reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Kadry > Porady Ekspertów > Porady Ekspertów INFORLEX.pl > Zwrot kosztów dojazdów na praktyki przez szkołę zawodową

Zwrot kosztów dojazdów na praktyki przez szkołę zawodową

Uczniowie szkół zawodowych odbywają obowiązkowe praktyki w różnych zakładach pracy. Czy zwrot kosztów dojazdów na praktyki ciąży na szkole?

Jesteśmy szkołą zawodową, której uczniowie klas I i II mają praktyki w zakładzie produkcyjnym oddalonym od szkoły o 20 km. W tym roku uczniowie zwrócili się do szkoły o zwrot kosztów dojazdu. Czy mamy obowiązek pokrywania tych kosztów jako szkoła? W jakiej wysokości powinniśmy zwracać im takie koszty?

Tak, dyrektor szkoły ma obowiązek zwrotu uczniom dojeżdżającym na praktyki zawodowe poniesionych przez nich kosztów przejazdu. Powinien zwrócić równowartość kosztów przejazdów środkami komunikacji publicznej, z uwzględnieniem przysługujących im ulg.

Szkoła kierująca uczniów na praktyczną naukę zawodu ma obowiązek zwrócić uczniom odbywającym taką naukę w miejscowościach poza ich miejscem zamieszkania i poza siedzibą szkoły koszty przejazdów na praktyki (§ 8 rozporządzenia Ministra Edukacji Narodowej z 15 grudnia 2010 r. w sprawie praktycznej nauki zawodu). Warunkiem otrzymania takiego zwrotu przez dojeżdżających na praktyki uczniów jest możliwość codziennego powrotu ucznia do miejsca zamieszkania lub siedziby szkoły.

Szkoła zwraca uczniom równowartość kosztów przejazdów środkami komunikacji publicznej, z uwzględnieniem przysługujących im ulg. Natomiast w przypadku gdy praktyki odbywają się w miejscowości, z której nie ma możliwości codziennego dojazdu do miejsca zamieszkania, dyrektor szkoły ma obowiązek zapewnienia nieodpłatnego zakwaterowania oraz ryczałtu na wyżywienie w wysokości nie niższej niż 40% diety przysługującej pracownikowi zatrudnionemu w państwowej lub samorządowej jednostce sfery budżetowej z tytułu podróży służbowej na obszarze kraju. Środki na organizację praktycznej nauki zawodu poza szkołą zapewnia organ prowadzący szkołę.

Pełna dieta z tytułu podróży służbowej na obszarze kraju wynosi 30 zł za dobę podróży, odpowiednik 40% tej kwoty wynosi 12 zł. Jest to więc kwota minimalna, w jakiej szkoła powinna zapewnić uczniowi odbywającemu praktyki zawodowe w miejscowości, z której nie ma on możliwości codziennego dojazdu do miejsca zamieszkania ryczałt na wyżywienie.

Praktyczną naukę zawodu dla uczniów organizuje szkoła, do której uczęszczają. W przypadku młodocianych jest ona organizowana przez pracodawcę, który zawarł z nimi umowę o pracę w celu przygotowania zawodowego. Nauka ta odbywa się w formie zajęć praktycznych i praktyk zawodowych. Praktyki zawodowe organizowane są dla uczniów w celu zastosowania i pogłębienia zdobytej wiedzy i umiejętności zawodowych w rzeczywistych warunkach pracy.

Zakres wiadomości i umiejętności nabywanych przez uczniów na praktykach zawodowych oraz wymiar godzin tych zajęć i praktyk określany jest w programie nauczania dla danego zawodu dopuszczonym do użytku w danej szkole przez dyrektora szkoły.

Podstawa prawna:

  • § 8 ust. 1 pkt 5 i 6, § 9 rozporządzenia Ministra Edukacji Narodowej z 15 grudnia 2010 r. w sprawie praktycznej nauki zawodu (Dz.U. Nr 244, poz. 1626),
  • § 7 rozporządzenia Ministra Pracy i Polityki Społecznej z 29 stycznia 2013 r. w sprawie należności przysługujących pracownikowi zatrudnionemu w państwowej lub samorządowej jednostce sfery budżetowej z tytułu podróży służbowej (Dz.U. z 2013, poz. 167)
reklama

Czytaj także

Autor:

Źródło:

INFOR LEX Księgowość i Kadry
Compliance 360° w firmie (PDF)59.00 zł
reklama

Narzędzia kadrowego

reklama
reklama

POLECANE

reklama
reklama

Ostatnio na forum

reklama

KORONAWIRUS A PRAWO PRACY

reklama

Eksperci portalu infor.pl

Dariusz Budnik

Radca Prawny - Kancelaria Prawna Cyman i Wspólnicy

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama