Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Transgraniczna opieka zdrowotna

Transgraniczna opieka zdrowotna. Zdaniem wiceprezydenta Pracodawców RP Polska jest zupełnie nieprzygotowana do wdrożenia Dyrektywy Parlamentu Europejskiego i Rady Europy dotyczącej stosowania prawa pacjentów w transgranicznej opiece zdrowotnej. Termin jej implementowania we wszystkich państwach europejskich minął 25 października 2013 r.

Choć założenia do projektu ustawy mającej implementować dyrektywę zostały przygotowane już w lutym tego roku, to dopiero 24 września Rada Ministrów zaakceptowała ten dokument. – Teraz czeka nas cała ścieżka legislacyjna, można więc zakładać, że dyrektywa zostanie wdrożona nie wcześniej niż pod koniec bieżącego roku – mówi wiceprezydent Pracodawców RP Andrzej Mądrala.

Warto podkreślić fakt niezwykłego trybu konsultacji społecznych nad projektem ustawy. Partnerzy społeczni otrzymali na opinię zaledwie 7 dni. Z informacji publikowanej na stronie Ministerstwa Zdrowia wynika, że 21-dniowy termin konsultacji dotyczy wybranych związków zawodowych. – Może to sugerować, że Minister Zdrowia w specjalny sposób ceni głos związkowców. Tylko czy zgodne z prawem jest różnicowanie partnerów społecznych? – pyta Andrzej Mądrala. Co ciekawe, członkowie Komisji Wspólnej Rządu i Samorządu Terytorialnego mieli na konsultacje 30 dni. Mając jednak na uwadze to, jak ważna jest to nowelizacja, Pracodawcy RP wraz ze swoimi członkami wyślą swoje uwagi do projektu.

Zobacz również: Umowa zlecenia a ubezpieczenie zdrowotne

Dyrektywa jest korzystna przede wszystkim dla pacjentów. Umożliwia bowiem podjęcie leczenia na terenie każdego państwa należącego do Unii Europejskiej – z zastrzeżeniem, że macierzysty płatnik (w tym przypadku polski Narodowy Fundusz Zdrowia), zwróci koszty leczenia do kwoty, za jaką dany pacjent leczyłby się w swoim kraju. – To umożliwi, szczególnie w regionach przygranicznych, rozwój tzw. turystyki medycznej. Poza tym spowoduje optymalizację kosztów leczenia poszczególnych funduszy zdrowia. Można więc założyć, że niemiecka kasa chorych zapłaci za leczenie pacjentów w Polsce, bo nie dość, że będzie to dla niej tańsze, to jeszcze często wygodniejsze dla pacjenta – mówi Prezes Ogólnopolskiego Stowarzyszenia Szpitali Prywatnych Andrzej Sokołowski. – Liczymy na to, że na takiej sytuacji zyskają prywatne szpitale, oferujące świadczenia wysokiej jakości. Wiele z nich już dzisiaj zatrudnia tłumacza i jest gotowych do przyjmowania zagranicznych pacjentów – dodaje Sokołowski.

Pracodawcy RP wraz z OSSP już od dwóch lat organizują publiczne dyskusje na temat dyrektywy transgranicznej. Temu tematowi został poświęcony m.in. II i III Kongres Szpitali Prywatnych. Zorganizowaliśmy także konferencję z udziałem przedstawicieli Polskiej Organizacji Turystyki na temat możliwych korzyści dla całej gospodarki, wynikające z dyrektywy transgranicznej. Zwracaliśmy uwagę na fakt, że dyrektywa zakłada utworzenie przez każde państwo co najmniej jednego krajowego punktu kontaktowego, w którym każdy pacjent będzie mógł uzyskać informacje o możliwości podjęcia leczenia w danym państwie. Tymczasem, o czym głośno się nie mówi, w Polsce mamy do czynienia z zupełnym brakiem przygotowania takiego punktu, co może istotnie ograniczyć liczbę pacjentów z zagranicy.

Polecamy także serwis: Ubezpieczenie zdrowotne

Dyrektywa Transgraniczna jest zarówno ogromną szansą, jak i zagrożeniem dla polskich szpitali. Z jednej strony, bazując na unijnych wyliczeniach można oczekiwać w średnim terminie dość dużej liczby dodatkowych komercyjnych pacjentów, co może przynieść ochronie zdrowia dodatkowe dziesiątki milionów złotych, z drugiej zaś można zakładać, że część polskich pacjentów wybierze leczenie poza granicami kraju, co będzie równoznaczne z odpływem pieniędzy. – Tego właśnie boi się Ministerstwo Zdrowia. Dlatego też postawiło wiele ograniczeń przed pacjentami, chcącymi ominąć kolejkę w Polsce – mówi Mądrala. Zaznaczył, że sprawdzana jest zgodność propozycji zawartych w projekcie ustawy z zapisami dyrektywy.

Jeśli polskie szpitale chcą pozyskać pacjentów, muszą pamiętać o ich oczekiwaniach. Z raportu Komisji Europejskiej wynika, że pacjenci wyjadą na leczenie wówczas, gdy dane świadczenie jest trudno dostępne w ich kraju. Oczekują jednak świadczenia dobrej jakości, udzielanego przez renomowanego specjalistę. – Mam nadzieję, że przeważą korzyści wynikające z wdrożenia dyrektywy. Potrzeba jednak szybkiej integracji środowiska szpitali i rozpoczęcie aktywnej kampanii informacyjnej za granicą. Tutaj nie ma miejsca na podziały: publiczny – prywatny. Jest tylko podział na dobry (spełniający wysokie normy jakości) i słaby szpital – mówi wiceprezydent Mądrala. – Będziemy rozmawiać z Ministerstwem Zdrowia o tym, aby szybko implementowało dyrektywę i aby polskie rozwiązania były korzystne dla pacjentów oraz świadczeniodawców – dodaje Sokołowski.

Zadaj pytanie: Forum Kadry

Źródło: Pracodawcy RP

Źródło: Własne
Czy ten artykuł był przydatny?
tak
nie
Dziękujemy za powiadomienie
Jeśli nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania w tym artykule, powiedz jak możemy to poprawić.
UWAGA: Ten formularz nie służy wysyłaniu zgłoszeń . Wykorzystamy go aby poprawić artykuł.
Jeśli masz dodatkowe pytania prosimy o kontakt

Komentarze(0)

Pokaż:

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
  QR Code
  Święta i dni wolne od pracy w Polsce
  certificate
  Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
  1/10
  Dniami wolnymi od pracy zgodnie z ustawą z dnia 18 stycznia 1951 r. o dniach wolnych od pracy są:
  poniedziałki
  środy
  piątki
  niedziele
  Następne
  Kadry
  Zapisz się na newsletter
  Zobacz przykładowy newsletter
  Zapisz się
  Wpisz poprawny e-mail
  44 proc. Polaków myśli o zmianie pracy na lepiej płatną
  44 proc. Polaków jest obecnie bardziej skłonnych do zmiany pracy na lepiej płatną ze względu na inflację; podobny odsetek ankietowanych starał się w ciągu ostatniego roku o podwyżkę z powodu wzrostu cen.
  Odpływ obywateli Ukrainy z regionalnego rynku pracy?
  Odpływ obywateli Ukrainy z regionalnego rynku pracy po 24 lutego br. jest zauważalny; napływ uchodźców z pewnością go nie uzupełni - stwierdził dyrektor Wojewódzkiego Urzędu Pracy w Lublinie Andrzej Pruszkowski.
  Zniesienie stanu epidemii a postojowe
  Jeszcze tylko do 16 sierpnia przedsiębiorcy i osoby wykonujące umowy cywilnoprawne, którzy odczuli negatywne skutki występowania w Polsce Covid-19, mają czas na złożenie wniosku o wypłatę tzw. postojowego.
  Niedziela handlowa – czerwiec 2022
  Niedziela handlowa — czerwiec 2022 ma 4 niedziele. Czy 5 czerwca, 12 czerwca, 19 czerwca lub 26 czerwca to niedziela handlowa? Kiedy jest najbliższa niedziela handlowa?
  Boże Ciało 2022 - czy jest wolne od pracy?
  Czy Boże Ciało jest dniem wolnym od pracy? Kiedy wypada? Czy można wtedy załatwić sprawy urzędowe albo zrobić zakupy?
  Europejskie Dni Pracodawców 2022
  W dniach 16 – 20 maja 2022 r. odbywa się Europejski Tydzień Umiejętności Zawodowych, w ramach którego sieć Europejskich Publicznych Służb Zatrudnienia organizuje Europejskie Dni Pracodawców 2022.
  1/3 uchodźców zamierza zostać w Polsce przez co najmniej trzy lata
  – Około 30 proc. wszystkich uchodźców wstępnie deklaruje chęć pozostania w Polsce na najbliższe trzy lata. Niektórzy po prostu nie mają dokąd wracać – mówi Artem Zozulia, prezes zarządu Fundacji Ukraina. Podkreśla, że organizacje pozarządowe nie są w stanie dalej same dźwigać ciężaru, jaki wiąże się z pomocą ukraińskim uchodźcom. Potrzebne im są wsparcie i długofalowe plany działań pomocowych, m.in. w zakresie integracji w Polsce, rozpoczęciu pracy zarobkowej czy znalezieniu pomocy psychologicznej.
  KRUS - nowa obowiązująca stawka odsetek za zwłokę
  Ustalono nową stawkę odsetek za zwłokę. Ile wynosi?
  Więcej płatników składek i ubezpieczonych
  Pod koniec kwietnia 2022 r. zarejestrowanych w ZUS płatników składek było 2,8 mln, a ubezpieczonych - 16,1 mln, w tym cudzoziemców - 970 tys. Liczby te rosną z miesiąca na miesiąc i są znacznie wyższe niż przed wybuchem epidemii.
  Pracownice handlu w miejscowościach turystycznych alarmują: będziemy pracować ponad siły
  Pracownicy dyskontów pracujący nad morzem obawiają się nadchodzącego sezonu letniego. Do stowarzyszenia STOP Nieuczciwym Pracodawcom trafia duża ilość wiadomości, że ruch rośnie z dnia na dzień, a pracowników zamiast przybywać… ubywa.
  Barometr Ofert Pracy spadł o 5 pkt.
  Barometr Ofert Pracy spadł do 413,5 pkt. w kwietniu z 418,5 pkt. w marcu br. Napięcie geopolityczne, a także inflacja negatywnie wpłyną na zapotrzebowanie na pracę.
  Zniesienie stanu epidemii a przepisy prawa pracy
  Zakończenie stanu epidemii w Polsce nie wprowadza zmian w przepisach prawa pracy - obowiązujący od poniedziałku stan zagrożenia epidemicznego podtrzymuje dotychczasowe regulacje dotyczące m.in. wykonywania pracy zdalnej, kierowania pracowników na zaległy urlop oraz na okresowe badania lekarskie.
  Zmiany w ścieżce awansu zawodowego nauczycieli
  Projekt nowelizacji Karty Nauczyciela zakłada likwidację stopni nauczyciela stażysty i nauczyciela kontraktowego. Po czterech latach pracy w szkole nauczyciel będzie mógł zdać egzamin na nauczyciela mianowanego. Zmiany mają obowiązywać od 1 września 2022 r.
  Do kogo właściwie mówisz?
  Z punktu widzenia sukcesu opowieści bardzo ważne jest to, aby dopasować ją do publiczności. Historia, która przypadnie do gustu grupie dwudziestoparolatków po kilku piwach, niekoniecznie spodoba się rekruterowi podczas rozmowy kwalifikacyjnej, klientowi podczas spotkania biznesowego czy twoim ultrakonserwatywnym teściom. Od czego zatem zacząć?
  Google pomoże zdobyć kompetencje cyfrowe młodym ludziom
  „Umiejętności Jutra” czy „Kompetencje Jutra” to programy, dzięki którym młodzi ludzie będą mogli zdobyć kompetencje cyfrowe i budować karierę w branży marketingu internetowego. Eksperci w tej dziedzini będą mogli liczyć nie tylko na pewne zatrudnienie, ale i niezwykle atrakcyjne zarobki.
  2022: zmiany w wynagrodzeniach i modyfikacje Polskiego Ładu
  Polski Ład nadal podlega zmianom — w lipcu 2022 pojawią się nowe. Jakie będą zmiany w wynagrodzeniach od lipca 2022?
  Praca pielęgniarek i położnych: kwalifikacje, ale także wrażliwość
  Praca pielęgniarek i położnych wymaga nie tylko wysokich kwalifikacji, ale także wrażliwości, empatii, poświęcenia i umiejętności zrozumienia człowieka w jego cierpieniu – z okazji Międzynarodowego Dnia Pielęgniarki i Położnej przekazało PPOZ.
  Prawa pracowników firm objętych sankcjami
  Umieszczenie firmy wspierającej agresję Rosji na Ukrainę na liście sankcyjnej MSWiA oznacza dla jej pracowników w Polsce natychmiastowe odebranie źródła utrzymania. Rzecznik Praw Obywatelskich w piśmie do ministerstwa rodziny wyjaśnia, że przepisy powinny przewidywać ochronę ich praw.
  Efektywność pracowników wzrosła po pandemii
  Przed wprowadzeniem innowacji należy dobrze zastanowić się, które z nich będą najkorzystniejsze dla naszej firmy – mówiła Erin Meyer, profesor w INSEAD, międzynarodowej szkole biznesu, podczas kongresu Impact’22, który odbył się w dniach 11-12 maja w Poznaniu.
  Kij, czy marchewka? Prawne możliwości zmniejszania poziomu nieplanowanych absencji
  Kilkanaście lat temu w Stanach Zjednoczonych przeprowadzono badania, z których wynikało, że tylko jeden na pięć powodów nieplanowanej nieobecności pracownika to choroba. Pozostałe cztery to sprawy rodzinne, stres, powody osobiste i brak wyraźnej przyczyny. Można założyć, że mimo upływu czasu sytuacja w polskich zakładach pracy wygląda podobnie. Czy pracodawcy są w takim razie bezsilni?
  Ukraińcy powinni zgłosić w ZUS wyjazd z Polski
  Obywatele Ukrainy, którym ZUS wypłaci pieniądze z programów 500+ i rodzinnego kapitału opiekuńczego muszą poinformować Zakład o wyjeździe z Polski. Pobieranie pieniędzy pomimo utraty prawa do ich otrzymywania skutkować będzie koniecznością ich zwrotu wraz z odsetkami.
  Rola psychiki w osiąganiu sukcesów biznesowych
  Rola psychiki w osiąganiu sukcesów biznesowych jest ogromna. Jakie predyspozycje są więc potrzebne do założenia firmy? Kto sprawdzi się jako lider, a kto jako szeregowy pracownik?
  Upadki z wysokości zmorą polskiego budownictwa
  40 proc. ofiar wypadków na placach budowy zginęło z powodu braku sprzętu ochronnego – powiedział zastępca Głównego Inspektora Pracy Jarosław Leśniewski.
  Zatrudnianie młodocianych podczas wakacji
  Wakacje to dla młodzieży czas wypoczynku. Są jednak tacy, którzy w tym okresie decydują się na podjęcie pracy. Przepisy Kodeksu pracy umożliwiają zatrudnienie osoby młodocianej, jednak są pewne warunki. Jakie?
  Czy składki ZUS ulegają przedawnieniu?
  Co się stanie, jeśli składki ZUS nie zostaną opłacone w terminie lub należytej wysokości? Czy nastąpi ich przedawnienie?