Kategorie

Plan emerytalny finansowany przez pracodawcę - benefit pozapłacowy

Plan emerytalny finansowany przez pracodawcę - benefit pozapłacowy. / Fot. Fotolia
Plan emerytalny finansowany przez pracodawcę - benefit pozapłacowy. / Fot. Fotolia
Fotolia
Najnowsze badanie „Motywacje Menedżerów 2015” wykazało, że plan emerytalny finansowany przez pracodawcę to jeden z najbardziej motywujących do pracy benefitów pozapłacowych.

Aż 43% pracowników wymienia plan emerytalny, finansowany przez pracodawcę, jako ważny benefit pozapłacowy i zarazem istotny walor motywujący. Tak wynika z najnowszego badania „Motywacje Menedżerów 2015”, przeprowadzonego przez Legg Mason Towarzystwo Funduszy Inwestycyjnych, firmę doradztwa personalnego Bigram i wydawnictwo Wolters Kluwer.

Reklama

„Nasze badanie jest potwierdzeniem tego, że Polacy nie tylko posiadają coraz wyższą świadomość emerytalną, ale chcą też podejmować konkretne działania do zapewnienia sobie godnej emerytury. Wielu z nas nie potrafi wypracować w sobie mechanizmu do oszczędzania na tzw. jesień życia.  Plany emerytalne dla pracowników, finansowane przez podmiot zatrudniający, zdejmują z nas ten ciężar i zabezpieczają finansowo naszą przyszłość.

Jak pokazuje nasze badanie, blisko połowa (43%) kandydatów na stanowiska menedżerskie uważa dodatkowe zabezpieczenia finansowe za bardzo istotny element warunków pracy i ważny benefit, a co czwarty (26%) menedżer działu HR wymienia konkretnie plan emerytalny opłacony przez pracodawcę jako istotny walor motywujący pracowników na stanowiskach menedżerskich. Prywatne oszczędności emerytalne mogą być ważną kartą przetargową przy próbie rekrutacji wartościowego pracownika” – mówi Agnieszka Łukawska, dyrektor sprzedaży Legg Mason Towarzystwa Funduszy Inwestycyjnych.

Czy warto tworzyć pracownicze programy emerytalne?

Reklama

Pracowniczy Program Emerytalny (PPE) jest dodatkową dobrowolną formą oszczędzania na emeryturę (poza ZUS i OFE) i powstaje z inicjatywy pracodawcy. To na nim spoczywa obowiązek wpłat na rzecz uczestników programu. Główną zaletą PPE dla pracownika, oprócz gromadzenia dodatkowych środków na emeryturę, jest zwolnienie dochodów z programu z 19% podatku od zysków. Warto zaznaczyć, że wysokość składki może sięgać 7% wynagrodzenia pracownika, czyli o tyle realnie podwyższyć jego pensję. PPE to rozwiązanie efektywne także dla pracodawcy, ponieważ  od składek podstawowych nie są płacone składki ZUS. Czyli w porównaniu z normalną podwyżką czy z innymi benefitami, które podlegają oskładkowaniu na ZUS, jest to dla pracodawcy bardziej efektywna, tańsza forma podwyżki.

W dobie wysokiej konkurencyjności, zwłaszcza w przypadku dużych firm, PPE świadczy o autentycznej trosce o pracowników, wpisuje się doskonale w odpowiedzialność biznesu korporacji, przyczynia się do zwiększenia motywacji i zacieśniania więzi pomiędzy pracownikiem a firmą.

„W Polsce z Pracowniczych Programów Emerytalnych nie korzysta zbyt duża liczba pracodawców, jednak ci, którzy to robią, zdają sobie sprawę z istoty tego typu narzędzi. Duże przedsiębiorstwa coraz chętniej czerpią przykład od zachodnich sąsiadów, u których z odpowiedników PPE korzysta ponad 30% firm. Ewenementem na skalę światową jest

Holandia, w której z różnorodnych programów emerytalnych wypłacanych jest 90% emerytur” – dodaje Agnieszka Łukawska.

Porozmawiaj o tym na FORUM

Badanie „Motywacje Menedżerów 2015” zostało przeprowadzone na łącznej próbie 400 osób. Respondentami badania byli pracowniczy najwyższego i średniego szczebla różnych pionów.

Chcesz dowiedzieć się więcej, sięgnij po naszą publikację
Czas pracy 2021. Planowanie, rozliczanie i ewidencja
Czas pracy 2021. Planowanie, rozliczanie i ewidencja
Tylko teraz
Czy ten artykuł był przydatny?
tak
nie
Dziękujemy za powiadomienie
Jeśli nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania w tym artykule, powiedz jak możemy to poprawić.
UWAGA: Ten formularz nie służy wysyłaniu zgłoszeń . Wykorzystamy go aby poprawić artykuł.
Jeśli masz dodatkowe pytania prosimy o kontakt

Komentarze(0)

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
  QR Code
  Kadry
  Zapisz się na newsletter
  Zobacz przykładowy newsletter
  Zapisz się
  Wpisz poprawny e-mail

  Polski Ład - kalkulator wynagrodzeń, umowa o pracę

  Polski Ład - kalkulator wynagrodzeń pozwala obliczyć dla umowy o pracę wysokość pensji netto, zaliczki na podatek dochodowy oraz składki na ubezpieczenie społeczne w 2022 r.

  Lista obecności a ewidencja czasu pracy – różnice

  Lista obecności pracowników - czy jest obowiązkowa? Czy zastępuje ewidencję czasu pracy? Jakie informacje można zamieścić w tych dokumentach kadrowych? Czy można prowadzić je w elektroniczny sposób? Wyjaśniamy w artykule.

  Pracodawca dyskryminuje pracownika - co można zrobić?

  Dyskryminacja w pracy - kiedy można mówić o nierównym traktowaniu pracowników? Co można zrobić, kiedy pracodawca dyskryminuje pracownika?

  Wpłaty do PPK także od wynagrodzenia po ustaniu zatrudnienia

  Wpłaty do PPK nalicza się także od wynagrodzenia wypłaconego uczestnikowi PPK po ustaniu zatrudnienia. Czy nalicza się je od nagrody stanowiącej podstawę wymiaru składek na ubezpieczenia emerytalne i rentowe? Jeśli tak, to w jakiej wysokości procentowej?

  Ile wynosi najniższa krajowa?

  Najniższa krajowa w 2021 i 2022 r. - ile wynosi brutto i netto? Jaka jest stawka godzinowa? Oto kalkulator wynagrodzeń.

  Praca zdalna w Kodeksie pracy - zmiany w projekcie

  Praca zdalna w Kodeksie pracy - jest nowa wersja projektu nowelizacji. Co się zmieni?

  Rejestracja w urzędzie pracy a umowa zlecenie, dzieło, działalność

  Rejestracja w urzędzie pracy - czy bezrobotny może wykonywać pracę na podstawie umowy zlecenia, umowy o dzieło lub prowadzić działalność nierejestrowaną?

  Prezeska, prawniczka, psycholożka - kobiety o feminatywach

  Feminatywy - jakim językiem pisane są oferty pracy? Jak kobiety oceniają żeńskie nazwy stanowisk, np. prezeska, prawniczka, psycholożka? Oto wyniki badania.

  Zezwolenie na pracę sezonową dla cudzoziemca - jak uzyskać [PORADNIK]

  Zezwolenie na pracę sezonową dla cudzoziemca. Od 1 stycznia 2018 roku obowiązują nowe regulacje prawne dotyczące cudzoziemców świadczących prace sezonową. O zezwolenie typu S, czyli na pracę sezonową, mogą ubiegać się pracodawcy, którzy planują zatrudnić obcokrajowców do pracy w rolnictwie, ogrodnictwie lub turystyce.

  Błędy w umowie o pracę - jak je poprawić?

  Błędy w umowie o pracę w zakresie wynagrodzenia i innych świadczeń - jak je poprawić?

  Pracodawcy nie chcą pracy zdalnej [BADANIE]

  Praca zdalna nie jest dla pracodawców najlepszym rozwiązaniem. Prawie wszyscy chcą powrotu do biur. Wprowadzą elastyczne godziny rozpoczęcia i zakończenia pracy.

  Udzielanie zaległego urlopu wypoczynkowego - ustawa o covid-19

  Zaległy urlop wypoczynkowy - jak udzielić zgodnie z ustawą o COVID-19?

  Urząd pracy pomoże zmienić pracę

  Urząd pracy pomoże zmienić pracę i kwalifikacje pracownika. Obecnie skupia się na zatrudnianiu bezrobotnych. Rząd chce rozszerzyć jego kompetencje.

  Utrata pracy i finanse - obawy pracowników

  Utrata pracy i finanse to główne zmartwienia polskich pracowników. Ratują ich jednak deficyty kadrowe.

  Ukąszenie kleszcza a wypadek przy pracy - obowiązki pracodawcy

  Ukąszenie kleszcza - czy to może być wypadek przy pracy? Czy pracodawca zatrudniający pracowników do pracy na świeżym powietrzu ma obowiązek zabezpieczenia ich przed kleszczami?

  Sygnalista w firmie od 17 grudnia 2021 r. - co z ustawą?

  Sygnalista w firmie musi być wdrożony od 17 grudnia 2021 r. Polska musi implementować przepisy unijne do 16 grudnia tego roku. Co z ustawą o sygnalistach?

  Urlop wypoczynkowy - kalkulator

  Urlop wypoczynkowy - kalkulator wymiaru urlopu wypoczynkowego pozwala wyliczyć, ile dni urlopu przysługuje pracownikowi.

  Piloci wycieczek i przewodnicy turystyczni - zwolnienie z ZUS

  Piloci wycieczek i przewodnicy turystyczni mogą składać wnioski o zwolnienie z ZUS za lipiec, sierpień i wrzesień 2020 r. Do kiedy? Jakie warunki należy spełnić?

  Sklepiki szkolne - Tarcza Antykryzysowa

  Sklepiki szkolne - Tarcza Antykryzysowa przyznaje postojowe i zwolnienie z ZUS. Jakie kody PKD? Jakie warunki należy spełnić? Do kiedy złożyć wniosek?

  Sklepiki szkolne, piloci wycieczek i przewodnicy - wsparcie z ZUS

  Sklepiki szkolne, piloci wycieczek i przewodnicy - wsparcie z ZUS otrzymują wsparcie z ZUS. Mogą liczyć na postojowe i zwolnienie z opłacania składek. Do kiedy można składać wnioski?

  Minimalna płaca w 2022 r. brutto netto

  Minimalna płaca w 2022 r. wyniesie 3000 zł brutto. Ile to netto?

  Emerytura brutto netto - kalkulator

  Emerytura brutto - ile to netto? Kalkulator emerytalny pozwala ustalić wysokość emerytury. Oblicz.

  Ochrona przedemerytalna - ile lat?

  Ochrona przedemerytalna - ile lat trwa ochrona przed zwolnieniem? Od ilu lat pracownika zaczyna obowiązywać pracodawcę?

  Strategia Demograficzna 2040 - ocena Konfederacji Lewiatan

  Strategia Demograficzna 2040 jest zbyt ogólna i nie odpowiada współczesnym trendom związanym z rodziną. Jak ocenia ją Konfederacja Lewiatan?

  Zwolnienie lekarskie musi wskazywać aktualny adres pobytu

  Zwolnienie lekarskie musi wskazywać aktualny adres pobytu. Czy trzeba poinformować ZUS o zmianie miejsca pobytu?