Prozdrowotne i prorodzinne programy dla pracowników
REKLAMA
REKLAMA
Na zdrowie pracownikom
W zdrowym ciele zdrowy duch oraz…zaangażowany i efektywny pracownik. Firmy coraz chętniej angażują się w programy prozdrowotne i prorodzinne dla swoich kadr, a idea corporate wellness wpisuje się na stałe w strategię zarządzania kapitałem ludzkim w organizacjach.
REKLAMA
Wśród czynników odpowiedzialnych za choroby cywilizacyjne XXI wieku w czołówce znajdują się: brak ruchu, nieodpowiednia dieta oraz stres, które mają zwykle związek z naszą pracą. Praca pochłaniająca dużą część naszego życia to często siedzenie bez ruchu przy biurku, nieregularne podjadanie szybkich i niezdrowych przekąsek oraz stresujące zadania, szef, projekty czy atmosfera.
W rezultacie, zaniedbujący swoją kondycję psychofizyczną pracownicy sukcesywnie tracą nie tylko pogodę ducha, ale i zaangażowanie oraz motywację, co nierzadko przekłada się zmniejszoną wydajność oraz rosnącą absencję chorobową. Na szczęście, pracodawcy dostrzegają powiązanie zdrowia oraz równowagi pomiędzy życiem zawodowym i rodzinnym pracowników z wydajnością firmy.
Rekomendowany produkt: Personel i Zarządzanie
Corporate wellness zyskuje na znaczeniu
Pozytywny wpływ programów prozdrowotnych ma swoje potwierdzenie w badaniach. Zgodnie z raportem firmy badawczej Nielsen, która w 2014 roku przeprowadziła badanie efektywności polityki prozdrowotnej organizacji, 69 proc. pracowników objętych programem corporate wellness uważa, że przekłada się on bezpośrednio na większą satysfakcję z pracy. Pracownicy firm posiadających program prozdrowotny dbają o dobre odżywianie (potwierdza to 60 proc. ankietowanych) i twierdzą, że działania prozdrowotne pracodawcy przekładają się na lepszą kondycje zdrowotną podwładnych (61 proc. ankietowanych). – Efektywność pracowników uwarunkowana jest wieloma czynnikami, między innymi ich stanem zdrowia, zarówno psychicznym jak i fizycznym, oraz poziomem koncentracji, satysfakcji z pracy czy motywacji. Pracodawca ma znaczący wpływ na większość z tych czynników.
Porozmawiaj o tym na FORUM
Dlatego, w interesie firmy, oraz zatrudnionych w niej osób, jest zapewnienie takich warunków pracy, w których pracownicy będą mogli maksymalnie wykorzystać swój potencjał i rozwinąć skrzydła - komentuje Magda Dybska-Tabor, Dyrektor HR Danone Sp. z o.o. Firma Danone traktuje politykę prozdrowotną jako jeden z priorytetów zarządzania zasobami ludzkimi wpisując ją w strategię „Wiarygodne zdrowie”. W ramach strategii realizuje tworzony przez pracowników program „Danone dla zdrowia”. Program uwzględnia budowanie świadomości na temat zdrowego odżywiania – na terenie firmowego sklepu i stołówki wprowadzono zdrowe dania i przekąski, pracownicy mają też możliwość komponowania własnych sałatek. Wszyscy pracownicy Danone wraz z ich rodzinami są też objęci szeroką opieką medyczną, uwzględniającą m.in. finansowanie szczepień przeciwko grypie czy prywatny poród zatrudnionej kobiety. Firma edukuje ponadto swoich pracowników w kierunku zdrowego trybu życia np. podczas szkoleń czy konkursów edukacyjnych oraz zachęca do aktywności fizycznej oferując atrakcyjne pakiety sportowe i organizując wydarzenia sportowe takie jak turnieje w piłkę nożną czy treningi dla biegaczy. Mogą oni też korzystać z porad dietetycznych.
Na przekór absencji
Polacy znajdują się w czołówce państw europejskich pod względem liczby godzin przepracowanych w tygodniu. Poza pracowitością, są też według statystyk jednymi z najbardziej zestresowanych pracowników. To właśnie stres oraz zła kondycja psychiczna są coraz częściej głównymi przyczynami absencji chorobowej, która stanowi ogromne, liczone w miliardach złotych, koszty zarówno dla pracodawcy, jak i dla państwa. Wprawdzie, według danych ZUS, w porównaniu z I półroczem 2013 r. liczba zaświadczeń spadła o 8,2 proc., natomiast liczba dni absencji o 3,6 proc. – nadal jednak stanowi poważny problem dla wielu firm. – Absencja chorobowa nie tylko przekłada się na bezpośrednie koszty dla pracodawcy związane z dodatkowymi wydatkami np. na zastępstwa czy nadgodziny realizowane przez kadrę zastępczą, ale działa też demotywująco i dezorganizująco na pracę całego zespołu.
Spadek efektywności zespołu z kolei obniżona produktywność firmy – komentuje Dorota Terajewicz – Ekspert ds. Personalnych z Volkswagen Bank Polska. Firma ograniczyła problem absencji chorobowej dzięki realizacji „Akademii Zdrowia” docenionej przez Polskie Stowarzyszenie Zarządzania Kadrami certyfikatem HR Najwyższej Jakości. W promocji inicjatywy brali udział sami pracownicy, którzy upowszechniali wśród całej kadry programy profilaktyczne „Zdrowa Kobieta” oraz „Zdrowy Mężczyzna” – coroczne przeglądy zdrowia dostosowane do indywidualnych potrzeb, wieku i płci pracownika. Firma zorganizowała również na terenie Banku cykl seminariów edukacyjnych na temat m.in. zasad prowadzenia zdrowego stylu życia, zapobiegania chorobom osób aktywnych zawodowo, ergonomii pracy czy metod pokonywania niezdrowych nawyków. „Akademia Zdrowia” uwzględniała ponadto treningi i mecze skoncentrowane wokół różnych dyscyplin sportowych. Dzięki działaniom podjętym w ramach „Akademii Zdrowia” po roku Volkswagen Bank odnotował zmniejszenie wskaźnika absencji chorobowej o 1 punkt procentowy. Uruchomienie projektu postrzegane jest także jako z jeden z czynników przyczyniających się do wzrostu poziomu zaangażowania, mierzonego indeksem zadowolenia Pracowników.
Firma przyjazna rodzinie
REKLAMA
Ważną częścią corporate wellness staje się w ostatnim czasie zapewnienie pracownikom równowagi pomiędzy życiem zawodowym i rodzinnym. W związku z tym organizacje budują i wdrażają coraz bardziej rozbudowane programy prorodzinne stanowiące odpowiedź na potrzeby i oczekiwania pracowników wobec pracodawców. - Wiem jak bardzo wymagające jest pogodzenie obowiązków zawodowych z rodzinnymi, i jak ważna może być rola pracodawcy we wspieraniu pracownika. Stawiając na komfort pracy zatrudnionych w Link4 rodziców jednocześnie zauważamy, iż działania te przynoszą obopólne, wymierne korzyści. Rodzice są bardziej zaangażowani w pracę i czują się spełnieni w każdym z ważnych dla nich obszarów życia – Krystyna Matysiak, Dyrektor Pionu HR – Członek Zarządu w Towarzystwie Ubezpieczeniowym Link4.
Firma dba o przestrzenie biurowe dedykowane najmłodszym (kącik zabaw, przewijaki, pokój wypoczynku), jak również o wsparcie psychologiczne i budowanie wiedzy wychowawczej rodziców poprzez organizację szeregu warsztatów poświęconych np. chustowaniu niemowląt, roli ojca w rodzinie czy bajkoterapii. Link4 przygotowuje też imienne wyprawki z okazji narodzin dziecka czy spersonalizowane prezenty na Dzień Dziecka. Dużym zainteresowaniem wśród rodziców pracujących w Link4 cieszy się dzień wolny z okazji rozpoczęcia roku szkolnego, który można wykorzystać na towarzyszenie dziecku w pierwszych dniach szkoły czy przedszkola oraz firmowy piknik rodzinny. Firma zorganizowała również dzień otwarty dla dzieci, podczas którego pociechy miały okazję poznać bliżej środowisko pracy rodziców. Program RodzinaLink4 został doceniony przez Parę Prezydencką RP, która przyznała Link4 główną nagrodę w konkursie „Dobry Klimat dla Rodziny”.
Kapitał ludzki to główna wartość organizacji – warto więc należycie o niego dbać i inwestować w jego dobrą kondycję, motywację i satysfakcję z pracy. Wszelkie koszty ponoszone przez pracodawcę na rzecz polityki prozdrowotnej czy prorodzinnej zwracają się bowiem z nawiązką. Wartością dodaną dla pracodawcy wdrażającego corporate wellness w swojej firmie są nie tylko realne korzyści finansowe, ale i wzmocnienie wizerunku pracodawcy z wyboru, do którego chcą aplikować najlepsi.
Działania prozdrowotne w zakładzie pracy korzyścią dla pracodawcy
REKLAMA
REKLAMA
- Czytaj artykuły
- Rozwiązuj testy
- Zdobądź certyfikat