reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Kadry > Ubezpieczenia > Zasiłki i inne świadczenia > Kryterium dochodowe świadczenia z pomocy społecznej

Kryterium dochodowe świadczenia z pomocy społecznej

Kryterium dochodowe stanowi warunek otrzymania większości świadczeń z pomocy społecznej.  Jest ono zróżnicowane odpowiednio do trzech rodzajów świadczeniobiorców. Najwyższe w kwocie 542 zł dotyczy osoby samotnie gospodarującej.

Świadczenia z pomocy społecznej

Świadczenia z pomocy społecznej mogą mieć charakter świadczeń pieniężnych, np. w postaci zasiłku bądź też niepieniężnych: posiłki, schronienie, niezbędne ubrania. Aby uzyskać prawo do poszczególnych świadczeń, ustawa wymaga spełnienia kryterium dochodowego. Jednak należy podkreślić, że spełnienie kryterium dochodowego nie jest wystarczającą przesłanką do otrzymania pomocy. Uzyskiwanie niskich dochodów przez osoby ubiegające się o świadczenie musi być połączone z innymi okolicznościami uzasadniającymi udzielenie pomocy.

Zobacz również: Zasiłek rodzinny a utracony dochód

Kryteria dochodowe

Kryteria dochodowe są to kwoty dochodu, które uprawniają do pomocy społecznej. Ich określenie nie jest wcale takie łatwe. Powinny przede wszystkim uwzględniać potrzeby społeczne i możliwości państwa. Co ważne podlegają one weryfikacji co 3 lata, z uwzględnieniem wyniku badań progu interwencji socjalnej, których dokonuje Instytut Pracy i Spraw Socjalnych.

Wysokość kryteriów dochodowych

Aktualna wysokość kryteriów dochodowych jest określona w rozporządzeniu Rady Ministrów z dnia 17 lipca 2012 r. w sprawie zweryfikowania kryteriów dochodowych oraz kwot świadczeń pieniężnych z pomocy społecznej (Dz. U. z dnia 17 lipca 2012 r.). Od 12 października 2012 r. kryteria dochodowe wynoszą:

  1. dla osoby samotnie gospodarującej - 542 zł;
  2. dla osoby w rodzinie - 456 zł;
  3. dla rodziny – suma kwot kryterium dochodowego na osobę w rodzinie.

WAŻNE!

Podane powyższej kwoty dotyczą miesięcznych dochodów netto.

Należy wyjaśnić, iż trzecie kryterium – tzw. kryterium dochodowe rodziny, jest stosowane w sytuacji, w której adresatem świadczenia jest rodzina. Próg dochodowy rodziny nie został określony przez ustawodawcę kwotowo i zależy od liczby członków rodziny. Ustala się go, przemnażając kwotę kryterium dochodowego na osobę w rodzinie przez liczbę jej członków.

Z powyższego wynika, że kryterium dochodowe zostało zróżnicowane odpowiednio do trzech rodzajów świadczeniobiorców. Najwyższe jest kryterium osoby samotnie gospodarującej.

Polecamy również serwis: Zasiłki i inne świadczenia

Jak obliczyć dochód

Za dochód uważa się sumę miesięcznych przychodów z miesiąca poprzedzającego złożenie wniosku lub w przypadku utraty dochodu z miesiąca, w którym wniosek o świadczenie z pomocy społecznej został złożony, bez względu na tytuł i źródło ich uzyskania, pomniejszoną o:

reklama

Przydatne formularze online

Czytaj także

Narzędzia kadrowego

reklama
reklama

POLECANE

reklama
reklama

Ostatnio na forum

reklama

KORONAWIRUS A PRAWO PRACY

reklama

Eksperci portalu infor.pl

Business Tax Professionals Sp. z o.o. sp. k.

Doradztwo podatkowe, przeglądy i szkolenia podatkowe, ceny transferowe

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama