REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Negocjacje wynagrodzenia

Subskrybuj nas na Youtube
Dołącz do ekspertów Dołącz do grona ekspertów
 MonsterPolska.pl
lider w sukcesywnym łączeniu ludzi z ich wymarzoną pracą
Małgorzata Majewska
redaktor naczelny miesięcznika „PORADNIK Rachunkowości Budżetowej”, ekonomista, praktyk – była wieloletnia księgowa w jednostkach sektora finansów publicznych posiadająca certyfikat księgowy Ministra Finansów, członek Stowarzyszenia Księgowych w Polsce, autor artykułów z zakresu rachunkowości budżetowej i finansów publicznych
Negocjacja wynagrodzenia. / Fot. Fotolia
Negocjacja wynagrodzenia. / Fot. Fotolia
Fotolia

REKLAMA

REKLAMA

Negocjacje wynagrodzenia wiążą się często z trudnościami w sposobie argumentowania. Warto dobrze przygotować się do rozmowy w sprawie wynagrodzenia, być stanowczym, ale również umieć osiągnąć porozumienie z pracodawcą.

Negocjacje wymarzonego wynagrodzenia

W przypadku każdych negocjacji płacowych, gra zaczyna się, gdy pada pierwsza oferta. Jeżeli nie chcesz zgodzić się na proponowane warunki czy rezygnować bez podjęcia walki, musisz wiedzieć, jak mądrze wynegocjować satysfakcjonującą płacę.

REKLAMA

Autopromocja

Porad dotyczących właściwego sposobu negocjacji jest wiele. Niestety, większość z nich tak naprawdę nie jest przydatna. I tak według niektórych należy proponować stawkę o 20% większą od tej, którą chcemy otrzymać. Inni natomiast uważają, że należy dodać 10%, ponieważ pracodawcy podczas takich rozmów stosują tzw. technikę „niskiej piłki”. Metody te mogą się sprawdzić, ale jednak mają istotne wady.

1. Przygotuj się

Przed rozpoczęciem negocjacji poświęć trochę czasu na sprawdzenie standardowego poziomu płac na stanowisku, o które się ubiegasz. Ustal, jaki jest rozsądny przedział wynagrodzenia, podstawowy pakiet świadczeń oraz dodatki pozapłacowe (np. opcje na akcje, premie roczne oraz premie motywacyjne) – zaznacza Małgorzata Majewska. Dzięki temu dowiesz się, która z propozycji wynagrodzenia mieści się w satysfakcjonującym Cię przedziale.

Redakcja poleca: Personel i Zarządzanie

Następnie, na podstawie posiadanych danych, ustal jakie wynagrodzenie Ci odpowiada. Powinieneś umieć udowodnić, że jest ono adekwatne do branży oraz Twoich kwalifikacji, doświadczenia, jak i otrzymanych referencji.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Upewnij się, że wymarzone wynagrodzenie odzwierciedla Twoje rzeczywiste potrzeby. Prawdopodobnie możesz mieć problemy ze zmianą warunków po zakończeniu negocjacji, zatem musisz dokładnie poznać swoje oczekiwania przed rozmowami o wynagrodzeniu. To Twoja kontroferta.

2. Bądź stanowczy

Większość negocjujących popełnia błąd, podając docelowe wynagrodzenie już w pierwszej kontrofercie i bardzo często muszą się z niej wycofać, ponieważ nie potrafią jej uzasadnić lub spotykają się z nieprzychylną reakcją. Unikniesz tego dzięki zebranym informacjom. Oczywiście możesz zmienić swoje stanowisko, ale tylko w momencie, kiedy druga strona poda Ci przekonujące argumenty – podkreśla Małgorzata Majewska.

Porozmawiaj o tym na FORUM

Poprzez „przekonujące” należy rozumieć takie argumenty, które są poparte dodatkowymi informacjami, uzasadniającymi punkt widzenia. Pracodawca może stwierdzić np: ,,Wiem, że niektórzy z naszych konkurentów proponują wyższe wynagrodzenie. Jednak są to dużo większe firmy. My gwarantujemy, iż Pana/-i zakres obowiązków będzie miał realny wpływ na działanie firmy”. Natomiast przykładem nieprzekonującego argumentu, który może paść, jest: ,,Pana/-i oczekiwania są zbyt wysokie. Nie możemy im sprostać”.

3. Bądź mądry

REKLAMA

Podczas negocjacji Twoim celem jest osiągnięcie satysfakcjonującego Cię porozumienia, a nie wygranie jednej bitwy z pracodawcą. Jeśli Twoja kontroferta nie przybliża Cię do wypracowania porozumienia, nie staraj się bronić jej za wszelką cenę.

Zamiast tego, zastanów się, czy istnieją inne rozwiązania, które odpowiadałyby Twoim potrzebom, a ponadto znajdują odzwierciedlenie w faktach. Użyj ich jako nowej oferty. Spożytkuj energię na znajdowanie rozwiązań, a nie na prowadzenie walki.

Dobre negocjacje polegają na wymianie pomysłów, możliwych rozwiązań i informacji. Oferty i kontroferty są typowymi krokami na drodze ku osiągnięciu porozumienia. Gdy przedstawiasz swoją kontrofertę, rób to wyłącznie w oparciu o wcześniejsze rzetelne przygotowania i przemyślenia – ocenia Małgorzata Majewska. Jeśli zastosujesz się do tych porad, możesz liczyć na większą efektywność oraz komfort podczas rozmowy, a także na wynegocjowanie wymarzonego wynagrodzenia.

Negocjacja wysokości wynagrodzenia

Zapisz się na newsletter
Kodeks pracy, urlopy, wynagrodzenia, świadczenia pracownicze. Bądź na bieżąco ze zmianami z zakresu prawa pracy. Zapisz się na nasz newsletter.
Zaznacz wymagane zgody
loading
Zapisując się na newsletter wyrażasz zgodę na otrzymywanie treści reklam również podmiotów trzecich
Administratorem danych osobowych jest INFOR PL S.A. Dane są przetwarzane w celu wysyłki newslettera. Po więcej informacji kliknij tutaj.
success

Potwierdź zapis

Sprawdź maila, żeby potwierdzić swój zapis na newsletter. Jeśli nie widzisz wiadomości, sprawdź folder SPAM w swojej skrzynce.

failure

Coś poszło nie tak

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:
Autopromocja

REKLAMA

QR Code
Uprawnienia rodzicielskie - QUIZ
certificate
Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
1/10
Ile tygodni urlopu macierzyńskiego można maksymalnie wykorzystać jeszcze przed porodem?
nie ma takiej możliwości
3
6
9 - tylko jeśli pracodawca wyrazi na to zgodę
Następne

REKLAMA

Kadry
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Nowe przepisy o rynku pracy i zatrudnianiu cudzoziemców od 1 czerwca 2025. Co się zmienia?

Od 1 czerwca 2025 r. wchodzą w życie dwie kluczowe ustawy reformujące polski rynek pracy i zasady zatrudniania cudzoziemców. Nowe przepisy zmienią sposób rejestracji bezrobotnych, zniosą ograniczenia wiekowe i wprowadzą nowoczesne narzędzia informatyczne. Co dokładnie się zmienia i kogo dotyczą nowe regulacje?

Debata. Syndrom oszustki - między sukcesem a wątpliwościami

To będzie jedno z najważniejszych spotkań w naszym studio, transmitowane w czasie rzeczywistym na stronie infor.pl.

Ile godzin tygodniowo pracuje się w UE? Najmniej w Holandii, najwięcej w Grecji, Bułgarii i Polsce

Według danych Eurostatu pracownicy w Unii Europejskiej pracowali średnio 36 godzin w tygodniu. Okazuje się, że w Polsce było to znacznie więcej. Gdzie odnotowano najdłuższe, a gdzie najkrótsze tygodnie pracy?

Jakie kody uprawniają do wyższego dofinansowania PFRON? [KWOTY 2025]

Kwota dofinansowania, jaką może uzyskać pracodawca, zależy nie tylko od stopnia niepełnosprawności, ale również od rodzaju schorzenia. Czy pojawią się kolejne kody uprawniające do wyższego dofinansowania? Jakie kwoty obowiązują w 2025 r.?

REKLAMA

Kapitał początkowy można przeliczyć. To klucz do wyższej emerytury!

Kapitał początkowy to odtworzona wartość składek emerytalnych z okresu przed 1 stycznia 1999 roku, kiedy składki nie były przypisane do indywidualnych kont. Bez kapitału początkowego Twoja emerytura może być znacznie niższa. Sprawdź, jak go wyliczyć i jakie dokumenty są potrzebne, by nie stracić pieniędzy.

Menadżerowie wysokiego szczebla chcą się dogadywać mimo barier budowanych przez przywódców świata

Menadżerowie i światowy biznes stoi w obliczu rosnącej niestabilności – od napięć geopolitycznych i przesunięcia wpływów globalnych, po coraz bardziej spolaryzowaną scenę międzynarodową. Mimo to, wielu menedżerów najwyższego szczebla wciąż wykazuje wiarę w trwałość dotychczasowych struktur i scenariuszy współpracy.

Pracodawco! Nie zawsze możesz zlecić dodatkowe zadania pracownikowi

Podpisując umowę o pracę, strony zawierają dwustronne zobowiązanie - pracownik obliguje się do świadczenia określonej w umowie pracy, a pracodawca do wypłacania pracownikowi uzgodnionego wynagrodzenia. W praktyce jednak wielu pracodawców wychodzi z założenia, że skoro to oni płacą, to mogą zlecać swoim podopiecznym różnorodne zadania, również te wykraczające poza ustalony zakres obowiązków.

Jawność wynagrodzeń w Polsce: Sejm uchwalił nowelizację Kodeksu pracy. Co się zmieni dla pracodawców i kandydatów do pracy?

Nowelizacja Kodeksu pracy uchwalona przez Sejm wprowadza obowiązek informowania kandydatów do pracy o wynagrodzeniu w procesie rekrutacji. Eksperci podkreślają jednak, że to dopiero początek drogi do pełnej jawności płac w Polsce.

REKLAMA

Aplikacja mZUS zyskuje popularność – już ponad 700 tys. użytkowników w całej Polsce

Aplikacja mobilna mZUS, dostępna na smartfony z systemem Android i iOS, przekroczyła próg 700 tysięcy użytkowników. Umożliwia szybki i wygodny dostęp do usług Zakładu Ubezpieczeń Społecznych, takich jak składanie wniosków o 800+, „Dobry Start” czy rezerwacja e-wizyt.

Coraz więcej seniorów wybiera przelew zamiast gotówki. Już 80% świadczeń ZUS trafia na konta bankowe

W marcu 2025 roku aż 80 proc. emerytów i rencistów otrzymywało świadczenia ZUS przelewem na konto bankowe. Choć coraz więcej osób rezygnuje z gotówki, część seniorów nadal wybiera wizytę listonosza – z powodów praktycznych i społecznych.

REKLAMA