| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Kadry > Wiadomości > Zawody przyszłości

Zawody przyszłości

Zawody przyszłości to szeroko rozumiane usługi, od IT po opiekę nad osobami starszymi, oraz informatyka i budownictwo. Profesje te będą zawodami przyszłości na polskim rynku pracy.

Badania – zarówno ankietowe, jak i fokusowe – nad zawodami przyszłości zostały przeprowadzone wśród polskich przedsiębiorców przez Pracodawców RP oraz Szkołę Wyższą im. Bogdana Jańskiego. Ich wyniki zaprezentowano podczas wspólnej konferencji, która odbyła się w piątek - 25 października 2013 roku - w warszawskiej siedzibie uczelni. Jakie są przyczyny pojawiania się nowych zawodów? Praktycy biznesu wskazali na zmiany cywilizacyjno-techniczne, uwarunkowania geopolityczne (wejście do UE), a także konsumeryzm i zmiany demograficzne.

Zobacz także: Oferty szkoleń

Sektorami, które w najbliższej dekadzie będą się rozwijać najlepiej, a co za tym idzie – będą generować miejsca pracy, są zarówno usługi tradycyjne, jak i nowoczesne, m.in. usługi on-line, a także medycyna (geriatria, kosmetologia) oraz rolnictwo, ze szczególnym uwzględnieniem produkcji zdrowej żywności. Wysoką pozycję uzyskały także nauki prawne – przedsiębiorcy mają bowiem świadomość tego, że bez znajomości przepisów firmy nie mogą funkcjonować. Z kolei przedsiębiorcy uznali, iż najmniej będą potrzebowali przedstawicieli nauk humanistycznych.

Aby móc się rozwijać, przedsiębiorcy potrzebują odpowiednio przygotowanej kadry. Zdecydowana większość badanych uważa, że zapewni to kształcenie młodych ludzi na uczelniach o profilu praktycznym. Niemniej pracodawcy dostrzegają także zalety przygotowania teoretycznego. Z badań wyraźnie wynika, że polscy przedsiębiorcy liczą na współpracę z uczelniami, a najlepszym sposobem na przygotowanie studentów do zawodu są praktyki w zakładach pracy oraz praca studentów w firmach jako integralna część studiów. Dzięki temu przyszli pracownicy szybko zyskują oczekiwane przez rynek pracy kompetencje.

Polecamy także serwis: Rekrutacja

Przedsiębiorcy podkreślają także, że osiągnięcie sukcesu na rynku globalnym jest determinowane przez fachową kadrę zarządzającą, dobrze wykształconych pracowników oraz – dopiero jako trzeci w kolejności – przez innowacyjny produkt. Najbardziej cenione wśród przedstawicieli biznesu cechy absolwenta to samodzielność, umiejętność samokształcenia, a także innowacyjność, uczciwość oraz kreatywność i odpowiednia prezencja. Za bariery hamujące odpowiednie przygotowanie studentów do podjęcia pracy zawodowej przedsiębiorcy uważają nieadekwatne do ich potrzeb programy nauczania, złe wyposażenie uczelni oraz źle przygotowaną kadrę.

Wyniki badań zaprezentowali przedstawiciele Szkoły Wyższej im. Bogdana Jańskiego: fokusowych – dr Piotr Weryński, ankietowych – dr Katarzyna Postrzednik-Lotko. Konferencję podsumował natomiast prof. dr hab. Kazimierz Korab – JM Rektor Szkoły Wyższej im. Bogdana Jańskiego.

Zadaj pytanie: Forum Kadry

Źródło: Pracodawcy RP

Czytaj także

Narzędzia kadrowego

POLECANE

DOKUMENTACJA PRACOWNICZA 2019

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Eksperci portalu infor.pl

Monika Wolska-Bryńska

Radca prawny w Departamencie Kontroli Podatkowych w Kancelarii Prawno-Podatkowej Mariański Group

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »