REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Zawody przyszłości

REKLAMA

Zawody przyszłości to szeroko rozumiane usługi, od IT po opiekę nad osobami starszymi, oraz informatyka i budownictwo. Profesje te będą zawodami przyszłości na polskim rynku pracy.

Badania – zarówno ankietowe, jak i fokusowe – nad zawodami przyszłości zostały przeprowadzone wśród polskich przedsiębiorców przez Pracodawców RP oraz Szkołę Wyższą im. Bogdana Jańskiego. Ich wyniki zaprezentowano podczas wspólnej konferencji, która odbyła się w piątek - 25 października 2013 roku - w warszawskiej siedzibie uczelni. Jakie są przyczyny pojawiania się nowych zawodów? Praktycy biznesu wskazali na zmiany cywilizacyjno-techniczne, uwarunkowania geopolityczne (wejście do UE), a także konsumeryzm i zmiany demograficzne.

REKLAMA

Autopromocja

Zobacz także: Oferty szkoleń

Sektorami, które w najbliższej dekadzie będą się rozwijać najlepiej, a co za tym idzie – będą generować miejsca pracy, są zarówno usługi tradycyjne, jak i nowoczesne, m.in. usługi on-line, a także medycyna (geriatria, kosmetologia) oraz rolnictwo, ze szczególnym uwzględnieniem produkcji zdrowej żywności. Wysoką pozycję uzyskały także nauki prawne – przedsiębiorcy mają bowiem świadomość tego, że bez znajomości przepisów firmy nie mogą funkcjonować. Z kolei przedsiębiorcy uznali, iż najmniej będą potrzebowali przedstawicieli nauk humanistycznych.

Aby móc się rozwijać, przedsiębiorcy potrzebują odpowiednio przygotowanej kadry. Zdecydowana większość badanych uważa, że zapewni to kształcenie młodych ludzi na uczelniach o profilu praktycznym. Niemniej pracodawcy dostrzegają także zalety przygotowania teoretycznego. Z badań wyraźnie wynika, że polscy przedsiębiorcy liczą na współpracę z uczelniami, a najlepszym sposobem na przygotowanie studentów do zawodu są praktyki w zakładach pracy oraz praca studentów w firmach jako integralna część studiów. Dzięki temu przyszli pracownicy szybko zyskują oczekiwane przez rynek pracy kompetencje.

Polecamy także serwis: Rekrutacja

Dalszy ciąg materiału pod wideo

REKLAMA

Przedsiębiorcy podkreślają także, że osiągnięcie sukcesu na rynku globalnym jest determinowane przez fachową kadrę zarządzającą, dobrze wykształconych pracowników oraz – dopiero jako trzeci w kolejności – przez innowacyjny produkt. Najbardziej cenione wśród przedstawicieli biznesu cechy absolwenta to samodzielność, umiejętność samokształcenia, a także innowacyjność, uczciwość oraz kreatywność i odpowiednia prezencja. Za bariery hamujące odpowiednie przygotowanie studentów do podjęcia pracy zawodowej przedsiębiorcy uważają nieadekwatne do ich potrzeb programy nauczania, złe wyposażenie uczelni oraz źle przygotowaną kadrę.

Wyniki badań zaprezentowali przedstawiciele Szkoły Wyższej im. Bogdana Jańskiego: fokusowych – dr Piotr Weryński, ankietowych – dr Katarzyna Postrzednik-Lotko. Konferencję podsumował natomiast prof. dr hab. Kazimierz Korab – JM Rektor Szkoły Wyższej im. Bogdana Jańskiego.

Zadaj pytanie: Forum Kadry

Źródło: Pracodawcy RP

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: Własne

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code
Uprawnienia rodzicielskie
certificate
Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
1/10
Ile tygodni urlopu macierzyńskiego można maksymalnie wykorzystać jeszcze przed porodem?
nie ma takiej możliwości
3
6
9 - tylko jeśli pracodawca wyrazi na to zgodę
Następne
Kadry
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Ważność orzeczeń o niepełnosprawności i stopniu niepełnosprawności zostanie wydłużona. Będą nowe przepisy

19 lipca 2024 r. do Sejmu wpłynął projekt nowelizacji ustawy o rehabilitacji zawodowej i społecznej oraz zatrudnianiu osób niepełnosprawnych. Dzięki nowym przepisom zostanie wydłużona ważność orzeczeń o niepełnosprawności i stopniu niepełnosprawności niemal 400 tys. osób.

Dostosowanie stanowisk pracy wyposażonych w monitory ekranowe - sprawdź, czy Twoje jest odpowiednie

Przepisy bhp wymagają odpowiednio przygotowanych i dostosowanych stanowisk pracy wyposażonych w monitory ekranowe. Sprawdź, czy Twoje stanowisko pracy jest zgodne z przepisami!

Czy pracownik na zwolnieniu lekarskim może wyjechać na urlop

Podczas zwolnienia lekarskiego pracownikowi nie wolno wykonywać żadnej pracy zarobkowej. Ponadto nie może wykorzystywać zwolnienia w sposób niezgodny z jego celem. Czy to oznacza, że podczas choroby pracownik powinien zostać w domu i nie wolno mu wyjechać na urlop?

Wskaźnik waloryzacji na ustawowym minimum. W 2025 r. emerytury i renty wzrosną o 6,78 proc.

6,78 proc. - co najmniej o tyle wzrosną emerytury i renty w przyszłym roku. Rząd pracuje nad rozporządzeniem w sprawie wysokości zwiększenia wskaźnika waloryzacji emerytur i rent w 2025 r.

REKLAMA

Czy 21 lipca to niedziela handlowa?

Czy przedostatnia niedziele lipca to niedziela handlowa? Czy sklepy będą otwarte? 

Składki tylko do ZUS czy do ZUS i OFE. Kończy się czas na podjęcie decyzji

Wkrótce „okno transferowe” pozwalające ubezpieczonym decydować, gdzie ma być przekazywana część ich składki emerytalnej, zostanie zamknięte. O tym, gdzie ma trafiać część składki, mogą decydować mężczyźni, którzy nie ukończyli 55 lat, i kobiety, które nie ukończyły 50 lat.

Wypłata z PPK bez podatku – wystarczy wybrać odpowiedni sposób wypłaty

Środki z PPK można wypłacić bez podatku. Bez względu na to, jaki wariant wypłaty oszczędności uczestnik PPK wybierze – zyski wypracowane przez 25% środków zgromadzonych na jego rachunku PPK będą zwolnione z podatku dochodowego. Rozłożenie wypłaty na co najmniej 120 miesięcznych rat zwalnia z podatku zyski wypracowane przez całość oszczędności. 

Wydłużenie ważności orzeczeń o niepełnosprawności i stopniu niepełnosprawności – projekt ustawy

Rząd przyjął projekt nowelizacji ustawy o rehabilitacji zawodowej i społecznej oraz zatrudnianiu osób niepełnosprawnych. Nowelizacja przewiduje wydłużenie ważności orzeczeń o niepełnosprawności i stopniu niepełnosprawności maksymalnie o 6 miesięcy.

REKLAMA

Czy pracodawca może zmusić do 14-dniowego urlopu?

Według Kodeksu pracy wymiar urlopu wypoczynkowego wynosi 20 lub 26 dni – w zależności od stażu pracy pracownika. Urlop może być podzielony na części, z których co najmniej jedna powinna trwać nie mniej niż 14 kolejnych dni kalendarzowych. Czy 14-dniowy urlop jest obowiązkowy?

4 dni albo 35 godzin tygodnia pracy w Polsce do 2027 roku? Za granicą już testowali a efekty są pozytywne

W oczekiwaniu na zapowiadane przez Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej  skrócenie tygodniowego czasu pracy w Polsce, warto przyjrzeć się przykładom z innych państw. Dotąd w programach pilotażowych 4-dniowego tygodnia pracy zaobserwowano np. spadek rotacji zatrudnienia o 40 proc., polepszenie dobrostanu pracowników w 82 proc. firm oraz oszczędności dla pracodawców na poziomie niemal 2 mln zł w skali roku. Krótszy tydzień pracy najlepiej przyjął się na Islandii, gdzie 86 proc. pracowników korzysta z niego lub ma taką możliwość. Ale polscy pracodawcy nie są entuzjastami tego rozwiązania. Aż 51 proc. firm uważa, że w ich branży jest ono niemożliwe. Jeżeli nie uda się skrócić tygodnia pracy, to dobrą alternatywą dla 54 proc. Polaków mogłaby być częstsza praca zdalna lub hybrydowa. 

REKLAMA