REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Negocjacje wynagrodzenia

 MonsterPolska.pl
lider w sukcesywnym łączeniu ludzi z ich wymarzoną pracą
Małgorzata Majewska
redaktor naczelny miesięcznika „PORADNIK Rachunkowości Budżetowej”, ekonomista, praktyk – była wieloletnia księgowa w jednostkach sektora finansów publicznych posiadająca certyfikat księgowy Ministra Finansów, członek Stowarzyszenia Księgowych w Polsce, autor artykułów z zakresu rachunkowości budżetowej i finansów publicznych
Negocjacja wynagrodzenia. / Fot. Fotolia
Negocjacja wynagrodzenia. / Fot. Fotolia
Fotolia

REKLAMA

REKLAMA

Negocjacje wynagrodzenia wiążą się często z trudnościami w sposobie argumentowania. Warto dobrze przygotować się do rozmowy w sprawie wynagrodzenia, być stanowczym, ale również umieć osiągnąć porozumienie z pracodawcą.

Negocjacje wymarzonego wynagrodzenia

W przypadku każdych negocjacji płacowych, gra zaczyna się, gdy pada pierwsza oferta. Jeżeli nie chcesz zgodzić się na proponowane warunki czy rezygnować bez podjęcia walki, musisz wiedzieć, jak mądrze wynegocjować satysfakcjonującą płacę.

Autopromocja

Porad dotyczących właściwego sposobu negocjacji jest wiele. Niestety, większość z nich tak naprawdę nie jest przydatna. I tak według niektórych należy proponować stawkę o 20% większą od tej, którą chcemy otrzymać. Inni natomiast uważają, że należy dodać 10%, ponieważ pracodawcy podczas takich rozmów stosują tzw. technikę „niskiej piłki”. Metody te mogą się sprawdzić, ale jednak mają istotne wady.

1. Przygotuj się

Przed rozpoczęciem negocjacji poświęć trochę czasu na sprawdzenie standardowego poziomu płac na stanowisku, o które się ubiegasz. Ustal, jaki jest rozsądny przedział wynagrodzenia, podstawowy pakiet świadczeń oraz dodatki pozapłacowe (np. opcje na akcje, premie roczne oraz premie motywacyjne) – zaznacza Małgorzata Majewska. Dzięki temu dowiesz się, która z propozycji wynagrodzenia mieści się w satysfakcjonującym Cię przedziale.

Redakcja poleca: Personel i Zarządzanie

Następnie, na podstawie posiadanych danych, ustal jakie wynagrodzenie Ci odpowiada. Powinieneś umieć udowodnić, że jest ono adekwatne do branży oraz Twoich kwalifikacji, doświadczenia, jak i otrzymanych referencji.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Upewnij się, że wymarzone wynagrodzenie odzwierciedla Twoje rzeczywiste potrzeby. Prawdopodobnie możesz mieć problemy ze zmianą warunków po zakończeniu negocjacji, zatem musisz dokładnie poznać swoje oczekiwania przed rozmowami o wynagrodzeniu. To Twoja kontroferta.

2. Bądź stanowczy

Większość negocjujących popełnia błąd, podając docelowe wynagrodzenie już w pierwszej kontrofercie i bardzo często muszą się z niej wycofać, ponieważ nie potrafią jej uzasadnić lub spotykają się z nieprzychylną reakcją. Unikniesz tego dzięki zebranym informacjom. Oczywiście możesz zmienić swoje stanowisko, ale tylko w momencie, kiedy druga strona poda Ci przekonujące argumenty – podkreśla Małgorzata Majewska.

Porozmawiaj o tym na FORUM

Poprzez „przekonujące” należy rozumieć takie argumenty, które są poparte dodatkowymi informacjami, uzasadniającymi punkt widzenia. Pracodawca może stwierdzić np: ,,Wiem, że niektórzy z naszych konkurentów proponują wyższe wynagrodzenie. Jednak są to dużo większe firmy. My gwarantujemy, iż Pana/-i zakres obowiązków będzie miał realny wpływ na działanie firmy”. Natomiast przykładem nieprzekonującego argumentu, który może paść, jest: ,,Pana/-i oczekiwania są zbyt wysokie. Nie możemy im sprostać”.

3. Bądź mądry

Podczas negocjacji Twoim celem jest osiągnięcie satysfakcjonującego Cię porozumienia, a nie wygranie jednej bitwy z pracodawcą. Jeśli Twoja kontroferta nie przybliża Cię do wypracowania porozumienia, nie staraj się bronić jej za wszelką cenę.

Zamiast tego, zastanów się, czy istnieją inne rozwiązania, które odpowiadałyby Twoim potrzebom, a ponadto znajdują odzwierciedlenie w faktach. Użyj ich jako nowej oferty. Spożytkuj energię na znajdowanie rozwiązań, a nie na prowadzenie walki.

Dobre negocjacje polegają na wymianie pomysłów, możliwych rozwiązań i informacji. Oferty i kontroferty są typowymi krokami na drodze ku osiągnięciu porozumienia. Gdy przedstawiasz swoją kontrofertę, rób to wyłącznie w oparciu o wcześniejsze rzetelne przygotowania i przemyślenia – ocenia Małgorzata Majewska. Jeśli zastosujesz się do tych porad, możesz liczyć na większą efektywność oraz komfort podczas rozmowy, a także na wynegocjowanie wymarzonego wynagrodzenia.

Negocjacja wysokości wynagrodzenia

Autopromocja

REKLAMA

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:
QR Code
Uprawnienia rodzicielskie
certificate
Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
1/10
Ile tygodni urlopu macierzyńskiego można maksymalnie wykorzystać jeszcze przed porodem?
nie ma takiej możliwości
3
6
9 - tylko jeśli pracodawca wyrazi na to zgodę
Następne
Kadry
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Pracownikom z Ukrainy zakwaterowanie zapewniają pracodawcy

Liczba pracodawców zapewniających zakwaterowanie pracownikom z Ukrainy rośnie. Tymczasem od lipca 2024 r. anulowano dotacje dla ośrodków zbiorowego zakwaterowania uchodźców z Ukrainy.

ZUS ogłosił konkursy ofert na świadczenie usług rehabilitacyjnych

ZUS ogłosił konkursy ofert na świadczenie usług rehabilitacyjnych dla ośrodków rehabilitacyjnych oferujących obiekty, w których będzie prowadzona rehabilitacja lecznicza. Oferty można składać do 17 maja 2024 r.

GUS: W ciągu ostatniego kwartału populacja Polski zmniejszyła się o ponad 40 tys. osób. Jak zatrzymać spadek liczby Polaków?

Gwałtownie spada liczba ludności w Polsce. Na koniec marca 2024 r. Polaków było o ponad 40 tys. mniej niż na koniec 2023 r. Jak zaradzić wyludnianiu się naszego kraju?

Kiedy najlepiej wziąć urlop 2024?

Zbliża się sezon letni, a wraz z nim plany wyjazdowe. Sprawdź, kiedy najlepiej wziąć urlop, aby wypoczywać jak najdłużej. Zaplanuj wyjazd w maju, czerwcu, lipcu, sierpniu lub wrześniu. Poniższy kalendarz wskazuje, kiedy zaplanować wakacje w 2024 r. - 4 dni lub więcej.

REKLAMA

Podwyżki wynagrodzenia w branży IT. Zapotrzebowanie na specjalistów nadal jest bardzo duże, mogą zarobić nawet 25 tys. zł

Wynagrodzenia specjalistów IT rosną, mimo trudniejszego okresu w branży. Zapotrzebowanie na specjalistów nadal jest bardzo wysokie.

1 maja też wolne w Niemczech. Dni wolne od pracy Niemcy

Jakie są dni wolne od pracy w Niemczech? Jakie są dni wolne od pracy w Polsce? Okazuje się, że kilka dni się powiela - jest to m.in. 1 maja. W Niemczech nie zapowiada się jednak tak długa majówka jak w Polsce. Dlaczego? Ponieważ w Niemczech dni wolne od pracy są uniwersalne dla całego kraju ale tylko w pewnym zakresie, w innym reguluje to wewnętrzne prawo lokalne, dla danego landu. W Polsce dni wolne od pracy są uniwersalne dla całego kraju, obowiązuje jedna ustawa, nie ma różnicowania ze względu na województwa czy powiaty. Wewnętrzne prawo lokalne nie reguluje tej materii.

GUS: Stopa bezrobocia w marcu wyniosła 5,3 proc. Więcej zwolnień grupowych

W marcu br. było 822,2 tys. bezrobotnych w Polsce. Stopa bezrobocia wyniosła 5,3 proc.

Krajowy Rejestr Osób Pełniących Niektóre Funkcje Publiczne - projekt niezgodny z RODO

Osoby eksponowane politycznie tj. m.in. premier, członkowie Rady Ministrów, posłowie, senatorowie, sędziowie, prokuratorzy, wojewodowie, członkowie kolegiów samorządowych kolegiów odwoławczych i regionalnych izb obrachunkowych, radni JST, członkowie zarządów związków samorządowych, Dyrektor Generalny Lasów Państwowych, członkowie zarządów i rad nadzorczych spółek handlowych JST - mają znaleźć się w Krajowym Rejestrze Osób Pełniących Niektóre Funkcje Publiczne. Założenia projektu są jednak niezgodne z RODO i mogą naruszać dane osobowe ww. osób jak ich rodziny. Dlaczego? W rejestrze mają się też znaleźć takie dane jak: imię (imiona) nazwisko i numer PESEL małżonka, rodziców, dziadków i innych wstępnych jak i pełnoletnich dzieci pierwszego stopnia oraz pełnoletniego rodzeństwa. Takie stanowisko przedstawił Prezes Urzędu Ochrony danych osobowych.

REKLAMA

Prawo cywilne, karne i rodzinne - będą nowe kodeksy!

Rząd zrobił nie małą niespodziankę. Można spodziewać się nowych projektów takich aktów prawnych jak: kodeks karny, kodeks cywilny i kodeks rodzinny. Co więcej powołał też Komisję Kodyfikacyjną Ustroju Sądownictwa i Prokuratury - czy będą nowe ustawy o SN czy KRS - wydaje się, że tak. Rok 2024 i 2025 to będzie czas wzmożonych prac nad tymi kluczowymi obszarami prawa w Polsce. Zmiany są potrzebne.

30 kwietnia 2024 r.: W tym terminie złóż wniosek do ZUS, jeśli chcesz zachować ciągłość wypłaty świadczenia

ZUS przyjmuje wnioski o 800 plus na okres świadczeniowy 2024/2025. Dokumenty trzeba złożyć do 30 kwietnia, żeby zachować ciągłość wypłaty świadczenia wychowawczego.

REKLAMA