REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Plan emerytalny finansowany przez pracodawcę - benefit pozapłacowy

REKLAMA

REKLAMA

Najnowsze badanie „Motywacje Menedżerów 2015” wykazało, że plan emerytalny finansowany przez pracodawcę to jeden z najbardziej motywujących do pracy benefitów pozapłacowych.

Aż 43% pracowników wymienia plan emerytalny, finansowany przez pracodawcę, jako ważny benefit pozapłacowy i zarazem istotny walor motywujący. Tak wynika z najnowszego badania „Motywacje Menedżerów 2015”, przeprowadzonego przez Legg Mason Towarzystwo Funduszy Inwestycyjnych, firmę doradztwa personalnego Bigram i wydawnictwo Wolters Kluwer.

Autopromocja

„Nasze badanie jest potwierdzeniem tego, że Polacy nie tylko posiadają coraz wyższą świadomość emerytalną, ale chcą też podejmować konkretne działania do zapewnienia sobie godnej emerytury. Wielu z nas nie potrafi wypracować w sobie mechanizmu do oszczędzania na tzw. jesień życia.  Plany emerytalne dla pracowników, finansowane przez podmiot zatrudniający, zdejmują z nas ten ciężar i zabezpieczają finansowo naszą przyszłość.

Jak pokazuje nasze badanie, blisko połowa (43%) kandydatów na stanowiska menedżerskie uważa dodatkowe zabezpieczenia finansowe za bardzo istotny element warunków pracy i ważny benefit, a co czwarty (26%) menedżer działu HR wymienia konkretnie plan emerytalny opłacony przez pracodawcę jako istotny walor motywujący pracowników na stanowiskach menedżerskich. Prywatne oszczędności emerytalne mogą być ważną kartą przetargową przy próbie rekrutacji wartościowego pracownika” – mówi Agnieszka Łukawska, dyrektor sprzedaży Legg Mason Towarzystwa Funduszy Inwestycyjnych.

Czy warto tworzyć pracownicze programy emerytalne?

Pracowniczy Program Emerytalny (PPE) jest dodatkową dobrowolną formą oszczędzania na emeryturę (poza ZUS i OFE) i powstaje z inicjatywy pracodawcy. To na nim spoczywa obowiązek wpłat na rzecz uczestników programu. Główną zaletą PPE dla pracownika, oprócz gromadzenia dodatkowych środków na emeryturę, jest zwolnienie dochodów z programu z 19% podatku od zysków. Warto zaznaczyć, że wysokość składki może sięgać 7% wynagrodzenia pracownika, czyli o tyle realnie podwyższyć jego pensję. PPE to rozwiązanie efektywne także dla pracodawcy, ponieważ  od składek podstawowych nie są płacone składki ZUS. Czyli w porównaniu z normalną podwyżką czy z innymi benefitami, które podlegają oskładkowaniu na ZUS, jest to dla pracodawcy bardziej efektywna, tańsza forma podwyżki.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

W dobie wysokiej konkurencyjności, zwłaszcza w przypadku dużych firm, PPE świadczy o autentycznej trosce o pracowników, wpisuje się doskonale w odpowiedzialność biznesu korporacji, przyczynia się do zwiększenia motywacji i zacieśniania więzi pomiędzy pracownikiem a firmą.

„W Polsce z Pracowniczych Programów Emerytalnych nie korzysta zbyt duża liczba pracodawców, jednak ci, którzy to robią, zdają sobie sprawę z istoty tego typu narzędzi. Duże przedsiębiorstwa coraz chętniej czerpią przykład od zachodnich sąsiadów, u których z odpowiedników PPE korzysta ponad 30% firm. Ewenementem na skalę światową jest

Holandia, w której z różnorodnych programów emerytalnych wypłacanych jest 90% emerytur” – dodaje Agnieszka Łukawska.

Porozmawiaj o tym na FORUM

Badanie „Motywacje Menedżerów 2015” zostało przeprowadzone na łącznej próbie 400 osób. Respondentami badania byli pracowniczy najwyższego i średniego szczebla różnych pionów.

Autopromocja

REKLAMA

Czy ten artykuł był przydatny?
tak
nie
Dziękujemy za powiadomienie - zapraszamy do subskrybcji naszego newslettera
Jeśli nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania w tym artykule, powiedz jak możemy to poprawić.
UWAGA: Ten formularz nie służy wysyłaniu zgłoszeń . Wykorzystamy go aby poprawić artykuł.
Jeśli masz dodatkowe pytania prosimy o kontakt

Komentarze(0)

Pokaż:

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
  QR Code
  Uprawnienia rodzicielskie
  certificate
  Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
  1/10
  Ile tygodni urlopu macierzyńskiego można maksymalnie wykorzystać jeszcze przed porodem?
  nie ma takiej możliwości
  3
  6
  9 - tylko jeśli pracodawca wyrazi na to zgodę
  Następne
  Kadry
  Zapisz się na newsletter
  Zobacz przykładowy newsletter
  Zapisz się
  Wpisz poprawny e-mail
  Wideoszkolenie: Zasady pracy przy monitorze ekranowym – nowe obowiązki pracodawców + WZORY DOKUMENTÓW

  Wideoszkolenie „Zasady pracy przy monitorze ekranowym – nowe obowiązki pracodawców” poświęcone jest zmianom wprowadzonym nowelizacją rozporządzenia ws. bezpieczeństwa i higieny pracy na stanowiskach wyposażonych w monitory ekranowe. 

  Badania profilaktyczne pracowników. Przeciwwskazania lekarskie do wykonywania pracy uzasadniają wypowiedzenie umowy o pracę

  Pracodawca nie może dopuścić do pracy pracownika bez aktualnego orzeczenia lekarskiego stwierdzającego brak przeciwwskazań do pracy na określonym stanowisku. Jeżeli w wyniku badań profilaktycznych lekarz medycyny pracy nie dopuścił pracownika do pracy ze względu na stan zdrowia, wówczas pracodawca może zmienić pracownikowi warunki pracy lub wypowiedzieć mu umowę o pracę.

  Nieobecność w pracy. Wezwanie urzędu, sądu, policji – jak się usprawiedliwić

  Nieobecność w pracy będąca skutkiem wezwania pracownika przez organ publiczny można usprawiedliwić. Przepisy prawa pracy określają sposób usprawiedliwiania tego rodzaju nieobecności. Jak można usprawiedliwić nieobecność na wezwanie organu publicznego? Wyjaśniamy.

  Praca zdalna w ciąży – wniosek [WZÓR]

  Wniosek o pracę zdalną w ciąży składa się na podstawie art. 6719 § 6 KP. Czy pracodawca może odmówić pracy zdalnej kobiecie w ciąży? Przedstawiamy wzór wniosku o pracę zdalną dla pracownicy w ciąży składany w trybie uprzywilejowanym. 

  REKLAMA

  Dni wolne od pracy w święta religijne. Czy pracownik nie będący katolikiem ma prawo do zwolnienia od pracy?

  W święta Bożego Narodzenia pracownikom przysługują dni ustawowo wolne od pracy. Osoby wyznające inną religię także mają prawo do obchodzenia swoich świąt i z tego tytułu przysługują im dni wolne. Muszą jednak złożyć pracodawcy wniosek o ich udzielenie.

  Webinarium: „20 problemów kadrowca na przełomie roku + WZORY”

  Początek roku zawsze oznacza w działach kadr i płac nowe obowiązki. Dla ułatwienia zebraliśmy je w jednym miejscu. Skorzystaj z praktycznych warsztatów pt. „20 problemów kadrowca na przełomie roku + WZORY”, które odbędą się już 15 grudnia 2023 r.

  Ponad 477 tys. niepełnosprawnych pracuje w Polsce. To 3,2 proc. ogółu pracujących. GUS podał dane za czerwiec 2023 r.

  Na koniec czerwca 2023 r. było 477,4 tys. niepełnosprawnych pracujących w gospodarce narodowej. Wśród niepełnosprawnych pracujących 51,5% stanowiły kobiety. Udział niepełnosprawnych pracujących w liczbie pracujących ogółem w czerwcu 2023 r. wyniósł 3,2%.

  Młodzieżowe Słowo Roku 2023 - wyniki. Zwycięzca, podium i Nagroda Jury! Czy rozumiesz wszystkie słowa z finałowej dwudziestki?

  Zakończono już głosowanie na 20 finałowych słów w plebiscycie PWN – Młodzieżowe Słowo Roku 2023. Wyniki zostały ogłoszone 7 grudnia 2023 r. Znamy słowo nr 1 nr 2 i nr 3, przyznano także Nagrodę Jury. Czy wiesz co oznaczają wszystkie te słowa?

  REKLAMA

  Okulary lub szkła kontaktowe dla pracownika. Jak często pracownik może otrzymać dofinansowanie od pracodawcy?

  Pracodawca zobowiązany jest do zapewnienia okularów lub szkieł kontaktowych korygujących wzrok pracownikom zatrudnionym przy obsłudze monitora ekranowego. Dofinansowanie do okularów lub soczewek kontaktowych przysługuje, jeżeli wyniki badań okulistycznych przeprowadzonych w ramach profilaktycznej opieki zdrowotnej wykażą potrzebę ich stosowania.

  Jaka jest dopuszczalna minimalna temperatura w pomieszczeniach pracy? Z powodu chłodu pracownik może odmówić wykonywania pracy!

  Zimą pracodawcy powinni zapewnić odpowiednie temperatury w pomieszczeniach pracy. Z powodu zimna pracownik może odmówić wykonywania pracy. Natomiast pracodawca może ponieść karę, jeśli nie utrzyma prawidłowej temperatury w pomieszczeniach pracy.

  REKLAMA