reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Kadry > Wynagrodzenia > Ochrona wynagrodzenia > Przestój spowodowany warunkami atmosferycznymi

Przestój spowodowany warunkami atmosferycznymi

Za czas przestoju spowodowanego warunkami atmosferycznymi pracodawca nie musi wypłacać pracownikom wynagrodzenia. Obowiązek taki istnieje jedynie w sytuacji, gdy jego wypłatę przewidują przepisy wewnątrzzakładowe.

Zdarzają się sytuacje, kiedy mimo gotowości pracownika, praca nie może zostać przez niego wykonana. Pracodawca jest wówczas zobowiązany do wypłaty wynagrodzenia za czas pozostawania pracownika bez pracy. Przykładem takiej sytuacji jest przestój, który ma miejsce wtedy, gdy z przyczyn niezależnych od siebie pracownik nie może świadczyć pracy, chociaż pozostaje w dyspozycji pracodawcy. Przepisy Kodeksu pracy nie zawierają definicji przestoju, jednak na podstawie dotychczasowego orzecznictwa sądowego przyjmuje się, że jest to nieprzewidziana przerwa w normalnym toku pracy. Może być ona wywołana albo przyczynami zewnętrznymi, np. warunkami atmosferycznymi (powódź, mróz), przerwą w dostawie prądu albo przyczynami wewnętrznymi, np. niedostarczeniem przez pracodawcę narzędzi niezbędnych do pracy czy uszkodzeniem przez pracownika narzędzia pracy.

Aby pracownik otrzymał wynagrodzenie za czas przestoju, muszą być spełnione łącznie 2 przesłanki:

  • pracownik był gotowy do wykonywania pracy – do pojęcia stanu gotowości do pracy odniósł się Sąd Najwyższy w wyroku z 2 września 2003 r., w którym stwierdził, że pozostawanie w dyspozycji pracodawcy jako element gotowości do pracy w rozumieniu art. 81 § 1 k.p. to stan, w którym pracownik może na wezwanie pracodawcy niezwłocznie podjąć pracę,
  • niemożność wykonywania pracy była spowodowana przyczynami leżącymi po stronie pracodawcy, a przestój nie był zawiniony przez pracownika (np. warunki atmosferyczne).

Przestój w pracy uzależnionej od warunków atmosferycznych

Wynagrodzenie za czas przestoju spowodowanego warunkami atmosferycznymi przysługuje pracownikowi zatrudnionemu przy pracach uzależnionych od tych warunków, jeżeli przepisy prawa pracy tak stanowią (art. 81 § 4 k.p.). Ustawodawca w przepisach Kodeksu pracy nie zagwarantował pracownikom zatrudnionym przy tego rodzaju pracach wynagrodzenia, o którym mowa w art. 81 § 1 k.p. Natomiast na podstawie wewnątrzzakładowych przepisów (układy zbiorowe, regulaminy wynagradzania) ta grupa pracowników może otrzymać wynagrodzenie w wysokości określonej w art. 81 § 1 k.p., a nawet korzystniejsze.

Przykład

Firma budowlana zatrudnia pracowników do pracy związanej z wylewaniem asfaltu. Z powodu deszczu, uniemożliwiającego wykonanie zadania, nastąpił 5-dniowy przestój w pracy. Pracownikom za czas przestoju nie zostało wypłacone wynagrodzenie i było to działanie pracodawcy zgodne z przepisami prawa pracy, gdyż nie przewidział on wynagrodzenia za czas przestoju spowodowanego warunkami atmosferycznymi w regulacjach wewnątrzzakładowych.

Warto dodać, że zatrudnionym pracownikom przy pracach uzależnionych od warunków atmosferycznych pracodawca może na czas przestoju powierzyć wykonywanie innej pracy, za którą zgodnie z art. 81 § 4 k.p. przysługuje wynagrodzenie przewidziane za wykonanie tej pracy, chyba że przepisy prawa pracy przewidują stosowanie zasad określonych w art. 81 § 3 k.p., tj. wynagrodzenie wynikające z osobistego zaangażowania pracownika, a w przypadku nieokreślenia stawki zaszeregowania wynagrodzenie nie niższe niż 60% wynagrodzenia.

reklama

Przydatne formularze online

Czytaj także

Autor:

Źródło:

INFOR
PODATKI 2021 KOMPLET338.00 zł
reklama

Narzędzia kadrowego

reklama
reklama

POLECANE

reklama
reklama

Ostatnio na forum

reklama

Artykuł Partnerski

KORONAWIRUS A PRAWO PRACY

reklama

Eksperci portalu infor.pl

Systim

Księgowość przez Internet – online

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama