Zasiłek rodzinny a dochód utracony
REKLAMA
REKLAMA
Czy będzie zasiłek po zawieszeniu firmy
Czytelniczka, która wychowuje dwoje dzieci, będzie składać wniosek o zasiłek rodzinny. Matka postanowiła, że zawiesi działalność gospodarczą, aby w trakcie opieki nad najmłodszym z nich skorzystać z pomocy państwa, które za takiego rodzica opłaca składki ubezpieczeniowe. Czy w takiej sytuacji gmina pomniejszy dochody jej rodziny?
REKLAMA
TAK
Katalog dochodów, które mogą zostać uznane za utracone, jest określony w przepisach ustawy o świadczeniach rodzinnych. Jak wskazuje orzecznictwo sądów, np. wyrok Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Poznaniu z 12 lipca 2012 r. (II SA/Po 474/12), niedopuszczalne jest stosowanie wykładni rozszerzającej i kwalifikowanie do dochodu utraconego tych jego źródeł, które nie są w nim zawarte. To powoduje, że nie każdy przypadek zmiany sytuacji dochodowej członków rodziny może zostać uwzględniony. Jeszcze do końca sierpnia nie należało do tego zawieszenie działalności gospodarczej. Rodzic musiał więc faktycznie wyrejestrować firmę, aby w dokumentach potrzebnych do uzyskania zasiłku na dziecko mógł wykazać utracone zarobki. Jednak od 1 września nastąpiła zmiana przepisów, która dopuszcza uwzględnienie zawieszenia swojego biznesu, ale tylko pod warunkiem że nastąpiło to na podstawie art. 14a ust. 1d ustawy z 2 lipca 2004 r. o swobodzie działalności gospodarczej (t.j. Dz.U. z 2013 r. poz. 672 z późn. zm.). Przewiduje on, że przedsiębiorca niezatrudniający pracowników i prowadzący własną firmę przez okres co najmniej 6 miesięcy może zawiesić jej wykonywanie na maksymalnie 3 lata w celu sprawowania osobistej opieki nad dzieckiem. Nie może to być jednak dłużej niż do ukończenia przez nie 5. roku życia, a w przypadku niepełnosprawnego potomka, który wymaga osobistej opieki rodzica, okres ten może trwać 6 lat. To oznacza, że inny powód zawieszenia firmy dalej nie będzie traktowany jako utrata dochodu.
Podstawa prawna:
Art. 3 pkt 23 lit. f ustawy z 28 listopada 2003 r. o świadczeniach rodzinnych (t.j. Dz.U. z 2006 r. nr 139, poz. 992 z późn. zm.).
Czy gmina utraci zarobki z umowy o dzieło
Samotny rodzic chciałby się ubiegać o zasiłek na dwoje dzieci. W obecnym okresie ich wypłaty nie otrzymuje pomocy ze względu na przekroczenie kryterium dochodowego. Było to spowodowane otrzymywaniem dodatkowego wynagrodzenia z tytułu umowy o dzieło w okresie zastępowania koleżanki z pracy. Po jej powrocie opiekun uzyskuje tylko podstawową pensję. Czy brak tych dochodów może uwzględnić, starając się o świadczenia na dzieci?
Cały artykuł znajdziesz w e-wydaniu Dziennika Gazety Prawnej. Sprawdź
REKLAMA
REKLAMA
- Czytaj artykuły
- Rozwiązuj testy
- Zdobądź certyfikat