REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Przeniesienie pracowników z TVP do Leasing Team

REKLAMA

REKLAMA

Przeniesienie pracowników z TVP do Leasing Team w ramach outsourcingu pracowniczego było bezprawne. Miało na celu zmuszenie ich do przejścia na samozatrudnienie. To zdanie związkowców "Wizji" zostało sformułowane na piątkowej konferencji prasowej.

Przeniesienie pracowników twórczych TVP do Leasing Team było bezprawnie i miało na celu skłonienie ich do przejścia na samozatrudnienie - twierdzili związkowcy "Wizji" na piątkowej konferencji prasowej. TVP zaprzecza i zarzuca związkowcom populizm.

Autopromocja

"Stoimy na stanowisku że outsourcing był procesem pozornym, łamiącym prawo wielokrotnie i na wielu płaszczyznach. Pracownicy, którzy jak zapewniał prezes (TVP) Braun, poprzez outsourcing mieli uniknąć zwolnień grupowych i zachować pracę, teraz są masowo zwalniani z Leasing Team. Tym, którzy nie znaleźli się na liście ostatnich zwolnień grupowych, zmienia się warunki pracy i płacy, w taki sposób, który sytuuje ich w sferze ubóstwa" - powiedziała dziennikarka, publicystka i reżyserka Agata Ławniczak, w czasie piątkowej konferencji prasowej zorganizowanej przez Związek Zawodowy Pracowników Twórczych i Technicznych Mediów Polskich WIZJA.

Podała również, że za cały etat pracy w Leasing Team oferuje pracownikom 800 zł netto, a za 1/4 etatu 160 zł. Zauważyła również, że zamiast honorariów (przysługujących dziennikarzom jako rekompensata za przeniesienie praw autorskich na redakcję), LT oferuje "prowizje od przeniesienia praw własności".

Zobacz produkt: KODEKS PRACY 2015 z komentarzem (PDF)

"Wszystko to dzieje się po bezprecedensowej próbie dokonania oceny pracowniczej, która miała określić czy dziennikarz pracujący 25 czy 30 lat, realizujący masę programów, jest pracownikiem nadającym się do pracy w Leasing Team. Pracownicy przechodzili to badanie w sposób, który urągał ich godności zawodowej i ludzkiej" - podkreśliła dziennikarka.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Zdaniem eksperta ds. mediów i doradcy Komisji Europejskiej, Macieja Pacuły, outsourcing jest procesem, który może obejmować tylko zawody peryferyjne, a nie może dotyczyć zawodów podstawowych, którymi w przypadku TVP są dziennikarze, montażyści, charakteryzatorzy i graficy. "Jaki jest faktyczny cel tego outsourcingu? Jest to próba wymuszenia tzw. pozornego samozatrudnienia. Pracowników eksploatowanych w telewizji stawia się w sytuacji samozatrudnienia, i w ten sposób ma się pomniejszyć nakłady na wynagrodzenia" - stwierdził Pacuła.

Pogląd ten podzielił wiceprzewodniczący zarządu Związku Zawodowego WIZJA Jacek Dybowski.

Porozmawiaj o tym na FORUM

"Sam prezes Braun powiedział, że operacja ma sens tylko wtedy, kiedy 70 proc. przeniesionych osób założy tzw. własną działalność gospodarczą i na tej zasadzie będzie kontynuować współpracę z TVP. Proces pseudo oceny pracowników i wręczanie wypowiedzeń, zmian warunków pracy i płacy na ich podstawie, to właśnie mają na celu" - powiedział Dybowski.

"TVP S.A. zdecydowała się na outsourcing wybranych zadań w ramach funkcji wykonawczej. Natomiast zadania i funkcje o charakterze strategicznym, tj. funkcja programowa oraz koordynacyjno-programowa i koordynacyjno-realizacyjna pozostały w Telewizji Polskiej S.A. Należy podkreślić, że TVP S.A. od bardzo dawna korzysta z usług dziennikarskich – przypisanych do funkcji wykonawczej - realizowanych zewnętrznie przez podmioty i współpracowników" - skomentowało biuro prasowe TVP.

TVP dodaje również, że "nie była i nie jest to żadna próba obejścia prawa, ani żadna próba zmuszania kogokolwiek do czegokolwiek. Takie twierdzenie to niczym nieuzasadniony populizm".

Do chwili powstania depeszy, nie udało się uzyskać komentarza ze strony Leasing Team.

W ramach umowy Leasing Team z TVP, w lipcu ub. roku zostało przeniesionych łącznie 411 dziennikarzy, montażystów, charakteryzatorów i grafików. W marcu tego roku, Leasing Team poinformowało, że planuje zwolnienia grupowe wśród ww. pracowników, a w ub. tygodniu ogłosił wręczenie wypowiedzeń 78 z nich.

ZUS przestrzega przed outsourcingiem pracowników

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: PAP
Czy ten artykuł był przydatny?
tak
nie
Dziękujemy za powiadomienie - zapraszamy do subskrybcji naszego newslettera
Jeśli nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania w tym artykule, powiedz jak możemy to poprawić.
UWAGA: Ten formularz nie służy wysyłaniu zgłoszeń . Wykorzystamy go aby poprawić artykuł.
Jeśli masz dodatkowe pytania prosimy o kontakt

Komentarze(0)

Pokaż:

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
    QR Code
    Uprawnienia rodzicielskie
    certificate
    Jak zdobyć Certyfikat:
    • Czytaj artykuły
    • Rozwiązuj testy
    • Zdobądź certyfikat
    1/10
    Ile tygodni urlopu macierzyńskiego można maksymalnie wykorzystać jeszcze przed porodem?
    nie ma takiej możliwości
    3
    6
    9 - tylko jeśli pracodawca wyrazi na to zgodę
    Następne
    Kadry
    Zapisz się na newsletter
    Zobacz przykładowy newsletter
    Zapisz się
    Wpisz poprawny e-mail
    Wideoszkolenie: Zasady pracy przy monitorze ekranowym – nowe obowiązki pracodawców + WZORY DOKUMENTÓW

    Wideoszkolenie „Zasady pracy przy monitorze ekranowym – nowe obowiązki pracodawców” poświęcone jest zmianom wprowadzonym nowelizacją rozporządzenia ws. bezpieczeństwa i higieny pracy na stanowiskach wyposażonych w monitory ekranowe. 

    Badania profilaktyczne pracowników. Przeciwwskazania lekarskie do wykonywania pracy uzasadniają wypowiedzenie umowy o pracę

    Pracodawca nie może dopuścić do pracy pracownika bez aktualnego orzeczenia lekarskiego stwierdzającego brak przeciwwskazań do pracy na określonym stanowisku. Jeżeli w wyniku badań profilaktycznych lekarz medycyny pracy nie dopuścił pracownika do pracy ze względu na stan zdrowia, wówczas pracodawca może zmienić pracownikowi warunki pracy lub wypowiedzieć mu umowę o pracę.

    Nieobecność w pracy. Wezwanie urzędu, sądu, policji – jak się usprawiedliwić

    Nieobecność w pracy będąca skutkiem wezwania pracownika przez organ publiczny można usprawiedliwić. Przepisy prawa pracy określają sposób usprawiedliwiania tego rodzaju nieobecności. Jak można usprawiedliwić nieobecność na wezwanie organu publicznego? Wyjaśniamy.

    Praca zdalna w ciąży – wniosek [WZÓR]

    Wniosek o pracę zdalną w ciąży składa się na podstawie art. 6719 § 6 KP. Czy pracodawca może odmówić pracy zdalnej kobiecie w ciąży? Przedstawiamy wzór wniosku o pracę zdalną dla pracownicy w ciąży składany w trybie uprzywilejowanym. 

    REKLAMA

    Dni wolne od pracy w święta religijne. Czy pracownik nie będący katolikiem ma prawo do zwolnienia od pracy?

    W święta Bożego Narodzenia pracownikom przysługują dni ustawowo wolne od pracy. Osoby wyznające inną religię także mają prawo do obchodzenia swoich świąt i z tego tytułu przysługują im dni wolne. Muszą jednak złożyć pracodawcy wniosek o ich udzielenie.

    Webinarium: „20 problemów kadrowca na przełomie roku + WZORY”

    Początek roku zawsze oznacza w działach kadr i płac nowe obowiązki. Dla ułatwienia zebraliśmy je w jednym miejscu. Skorzystaj z praktycznych warsztatów pt. „20 problemów kadrowca na przełomie roku + WZORY”, które odbędą się już 15 grudnia 2023 r.

    Ponad 477 tys. niepełnosprawnych pracuje w Polsce. To 3,2 proc. ogółu pracujących. GUS podał dane za czerwiec 2023 r.

    Na koniec czerwca 2023 r. było 477,4 tys. niepełnosprawnych pracujących w gospodarce narodowej. Wśród niepełnosprawnych pracujących 51,5% stanowiły kobiety. Udział niepełnosprawnych pracujących w liczbie pracujących ogółem w czerwcu 2023 r. wyniósł 3,2%.

    Młodzieżowe Słowo Roku 2023 - wyniki. Zwycięzca, podium i Nagroda Jury! Czy rozumiesz wszystkie słowa z finałowej dwudziestki?

    Zakończono już głosowanie na 20 finałowych słów w plebiscycie PWN – Młodzieżowe Słowo Roku 2023. Wyniki zostały ogłoszone 7 grudnia 2023 r. Znamy słowo nr 1 nr 2 i nr 3, przyznano także Nagrodę Jury. Czy wiesz co oznaczają wszystkie te słowa?

    REKLAMA

    Okulary lub szkła kontaktowe dla pracownika. Jak często pracownik może otrzymać dofinansowanie od pracodawcy?

    Pracodawca zobowiązany jest do zapewnienia okularów lub szkieł kontaktowych korygujących wzrok pracownikom zatrudnionym przy obsłudze monitora ekranowego. Dofinansowanie do okularów lub soczewek kontaktowych przysługuje, jeżeli wyniki badań okulistycznych przeprowadzonych w ramach profilaktycznej opieki zdrowotnej wykażą potrzebę ich stosowania.

    Jaka jest dopuszczalna minimalna temperatura w pomieszczeniach pracy? Z powodu chłodu pracownik może odmówić wykonywania pracy!

    Zimą pracodawcy powinni zapewnić odpowiednie temperatury w pomieszczeniach pracy. Z powodu zimna pracownik może odmówić wykonywania pracy. Natomiast pracodawca może ponieść karę, jeśli nie utrzyma prawidłowej temperatury w pomieszczeniach pracy.

    REKLAMA