REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.
Porada Infor.pl

Elektroniczne zwolnienia lekarskie dla firm z e-profilem w ZUS

Bożena Wiktorowska
Bożena Wiktorowska
Dziennik Gazeta Prawna
Największy polski dziennik prawno-gospodarczy
Elektroniczne zwolnienia lekarskie dla firm z e-profilem w ZUS. / Fot. Fotolia
Elektroniczne zwolnienia lekarskie dla firm z e-profilem w ZUS. / Fot. Fotolia

REKLAMA

REKLAMA

Elektroniczne zwolnienia lekarskie będą wystawiane tylko pracującym w firmach z e-profilem w ZUS. Pozostali pracownicy otrzymają jak dotychczas papierowe zwolnienia lekarskie w formie wydruku z systemu teleinformatycznego. Lekarz musi pamiętać o podpisie i pieczątce.

Lekarze będą wystawiać elektroniczne zaświadczenia o czasowej niezdolności do pracy. Zyska ZUS, który będzie mógł na bieżąco kontrolować zwolnienia lekarskie poniżej 7 dni. Takie rozwiązanie zakłada rządowy projekt ustawy o zmianie ustawy o świadczeniach pieniężnych z ubezpieczenia społecznego w razie choroby i macierzyństwa oraz niektórych innych ustaw.

REKLAMA

Autopromocja

Wczoraj sejmowa komisja polityki społecznej i rodzinnej zajęła się sprawozdaniem przygotowanym przez podkomisję rynku pracy. Zgodnie z projektem ustawy lekarze będą musieli potwierdzać elektroniczne zaświadczenia o czasowej niezdolności do pracy. Będzie to możliwe przy wykorzystaniu kwalifikowanego certyfikatu zgodnego z ustawą z 18 września 2001 r. o podpisie elektronicznym (t.j. Dz.U. z 2013 r. poz. 262 ze zm.). Przy czym medycy, którzy nie mają e-podpisu, swoją tożsamość potwierdzą, korzystając z profilu zaufanego ePUAP spełniającego warunki ustawy z 17 lutego 2005 r. o informatyzacji działalności podmiotów realizujących zadania publiczne (t.j. Dz.U. z 2014 r. poz. 1114).

Podpisane przez lekarza zwolnienie będzie trafiać na elektroniczną skrzynkę podawczą ZUS. E-zwolnienie oprócz danych chorego i płatnika będzie zawierać numer statystyczny choroby ubezpieczonego oraz informacje, czy chory może chodzić. Aby ograniczyć błędy, ZUS ma bezpłatnie udostępnić lekarzom dane zawarte w: Centralnym Rejestrze Ubezpieczonych, Centralnym Rejestrze Płatników Składek oraz w Centralnym Rejestrze Członków Rodziny Ubezpieczonych Uprawnionych do Ubezpieczenia Zdrowotnego. Przy czym wystawiający zaświadczenie o chorobie będzie musiał potwierdzić u ubezpieczonego prawdziwość danych i informacji udostępnionych przez ZUS.

Redakcja poleca produkt: KODEKS PRACY 2015 z komentarzem + CD

W przypadku osób zatrudnionych przez firmy niemające e-profilu w ZUS lekarz będzie wystawiać papierowe zaświadczenie o niezdolności do pracy. Będzie to wydruk z systemu teleinformatycznego. Aby nie było wątpliwości co do autentyczności tego dokumentu, medyk będzie musiał dodatkowo opatrzyć go podpisem i pieczątką.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Procedowany dokument zawiera także rozwiązania umożliwiające liczenie podstawy zasiłku chorobowego dla przedsiębiorców z 12 miesięcy kalendarzowych poprzedzających miesiąc, w którym powstała niezdolność do pracy. Tym samym ta grupa ubezpieczonych będzie traktowana tak samo jak pracownicy.

Nowe przepisy będą wchodzić w życie w kilku etapach. Pierwsze z nich mają zacząć obowiązywać 1 stycznia 2016 r.

Porozmawiaj o tym na FORUM

Etap legislacyjny

Prace w komisji sejmowej

Autopromocja

REKLAMA

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code
Uprawnienia rodzicielskie - QUIZ
certificate
Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
1/10
Ile tygodni urlopu macierzyńskiego można maksymalnie wykorzystać jeszcze przed porodem?
nie ma takiej możliwości
3
6
9 - tylko jeśli pracodawca wyrazi na to zgodę
Następne
Kadry
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Święta w 2025 r. przypadające w sobotę. Kiedy pracownik otrzyma dzień wolny za święto w sobotę?

Każde święto występujące w okresie rozliczeniowym i przypadające w dniu innym niż niedziela obniża wymiar czasu pracy o 8 godzin. Czy oznacza to, że za święto przypadające w sobotę należy udzielić innego dnia wolnego od pracy? Czy w 2025 r. będą święta w sobotę?

Opieka 75+: MRPiPS zapewnia, że program będzie kontynuowany w 2025 r.

Program „Opieka 75+” w 2025 r. będzie kontynuowany – zapewnia Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej. Celem programu jest zwiększenie dostępności do usług opiekuńczych, w tym specjalistycznych usług opiekuńczych dla osób w wieku 75 lat i więcej. Planowane jest doprecyzowanie niektórych założeń programu.

Cyfryzacja HR: E-podpis ułatwia dostosowanie się do nowych przepisów

Od 1 stycznia 2025 r. zmieni się minimalne wynagrodzenie za pracę. Dla działów HR oznacza to konieczność podpisania w krótkim czasie wielu aneksów do umów o pracę. Najnowsze badania przeprowadzone przez KIR pokazują, że e-podpis może znacząco usprawnić pracę kadrowców.

Czy 1 grudnia to niedziela handlowa?

Czy 1 grudnia to niedziela handlowa? Czy w najbliższą niedzielę zrobimy zakupy? 

REKLAMA

Zakaz handlu w niedziele: Czy będzie trzecia niedziela handlowa w grudniu? Jest zapowiedź złożenia poprawki w Senacie

Od 2025 roku Wigilia będzie dniem wolnym od pracy dla wszystkich pracowników. Jednak dla pracowników handlu trzy niedziele poprzedzające Boże Narodzenie mają być dniami roboczymi. Czy będzie poprawka do nowelizacji wprowadzającej dzień wolny w Wigilię?

Dofinansowanie wynagrodzeń pracowników niepełnosprawnych. Znowu przesunięto okres, od którego wsparcie będzie obowiązywać

W Sejmie trwają prace nad projektem nowelizacji ustawy o rehabilitacji zawodowej i społecznej oraz zatrudnianiu osób niepełnosprawnych. Zmiana ma dotyczyć podwyższenia wysokości miesięcznego dofinansowania do wynagrodzenia pracownika niepełnosprawnego.

Nie mam już urlopu, a potrzebuję wziąć wolne. Co zrobić?

Zbliża się koniec roku kalendarzowego. Niektórzy pracownicy nie mają już urlopu wypoczynkowego. Co mogą zrobić w sytuacji, gdy potrzebują wziąć wolne od pracy? Podpowiadamy kilka rozwiązań z Kodeksu pracy.

Nowelizacja Kodeksu pracy: Wydłużony urlop macierzyński dla rodziców dzieci przedwcześnie urodzonych oraz hospitalizowanych

27 listopada 2024 r. Sejm znowelizował Kodeks pracy. Nowelizacja wydłuży urlop macierzyński rodzicom wcześniaków oraz dzieci wymagających hospitalizacji po urodzeniu. Prawo do urlopu będą mieli także prawni opiekunowie, rodzice zastępczy czy adopcyjni.

REKLAMA

Raport: 75 proc. działów HR wykorzystuje sztuczną inteligencję co najmniej raz w tygodniu

Raport: 75 proc. działów HR w firmach deklaruje, że korzysta z generatywnej sztucznej inteligencji co najmniej raz w tygodniu. Rosnące zainteresowanie AI wśród menedżerów i pracowników odpowiedzialnych za zarządzanie zasobami ludzkimi to nie tylko specyfika amerykańskiego rynku. Badania przeprowadzone w Polsce wskazują na podobny trend.

14 zasad prawa pracy [LISTA]. Jeśli pracujesz lub zatrudniasz, musisz znać je wszystkie

Prawo pracy to przepisy Kodeksu pracy oraz innych ustaw i aktów wykonawczych, które określają przede wszystkim prawa i obowiązki pracowników i pracodawców. Jako pracownik lub pracodawca musisz znać 14 podstawowych zasad prawa pracy uregulowanych w Kodeksie pracy. Oto lista.

REKLAMA