REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.
Porada Infor.pl

Zwrot kosztów dojazdów na praktyki przez szkołę zawodową

Teleporadnia INFORLEX.PL – Eksperci radzą

REKLAMA

Uczniowie szkół zawodowych odbywają obowiązkowe praktyki w różnych zakładach pracy. Czy zwrot kosztów dojazdów na praktyki ciąży na szkole?

Jesteśmy szkołą zawodową, której uczniowie klas I i II mają praktyki w zakładzie produkcyjnym oddalonym od szkoły o 20 km. W tym roku uczniowie zwrócili się do szkoły o zwrot kosztów dojazdu. Czy mamy obowiązek pokrywania tych kosztów jako szkoła? W jakiej wysokości powinniśmy zwracać im takie koszty?

REKLAMA

Autopromocja

Tak, dyrektor szkoły ma obowiązek zwrotu uczniom dojeżdżającym na praktyki zawodowe poniesionych przez nich kosztów przejazdu. Powinien zwrócić równowartość kosztów przejazdów środkami komunikacji publicznej, z uwzględnieniem przysługujących im ulg.

Szkoła kierująca uczniów na praktyczną naukę zawodu ma obowiązek zwrócić uczniom odbywającym taką naukę w miejscowościach poza ich miejscem zamieszkania i poza siedzibą szkoły koszty przejazdów na praktyki (§ 8 rozporządzenia Ministra Edukacji Narodowej z 15 grudnia 2010 r. w sprawie praktycznej nauki zawodu). Warunkiem otrzymania takiego zwrotu przez dojeżdżających na praktyki uczniów jest możliwość codziennego powrotu ucznia do miejsca zamieszkania lub siedziby szkoły.

Szkoła zwraca uczniom równowartość kosztów przejazdów środkami komunikacji publicznej, z uwzględnieniem przysługujących im ulg. Natomiast w przypadku gdy praktyki odbywają się w miejscowości, z której nie ma możliwości codziennego dojazdu do miejsca zamieszkania, dyrektor szkoły ma obowiązek zapewnienia nieodpłatnego zakwaterowania oraz ryczałtu na wyżywienie w wysokości nie niższej niż 40% diety przysługującej pracownikowi zatrudnionemu w państwowej lub samorządowej jednostce sfery budżetowej z tytułu podróży służbowej na obszarze kraju. Środki na organizację praktycznej nauki zawodu poza szkołą zapewnia organ prowadzący szkołę.

REKLAMA

Pełna dieta z tytułu podróży służbowej na obszarze kraju wynosi 30 zł za dobę podróży, odpowiednik 40% tej kwoty wynosi 12 zł. Jest to więc kwota minimalna, w jakiej szkoła powinna zapewnić uczniowi odbywającemu praktyki zawodowe w miejscowości, z której nie ma on możliwości codziennego dojazdu do miejsca zamieszkania ryczałt na wyżywienie.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Praktyczną naukę zawodu dla uczniów organizuje szkoła, do której uczęszczają. W przypadku młodocianych jest ona organizowana przez pracodawcę, który zawarł z nimi umowę o pracę w celu przygotowania zawodowego. Nauka ta odbywa się w formie zajęć praktycznych i praktyk zawodowych. Praktyki zawodowe organizowane są dla uczniów w celu zastosowania i pogłębienia zdobytej wiedzy i umiejętności zawodowych w rzeczywistych warunkach pracy.

Zakres wiadomości i umiejętności nabywanych przez uczniów na praktykach zawodowych oraz wymiar godzin tych zajęć i praktyk określany jest w programie nauczania dla danego zawodu dopuszczonym do użytku w danej szkole przez dyrektora szkoły.

Podstawa prawna:

  • § 8 ust. 1 pkt 5 i 6, § 9 rozporządzenia Ministra Edukacji Narodowej z 15 grudnia 2010 r. w sprawie praktycznej nauki zawodu (Dz.U. Nr 244, poz. 1626),
  • § 7 rozporządzenia Ministra Pracy i Polityki Społecznej z 29 stycznia 2013 r. w sprawie należności przysługujących pracownikowi zatrudnionemu w państwowej lub samorządowej jednostce sfery budżetowej z tytułu podróży służbowej (Dz.U. z 2013, poz. 167)
Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR LEX Księgowość i Kadry

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code
Uprawnienia rodzicielskie
certificate
Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
1/10
Ile tygodni urlopu macierzyńskiego można maksymalnie wykorzystać jeszcze przed porodem?
nie ma takiej możliwości
3
6
9 - tylko jeśli pracodawca wyrazi na to zgodę
Następne
Kadry
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Dzień wolny w Wigilię. Czy zastąpi inny dzień wolny od pracy?

W Sejmie jest już projekt ustawy o zmianie ustawy o dniach wolnych od pracy oraz niektórych innych ustaw. Projektodawcy proponują ustanowić 24 grudnia – Wigilię Bożego Narodzenia dniem wolnym od pracy. Warto zastanowić się, czy Wigilia nie mogłaby zastąpić innego wolnego dnia, który nie jest dla ludzi tak istotny - uważa minister funduszy i polityki regionalnej Katarzyna Pełczyńska-Nałęcz.

Komunikat ZUS: Późniejszy termin wyłączenia możliwości wystawiania e-ZLA

Zakład Ubezpieczeń Społecznych informuje, że z opóźniony został termin planowanego wyłączenia możliwości wystawiania e-ZLA z Pulpitu Lekarza.

Komunikat ZUS: Portal PUE/eZUS będzie niedostępny

Zakład Ubezpieczeń Społecznych informuje o konieczności przeprowadzenia prac serwisowych portalu PUE/ZUS. W związku z powyższym portal będzie niedostępny.

Będzie dłuższy termin ważności zaświadczeń lekarskich. Zostaną też określone wzory mLegitymacji osoby niepełnosprawnej

Już wkrótce zmienią się przepisy rozporządzenia o orzekaniu o niepełnosprawności i stopniu niepełnosprawności. Zostanie wydłużony termin ważności zaświadczeń lekarskich. Ponadto określone zostaną wzory mLegitymacji osoby niepełnosprawnej.

REKLAMA

Skuteczna inwestycja w zdrowie psychiczne pracowników – komu się opłaca i dlaczego? [DEBATA]

7 listopada o godzinie 12.00 debatą Skuteczna inwestycja w zdrowie psychiczne pracowników – komu się opłaca i dlaczego? Rozpoczynamy kampanię #jesieńzGŁOWĄ.

Przemoc psychiczna [PRZYKŁADY] - jak rozpoznać i jak sobie z nią radzić?

Przemoc psychiczna jest jedną z najbardziej destrukcyjnych form przemocy, która dotyka wielu ludzi na całym świecie. Choć nie zostawia widocznych śladów, jej wpływ na psychikę i życie ofiary jest bardzo dotkliwy i długotrwały. W odróżnieniu od przemocy fizycznej, przemoc psychiczna opiera się na manipulacji, kontrolowaniu i wywieraniu presji na drugiej osobie, co powoduje trwałe i głębokie szkody emocjonalne. Podajemy przykłady przemocy psychicznej.

ZUS: 271 wniosków o zwolnienie z opłacania składek ZUS w ciągu pierwszych 30 minut. Od północy trwa nabór wniosków o wakacje składkowe od ZUS

ZUS: 271 wniosków o zwolnienie z opłacania składek ZUS w ciągu pierwszych 30 minut. Od północy trwa nabór wniosków o wakacje składkowe od ZUS. Kto może ubiegać się o zwolnienie z opłacania składek ZUS? Jakie warunki trzeba spełniać, by skorzystać z ulgi?

Nowe świadczenie dla tysięcy osób. Na wypłatę trzeba będzie poczekać, ale będzie wyrównanie

Prezydent Andrzej Duda podpisał nowelizację ustawy o rencie socjalnej. Dzięki nowelizacji tysiące osób skorzysta z nowego świadczenia – dodatku dopełniającego. Ustawa wejdzie w życie 1 stycznia 2025 r., ale na wypłatę dodatku trzeba będzie poczekać.

REKLAMA

Mieszkaniec domu pomocy społecznej nie opłaci kosztów pobytu, nawet jeśli go na to stać

Pobyt w domu pomocy społecznej jest świadczeniem odpłatnym. Ustalając opłatę za pobyt bierze się pod uwagę dochód osób zobowiązanych do wnoszenia opłaty. Czy możliwe jest uwzględnianie także ich majątku?

Zasiłek chorobowy w 2025 r. Chory pracownik może przyjść do pracy. I nie straci zasiłku. Pod warunkami

W 2025 r. chory pracownik (nie zakażający innych, mogący chodzić) ma prawo przyjść do firmy i załatwić sprawę związaną z pracą. Chodzi o takie incydentalne czynności jak podpisanie umowy, dokumentów reklamacyjnych, doniesienia pendrive, przekazanie kluczy serwisowych, odblokowanie komputera. 

REKLAMA