Poniżej prezentujemy wszystkie istotne informacje dotyczące tematu przestój. Przejrzyj nasze archiwum dotyczące przestój.
Jak obliczyć wynagrodzenie za przestój w pracy
Aktualizacja: 14.06.2017
Pracownikowi przysługuje wynagrodzenie za czas przestoju przez niego niezawinionego, wynikające z jego osobistego zaszeregowania, określonego stawką godzinową lub miesięczną »
Aktualizacja: 15.11.2017
Od 1 stycznia 2016 r. płaca minimalna pracownika zatrudnionego w pełnym wymiarze czasu pracy będzie wynosić 1850 zł. Natomiast kwota minimalnego wynagrodzenia w pierwszym roku pracy wyniesie 1480 zł. Od kwoty minimalnego wynagrodzenia zależy wysokość wielu świadczeń pracowniczych. »
Przestój w pracy a wynagrodzenie
Aktualizacja: 06.10.2015
Przestój w pracy polega na przerwie w pracy, w produkcji itp., wynikającą np. z powodu awarii maszyn lub złej organizacji pracy. Wynagrodzenie pracownika za przestój zależy od tego, po czyjej stronie będą leżały przyczyny przerwy w wykonywaniu pracy. »
Wynagrodzenie w razie przestoju
Aktualizacja: 11.09.2015
Wynagrodzenie przysługuje za pracę wykonaną o czym stanowi art. 80 k.p., jednak dopuszcza on także prawo do wynagrodzenia w razie niewykonywania pracy przez pracownika. Dzieje się tak w przypadku przestoju, który nastąpił z przyczyn spowodowanych przez pracodawcę lub pracownika. »
Zmiana czasu z zimowego na letni w 2015 r.
Aktualizacja: 27.03.2015
Zmiana czasu zimowego na letni w 2015 r. przypada na noc z 28 na 29 marca (z soboty na niedzielę). Zegarki przestawia się z godziny 2:00 na godzinę 3:00. Pracownicy będący wówczas na nocnej zmianie przepracują o jedną godzinę mniej. Zachowają jednak za ten czas prawo do wynagrodzenia. »
Praca na akord a wynagrodzenie za przestój
Aktualizacja: 23.03.2015
Zdarza się, że pracownicy wykonujący pracę na akord nie mogą jej kontynuować z powodu różnego rodzaju awarii. Za czas przestoju należy wypłacić im wynagrodzenie. Jak obliczyć wynagrodzenie przestojowe dla pracujących na akord? »
Wynagrodzenie za przestój w 2015 roku
Aktualizacja: 18.07.2014
Jakie są warunki, aby pracownik, który nie świadczył pracy otrzymał wynagrodzenie? Jaka będzie wysokość wynagrodzenia za niezawiniony przez pracownika przestój w 2015 roku? »
Wynagrodzenie podczas niewykonywania pracy
Aktualizacja: 09.01.2014
Wynagrodzenie za pracę przysługuje pracownikowi za czas wykonywania pracy zgodnie z powierzonymi obowiązkami, a także - w określonych w przepisach prawa pracy sytuacjach - za okres niewykonywania pracy. »
Płaca wynikająca z osobistego zaszeregowania pracownika
Aktualizacja: 28.02.2013
Kodeks pracy w trzech miejscach stanowi, że podstawą do obliczenia składnika pensji jest płaca wynikająca z osobistego zaszeregowania pracownika. Dotyczy to przestoju, godzin nadliczbowych i dyżuru. Jak ustala się tę płacę? Czy należy uwzględniać dodatek funkcyjny? »
Kiedy pracownik nie dostanie wynagrodzenia
Aktualizacja: 08.11.2012
Co do zasady pracownikowi za czas niewykonywania pracy, jeżeli był gotów do jej wykonywania, a doznał przeszkód z przyczyn dotyczących pracodawcy, przysługuje wynagrodzenie wynikające z jego osobistego zaszeregowania, określonego stawką godzinową lub miesięczną, a jeżeli taki składnik wynagrodzenia nie został wyodrębniony przy określaniu warunków wynagradzania – 60% wynagrodzenia. »
Aktualizacja: 02.07.2012
Pracownicy naszej firmy przez okres ostatnich kilku miesięcy nie wykonywali pracy z powodu przestoju. Za ten czas otrzymali wynagrodzenie postojowe. Z jakiego okresu powinniśmy ustalić podstawę wymiaru zasiłku chorobowego dla pracownika, który zachorował w czerwcu? Czy należy uwzględnić wynagrodzenie postojowe? Jeśli tak, to czy należy je uzupełnić? »
Wynagrodzenie za czas gotowości do pracy dla kierowcy
Aktualizacja: 08.02.2012
Pracodawca zatrudniający kierowców musi pamiętać, że pracownikowi, który nie świadczy pracy z przyczyn od niego niezależnych, należy się wynagrodzenie. Przyczyną takiego przestoju mogą być np. złe warunki atmosferyczne uniemożliwiające dokonanie przewozu drogowego. »
Jakie ryzyko ponosi pracodawca zatrudniając pracowników
Aktualizacja: 03.08.2011
Zatrudnianie pracowników jest jednym ze środków wykorzystywanych do osiągnięcia celów działalności pracodawcy. Co do zasady pracownicy są słabszą stroną stosunku pracy, dlatego też nie może ich obciążać ryzyko pracodawcy. »
Przestój - dokumentowanie czasu pracy
Aktualizacja: 28.07.2011
Zmiana harmonogramu czasu pracy może nastąpić tylko wyjątkowo, jednak za przesłankę jego zmiany nie można uznać awarii czy braku zamówień. »
Przestój spowodowany warunkami atmosferycznymi
Aktualizacja: 29.06.2012
Za czas przestoju spowodowanego warunkami atmosferycznymi pracodawca nie musi wypłacać pracownikom wynagrodzenia. Obowiązek taki istnieje jedynie w sytuacji, gdy jego wypłatę przewidują przepisy wewnątrzzakładowe. »