REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Plan emerytalny finansowany przez pracodawcę - benefit pozapłacowy

REKLAMA

REKLAMA

Najnowsze badanie „Motywacje Menedżerów 2015” wykazało, że plan emerytalny finansowany przez pracodawcę to jeden z najbardziej motywujących do pracy benefitów pozapłacowych.

Aż 43% pracowników wymienia plan emerytalny, finansowany przez pracodawcę, jako ważny benefit pozapłacowy i zarazem istotny walor motywujący. Tak wynika z najnowszego badania „Motywacje Menedżerów 2015”, przeprowadzonego przez Legg Mason Towarzystwo Funduszy Inwestycyjnych, firmę doradztwa personalnego Bigram i wydawnictwo Wolters Kluwer.

REKLAMA

Autopromocja

„Nasze badanie jest potwierdzeniem tego, że Polacy nie tylko posiadają coraz wyższą świadomość emerytalną, ale chcą też podejmować konkretne działania do zapewnienia sobie godnej emerytury. Wielu z nas nie potrafi wypracować w sobie mechanizmu do oszczędzania na tzw. jesień życia.  Plany emerytalne dla pracowników, finansowane przez podmiot zatrudniający, zdejmują z nas ten ciężar i zabezpieczają finansowo naszą przyszłość.

Jak pokazuje nasze badanie, blisko połowa (43%) kandydatów na stanowiska menedżerskie uważa dodatkowe zabezpieczenia finansowe za bardzo istotny element warunków pracy i ważny benefit, a co czwarty (26%) menedżer działu HR wymienia konkretnie plan emerytalny opłacony przez pracodawcę jako istotny walor motywujący pracowników na stanowiskach menedżerskich. Prywatne oszczędności emerytalne mogą być ważną kartą przetargową przy próbie rekrutacji wartościowego pracownika” – mówi Agnieszka Łukawska, dyrektor sprzedaży Legg Mason Towarzystwa Funduszy Inwestycyjnych.

Czy warto tworzyć pracownicze programy emerytalne?

REKLAMA

Pracowniczy Program Emerytalny (PPE) jest dodatkową dobrowolną formą oszczędzania na emeryturę (poza ZUS i OFE) i powstaje z inicjatywy pracodawcy. To na nim spoczywa obowiązek wpłat na rzecz uczestników programu. Główną zaletą PPE dla pracownika, oprócz gromadzenia dodatkowych środków na emeryturę, jest zwolnienie dochodów z programu z 19% podatku od zysków. Warto zaznaczyć, że wysokość składki może sięgać 7% wynagrodzenia pracownika, czyli o tyle realnie podwyższyć jego pensję. PPE to rozwiązanie efektywne także dla pracodawcy, ponieważ  od składek podstawowych nie są płacone składki ZUS. Czyli w porównaniu z normalną podwyżką czy z innymi benefitami, które podlegają oskładkowaniu na ZUS, jest to dla pracodawcy bardziej efektywna, tańsza forma podwyżki.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

W dobie wysokiej konkurencyjności, zwłaszcza w przypadku dużych firm, PPE świadczy o autentycznej trosce o pracowników, wpisuje się doskonale w odpowiedzialność biznesu korporacji, przyczynia się do zwiększenia motywacji i zacieśniania więzi pomiędzy pracownikiem a firmą.

„W Polsce z Pracowniczych Programów Emerytalnych nie korzysta zbyt duża liczba pracodawców, jednak ci, którzy to robią, zdają sobie sprawę z istoty tego typu narzędzi. Duże przedsiębiorstwa coraz chętniej czerpią przykład od zachodnich sąsiadów, u których z odpowiedników PPE korzysta ponad 30% firm. Ewenementem na skalę światową jest

Holandia, w której z różnorodnych programów emerytalnych wypłacanych jest 90% emerytur” – dodaje Agnieszka Łukawska.

Porozmawiaj o tym na FORUM

Badanie „Motywacje Menedżerów 2015” zostało przeprowadzone na łącznej próbie 400 osób. Respondentami badania byli pracowniczy najwyższego i średniego szczebla różnych pionów.

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:
Autopromocja

REKLAMA

QR Code
Uprawnienia rodzicielskie - QUIZ
certificate
Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
1/10
Ile tygodni urlopu macierzyńskiego można maksymalnie wykorzystać jeszcze przed porodem?
nie ma takiej możliwości
3
6
9 - tylko jeśli pracodawca wyrazi na to zgodę
Następne

REKLAMA

Kadry
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Sygnalista: 75 spraw skierowanych do Zespołu do spraw Sygnalistów w miesiąc

Jak się ma sygnalista? Czy nowa instytucja spełnia swoją funkcję. Okazuje się, że od końca 2024 r. do zespołu do spraw sygnalistów przy RPO wpłynęło 75 spraw. 19 z nich zakwestionowano jako zgłoszenia zewnętrzne. Kto może być sygnalistą i czego może dotyczyć zgłoszenie?

Jaka praca w 2025 r. dla osób z niepełnosprawnościami? [199 PRZYKŁADÓW od A do Z]

Gdzie osoby niepełnosprawne mogą szukać pracy? Jaka praca jest najlepsza dla osób z niepełnosprawnością? Gdzie pracować z orzeczeniem o niepełnosprawności? Dlaczego pracodawcy nie chcą zatrudniać osób niepełnosprawnych?

Ci rodzice nie mają prawa do wynagrodzenia za opiekę na dziećmi. Krzywdząca uchwała SN

Przed Sądem Najwyższym zapadła w dniu 10 stycznia 2025 r. (wydaje się, że krzywdząca) uchwała. Chodzi o to, że wynagrodzenie za sprawowanie opieki prawnej nad dzieckiem o określonym stanie - co do zasady - nie przysługuje rodzicom, na których spoczywa obowiązek alimentacyjny wobec tego dziecka.

Jakie uprawnienia ma komornik sądowy 2025?

Jako społeczeństwo nawet nie zdajemy sobie sprawy jak szerokie uprawnienia ma komornik i w jak wielu sprawach może ingerować w nasze nieruchomości, rzeczy ruchome czy dochody. Zatem jakie uprawnienia i obowiązki ma komornik sądowy w 2025 r.?

REKLAMA

W jakim terminie wypłacić trzynastkę w 2025 r.? Najpóźniej do 31 marca, ale są sytuacje, gdy wypłata musi być wcześniej

Dodatkowe wynagrodzenie roczne – popularna trzynastka – co do zasady wypłacana jest do końca marca roku kalendarzowego następującego po roku, za który trzynastka przysługuje. Może się zdarzyć sytuacja, gdy wcześniejsza wypłata jest obligatoryjna.

Zarobki nauczycieli 2025. Ile zarabia nauczyciel początkujący, mianowany i dyplomowany? [NETTO]

Zarobki nauczycieli w 2025 r. będą wyższe średnio o 5%. Na taką podwyżkę wskazuje kwota bazowa ustalona w ustawie budżetowej na 2025 r. Nie opublikowano jeszcze rozporządzenia Ministra Edukacji. Podwyżka wynagrodzeń nauczycieli będzie wypłacana z wyrównaniem od 1 stycznia 2025 r. Ile zarabia nauczyciel początkujący, mianowany i dyplomowany? Podajemy kwoty brutto i netto.

ZUS: Ważna informacja o zmianach – nie będzie można złożyć wniosków

Zakład Ubezpieczeń Społecznych informuje o zmianach wprowadzonych w elektronicznym wniosku OK-EKS. To ważna informacja dla komorników sądowych.

Wejdą nawet w nocy, bez zapowiedzi i dokonają kontroli: dotyczy milionów Polaków

O kontroli nie zawsze trzeba uprzedzać 7 dni przed. Kontrolerzy mogą wejść o każdej porze i to w dzień i w nocy, bez zapowiedzi. Dotyczy to w 2025 r. i też w 2026 r. milionów Polaków, czy jest się o co obawiać?

REKLAMA

100% płatny urlop na głosowanie w wyborach i 250+ dla każdego za udział w wyborach. Czy będzie w 2025 r. i czy dzięki temu mogłaby być większa frekwencja?

Wybory to ważny moment w życiu każdego społeczeństwa. W Polsce jednak wciąż mogłaby być większa frekwencja. Rozwiązaniem tego problemu jest pomysł urlopu na głosowanie w wyborach. Taki urlop miałby być 100% płatny. Inny pomysł na zwiększenie frekwencji to 250+ dla każdego, za udział w wyborach.

Za to niewinne zachowanie można być nawet zwolnionym dyscyplinarnie

W 2025 r. ale i w 2026 r. (bo nie ma projektów zmian) za pewne wydawałoby się, że niewinne, krótkotrwałe zachowania w pracy można być zwolnionym i to w trybie dyscyplinarnym. W praktyce jest wiele takich sytuacji, a o czym świadczą liczne sprawy w sądach pracy.

REKLAMA