reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Kadry > HRM > Rekrutacja > Trendy na rynku pracy – umiejętności przyszłości

Trendy na rynku pracy – umiejętności przyszłości

Jakie trendy na rynku pracy się pojawiają? Na których umiejętnościach warto się skupić? Rozwój technologii cyfrowych powoduje szybkie tempo zmian w społeczeństwie, w tym także w biznesie. Wpływa to na rynek pracy, który kilkanaście lat temu wymagał posiadania tytułów naukowych, a dziś stawia na dodatkowe kompetencje – umiejętności miękkie.

Nowe kwalifikacje

Obecnie, obowiązkowym zestawem kompetencji zawodowych stają się empatia, umiejętność rozwiązywania problemów i motywowania zespołów oraz inspirowanie. Bez nich praca na wyższym stanowisku – kierownika czy menedżera – teraz i w przyszłości, będzie prawie niemożliwa. Co więcej, takich umiejętności wymaga się też od młodych ludzi wchodzących na rynek pracy, a doświadczenie zawodowe zaczyna schodzić na drugi plan. Stale też rośnie rola innowacyjności oraz poszukiwania nowych rozwiązań. W związku z tym organizacja, która nie inwestuje w rozwój, technologię i własne know-how, nie będzie w stanie utrzymać się na rynku globalnej konkurencji.  

Podstawowe wymagania

Podobnie jak kiedyś, tak i dziś dotyczą one znajomości języków obcych. Bez tej umiejętności ciężko będzie się komunikować oraz odnaleźć w międzynarodowym środowisku pracy. Ważne są również kompetencje związane z postępującą digitalizacją i swobodnym korzystaniem z nowych mediów, w tym społecznościowych.

Wszechstronność w biznesie

Coraz bardziej potrzebni są też pracownicy z uniwersalnymi umiejętnościami oraz doświadczeniem interdyscyplinarnym. Dzieje się tak, ponieważ rynek pracy już teraz zainteresowany jest osobami, które są w stanie swobodnie przemieszczać się między różnymi obszarami biznesu.

Zobacz produkt: Kodeks pracy w praktyce - PDF

Zmiana modelu zatrudnienia

Tradycyjny model firmy oparty na pracownikach etatowych, będzie się zmieniał w kierunku elastycznych form zatrudnienia, takich jak samozatrudnienie, praca zdalna (telepraca) lub na część etatu z płynnymi godzinami na wykonanie zadania. Taki model wymaga jednak od pracownika dobrej organizacji czasu i zarządzania sobą. Z drugiej strony daje komfort swobodnego dysponowania czasem i dostosowania go do wymogów życia prywatnego.

Zadaj pytanie: FORUM

reklama

Czytaj także

Narzędzia kadrowego

reklama
reklama

POLECANE

reklama
reklama

Ostatnio na forum

reklama

Artykuł Sponsorowany

KORONAWIRUS A PRAWO PRACY

reklama

Eksperci portalu infor.pl

Małgorzata Małecka

Radca prawny

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama