reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Kadry > Ubezpieczenia społeczne > Ubezpieczenie wypadkowe > Jak ustalić wysokość stopy procentowej składki wypadkowej

Jak ustalić wysokość stopy procentowej składki wypadkowej

Sposób ustalenia wysokości stopy procentowej zależy od liczby osób zgłoszonych do ubezpieczenia wypadkowego. Jak samodzielnie ustalić wysokość stopy procentowej składki wypadkowej?

Sprawdź: Jak ustalić stopę procentową składki wypadkowej od 1 kwietnia 2017 r.

Ustalenie stopy procentowej składki wypadkowej

Płatnicy składek, którzy przez ostatnie 3 lata nie składali informacji ZUS IWA, muszą indywidualnie ustalić stopę procentową składki wypadkowej. Sposób ustalenia wysokości stopy procentowej zależy od liczby osób zgłoszonych do ubezpieczenia wypadkowego. Dla płatników zgłaszających mniej niż 10 ubezpieczonych stopa procentowa składki jest zryczałtowana i wynosi w obecnym roku składkowym 1,80%.

Od 1 kwietnia 2015 r. obowiązują nowe stawki stóp procentowych składki wypadkowej. Niektórzy płatnicy powinni indywidualnie ustalić wysokość stawki na podstawie obowiązujących w tym zakresie przepisów. Sposób jej ustalenia jest uzależniony od liczby osób zgłaszanych do ubezpieczenia wypadkowego – w przeważającej większości ustalanej na podstawie danych z poprzedniego roku kalendarzowego. Wysokość stopy procentowej składki na ubezpieczenie wypadkowe jest:

  1. wyliczana płatnikowi przez ZUS, jeśli płatnik złożył za 3 ostatnie, kolejne lata kalendarzowe informację ZUS IWA,
  2. ustalana samodzielnie przez płatnika w zryczałtowanej wysokości, jednakowej dla wszystkich płatników z tej grupy (w bieżącym roku składkowym wynosi 1,80% podstawy wymiaru składek),
  3. ustalana samodzielnie przez płatnika w wysokości, jaka została przypisana grupie działalności, do której należy płatnik ze względu na swój rodzaj przeważającej działalności według PKD.

Rekomendowany produkt: Monitor Prawa Pracy i Ubezpieczeń

W pierwszym przypadku o wysokości tej stopy, ustalonej na dany rok składkowy na podstawie danych przekazanych w informacji ZUS IWA, płatnik jest zawiadamiany przez ZUS w terminie do 20 kwietnia danego roku (art. 28 ust. 2 oraz art. 32 ust. 1 ustawy wypadkowej).

Stopa procentowa składki na ubezpieczenie wypadkowe jest ustalana na rok składkowy, który trwa od 1 kwietnia danego roku do 31 marca następnego roku.

Porozmawiaj o tym na FORUM

W drugim przypadku wysokość ta jest z góry ustalana jako 50% najwyższej stopy procentowej składki na to ubezpieczenie określonej na dany rok składkowy dla grup działalności, zgodnie z tabelą stanowiącą załącznik nr 2 do rozporządzenia w sprawie różnicowania stopy procentowej składki na ubezpieczenie społeczne z tytułu wypadków przy pracy i chorób zawodowych w zależności od zagrożeń zawodowych i ich skutków. W roku składkowym rozpoczynającym się 1 kwietnia 2015 r. najwyższa stopa procentowa składki została ustalona dla grupy działalności Górnictwo ropy naftowej i gazu ziemnego w wysokości 3,60%, co oznacza, że zryczałtowana wysokość stopy procentowej składki w tym okresie wynosi 1,80%. W takiej wysokości będą opłacali składkę płatnicy:

reklama

Przydatne formularze online

Czytaj także

Aktualizacja: 21.04.2017

Autor:

prawnik, ekspert i praktyk, od 11 lat zajmujący się prawem ubezpieczeń społecznych, autor licznych opracowań i publikacji z zakresu ubezpieczeń i składek

Źródło:

Monitor Prawa Pracy i Ubezpieczeń

Zdjęcia

Jak ustalić wysokość stopy procentowej składki wypadkowej. / Fot. Fotolia
Jak ustalić wysokość stopy procentowej składki wypadkowej. / Fot. Fotolia

Zmiany w zatrudnieniu pracowników administracji rządowej i samorządowej wprowadzone przez tarczę antykryzysową 2.0 (PDF)29.00 zł
reklama

Narzędzia kadrowego

reklama
reklama

POLECANE

reklama
reklama

Ostatnio na forum

reklama

KORONAWIRUS A PRAWO PRACY

reklama

Eksperci portalu infor.pl

Agnieszka Poniewierka Kancelaria Radcy Prawnego

Kancelaria Radców Prawnych i Mediatorów

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama