REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.
Porada Infor.pl

Wprowadzenie dłuższych okresów rozliczeniowych

Teleporadnia INFORLEX.PL – Eksperci radzą

REKLAMA

Możliwe jest wprowadzenie dłuższych okresów rozliczeniowych w zakładzie pracy, w którym nie działają związki zawodowe oraz nie ma wybranego przedstawiciela pracowników. Jakie działania należy podjąć w tym celu?

Nasz zakład ma ostatnio problemy z zamówieniami, dlatego trudno jest zapewnić 8-godzinną pracę naszym pracownikom. Chcielibyśmy wprowadzić dłuższy okres rozliczeniowy czasu pracy. W zakładzie nie działają związki oraz nie ma wybranego przedstawiciela pracowników. Jakie możemy podjąć działania, aby wprowadzić dłuższe okresy rozliczeniowe?

REKLAMA

Autopromocja

Chcąc wprowadzić dłuższy okres rozliczeniowy, pracodawca powinien zorganizować i przeprowadzić wybory przedstawicieli pracowników, a następnie z wybranymi pracownikami zawrzeć porozumienie o wprowadzeniu takiego systemu.

Każdy pracodawca ma obowiązek konsultacji przy wprowadzaniu dłuższego okresu rozliczeniowego ze związkami zawodowymi, a gdy nie działają w zakładzie, z przedstawicielami pracowników. Brak jest przepisów określających tryb wyłaniania przedstawicieli pracowników, co oznacza, że pracodawca samodzielnie ustala warunki i sposób wyboru reprezentanta pracowników. Również pracodawca określa okres, na który powołany jest przedstawiciel pracowników oraz przysługujące mu kompetencje. Mimo że pracodawca konsultuje się z przedstawicielem pracowników, to wybrana na to stanowisko osoba nie jest objęta szczególną ochroną, jaka przysługuje np. niektórym działaczom związkowym.

Pracodawca może ustalić różne sposoby wyboru przedstawicieli załogi. Sposób przeprowadzenia takich wyborów może zostać swobodnie ustalony między stronami. Proces wyborczy nie powinien być przerywany przez żadną ze stron, tym bardziej pracodawca nie może mieć wpływu na wybór przedstawicieli. Jeżeli więc pracownicy mieli możliwość przeprowadzenia wyborów, a tego nie uczynili, należy przyjąć, że pracodawca nie będzie mógł wprowadzić dłuższego okresu rozliczeniowego.

O wprowadzeniu wydłużonego okresu rozliczeniowego (zaakceptowanego przez związki zawodowe albo przedstawicieli załogi) należy zawiadomić inspektora pracy w ciągu 5 dni roboczych od sporządzenia porozumienia w tej sprawie, załączając kopię tego porozumienia.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Podstawa prawna:

Art. 129, art. 150 ustawy z 26 czerwca 1974 r. – Kodeks pracy (j.t. DzU z 1998 r. nr 21, poz. 94, ost. zm. DzU z 2013 r. poz. 1028).

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR LEX Księgowość i Kadry

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code
Uprawnienia rodzicielskie
certificate
Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
1/10
Ile tygodni urlopu macierzyńskiego można maksymalnie wykorzystać jeszcze przed porodem?
nie ma takiej możliwości
3
6
9 - tylko jeśli pracodawca wyrazi na to zgodę
Następne
Kadry
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Nowe świadczenie od maja 2025 r., ale z wyrównaniem od stycznia. Skorzysta ponad 130 tys. osób

Ponad 130 tys. osób skorzysta z nowelizacji ustawy o rencie socjalnej i nabędzie prawo do dodatku dopełniającego. Dodatek ten będzie wypłacany od maja 2025 r., ale z wyrównaniem od stycznia przyszłego roku.

Nie każdy okres poprzedniego zatrudnienia przyśpieszy „zapisanie” pracownika do PPK

Przy zatrudnieniu pracownika pracodawca sprawdza 12 miesięcy wstecz czy dana osoba była już u niego zatrudniona. Jeśli tak, okres poprzedniego zatrudnienia wlicza się do okresu wymaganego do zapisu do PPK. Co w sytuacji, kiedy pracodawca zawarł już w imieniu tego pracownika umowę o prowadzenie PPK? Co oznacza zmiana instytucji finansowej? Jakie okresy zatrudnienia bierze się pod uwagę?

Urlop na żądanie w wymiarze 4 dni czy 8 dni? Jak nowe przepisy zmieniły zasady udzielania urlopu na żądanie

Pracodawca jest obowiązany udzielić urlopu na żądanie pracownika i w terminie przez niego wskazanym. Pracownik powinien zgłosić żądanie udzielenia urlopu najpóźniej w dniu jego rozpoczęcia. Czy to wystarczy do skorzystania z urlopu na żądanie przez pracownika?

Renta wdowia 2024 i 2025 [ile, dla kogo, kiedy, wniosek, czy z KRUS?]

Kto może otrzymać rentę wdowia? Kto nie otrzyma renty wdowiej? Czy trzeba składać wniosek o rentę wdowią? Czy renta wdowia wyklucza rentę rodzinną?

REKLAMA

Sejm: Trzeba to zmienić. Pracownik zapłacił 900 złotych za okulary. Dofinansowanie tylko 140 złotych od pracodawcy

Wszyscy wiemy, że pracownik pracujący przy komputerze ma prawo do refundacji kosztów zakupu okularów. Płaci pracodawca. Przepisy nie określą jednak, ile wynosi ta refundacja. Pojawił się pomysł dookreślenia tego. Proponowany limit kwotowy dla refundacji, to: "50% kosztów zakupu okularów korekcyjnych lub przynajmniej 500 złotych".   

4 formy pomocy z UP dla pracodawców poszkodowanych w powodzi 2024

Urząd pracy pomaga pracodawcom poszkodowanym w wyniku powodzi. Przewidziano 4 formy wsparcia z UP: umorzenie środków przyznanych na refundację wyposażenia lub doposażenia stanowisk pracy, zwrot kosztów poniesionych przez pracodawcę za skierowanych bezrobotnych, Zwrot kosztów na wynagrodzenia, nagrody i składki na ubezpieczenia społeczne zatrudnianych pracowników, pożyczka na wynagrodzenia z FGŚP. Jak z nich skorzystać?

Komunikat ZUS: Utrudnienia w działaniu aplikacji mZUS oraz programie Płatnik

Zakład Ubezpieczeń Społecznych informuje o ograniczeniach w działaniu aplikacji mobilnej mZUS dla Lekarza oraz programu Płatnik.

Nagroda jubileuszowa: Komu przysługuje i w jakiej wysokości

Kodeks pracy nie zajmuje się nagrodą jubileuszową, co oznacza, że to świadczenie nie przysługuje wszystkim pracownikom. Tzw. jubileuszówka jest bowiem świadczeniem charakterystycznym dla sfery budżetowej. Jej wysokość ustalana jest w zależności od stażu pracy i wysokości wynagrodzenia uprawnionej osoby.

REKLAMA

4 formy pomocy z UP dla bezrobotnych poszkodowanych w powodzi 2024

Urząd pracy przyznaje bezrobotnym poszkodowanym w powodzi nie tylko pomoc materialną - świadczenie pieniężne w wysokości 1662,00 zł. Sprawdź, jakie jeszcze formy wsparcia przewiduje UP.

Ile płacą za staż z urzędu pracy w 2024 roku?

Staż z urzędu pracy jest nabywaniem przez bezrobotnego umiejętności praktycznych do wykonywania pracy przez wykonywanie zadań w miejscu pracy bez nawiązania stosunku pracy z pracodawcą. Ile płacą za staż w 2024 roku? Ile może trwać i jakie korzyści ma pracodawca?

REKLAMA