Wypowiedzenie umowy o pracę na czas nieokreślony
REKLAMA
REKLAMA
Wypowiedzenie
Ustawodawca dopuścił rozwiązanie umowy o pracę na czas nieokreślony przez każdą ze stron stosunku pracy za wypowiedzeniem. Wypowiedzenie umowy o pracę jest to jednostronne oświadczenie woli, złożone przez pracownika pracodawcy lub odwrotnie, powodujące rozwiązanie umowy z upływem okresu wskazanego w oświadczeniu wypowiadającym umowę, zwanego okresem wypowiedzenia.
REKLAMA
Oświadczenie o wypowiedzeniu umowy o pracę powinno być sporządzone w formie pisemnej i zawierać pouczenie o przysługującym pracownikowi prawie odwołania do sądu pracy (wskazanie terminu ustawowego do wniesienia odwołania oraz określenie sądu właściwego do jego rozpatrzenia). W piśmie wypowiadającym umowę powinna być podana przyczyna uzasadniająca wypowiedzenie.
Okres wypowiedzenia zależy od stażu pracy
W przypadku umów na czas nieokreślony długość wypowiedzenia jest uzależniona od okresu zatrudnienia i wynosi odpowiednio:
-
2 tygodnie, jeżeli pracownik był zatrudniony krócej niż 6 miesięcy,
- 1 miesiąc, jeżeli pracownik był zatrudniony co najmniej 6 miesięcy,
- 3 miesiące, jeżeli pracownik był zatrudniony co najmniej 3 lata.
Im dłuższy staż pracy tym dłuższy okres wypowiedzenia. Pracownikowi, który jest zatrudniony równocześnie u więcej niż jednego pracodawcy okres wypowiedzenia oblicza się oddzielnie w każdym ze stosunków pracy, stosownie do okresu zatrudnienia u danego pracodawcy.
Warto podkreślić, że okresy wypowiedzenia wskazane w przepisach Kodeksu pracy mogą być wolą stron zmieniane, ale nie mogą być dla pracownika mniej korzystne od tych ustawowych.
Wypowiedzenie dla pracownika odpowiedzialnego za mienie powierzone
W umowie o pracę dla pracownika, który jest zatrudniony na stanowisku związanym z odpowiedzialnością materialną za powierzone mienie, czyli takiemu któremu powierzono przykładowo pieniądze, kosztowności, narzędzi, odzież i obuwie robocze, strony mogą ustalić krótszy okres wypowiedzenia. Otóż w przypadku gdy taki pracownik jest zatrudniony krócej niż 6 miesięcy okres wypowiedzenia wynosi dla niego 1 miesiąc, a przy stażu pracy obejmującym co najmniej 6 miesięcy okres wypowiedzenia wynosi 3 miesiące.
Polecamy: Kodeks pracy 2018. Praktyczny komentarz z przykładami
Staż pracy
Do okresu zatrudnienia, od którego zależy długość wypowiedzenia, wlicza się pracownikowi okres zatrudnienia u poprzedniego pracodawcy, jeżeli zmiana pracodawcy nastąpiła na zasadach określonych w art. 231 k.p., czyli w związku z przejściem zakładu pracy lub jego części na innego pracodawcę, a także w innych przypadkach, gdy z mocy odrębnych przepisów nowy pracodawca jest następcą prawnym w stosunkach pracy nawiązanych przez pracodawcę poprzednio zatrudniającego tego pracownika.
Skrócenie okresu wypowiedzenia
Ustawodawca dopuszcza możliwość skrócenia okresu wypowiedzenia umowy zwartej na czas nieokreślony z powodu ogłoszenia upadłości lub likwidacji pracodawcy, albo z innych przyczyn niedotyczących pracowników, o których mowa w ustawie z dnia 13 marca 2003 r. o szczególnych zasadach rozwiązywania z pracownikami stosunków pracy z przyczyn niedotyczących pracowników (Dz.U.2003.90.844). Skróceniu podlega wyłącznie okres wypowiedzenia trzymiesięcznego, i to maksymalnie do miesiąca. Oznacza to, że okresy wypowiedzenia krótsze niż trzymiesięczne nie mogą być przez pracodawcę skrócone.
Co ważne skrócenie okresu wypowiedzenia może być dokonane przez pracodawcę tylko jednocześnie ze złożeniem oświadczenia woli o wypowiedzeniu umowy o pracę. Nie jest dopuszczalne zawiadomienie pracownika o skróceniu okresu wypowiedzenia już po dokonaniu wypowiedzenia.
Zobacz serwis: Zatrudnianie i zwalnianie
Odszkodowanie za pozostały okres wypowiedzenia
Pracownikowi, któremu pracodawcy skrócił okres wypowiedzenia przysługuje odszkodowanie w wysokości wynagrodzenia za pozostałą część okresu wypowiedzenia. Warto wiedzieć, że okres, za który przysługuje odszkodowanie, wlicza się pracownikowi pozostającemu w tym okresie bez pracy do okresu zatrudnienia.
Zobacz serwis: Wypowiedzenie
REKLAMA
REKLAMA
© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.
- Czytaj artykuły
- Rozwiązuj testy
- Zdobądź certyfikat