REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Plan emerytalny finansowany przez pracodawcę - benefit pozapłacowy

Subskrybuj nas na Youtube

REKLAMA

REKLAMA

Najnowsze badanie „Motywacje Menedżerów 2015” wykazało, że plan emerytalny finansowany przez pracodawcę to jeden z najbardziej motywujących do pracy benefitów pozapłacowych.

Aż 43% pracowników wymienia plan emerytalny, finansowany przez pracodawcę, jako ważny benefit pozapłacowy i zarazem istotny walor motywujący. Tak wynika z najnowszego badania „Motywacje Menedżerów 2015”, przeprowadzonego przez Legg Mason Towarzystwo Funduszy Inwestycyjnych, firmę doradztwa personalnego Bigram i wydawnictwo Wolters Kluwer.

REKLAMA

REKLAMA

„Nasze badanie jest potwierdzeniem tego, że Polacy nie tylko posiadają coraz wyższą świadomość emerytalną, ale chcą też podejmować konkretne działania do zapewnienia sobie godnej emerytury. Wielu z nas nie potrafi wypracować w sobie mechanizmu do oszczędzania na tzw. jesień życia.  Plany emerytalne dla pracowników, finansowane przez podmiot zatrudniający, zdejmują z nas ten ciężar i zabezpieczają finansowo naszą przyszłość.

Jak pokazuje nasze badanie, blisko połowa (43%) kandydatów na stanowiska menedżerskie uważa dodatkowe zabezpieczenia finansowe za bardzo istotny element warunków pracy i ważny benefit, a co czwarty (26%) menedżer działu HR wymienia konkretnie plan emerytalny opłacony przez pracodawcę jako istotny walor motywujący pracowników na stanowiskach menedżerskich. Prywatne oszczędności emerytalne mogą być ważną kartą przetargową przy próbie rekrutacji wartościowego pracownika” – mówi Agnieszka Łukawska, dyrektor sprzedaży Legg Mason Towarzystwa Funduszy Inwestycyjnych.

Czy warto tworzyć pracownicze programy emerytalne?

REKLAMA

Pracowniczy Program Emerytalny (PPE) jest dodatkową dobrowolną formą oszczędzania na emeryturę (poza ZUS i OFE) i powstaje z inicjatywy pracodawcy. To na nim spoczywa obowiązek wpłat na rzecz uczestników programu. Główną zaletą PPE dla pracownika, oprócz gromadzenia dodatkowych środków na emeryturę, jest zwolnienie dochodów z programu z 19% podatku od zysków. Warto zaznaczyć, że wysokość składki może sięgać 7% wynagrodzenia pracownika, czyli o tyle realnie podwyższyć jego pensję. PPE to rozwiązanie efektywne także dla pracodawcy, ponieważ  od składek podstawowych nie są płacone składki ZUS. Czyli w porównaniu z normalną podwyżką czy z innymi benefitami, które podlegają oskładkowaniu na ZUS, jest to dla pracodawcy bardziej efektywna, tańsza forma podwyżki.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

W dobie wysokiej konkurencyjności, zwłaszcza w przypadku dużych firm, PPE świadczy o autentycznej trosce o pracowników, wpisuje się doskonale w odpowiedzialność biznesu korporacji, przyczynia się do zwiększenia motywacji i zacieśniania więzi pomiędzy pracownikiem a firmą.

„W Polsce z Pracowniczych Programów Emerytalnych nie korzysta zbyt duża liczba pracodawców, jednak ci, którzy to robią, zdają sobie sprawę z istoty tego typu narzędzi. Duże przedsiębiorstwa coraz chętniej czerpią przykład od zachodnich sąsiadów, u których z odpowiedników PPE korzysta ponad 30% firm. Ewenementem na skalę światową jest

Holandia, w której z różnorodnych programów emerytalnych wypłacanych jest 90% emerytur” – dodaje Agnieszka Łukawska.

Porozmawiaj o tym na FORUM

Badanie „Motywacje Menedżerów 2015” zostało przeprowadzone na łącznej próbie 400 osób. Respondentami badania byli pracowniczy najwyższego i średniego szczebla różnych pionów.

Zapisz się na newsletter
Kodeks pracy, urlopy, wynagrodzenia, świadczenia pracownicze. Bądź na bieżąco ze zmianami z zakresu prawa pracy. Zapisz się na nasz newsletter.
Zaznacz wymagane zgody
loading
Zapisując się na newsletter wyrażasz zgodę na otrzymywanie treści reklam również podmiotów trzecich
Administratorem danych osobowych jest INFOR PL S.A. Dane są przetwarzane w celu wysyłki newslettera. Po więcej informacji kliknij tutaj.
success

Potwierdź zapis

Sprawdź maila, żeby potwierdzić swój zapis na newsletter. Jeśli nie widzisz wiadomości, sprawdź folder SPAM w swojej skrzynce.

failure

Coś poszło nie tak

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:
Autopromocja

REKLAMA

QR Code
Uprawnienia rodzicielskie - QUIZ
certificate
Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
1/10
Ile tygodni urlopu macierzyńskiego można maksymalnie wykorzystać jeszcze przed porodem?
nie ma takiej możliwości
3
6
9 - tylko jeśli pracodawca wyrazi na to zgodę
Następne

REKLAMA

Kadry
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
PPK: od jakiej kwoty nalicza się wpłaty? Czy wczasy pod gruszą, świadczenia urlopowe, nagroda jubileuszowa i zasiłki liczą się do podstawy wymiaru wpłat?

Od jakiej kwoty liczy się wpłaty na PPK? Nie od każdego świadczenia na rzecz uczestnika PPK należy naliczać wpłaty do PPK. To, czy dane świadczenie stanowi podstawę wpłat do PPK, zależy od tego, czy jest ono podstawą wymiaru składek na ubezpieczenia emerytalne i rentowe. Co z wczasami pod gruszą, świadczeniem urlopowym, nagrodą jubileuszową, zasiłkami i urlopem wychowawczym?

Odmowa renty wdowiej: 7 powodów odmowy renty wdowiej przez ZUS

Otrzymałaś odmowę przyznania renty wdowiej przez ZUS? Sprawdź, jakie są najczęstsze powody niepozwalające na wypłatę nowego świadczenia. Jeśli nie zgadzasz się z rozstrzygnięciem Zakładu, możesz odwołać się do sądu.

Czy jesteśmy gotowi na skrócony tydzień pracy? Jak go sobie wyobrażamy?

Jak sobie wyobrażamy skrócony tydzień pracy? Mniej godzin, ale pięć dni w tygodniu? Więcej godzin i dodatkowy dzień wolny? Ale kiedy, w poniedziałek czy piątek, a może środę? Badacze z Uniwersytetu SWPS przyjrzeli się wyobrażeniom.

Renta wdowia - kiedy pierwsze wypłaty? Terminy wypłat ZUS w lipcu i sierpniu

Renta wdowia pozwala na łączenie dwóch świadczeń renty rodzinnej po zmarłym małżonku i świadczenia emerytalno-rentowego. Lipiec to termin pierwszych wypłat renty wdowiej. Kiedy dokładnie ZUS wypłaci świadczenie w lipcu i sierpniu 2025 r.?

REKLAMA

Podwyżek w samorządzie ciąg dalszy. Z wyrównaniem od 1 lipca 2025 r. nowe maksymalne stawki wynagrodzenia zasadniczego i dodatku funkcyjnego [projekt]

Podwyżek w samorządzie ciąg dalszy. Wielce prawdopodobne, że tak. Bo ma dojść do dostosowania poziomu maksymalnych stawek wynagrodzenia zasadniczego oraz dodatku funkcyjnego do zmienionej kwoty bazowej, wynikającej z ustawy budżetowej na rok 2025. Zatem z wyrównaniem od 1 lipca 2025 r. mają obowiązywać nowe maksymalne stawki wynagrodzenia zasadniczego i dodatku funkcyjnego w samorządzie.

PIP: 350 tysięcy bezpłatnych porad rocznie dla pracodawców. Inspekcja pracy nie tylko kontroluje, ale i pomaga

Działalność PIP to nie tylko kontrole, ale i bezpłatne porady prawne dla pracodawców. Inspekcja pracy wydaje 350 tysięcy porad rocznie, które skierowane są wprost do osób zatrudniających pracowników. Warto korzystać z pomocy PIP.

Gdzie chcą pracować Polacy? Ranking 2025: wymarzonym miejscem pracy branża motoryzacyjna. Bije na głowę IT

Gdzie w 2025 roku chcą pracować Polacy? Oto ranking branż. Okazuje się, że wymarzonym miejscem pracy jest branża motoryzacyjna. Bije na głowę IT. Czym kierują się pracownicy przy wyborze branży, w której podejmują pracę?

Zmiany w stażu pracy od 2026 roku. Więcej praw dla 5 mln pracowników

Zmiany w stażu pracy, które wejdą w życie 1 stycznia 2026 roku to więcej praw dla nawet 5 mln pracowników w Polsce. Nowe przepisy oznaczają też realny wzrost kosztów pracy. Działy kadr i płac już powinny przygotowywać się do zmian.

REKLAMA

Zmiana branży w 2025 – od czego zacząć i gdzie znaleźć ogłoszenia pracy?

Rynek pracy, jaki znaliśmy, właśnie przestaje istnieć. Dzieje się to na naszych oczach i tak naprawdę tempo zmian jest znacznie szybsze, niż przypuszczali eksperci. Choć brzmi to aż nadto dramatycznie, to jednak nie można zaprzeczyć, że wielu pracowników zmaga się aktualnie z poważnymi problemami zawodowymi, a pracodawcy dwoją się i troją, aby stworzyć nowe systemy zarządzania w rzeczywistości AI. Niektóre zawody już przestają istnieć lub przechodzą intensywne zmiany, u podstaw których znajdziemy wdrożenie czata GPT do codziennych obowiązków. Dla niektórych osób jedynym rozwiązaniem okazała się zmiana pracy, dla innych w grę wchodzi tylko zmiana branży. Przebranżowienie to współczesny odpowiednik ucieczki z tonącego statku - tylko w tym wypadku pracownik sam buduje swoją szalupę ratunkową. Zatem jak aktualnie wygląda temat zmiany branży? Jakie są powody? W którą stronę iść i gdzie szukać nowych zawodowych wyzwań?

Składka zdrowotna 2025: ryczałt, karta podatkowa, podatek liniowy, zasady ogólne. Jaka jest podstawa wymiaru? Ile procent?

Jaka jest podstawa wymiaru składki oraz kwota składki zdrowotnej w 2025 roku dla niektórych grup ubezpieczonych? ZUS informuje o wysokości składki na ryczałcie, karcie podatkowej, przy zasadach ogólnych, podatku liniowym, podatku od kwalifikowanego dochodu z kwalifikowanych praw własności intelektualnej oraz dla osób współpracujących.

REKLAMA