REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Urlop macierzyński dla przedsiębiorców

 3 Z Kancelaria Radcy Prawnego Izabela Odziemiec
ekspert z zakresu prawa pracy i prawa cywilnego
Urlop macierzyński dla przedsiębiorców. / Fot. Fotolia
Urlop macierzyński dla przedsiębiorców. / Fot. Fotolia
Fotolia

REKLAMA

Polskie prawo nie przewiduje urlopów macierzyńskich dla przedsiębiorców - owszem kobiety prowadzące przedsiębiorstwa mogą skorzystać z quasi uprawnień jaki mają kobiety zatrudnione na podstawie umowy o pracę. Mają prawo do zasiłku macierzyńskiego przy opłacaniu składek na ubezpieczenie chorobowe.

Zasiłek macierzyński dla przedsiębiorcy

Jednym z takich przywilejów jest możliwość otrzymania zasiłku macierzyńskiego w przypadku urodzenia dziecka w czasie trwania ubezpieczenia chorobowego. Warunkiem zatem wypłaty świadczeń z ZUS jest opłacanie składek na ubezpieczenie chorobowe. Składka chorobowa dla przedsiębiorcy jest dobrowolna. Jej terminowe opłacania gwarantuje wypłatę zasiłku z ZUS.

Warto zauważyć, iż w przypadku wypłaty zasiłku macierzyńskiego, przepisy ustawy zasiłkowej nie uzależniają jego otrzymania od długości opłacenia składek na ubezpieczenie chorobowe - taka jak to jest w przypadku zasiłku chorobowego. Wystarczy zatem opłacenie jednej składki przed urodzeniem dziecka, żeby nabyć prawo do zasiłku.

Wysokość zasiłku macierzyńskiego przedsiębiorcy

Podobnie jak w zakresie zasiłku chorobowego, tak i co do zasiłku macierzyńskiego jego wysokość zależy, od przeciętnego miesięcznego przychodu, od którego opłacana jest składka na ubezpieczenie chorobowe. Od przychodu należy odjąć kwotę 13,71% podstawy wymiaru składek na to ubezpieczenie (kwota brutto). Przychód określa się za okres 12 miesięcy kalendarzowych poprzedzających powstanie uprawnień do zasiłku macierzyńskiego, a gdy uprawnienia te powstały przed upływem tego okresu, za pełne kalendarzowe miesiące ubezpieczenia.

Polecany produkt: Samochód w firmie

Autopromocja

Jak prawidłowo rozliczać składki ZUS. 28 praktycznych porad

Kup książkę:

Jak prawidłowo rozliczać składki ZUS. 28 praktycznych porad

Przychód dla celów ustalenia zasiłku macierzyńskiego stanowi podstawa wymiaru składek na ubezpieczenie chorobowe ubezpieczonego niebędącego pracownikiem. Podstawa wymiaru składek nie dla wszystkich przedsiębiorców jest taka sama. Przedsiębiorcy zaczynający działalność gospodarczą, korzystający z uprawnienia do tzw. "małego ZUS-u" są zobowiązani do odprowadzenia składek od kwoty stanowiącej 30 % minimalnego wynagrodzenia w poprzedzającym kwartale - na chwilę obecną jest to kwota 525 zł (1750 x 30%).

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Pani Ani opłaca "mały zus". Jej przychodem rocznie jest kwota 6300 zł (525 x 12). Od tej kwoty należy odjąć 13,71% z tej kwoty czyli 863,73 miesięcznie Pani Ania uzyska zasiłek macierzyński płatny w 100% w wysokości 453,02 - dziennie jest to kwota 15 brutto.

Inaczej przedstawia się sytuacja przedsiębiorców opłacających tzw. "duży ZUS" w ich przypadku minimalną podstawę wymiaru składek stanowi 60% przeciętnego wynagrodzenia. Zarówno przedsiębiorca opłacający "mały ZUS" jaki ten opłacający "ZUS" w pełnej wysokości może wskazać wyższą podstawę wymiaru składek maksymalnie do wysokości 250% przeciętnego wynagrodzenia - tj. do kwoty 9897 zł. Wyższa podstawa oznacza wyższy zasiłek macierzyński oraz niestety konieczność opłacania wyższych składek na ubezpieczenie chorobowe. Po podniesieniu podstawy wymiaru składki na ubezpieczenie chorobowe, również trzeba płacić wyższe składki na ubezpieczenie społeczne (rentową, emerytalną), oraz wyższą składkę wypadkową oraz na Fundusz Pracy.

Autopromocja

Uprawnienia rodziców w pracy. Poradnik pracodawcy 2023

Kup książkę:

Uprawnienia rodziców w pracy. Poradnik pracodawcy 2023

Zadaj pytanie na FORUM

Okres przysługiwania zasiłku

Zasiłek macierzyński przysługuje przez 52 tygodnie w przypadku urodzenia jednego dziecka - odpowiadające 20 tygodniom urlopu macierzyńskiego, 6 tygodniom dodatkowego urlopu macierzyńskiego, 26 tygodniom urlopu rodzicielskiego.

Autopromocja

Bieżące aktualności o zmianach przepisów

Czy biuro rachunkowe ma nowe obowiązki w związku z wprowadzeniem KSeF? Zmiany w podatkach dochodowych na 2024 r. i innych zmianach w VAT 2024 oraz prawie pracy i ubezpieczeń społecznych. I wiele innych bieżących tematów ...

IFK Platforma Księgowych i Kadrowych

100% i 60% zasiłku

Przedsiębiorczyni nie będzie otrzymywała przez 52 tygodnie 100% zasiłku przez cały rok. Zasiłek macierzyński wynosi 100% obliczonej kwoty podczas podstawowego i dodatkowego urlopu macierzyńskiego (maksymalnie 26 tygodni), ale już tylko 60% podczas urlopu rodzicielskiego.

80% zasiłku

Jeśli mama chce od razu dostawać 80% zasiłku, powinna złożyć wniosek do ZUS o skorzystanie z całego przysługującego zasiłku za okres 52 tygodni w ciągu 14 dni od urodzenia dziecka.

Dokumenty

Warunkiem otrzymania zasiłku jest złożenie wniosku o wypłatę zasiłku, skróconego odpisu aktu urodzenia dziecka i zaświadczenie płatnika składek na druku ZUS Z-3b w terenowej jednostce organizacyjnej ZUS właściwej ze względu na siedzibę płatnika składek. ZUS ma 30 dni na wypłatę zasiłku od dnia złożenia dokumentów niezbędnych do stwierdzenia uprawnień do zasiłku.

Wysokość zasiłku macierzyńskiego przedsiębiorcy

Autopromocja

REKLAMA

Czy ten artykuł był przydatny?
tak
nie
Dziękujemy za powiadomienie - zapraszamy do subskrybcji naszego newslettera
Jeśli nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania w tym artykule, powiedz jak możemy to poprawić.
UWAGA: Ten formularz nie służy wysyłaniu zgłoszeń . Wykorzystamy go aby poprawić artykuł.
Jeśli masz dodatkowe pytania prosimy o kontakt

Komentarze(0)

Pokaż:

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
  QR Code
  Uprawnienia rodzicielskie
  certificate
  Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
  1/10
  Ile tygodni urlopu macierzyńskiego można maksymalnie wykorzystać jeszcze przed porodem?
  nie ma takiej możliwości
  3
  6
  9 - tylko jeśli pracodawca wyrazi na to zgodę
  Następne
  Kadry
  Zapisz się na newsletter
  Zobacz przykładowy newsletter
  Zapisz się
  Wpisz poprawny e-mail
  Centralna Informacja Emerytalna - już od 5 października 2023

  Co to jest Centralna Informacja Emerytalna? Okazuje się, że niebawem będzie można szybko sprawdzić jaką w przyszłości otrzyma się emeryturę i ile zgromadziło się oszczędności w ZUS, KRUS, OFE, PPK czy IKZE. Nowe przepisy to prawdziwa rewolucja dla ubezpieczeń społecznych!

  Jak pokolenie Z buduje swoje kariery. Badanie Pracuj.pl

  Dwadzieścia siedem procent przedstawicieli pokolenia Z zmieniło pracę w ciągu ostatnich trzech miesięcy. W silver generation takiej zmiany dokonało tylko 2% respondentów. W ciągu ostatniego roku wśród najstarszej aktywnej zawodowo grupy wynik ten osiąga 7%, a wśród najmłodszej aż 62%. Jak wynika z badania Pracuj.pl, generacja Z pod kątem mobilności zawodowej znacznie przewyższa wszystkie pozostałe grupy wiekowe. Czy to oznacza, że na rynek wchodzą niepewni pracownicy? 

  Branżowe centra umiejętności będą dokształcać młodocianych. Rząd przygotowuje nowe rozporządzenie

  Branżowe centra umiejętności (BCU) to nowa kategoria placówek systemu oświaty. Podstawą prawną ich tworzenia jest nowelizacja Prawa oświatowego. W celu wdrożenia BCU rząd przystąpił do prac nad nowelizacją rozporządzenia w sprawie przygotowania zawodowego młodocianych i ich wynagradzania. Informacja na ten temat została zamieszczona w wykazie prac legislacyjnych i programowych Rady Ministrów.

  BHP - wszystko co trzeba wiedzieć na ten temat

  Każdy przedsiębiorca powinien mieć na uwadze, że przestrzeganie przepisów BHP jest obowiązkowe, a te kwestie mogą zostać skontrolowane przez Państwową Inspekcję Pracy. Co jeszcze warto wiedzieć na ten temat? Przeczytaj artykuł i dowiedz się więcej. 

  REKLAMA

  Do 30 września był czas, żeby wykorzystać zaległe urlopy. Pracownicy lubią chomikować dni wolne

  Dlaczego urlopy powinny być wykorzystywane na bieżąco? Zbyt duża kumulacja dni wolnych może spowodować, że pracownik będzie musiał wykorzystać go w momencie, gdy będzie on pracodawcy bardzo potrzebny. 

  Praca zdalna szansą dla osób z niepełnosprawnościami

  Upowszechnienie pracy zdalnej i hybrydowej może ułatwić zatrudnianie osób z niepełnosprawnościami, zwłaszcza na stanowiskach biurowych czy specjalistycznych, niewymagających fizycznej obecności w biurze - przekonują eksperci w raporcie „Uwarunkowania i korzyści zatrudniania osób z niepełnosprawnościami” przygotowanym przez Lewiatana.

  PPK. Deklarację o rezygnacji można „odwołać”

  Powrót do oszczędzania w PPK, po złożeniu deklaracji o rezygnacji, następuje poprzez złożenie wniosku o dokonywanie wpłat do PPK. Pracownik może go złożyć w każdej chwili i jest on skuteczny od momentu przekazania go pracodawcy.

  Praca cudzoziemców. Co zrobić po zarejestrowaniu oświadczenia o powierzeniu wykonywania pracy cudzoziemcowi

  Oświadczenie o powierzeniu wykonywania pracy cudzoziemcowi legalizuje zatrudnienie cudzoziemców z pięciu krajów: Armenii, Białorusi, Gruzji, Mołdawii i Ukrainy. Po jego zarejestrowaniu pracodawca ma obowiązek informacyjny. Jaki? Ponadto, opisujemy kiedy nie jest wymagany wpis nowego oświadczenia do ewidencji. 

  REKLAMA

  Kurs dla pracowników administracji publicznej

  Kursy dla pracowników administracji publicznej dają możliwość rozwoju osobistego i zawodowego. Właśnie trwa rekrutacja w ramach kolejnego projektu. Czym jest Young Leaders’ Program 2024-2026 i jakie umiejętności można nabyć? 

  Wzrost zatrudnienia w fotowoltaice słonecznej

  Pomimo kryzysów gospodarczych, inflacji, wojny i globalnych problemów współczesnego świata - da się zauważyć dynamiczny rozwój sektora zielonej energii. Raport MOP oraz organizacji IRENA pokazuje, że liczba miejsc pracy w sektorze energii odnawialnej prawie podwoiła się w ciągu ostatniej dekady, do 13,7 mln w 2022 r.

  REKLAMA