REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Jak ustalić wysokość stopy procentowej składki wypadkowej

Roman Dorawa
Jak ustalić wysokość stopy procentowej składki wypadkowej. / Fot. Fotolia
Jak ustalić wysokość stopy procentowej składki wypadkowej. / Fot. Fotolia
fot. Fotolia

REKLAMA

REKLAMA

Sposób ustalenia wysokości stopy procentowej zależy od liczby osób zgłoszonych do ubezpieczenia wypadkowego. Jak samodzielnie ustalić wysokość stopy procentowej składki wypadkowej?

Sprawdź: Jak ustalić stopę procentową składki wypadkowej od 1 kwietnia 2017 r.

Autopromocja

Ustalenie stopy procentowej składki wypadkowej

Płatnicy składek, którzy przez ostatnie 3 lata nie składali informacji ZUS IWA, muszą indywidualnie ustalić stopę procentową składki wypadkowej. Sposób ustalenia wysokości stopy procentowej zależy od liczby osób zgłoszonych do ubezpieczenia wypadkowego. Dla płatników zgłaszających mniej niż 10 ubezpieczonych stopa procentowa składki jest zryczałtowana i wynosi w obecnym roku składkowym 1,80%.

Od 1 kwietnia 2015 r. obowiązują nowe stawki stóp procentowych składki wypadkowej. Niektórzy płatnicy powinni indywidualnie ustalić wysokość stawki na podstawie obowiązujących w tym zakresie przepisów. Sposób jej ustalenia jest uzależniony od liczby osób zgłaszanych do ubezpieczenia wypadkowego – w przeważającej większości ustalanej na podstawie danych z poprzedniego roku kalendarzowego. Wysokość stopy procentowej składki na ubezpieczenie wypadkowe jest:

 1. wyliczana płatnikowi przez ZUS, jeśli płatnik złożył za 3 ostatnie, kolejne lata kalendarzowe informację ZUS IWA,
 2. ustalana samodzielnie przez płatnika w zryczałtowanej wysokości, jednakowej dla wszystkich płatników z tej grupy (w bieżącym roku składkowym wynosi 1,80% podstawy wymiaru składek),
 3. ustalana samodzielnie przez płatnika w wysokości, jaka została przypisana grupie działalności, do której należy płatnik ze względu na swój rodzaj przeważającej działalności według PKD.

Rekomendowany produkt: Monitor Prawa Pracy i Ubezpieczeń

W pierwszym przypadku o wysokości tej stopy, ustalonej na dany rok składkowy na podstawie danych przekazanych w informacji ZUS IWA, płatnik jest zawiadamiany przez ZUS w terminie do 20 kwietnia danego roku (art. 28 ust. 2 oraz art. 32 ust. 1 ustawy wypadkowej).

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Stopa procentowa składki na ubezpieczenie wypadkowe jest ustalana na rok składkowy, który trwa od 1 kwietnia danego roku do 31 marca następnego roku.

Porozmawiaj o tym na FORUM

W drugim przypadku wysokość ta jest z góry ustalana jako 50% najwyższej stopy procentowej składki na to ubezpieczenie określonej na dany rok składkowy dla grup działalności, zgodnie z tabelą stanowiącą załącznik nr 2 do rozporządzenia w sprawie różnicowania stopy procentowej składki na ubezpieczenie społeczne z tytułu wypadków przy pracy i chorób zawodowych w zależności od zagrożeń zawodowych i ich skutków. W roku składkowym rozpoczynającym się 1 kwietnia 2015 r. najwyższa stopa procentowa składki została ustalona dla grupy działalności Górnictwo ropy naftowej i gazu ziemnego w wysokości 3,60%, co oznacza, że zryczałtowana wysokość stopy procentowej składki w tym okresie wynosi 1,80%. W takiej wysokości będą opłacali składkę płatnicy:

 • niewpisani do rejestru REGON oraz
 • wpisani do tego rejestru, ale którzy zgłaszali do ubezpieczenia wypadkowego nie więcej niż 9 ubezpieczonych (art. 28 ust. 1 oraz art. 33 ust. 3 ustawy wypadkowej).

Od 1 kwietnia 2015 r. obowiązują nowe wysokości stóp procentowych składek dla grup działalności według PKD.

Trzeci sposób ustalenia obowiązującej wysokości stopy procentowej składki na ubezpieczenie wypadkowe dotyczy płatników, którzy zgłaszali do ubezpieczenia wypadkowego co najmniej 10 ubezpieczonych, ale nie składali informacji ZUS IWA za 3 ostatnie lata kalendarzowe (art. 33 ust. 1 ustawy wypadkowej). Wartość stopy procentowej jest ustalana przez tych płatników w wysokości określonej przepisami rozporządzenia dla grupy działalności, do której należą na podstawie swojego rodzaju przeważającej działalności według PKD. Wysokość stóp procentowych składek dla grup działalności według PKD określa bezpośrednio załącznik nr 2 do rozporządzenia w sprawie różnicowania stopy procentowej składki na ubezpieczenie społeczne z tytułu wypadków przy pracy i chorób zawodowych.

Ustalenie liczby ubezpieczonych zgłaszanych do ubezpieczenia wypadkowego

Na potrzeby ustalenia wysokości stopy procentowej składki na ubezpieczenie wypadkowe przyjmuje się, że płatnik należy do grupy działalności ze względu na swój rodzaj przeważającej działalności według PKD:

 • z jakim był on ujęty w rejestrze REGON na 31 grudnia roku poprzedzającego dany rok składkowy (art. 29 ust. 1 ustawy wypadkowej) albo
 • z jakim został on ujęty w rejestrze REGON na dzień, od którego został zgłoszony w ZUS (jako płatnik na ubezpieczenie wypadkowe) – w przypadku nowo zgłaszanych płatników składek (art. 29 ust. 2 ustawy wypadkowej).

Nowa wysokość składki wypadkowej od 1 kwietnia 2015 r.

Spółka jest zgłoszona jako płatnik składek od 15 czerwca 2012 r. Złożyła już informacje ZUS IWA za 2013 r. i 2014 r. Stopę procentową składki na ubezpieczenie wypadkowe na rok składkowy trwający od 1 kwietnia 2015 r. do 31 marca 2016 r. spółka ustala zatem samodzielnie w wysokości stopy procentowej określonej dla grupy działalności, do której należy ze względu na swój rodzaj działalności według PKD, z jakim była ujęta w rejestrze REGON na 31 grudnia 2014 r.

Spółka jest zgłoszona jako płatnik składek od 3 lutego 2014 r. Nie składała więc jeszcze żadnej informacji ZUS IWA. Liczbę ubezpieczonych ustaliła jako średnią miesięczną z 11 miesięcy 2014 r. Wyniosła ona 16 ubezpieczonych. Stopę procentową składki na ubezpieczenie wypadkowe na rok składkowy trwający od 1 kwietnia 2015 r. do 31 marca 2016 r. spółka ustala zatem samodzielnie w wysokości stopy procentowej określonej dla grupy działalności, do której należy ze względu na swój rodzaj działalności według PKD, z jakim była ujęta w rejestrze REGON na 31 grudnia 2014 r.

Spółka jest zgłoszona jako płatnik składek od 8 stycznia 2015 r. Od tej daty jest równocześnie płatnikiem składek na ubezpieczenie wypadkowe. Liczbę ubezpieczonych, która wynosiła 15 osób, spółka ustaliła ze stycznia 2015 r., gdyż tylu ubezpieczonych podlegało w tym miesiącu zgłoszeniu do ubezpieczenia wypadkowego. Stopę procentową składki na ubezpieczenie wypadkowe na rok składkowy trwający od 1 kwietnia 2015 r. do 31 marca 2016 r. spółka ustala zatem samodzielnie w wysokości stopy procentowej określonej dla grupy działalności, do której należy ze względu na swój rodzaj działalności według PKD, z jakim była ujęta w rejestrze REGON na dzień zgłoszenia w ZUS. Tak ustaloną liczbę ubezpieczonych oraz przynależność do grupy działalności spółka brała również pod uwagę, określając wysokość tej stopy na okres od 8 stycznia do 31 marca 2015 r. Za okres do 31 marca 2015 r. spółka stosowała ustaloną dla swojej grupy działalności stopę procentową składki obowiązującą do tej daty.

Podstawa prawna:

 • art. 2 pkt 4, pkt 8 i pkt 10, art. 27–33 ustawy z 30 października 2002 r. o ubezpieczeniu społecznym z tytułu wypadków przy pracy i chorób zawodowych – j.t. Dz.U. z 2009 r. Nr 167, poz. 1322; ost.zm. Dz.U. z 2012 r., poz. 637
 • § 3 i załącznik nr 2 do rozporządzenia Ministra Pracy i Polityki Społecznej z 29 listopada 2002 r. w sprawie różnicowania stopy procentowej składki na ubezpieczenie społeczne z tytułu wypadków przy pracy i chorób zawodowych w zależności od zagrożeń zawodowych i ich skutków – j.t. Dz.U. z 2013 r., poz. 878; ost.zm. Dz.U. z 2015 r., poz. 379
Autopromocja

REKLAMA

Źródło: Monitor Prawa Pracy i Ubezpieczeń

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

Komentarze(0)

Pokaż:

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
  QR Code
  Uprawnienia rodzicielskie
  certificate
  Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
  1/10
  Ile tygodni urlopu macierzyńskiego można maksymalnie wykorzystać jeszcze przed porodem?
  nie ma takiej możliwości
  3
  6
  9 - tylko jeśli pracodawca wyrazi na to zgodę
  Następne
  Kadry
  Zapisz się na newsletter
  Zobacz przykładowy newsletter
  Zapisz się
  Wpisz poprawny e-mail
  Babciowe - od 500 zł do 1900 zł miesięcznie na dziecko. Od października będą trzy nowe świadczenia dla rodziców

  Program „Aktywny rodzic” zakłada trzy rodzaje dofinansowania do opieki nad dziećmi do lat 3. Będą to świadczenia dla rodziców – aktywni rodzice w pracy, aktywnie w żłobku i aktywnie w domu. Program ma wejść w życie 1 października 2024 r.

  120 mln zł dla firm na poprawę BHP

  120 mln zł z ZUS dla firm na poprawę BHP - kto może trzymać dofinansowanie? Ile pieniędzy z ZUS można uzyskać? Ile razy można ubiegać się o środki na poprawę warunków pracy w firmie?

  Dofinansowanie do wynagrodzeń pracowników niepełnosprawnych. Czy będzie waloryzacja?

  Pracodawcy przysługuje ze środków PFRON comiesięczne dofinansowanie do wynagrodzenia pracowników niepełnosprawnych. Wysokość dofinansowania zależy od stopnia niepełnosprawności pracownika.

  Zwolnienia grupowe wiszą w powietrzu

  Zwolnienia grupowe wiszą w powietrzu. Pracownicy mogą być zwalniani w przemyśle i IT. Jakie firmy zwalniają? Jakie są przyczyny zwolnień?

  REKLAMA

  ZUS: Dobra kondycja finansowa Funduszu Ubezpieczeń Społecznych. To drugi taki rok od 25 lat

  Stabilna sytuacja na rynku pracy przełożyła się na dobrą kondycję finansową Funduszu Ubezpieczeń Społecznych. Prognozy ZUS wskazują, że najbliższych latach nadal tak pozostanie.

  ZUS: Coraz więcej cudzoziemców pracuje w Polsce. Spadek zanotowano w jednym województwie

  Polska staje się coraz bardziej atrakcyjnym miejscem do pracy dla cudzoziemców. Liczba obcokrajowców ubezpieczonych w ZUS pod koniec marca przekroczyła 1,138 mln osób. To więcej o 10,7 tys. niż w grudniu 2023 r.

  Podwyższenie wieku emerytalnego. Ekspertka: To jest niezbędne. Gdzieniegdzie 70 lat w niedługiej perspektywie

  Z prognoz GUS wynika, że w 2060 r. liczba ludności w Polsce wyniesie 30,9 mln. Populacja zmniejszy się w większości regionów, najbardziej w śląskim. Wyjątkiem będzie region warszawski stołeczny, gdzie zakłada się wzrost liczby ludności.

  Diety zagraniczne 2024 - tabela

  Diety zagraniczne w 2024 roku – ile wynoszą stawki diety zagranicznej w takich państwach jak Niemcy, Hiszpania, Włochy, Francja? Tabela z załącznika do rozporządzenia wskazuje wysokość diety za dobę w podróży zagranicznej. Jak liczyć dietę zagraniczną? Jak jest kwota limitu za nocleg?

  REKLAMA

  Podwyżka emerytur i rent dwa razy w roku – 1 marca i 1 września. Jest projekt dodatkowej waloryzacji

  10 kwietnia 2024 r. na stronie Rządowego Centrum Legislacji został opublikowany projekt o zmianie ustawy o emeryturach i rentach z Funduszu Ubezpieczeń Społecznych oraz niektórych innych ustaw. Projekt nowelizacji zakłada m.in. wprowadzenie dodatkowej waloryzacji w przypadku, gdy wzrost cen towarów i usług konsumpcyjnych w pierwszym półroczu roku, w którym przeprowadzona była roczna waloryzacja od 1 marca przekroczy 5%.

  30 dni lub 36 dni urlopu wypoczynkowego. Kiedy pracownik ma prawo do urlopu w takim wymiarze?

  Zwykle pracownicy mają prawo do 20 dni lub 26 dni urlopu wypoczynkowego, w zależności od ogólnego stażu pracy. Jednak niektórym pracownikom przysługuje urlop wypoczynkowy w powiększonym wymiarze.

  REKLAMA