REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Komisja Trójstronna bez związków zawodowych

REKLAMA

Komisja Trójstronna bez związków zawodowych. Mimo zaproszenia zbojkotowali obrady Komisji Trójstronnej. Związkowcy nie przyszli na posiedzenie komisji ponieważ. Zdaniem związków wyczerpała się jej formuła, a rząd ignoruje ich postulaty w sprawie poprawy bytu pracowników.

Przewodniczący "Solidarności" Piotr Duda podkreśla, że rząd wcale nie jest gotów na jakąkolwiek dyskusję ze związkowcami. Dodał, że na wszystkie postulaty związkowcy otrzymali odpowiedź "nie". Z tego powodu przewodniczący NSZZ "Solidarność" uważa spotkanie z premierem i ministrem pracy za bezsensowne, ponieważ władze nie chciały iść na kompromis.
Z kolei szef OPZZ Jan Guz podkreślał, że jednym z najważniejszych postulatów jest ograniczenie "umów śmieciowych" na rzecz umów o pracę. Jednak - jak mówił - rząd nie jest zainteresowany, by pomóc pracownikom.

REKLAMA

Autopromocja

Zobacz również: Postulaty związków - odpowiedź Ministra Pracy i Polityki Społecznej

Związkowcy domagają się między innymi wycofania ustawy o elastycznym czasie pracy i zmian podwyższających wiek emerytalny, chcą też wzrostu płacy minimalnej i zmian w kodeksie pracy. Związki domagają się też nowej formuły dialogu z rządem i straszą, że jeśli rozmowy nie zostaną podjęte to zdecydują się na radykalne działania strajkowe. Około 200 związkowców protestowało przed Centrum Dialogu podczas obrad Komisji.

Na zarzuty związkowców przed i po posiedzeniu odpowiadał minister pracy Władysław Kosiniak-Kamysz, który zapewniał, że wiele z postulatów pracowniczych jest realizowanych, a o innych dyskutują eksperci. Minister powiedział, że w kwestii płacy minimalnej, elastycznego czasu pracy czy umów na czas określony rząd cały czas rząd rozmawiać.

Polecamy również serwis: Spory zbiorowe

Dalszy ciąg materiału pod wideo

REKLAMA

Po posiedzeniu Komisji również minister skarbu państwa Włodzimierz Karpiński zapewniał, że postulaty związkowców nie zostały zignorowane.Tłumaczył, że większość spośród 16 postulatów, które zostały do niego skierowane, jest albo zrealizowanych, albo realizowanych. Minister Karpiński przypomniał, że 2. miliony Polaków weszło w posiadanie darmowych akcji majątku państwowego, wartych 6. i pół miliarda złotych, realizowany jest też postulat konsolidacji przemysłu zbrojeniowego oraz ochrona Grupy Azoty.

Z kolei przedstawiciel pracodawców Jeremi Mordasewicz zapewniał, że postulaty pracownicze, w tym kwestie elastycznego czasu pracy, są w dużej mierze uwzględniane przez właścicieli firm. Jak tłumaczył, jeżeli okaże się, że pracodawcy w ciągu roku będą nadużywać przepisów o elastycznym czasie pracy, to, jak to ujął, "będziemy skłonni się z tego wycofać".

Zadaj pytanie: Forum Kadry

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: IAR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code
Uprawnienia rodzicielskie
certificate
Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
1/10
Ile tygodni urlopu macierzyńskiego można maksymalnie wykorzystać jeszcze przed porodem?
nie ma takiej możliwości
3
6
9 - tylko jeśli pracodawca wyrazi na to zgodę
Następne
Kadry
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Wkrótce będą wyższe świadczenia z funduszu alimentacyjnego. Wzrost o 100 proc. – od kiedy?

Wraz ze wzrostem kosztów utrzymania rosną też potrzeby osób uprawnionych do alimentów. Nowelizacja przepisów o ustawy o pomocy osobom uprawnionym do alimentów zwiększy wysokość wsparcia materialnego z funduszu alimentacyjnego.

4650 zł brutto płacy minimalnej w 2025 roku - to postulat wszystkich związkowców. Czy rząd ustąpi?

Na posiedzeniu w dniu 15 lipca 2024 r. Radzie Dialogu Społecznego nie udało się wypracować wspólnego stanowiska w sprawie propozycji wzrostu minimalnego wynagrodzenia za pracę w 2025 r. To oznacza, że rząd do 15 września ma czas na podjęcie ostatecznej decyzji w tej sprawie.

Zmiany w raportach ZUS RPA i ZUS RIA. Będą nowe kody tytułu ubezpieczenia

Zmienią się wzory imiennego raportu miesięcznego o przychodach ubezpieczonego/okresach pracy nauczycielskiej – o symbolu ZUS RPA oraz wzoru raportu informacyjnego – o symbolu ZUS RIA. Pojawią się też nowe kody tytułu ubezpieczenia. Trwają prace nad nowelizacją przepisów.

Będzie zmiana wysokości minimalnego wynagrodzenia za pracę. Ile wyniosą świadczenia zależne od płacy minimalnej?

Minimalne wynagrodzenie za pracę zmieni się od 1 stycznia 2025 r. Wraz z minimalną płacą zmieni się także wysokość świadczeń powiązanych z minimalnym wynagrodzeniem. Jakie to świadczenia? Ile wyniosą?

REKLAMA

Odpowiedzialność pracodawcy za pogorszenie stanu zdrowia pracowników w czasie upału. Jaka jest, czy polisa ochroni

Jeżeli pracownik zasłabnie lub dozna udaru słonecznego lub cieplnego w czasie pracy, pracodawca naraża się na ewentualne roszczenie z żądaniem wypłaty odszkodowania. Przed tego rodzaju finansowymi konsekwencjami upałów firmy mogą się ubezpieczyć. Słuzy do tego polisa OC pracodawcy.

Zmiana pracy nie zawsze jest możliwa. Co robić?

Dlaczego pracownicy niezadowoleni z pracy wciąż w niej tkwią? Zmiana pracy nie zawsze jest możliwa. Co można zrobić, aby podnieść swoją atrakcyjność na rynku pracy? Jak rozwijać kompetencje i szkolić się u dotychczasowego pracodawcy? Dlaczego tak mało pracowników decyduje się na rozmowę o podwyżce wynagrodzenia? Oto wskazówki eksperta rynku pracy, Mateusza Żydka.

Świadczenie urlopowe w szkołach. Czy powinno uwzględniać kryterium socjalne?

Do 31 sierpnia 2024 r. nauczyciele powinni otrzymać świadczenia urlopowe. Świadczenie, wypłacane wszystkim nauczycielom, jest finansowane ze środków zakładowego funduszu świadczeń socjalnych. Czy powinny uwzględniać kryterium socjalne?

Nauczycielskie świadczenie kompensacyjne. Więcej osób uzyska prawo do świadczenia

1 września 2024 r. więcej osób uzyska prawo do nauczycielskiego świadczenia kompensacyjnego. Jakie warunki należy spełniać, żeby nabyć prawo do tego świadczenia?

REKLAMA

Wcześniejsze emerytury dla nauczycieli. Kto ma prawo do nowej emerytury? Kiedy można złożyć wniosek?

1 września 2024 r. wejdą w życie zmiany przepisów Karty Nauczyciela. Więcej osób będzie mogło skorzystać z wcześniejszej emerytury dla nauczycieli. Kiedy można złożyć wniosek o wcześniejszą emeryturę?

Czy 14 lipca to niedziela handlowa?

Czy w lipcu jest jakaś niedziela handlowa? Czy w tym miesiącu możemy zaplanować zakupy na niedzielę? 

REKLAMA