013.674 ze zm.).
Przepisy tej ustawy przewidują, iż najdłuższym okresem pobierania zasiłku dla bezrobotnych jest dwanaście miesięcy, z jednym wyjątkiem. Przepis art. 73 ust. 3 ustawy stanowi, że w razie urodzenia dziecka przez kobietę pobierającą zasiłek w okresie pobierania zasiłku, lub w ciągu miesiąca po jego zakończeniu, okres ten ulega przedłużeniu o czas, przez który przysługiwałby jej, zgodnie z odrębnymi przepisami. Wówczas ów okres ulega przedłużeniu o czas, przez jaki przysługiwałby jej, zgodnie z przepisami kodeksu pracy, zasiłek macierzyński (wyrok Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Bydgoszczy z dnia 5.10.2011 r., II SA/Bd 389/2011, LexPolonica nr 2811960).

Zobacz serwis: Zasiłki i inne świadczenia

Zgodnie z art. 73 ustawy w razie urodzenia dziecka przez kobietę pobierającą zasiłek w okresie:

  • 6 miesięcy - dla bezrobotnych zamieszkałych w okresie pobierania zasiłku na obszarze powiatu, jeżeli stopa bezrobocia na tym obszarze w dniu 30 czerwca roku poprzedzającego dzień nabycia prawa do zasiłku nie przekraczała 150% przeciętnej stopy bezrobocia w kraju;
  • 12 miesięcy - dla bezrobotnych:
    • zamieszkałych w okresie pobierania zasiłku na obszarze powiatu, jeżeli stopa bezrobocia na tym obszarze w dniu 30 czerwca roku poprzedzającego dzień nabycia prawa do zasiłku przekraczała 150% przeciętnej stopy bezrobocia w kraju lub
    • powyżej 50 roku życia oraz posiadających jednocześnie co najmniej 20-letni okres uprawniający do zasiłku, lub
    • którzy mają na utrzymaniu co najmniej jedno dziecko w wieku do 15 lat, a małżonek bezrobotnego jest także bezrobotny i utracił prawo do zasiłku z powodu upływu okresu jego pobierania po dniu nabycia prawa do zasiłku przez tego bezrobotnego;
    • lub w ciągu miesiąca po jego zakończeniu, okres ten ulega przedłużeniu o czas, przez który przysługiwałby jej, zgodnie z odrębnymi przepisami, zasiłek macierzyński.
reklama

Czytaj także

Narzędzia kadrowego

reklama
reklama

POLECANE

reklama

KORONAWIRUS A PRAWO PRACY

reklama

Ostatnio na forum

reklama

Wszystko co musisz wiedzieć o PPK

reklama

Eksperci portalu infor.pl

Kancelaria Ostrowski i Wspólnicy sp.k.

Ekspert w dziedzinach prawa związanych z prowadzeniem działalności gospodarczej

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama