REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

REKLAMA

Kadry

Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail

Aż 70% Polek po 55 roku życia nie pracuje zawodowo

Większość Polek po 55 roku życia nie pracuje zawodowo. Tylko 30% kobiet kontynuuje karierę zawodową. Jakie są przyczyny rezygnowania z pracy przez kobiety po 55 roku życia?

Pracodawca może przerwać pracownikowi urlop

Okres wakacyjny nadal trwa. Pracownik powinien jednak pamiętać, że w szczególnych przypadkach może być wezwany przez pracodawcę do pracy nawet podczas urlopu wypoczynkowego. Kiedy przełożony może odwołać pracownika z urlopu?

Jakie są zasady tworzenia planu urlopów?

Plan urlopów tworzony jest przez pracodawcę, spełniającego określone w Kodeksie pracy warunki i stanowi zestawienie urlopów wypoczynkowych poszczególnych pracowników, z uwzględnieniem ich wniosków i konieczności zapewnienia normalnego toku pracy.

Jak negocjować podwyżkę?

Rozmowy o pieniądzach nie należą do łatwych. Gruntowne przygotowanie do negocjacji pensji okaże się nieocenione, gdy przekraczając próg gabinetu szefa dopadnie nas stres. Należy się zastanowić: co chcemy uzyskać? Czy zależy nam wyłącznie na podwyżce pensji, czy zadowoleni będziemy z uzyskania dodatkowych benefitów? Jak poprowadzić rozmowę, by szef nie powiedział „nie”.

REKLAMA

Wysokość zasiłku dla bezrobotnych 2014

Wartość zasiłku ustala się corocznie 1 czerwca. Na jego wysokość wpływ ma wartość stopy inflacji. Wzrost tego świadczenia jest niewielki i wynosi ok. 1 procent – to jest ok. 10zł. Jaka jest wysokość obniżonego i podwyższonego zasiłku dla bezrobotnych?

Okulary od pracodawcy – dofinansowanie

Dofinansowanie przez pracodawcę zakupy okularów korygujących dla pracownika wynika z regulacji zawartych w Kodeksie pracy. Pracodawca ma obowiązek zrefundowania okularów, gdy badania okulistyczne przeprowadzone w ramach profilaktycznej opieki zdrowotnej wykażą potrzebę ich stosowania podczas pracy przy obsłudze monitora ekranowego.

Wysokość ekwiwalentu za pranie odzieży roboczej

Pracodawca ma obowiązek zapewnić pranie i konserwację odzieży roboczej. Jeżeli nie jest w stanie tego zrobić - może obarczyć tym obowiązkiem pracownika. Wówczas musi wypłacić stosowny ekwiwalent pieniężny.

Spada liczba wypadków przy pracy

Z informacji prezentowanych przez Państwowa Inspekcje Pracy wynika, że liczba wypadków przy pracy w Polsce znacznie spadła. Od początku bieżącego roku Państwowa Inspekcja Pracy kontrolowała 29 wypadków.

REKLAMA

Rządowy program na wzrost zatrudnienia

Rząd przyjął „Krajowy Program Rozwoju Ekonomii Społecznej”, w którym wskazano najważniejsze kierunki działań służące tworzeniu jak najlepszych warunków do rozwoju ekonomii społecznej i przedsiębiorstw społecznych. Realizacja programu ma przyczynić się do powstania 35 tys. nowych miejsc pracy do końca 2020 r.

Międzynarodowe firmy działają na rzecz zatrudniania ludzi młodych

Bezrobocie wśród osób młodych jest najważniejszym problemem rynku pracy. Duże firmy powoli zaczynają zatrudniać osoby tuż po studiach, bez doświadczenia zawodowego. Duże międzynarodowe firmy wprowadzają inicjatywy na rzecz zatrudniania ludzi młodych.

Umożliwienie powrotu do zawodu osobom skazanym karami dyscyplinarnymi

12 sierpnia weszła w życie ustawa umożliwiająca przywrócenie prawa ubiegania się o ponowny wpis na listę członków samorządu lub uzyskania ponownego prawa wykonywania zawodu osób skreślonych z listy samorządu zawodowego oraz określająca termin zatarcia skazania karami dyscyplinarnymi skutkującymi pozbawieniem możliwości wykonywania danego zawodu. Zmiany są wynikiem wyroku Trybunału Konstytucyjnego z dnia 18 października 2010 r.

Zmiany w klasyfikacji w szkolnictwie zawodowym

Dnia 8 sierpnia 2014 r. podpisano nowelizację rozporządzenia Ministra Edukacji Narodowej w sprawie klasyfikacji zawodów szkolnictwa zawodowego. Jakie zmiany przewiduje nowe rozporządzenie?

Nowy wykaz prac zabronionych kobietom

Rząd pracuje nad projektem nowelizacji Kodeksu pracy. Zdaniem Dziennika Gazety Prawnej będzie nowy wykaz prac zabronionych kobietom. Nie będzie zabronione zatrudnianie kobiet w kopalniach?

2,3 mln osób wybrało OFE

Ubezpieczeni wybierali do końca lipca 2014 r. między ZUS i OFE. Na początku zainteresowanie OFE było znikome. Na chwilę obecną liczba osób, które wybrały przekazywanie składek emerytalnych do OFE, wynosi 2,3 mln.

Urodzenie kolejnego dziecka w trakcie urlopu rodzicielskiego

W przypadku urodzenia dziecka w trakcie urlopu rodzicielskiego, urlop ten zostanie przerwany i z dniem porodu rozpocznie się urlop macierzyński. Czy kobieta, która urodzi kolejne dziecko w trakcie urlopu rodzicielskiego będzie mogła ponownie z niego skorzystać? Czy w takiej sytuacji będzie miała prawo do urlopu rodzicielskiego w tym roku na drugie dziecko?

Delegacja nocna pracownika niepełnosprawnego

Pracownik niepełnosprawny, niezależnie od orzeczonego stopnia niepełnosprawności, nie może pracować w porze nocnej. Czy delegacja nocna takiego pracownika jest możliwa?

Nagroda jubileuszowa dla pracownika

Nagroda jubileuszowa jako premia pieniężna przysługuje pracownikowi z długoletnim stażem za sumienną pracę. Czy wszyscy pracownicy po pewnym okresie pracy mają prawo do nagrody jubileuszowej? Jaka jest jej wysokość?

Jednorazowa zapomoga z tytułu urodzenia dziecka

Jednorazowa zapomoga z tytuły urodzenia dziecka potocznie zwana jest becikowym. Od 2013 roku to wysokość dochodu rodziny decyduje o przyznaniu tego świadczenia rodzinnego.

Kiedy pracodawca może skontrolować pocztę pracowników?

Pracownik korzystający przy wykonywaniu swoich obowiązków z poczty elektronicznej musi liczyć się z możliwością jej skontrolowania przez pracodawcę. Kiedy pracodawca może kontrolować pocztę pracowników i jakie są zasady przeprowadzania tej kontroli?

Jak zatrudnić pracownika?

Zatrudnienie pracownika wiąże się z nawiązaniem specyficznej więzi między pracodawcą a pracownikiem. Taką zależność nazywa się stosunkiem pracy. Umowa o pracę jest podstawą nawiązania każdego stosunku pracy.

Jak częsta zmiana pracy wpływa na wizerunek pracownika?

Rynek pracy zmienia się bardzo dynamicznie. Wraz z nim podejście pracowników do pracy i pracodawców do pracowników. Do niedawna cenieni byli przede wszystkim pracownicy, którzy mogli pochwalić się wieloletnim doświadczeniem w jednej firmie. Dziś takich pracowników jest coraz mniej, a pracodawcy przestali obawiać się kandydatów często zmieniających miejsce zatrudnienia.

Jak zatrudnić osobę niepełnosprawną?

Na pracodawcach zatrudniających osoby niepełnosprawne ciążą specjalne obowiązki. Przede wszystkim muszą ustalić stan zatrudnienia osób w firmie oraz zapewnić im odpowiednie warunki pracy. W związku z tym przyznane są im również liczne uprawnienia.

Zasady ustalania wysokości wynagrodzenia za czas urlopu wypoczynkowego

Zgodnie z przepisami prawa pracy, za czas urlopu pracownikowi przysługuje wynagrodzenie, jakie by otrzymał, gdyby w tym czasie pracował. Jakie są zasady ustalania wysokości wynagrodzenia za czas urlopu wypoczynkowego?

Kontrole ZUS i PIP - odpowiedź na skargi

Kontrole ZUS i PIP mają charakter rutynowy i nie są wymierzone w konkretne branże. ZUS kontroluje w ten sposób rocznie około 70 tysięcy podmiotów.

Dziś Światowy Dzień Pracoholików

Uzależnienie od pracy wyniszcza człowieka fizycznie i psychicznie. Dziś (12 sierpnia) obchodzony jest Światowy Dzień Pracoholizmu. Ma on na celu zwiększenie świadomości na temat tej choroby.

XXIV Ogólnopolski Kongres Prawa Pracy "Czas pracy i urlopy" - 23 i 24 września 2014 r.

Zapraszamy na XXIV Ogólnopolski Kongres Prawa Pracy "Czas pracy i urlopy", który odbędzie się 23 i 24 września 2014 r. w Krakowie.

Urlopy okolicznościowe w wojsku

Rozporządzenie w sprawie urlopów dla żołnierzy w czynnej służbie wojskowej daje większe uprawnienia urlopowe dla tej grupy zawodowej. Uzasadnione jest to szczególnym charakterem ich pracy, będącej służbą o znacznym stopniu uciążliwości i niebezpieczeństwa. Jakie urlopy okolicznościowe przysługują w wojsku?

Jak zatrudnić na umowę zlecenie?

Zlecenie jest jedną z dwóch umów cywilnoprawnych, na podstawie której wykonywana jest praca. Jej ogólne ujęcie pozwala na dość elastyczny sposób kształtowania obowiązków stron tej umowy. Jak zatrudniać na umowę zlecenie?

Udzielenie urlopu bezpłatnego

Pracownik ma prawo zwrócenia się do pracodawcy o udzielenie mu urlopu bezpłatnego, zaś samo jego udzielnie zależy de facto od dobrej woli pracodawcy. Kwestia zasad udzielenia urlopu bezpłatnego oraz dopuszczalności jego udzielenia została określona w przepisach Kodeksu pracy.

Urlopy okolicznościowe policjantów

Urlop okolicznościowy jest specjalnym uprawnieniem pracownika, któremu z okazji ważnych okoliczności rodzinnych przysługują dni wolne. Policjanci z racji specyfiki swojej grupy zawodowej maja prawo do dodatkowych urlopów okolicznościowych.

Testy psychometryczne w rekrutacji - jak je wprowadzać?

Warto korzystać z testów psychometrycznych jako narzędzi selekcyjnych w procesie rekrutacji lub rozwojowych. Pracownicy działów HR zanim wprowadzą w firmie testy psychometryczne powinni poznać odpowiedzi na kilka pytań. Jakie to pytania?

Monitorowanie poczty pracownika

Pracownik, który przy wykonywaniu swoich obowiązków pracowniczych, korzysta z poczty elektronicznej, nie powinien używać jej w prywatnych celach. Jak pracodawca może skontrolować pracę pracownika w tym zakresie? Czy można monitorować pocztę pracownika?

Skargi na kontrole ZUS - ankieterzy na umowach o dzieło

Skargi na kontrole ZUS dotyczą niekonsekwencji kontrolerów Zakładu Ubezpieczeń Społecznych. Poprzednie kontrole nie podważały zasadności wynagradzania ankieterów w oparciu o umowy o dzieło.

Umowy o pracę - zmiany 2015

Przepisy dotyczące umów o pracę mają zostać znowelizowane w 2015 r. Ministerstwo Pracy i Polityki Społecznej pracuje nad projektem zmian w Kodeksie pracy. O tym, co dokładnie zostanie zmienione, dowiemy się na przełomie sierpnia i września tego roku.

Deregulacja zawodów brokera i agenta ubezpieczeniowego

Od dnia dzisiejszego ułatwiony jest dostęp do zawodu brokera i agenta ubezpieczeniowego. Broker z 5-letnim stażem w branży ubezpieczeniowej zwolniony jest z obowiązku składania egzaminu. Natomiast przyszli agenci w tej samej sytuacji będą musieli zdać egzamin, ale rezygnuje się z wcześniejszego uczestnictwa w branżowym szkoleniu.

Forma oświadczenia o wypowiedzeniu umowy o pracę a jego skuteczność

Oświadczenie każdej ze stron o wypowiedzeniu lub rozwiązaniu umowy o pracę bez wypowiedzenia powinno nastąpić na piśmie. Tak stanowi art. 30 § 3 k.p. Co to oznacza i jakie konsekwencje niesie za sobą niedochowanie formy pisemnej oświadczenia, przede wszystkim czy i kiedy wywołuje ono skutki w sferze stosunku pracy?

Wykonywanie pracy w dwóch lub w kilku państwach członkowskich Unii Europejskiej

Kiedy można uznać, że osoba normalnie wykonuje pracę w dwóch lub w kilku państwach członkowskich Unii Europejskiej? Do jakich procedur trzeba się zastosować? Jak wygląda sytuacja osoby pracującej na własny rachunek? Odpowiedzi związanych z wykonywanie pracy w dwóch lub w kilku państwach członkowskich znajdziesz w poniższym artykule.

Łatwiej o rentę socjalną

Po wyroku Trybunału Konstytucyjnego należy zmienić przepisy prawa dotyczące renty socjalnej. Będzie łatwiej o rentę socjalną w przypadku osób przekraczających granice naszego kraju.

Delegowanie pracowników w ustawodawstwie Unii Europejskiej

Na czym polega delegowanie? Na jaki okres można wydelegować pracownika i jakiemu ustawodawstwu w tym czasie podlega? Poniższy artykuł wyjaśni proces delegacji w ustawodawstwie unijnym.

Oszczędzanie na emeryturę z ZUS i OFE

Termin zgłaszania wniosków o pozostanie w OFE minął z końcem lipca tego roku. Na oszczędzanie równocześnie z ZUS i OFE zdecydowało się około 2 mln Polaków. Mimo wszystko wysokość emerytur w małym stopniu będzie zależała od podjętej decyzji ubezpieczonych. Bez dodatkowych oszczędności raczej nie można liczyć na satysfakcjonującą emeryturę.

Jak zatrudnić na umowę zlecenie?

Zlecenie jest jedną z dwóch umów cywilnoprawnych, na podstawie której wykonywana jest praca. Jej ogólne ujęcie pozwala na dość elastyczny sposób kształtowania obowiązków stron tej umowy.

Jak złożyć wypowiedzenie - rozwiązanie umowy o pracę za wypowiedzeniem przez pracodawcę

Rozwiązanie umowy o pracę jest czynnością sformalizowaną. Kodeks pracy wskazuje odpowiednią formę oraz wymienia elementy, które muszę znaleźć się w prawidłowo skonstruowanym wypowiedzeniu. Jak złożyć wypowiedzenie umowy o pracę przez pracodawcę?

Świadectwo pracy po przywróceniu do pracy

Wadliwe rozwiązanie umowy o pracę przez pracodawcę uprawnia pracownika do żądania przywrócenia do pracy na poprzednich warunkach. W przypadku wydania prawomocnego wyroku uwzględniającego powództwo pracownika pracodawca powinien ponownie zatrudnić pracownika. Jakich zmian w związku z tym wydarzeniem pracodawca musi dokonać w świadectwie pracy?

Dofinansowanie do wakacji pracownika

Sezon urlopowy trwa. Obowiązek dofinansowania do wypoczynku pracowników spoczywa na zakładach budżetowych i jednostkach samorządowych. Prywatne spółki też decydują się na taką formę wsparcia pracowników. Warto więc sprawdzić przed urlopem w zakładowym regulaminie, czy pracodawca dofinansuje nasze wakacje.

Koszty pracy wciąż za wysokie

Rynek pracy jest na dobrej drodze. Bezrobocie utrzymuje się na poziomie niższym niż w zeszłym roku. Problemem nadal są wciąż za wysokie koszty pracy. Jak obniżyć koszty pracy?

Centralna Baza Ofert Pracy

Ministerstwo Pracy i Polityki Społecznej przygotowało nową wersję serwisu Oferty Pracy. Nowy serwis zawiera oferty pracy, staży i praktyk oraz kalendarz targów, giełd i szkoleń.

Inwestycja w nieruchomość sposóbem na niskie emerytury

Coraz częściej mówi się, że warto na starość zapewnić sobie dodatkowe źródło pieniędzy. Jednym z najlepszych sposobów na niskie emerytury jest inwestycja w nieruchomość.

Wpływ kary porządkowej na wynagrodzenie pracownika

Jaki wpływ na wysokość wynagrodzenia pracownika ma nałożenie na niego kary porządkowej? Czy pracodawca może tytułem kary porządkowej nie wypłacić pracownikowi wcale wynagrodzenia?

Uprawnienia zakładowej i międzyzakładowej organizacji związkowej

Jakie uprawnienia przysługują zakładowej, a jakie międzyzakładowej organizacji związkowej?

Zwrot kosztów wyposażenia stanowiska pracy osoby niepełnosprawnej

Zwrot kosztów ze środków Państwowego Funduszu Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych wyposażenia stanowiska pracy zatrudnionych osób niepełnosprawnych.

REKLAMA