reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Kadry > Ubezpieczenia społeczne > Firma a ubezpieczenie > Urlop macierzyński dla przedsiębiorców

Urlop macierzyński dla przedsiębiorców

Polskie prawo nie przewiduje urlopów macierzyńskich dla przedsiębiorców - owszem kobiety prowadzące przedsiębiorstwa mogą skorzystać z quasi uprawnień jaki mają kobiety zatrudnione na podstawie umowy o pracę. Mają prawo do zasiłku macierzyńskiego przy opłacaniu składek na ubezpieczenie chorobowe.

Zasiłek macierzyński dla przedsiębiorcy

Jednym z takich przywilejów jest możliwość otrzymania zasiłku macierzyńskiego w przypadku urodzenia dziecka w czasie trwania ubezpieczenia chorobowego. Warunkiem zatem wypłaty świadczeń z ZUS jest opłacanie składek na ubezpieczenie chorobowe. Składka chorobowa dla przedsiębiorcy jest dobrowolna. Jej terminowe opłacania gwarantuje wypłatę zasiłku z ZUS.

Warto zauważyć, iż w przypadku wypłaty zasiłku macierzyńskiego, przepisy ustawy zasiłkowej nie uzależniają jego otrzymania od długości opłacenia składek na ubezpieczenie chorobowe - taka jak to jest w przypadku zasiłku chorobowego. Wystarczy zatem opłacenie jednej składki przed urodzeniem dziecka, żeby nabyć prawo do zasiłku.

Wysokość zasiłku macierzyńskiego przedsiębiorcy

Podobnie jak w zakresie zasiłku chorobowego, tak i co do zasiłku macierzyńskiego jego wysokość zależy, od przeciętnego miesięcznego przychodu, od którego opłacana jest składka na ubezpieczenie chorobowe. Od przychodu należy odjąć kwotę 13,71% podstawy wymiaru składek na to ubezpieczenie (kwota brutto). Przychód określa się za okres 12 miesięcy kalendarzowych poprzedzających powstanie uprawnień do zasiłku macierzyńskiego, a gdy uprawnienia te powstały przed upływem tego okresu, za pełne kalendarzowe miesiące ubezpieczenia.

Polecany produkt: Samochód w firmie

Przychód dla celów ustalenia zasiłku macierzyńskiego stanowi podstawa wymiaru składek na ubezpieczenie chorobowe ubezpieczonego niebędącego pracownikiem. Podstawa wymiaru składek nie dla wszystkich przedsiębiorców jest taka sama. Przedsiębiorcy zaczynający działalność gospodarczą, korzystający z uprawnienia do tzw. "małego ZUS-u" są zobowiązani do odprowadzenia składek od kwoty stanowiącej 30 % minimalnego wynagrodzenia w poprzedzającym kwartale - na chwilę obecną jest to kwota 525 zł (1750 x 30%).

Pani Ani opłaca "mały zus". Jej przychodem rocznie jest kwota 6300 zł (525 x 12). Od tej kwoty należy odjąć 13,71% z tej kwoty czyli 863,73 miesięcznie Pani Ania uzyska zasiłek macierzyński płatny w 100% w wysokości 453,02 - dziennie jest to kwota 15 brutto.

Inaczej przedstawia się sytuacja przedsiębiorców opłacających tzw. "duży ZUS" w ich przypadku minimalną podstawę wymiaru składek stanowi 60% przeciętnego wynagrodzenia. Zarówno przedsiębiorca opłacający "mały ZUS" jaki ten opłacający "ZUS" w pełnej wysokości może wskazać wyższą podstawę wymiaru składek maksymalnie do wysokości 250% przeciętnego wynagrodzenia - tj. do kwoty 9897 zł. Wyższa podstawa oznacza wyższy zasiłek macierzyński oraz niestety konieczność opłacania wyższych składek na ubezpieczenie chorobowe. Po podniesieniu podstawy wymiaru składki na ubezpieczenie chorobowe, również trzeba płacić wyższe składki na ubezpieczenie społeczne (rentową, emerytalną), oraz wyższą składkę wypadkową oraz na Fundusz Pracy.

Zadaj pytanie na FORUM

reklama

Przydatne formularze online

Czytaj także

Narzędzia kadrowego

reklama
reklama

POLECANE

reklama
reklama

Ostatnio na forum

reklama

KORONAWIRUS A PRAWO PRACY

reklama

Eksperci portalu infor.pl

Michał Wolny

Prawnik

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama