REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Urlop macierzyński dla przedsiębiorców

 3 Z Kancelaria Radcy Prawnego Izabela Odziemiec
ekspert z zakresu prawa pracy i prawa cywilnego
Urlop macierzyński dla przedsiębiorców. / Fot. Fotolia
Urlop macierzyński dla przedsiębiorców. / Fot. Fotolia
Fotolia

REKLAMA

REKLAMA

Polskie prawo nie przewiduje urlopów macierzyńskich dla przedsiębiorców - owszem kobiety prowadzące przedsiębiorstwa mogą skorzystać z quasi uprawnień jaki mają kobiety zatrudnione na podstawie umowy o pracę. Mają prawo do zasiłku macierzyńskiego przy opłacaniu składek na ubezpieczenie chorobowe.

Zasiłek macierzyński dla przedsiębiorcy

Jednym z takich przywilejów jest możliwość otrzymania zasiłku macierzyńskiego w przypadku urodzenia dziecka w czasie trwania ubezpieczenia chorobowego. Warunkiem zatem wypłaty świadczeń z ZUS jest opłacanie składek na ubezpieczenie chorobowe. Składka chorobowa dla przedsiębiorcy jest dobrowolna. Jej terminowe opłacania gwarantuje wypłatę zasiłku z ZUS.

Autopromocja

Warto zauważyć, iż w przypadku wypłaty zasiłku macierzyńskiego, przepisy ustawy zasiłkowej nie uzależniają jego otrzymania od długości opłacenia składek na ubezpieczenie chorobowe - taka jak to jest w przypadku zasiłku chorobowego. Wystarczy zatem opłacenie jednej składki przed urodzeniem dziecka, żeby nabyć prawo do zasiłku.

Wysokość zasiłku macierzyńskiego przedsiębiorcy

Podobnie jak w zakresie zasiłku chorobowego, tak i co do zasiłku macierzyńskiego jego wysokość zależy, od przeciętnego miesięcznego przychodu, od którego opłacana jest składka na ubezpieczenie chorobowe. Od przychodu należy odjąć kwotę 13,71% podstawy wymiaru składek na to ubezpieczenie (kwota brutto). Przychód określa się za okres 12 miesięcy kalendarzowych poprzedzających powstanie uprawnień do zasiłku macierzyńskiego, a gdy uprawnienia te powstały przed upływem tego okresu, za pełne kalendarzowe miesiące ubezpieczenia.

Polecany produkt: Samochód w firmie

Przychód dla celów ustalenia zasiłku macierzyńskiego stanowi podstawa wymiaru składek na ubezpieczenie chorobowe ubezpieczonego niebędącego pracownikiem. Podstawa wymiaru składek nie dla wszystkich przedsiębiorców jest taka sama. Przedsiębiorcy zaczynający działalność gospodarczą, korzystający z uprawnienia do tzw. "małego ZUS-u" są zobowiązani do odprowadzenia składek od kwoty stanowiącej 30 % minimalnego wynagrodzenia w poprzedzającym kwartale - na chwilę obecną jest to kwota 525 zł (1750 x 30%).

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Pani Ani opłaca "mały zus". Jej przychodem rocznie jest kwota 6300 zł (525 x 12). Od tej kwoty należy odjąć 13,71% z tej kwoty czyli 863,73 miesięcznie Pani Ania uzyska zasiłek macierzyński płatny w 100% w wysokości 453,02 - dziennie jest to kwota 15 brutto.

Inaczej przedstawia się sytuacja przedsiębiorców opłacających tzw. "duży ZUS" w ich przypadku minimalną podstawę wymiaru składek stanowi 60% przeciętnego wynagrodzenia. Zarówno przedsiębiorca opłacający "mały ZUS" jaki ten opłacający "ZUS" w pełnej wysokości może wskazać wyższą podstawę wymiaru składek maksymalnie do wysokości 250% przeciętnego wynagrodzenia - tj. do kwoty 9897 zł. Wyższa podstawa oznacza wyższy zasiłek macierzyński oraz niestety konieczność opłacania wyższych składek na ubezpieczenie chorobowe. Po podniesieniu podstawy wymiaru składki na ubezpieczenie chorobowe, również trzeba płacić wyższe składki na ubezpieczenie społeczne (rentową, emerytalną), oraz wyższą składkę wypadkową oraz na Fundusz Pracy.

Zadaj pytanie na FORUM

Okres przysługiwania zasiłku

Zasiłek macierzyński przysługuje przez 52 tygodnie w przypadku urodzenia jednego dziecka - odpowiadające 20 tygodniom urlopu macierzyńskiego, 6 tygodniom dodatkowego urlopu macierzyńskiego, 26 tygodniom urlopu rodzicielskiego.

100% i 60% zasiłku

Przedsiębiorczyni nie będzie otrzymywała przez 52 tygodnie 100% zasiłku przez cały rok. Zasiłek macierzyński wynosi 100% obliczonej kwoty podczas podstawowego i dodatkowego urlopu macierzyńskiego (maksymalnie 26 tygodni), ale już tylko 60% podczas urlopu rodzicielskiego.

80% zasiłku

Jeśli mama chce od razu dostawać 80% zasiłku, powinna złożyć wniosek do ZUS o skorzystanie z całego przysługującego zasiłku za okres 52 tygodni w ciągu 14 dni od urodzenia dziecka.

Dokumenty

Warunkiem otrzymania zasiłku jest złożenie wniosku o wypłatę zasiłku, skróconego odpisu aktu urodzenia dziecka i zaświadczenie płatnika składek na druku ZUS Z-3b w terenowej jednostce organizacyjnej ZUS właściwej ze względu na siedzibę płatnika składek. ZUS ma 30 dni na wypłatę zasiłku od dnia złożenia dokumentów niezbędnych do stwierdzenia uprawnień do zasiłku.

Wysokość zasiłku macierzyńskiego przedsiębiorcy

Autopromocja

REKLAMA

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:
QR Code
Uprawnienia rodzicielskie
certificate
Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
1/10
Ile tygodni urlopu macierzyńskiego można maksymalnie wykorzystać jeszcze przed porodem?
nie ma takiej możliwości
3
6
9 - tylko jeśli pracodawca wyrazi na to zgodę
Następne
Kadry
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
2417,14 zł - tyle otrzymasz za wczasy pod gruszą w czasie majówki?

Wczasy pod gruszą 2024 można wykorzystać w czasie majówki już od 27 kwietnia albo 1 maja. Ile wynosi dofinansowanie do urlopu? Nie można mylić gruszy ze świadczeniem urlopowym! Które świadczenie nie ma określonej maksymalnej kwoty?

20 maja to ważny termin dla niektórych płatników. ZUS przypomina o rocznym rozliczeniu składki na ubezpieczenie zdrowotne

Zbliża się ważny termin dla osób prowadzących pozarolniczą działalność. Do 20 maja 2024 r. muszą one przekazać do ZUS roczne rozliczenie składki na ubezpieczenie zdrowotne za rok 2023. To również termin na złożenie ZUS DRA lub ZUS RCA za kwiecień 2024 r., które uwzględniają to rozliczenie.

Dzień wolny w urodziny i krótsza praca w piątek lepsze niż premia? Pracownicy już trochę inaczej podchodzą do benefitów od pracodawcy

Wniosek z obserwacji przez ekspertów obecnego rynku pracy jest jednoznaczna: coraz bardziej rozbieżne są oczekiwania pracowników i chęci przedsiębiorców w zakresie oferowania benefitów będących uzupełnieniem wynagrodzenia. – Ponad 70% pracowników oczekuje, że poza standardowym wynagrodzeniem będzie otrzymywać od pracodawcy także benefity motywacyjne oraz nagrody np. w trybie kwartalnym. Widzimy jednak w tym zakresie zdecydowaną zmianę tendencji. Jeszcze kilka lat temu najważniejsze były pieniądze lub ew. pakiet sportowy czy ubezpieczeniowy. Teraz najbardziej oczekiwany benefit jest zupełnie inny – mówi Dorota Siedziniewska – Brzeźniak, ekspert rynku pracy, prokurent IDEA HR Group.

Minister pracy: Będą składki ZUS od umów o dzieło i zlecenia, będzie godna emerytura

Agnieszka Dziemianowicz-Bąk, minister rodziny, pracy i polityki społecznej, poinformowała, że wkrótce do konsultacji społecznych trafi projekt ustawy reformującej oskładkowanie umów o dzieło i zlecenie. Zmiany mają zapewnić godną emeryturę osobom pracującym w oparciu o umowę zlecenie albo umowę o dzieło.

REKLAMA

Czy 2 maja jest dniem wolnym od pracy?

2 maja 2024 r. wypada w czwartek pomiędzy wolną środą 1 maja (Święto Pracy) i wolnym piątkiem (Narodowe Święto 3 Maja). Czy wypadające 2 maja Święto Flagi to dzień wolny od pracy? Czy trzeba wziąć na ten dzień urlop?

Zaliczka czy zadatek - co będzie lepsze przy współpracy z freelancerem?

Zaliczka czy zadatek? Jaka jest różnica? Co jest zwrotne, a co przepada? Podpowiadamy, co wybrać przy współpracy z freelancerem.

Minister pracy: Zwolnień grupowych jest sporo, ale są monitorowane przez resort pracy

Firmy działające w naszym kraju coraz częściej przeprowadzają zwolnienia grupowe. Agnieszka Dziemianowicz-Bąk, minister rodziny, pracy i polityki społecznej, przyznaje, że faktycznie tych zwolnień jest sporo.

Majówka 2024: weź 3 dni urlopu a będziesz miał 9 dni wolnych

Majówka w 2024 zapowiada się wspaniale. Wypoczynek może być naprawdę długi. Wystarczy wziąć 3 dni urlopu a można mieć 9 dni wolnych (wliczając weekendy). Co ciekawe Boże Ciało w 2024 r. wypada 30 maja (czwartek) oznacza to, że biorąc wolne w dniu 31 maja (piątek) - łącznie z weekendem można mieć 4 dni wolnego. Jak wypada majówka 2024? Czy w majówkę jest wolne od szkoły?

REKLAMA

Zwolnienie grupowe: kto może zwolnić, z jakich przyczyn, kogo nie można zwolnić, jaka wysokość odprawy pieniężnej

Zwolnienie grupowe to rozwiązanie umów o pracę z pracownikami z przyczyn niedotyczących pracowników. Nie każdy pracodawca może przeprowadzić takie zwolnienie i nie każdy pracownik może być nim objęty.

Poszedł po zaległe wynagrodzenie a spotkała go śmierć. Zabójstwo w Gdańsku, są zarzuty Prokuratury!

47-letni mężczyzna, pracodawca usłyszał od Gdańskiej Prokuratury zarzut popełnienia przestępstwa zabójstwa w zamiarze ewentualnym i trafił do tymczasowego aresztu. Potrącił pracownika wózkiem widłowym. 37-letni obywatel Gruzji zmarł  wyniku wstrząsu urazowego. Co grozi pracodawcy?

REKLAMA