reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Kadry > Ubezpieczenia > Zasiłki i inne świadczenia > Czy do podstawy wymiaru zasiłku chorobowego wliczać wynagrodzenie za przestój

Czy do podstawy wymiaru zasiłku chorobowego wliczać wynagrodzenie za przestój

W czerwcu i lipcu br. z powodu przestoju w firmie wypłacaliśmy pracownikom wynagrodzenie przestojowe – w czerwcu br. za 10 dni, natomiast w lipcu za cały miesiąc. Przestój w produkcji był spowodowany brakami w zaopatrzeniu. Jak należy ustalić podstawę wymiaru zasiłku chorobowego pracownikowi zatrudnionemu w naszej firmie od 3 lat, który otrzymuje wynagrodzenie zmienne i przedłożył zwolnienie lekarskie od 26 listopada do 2 grudnia br.? W czerwcu br. powinien przepracować 21 dni, z czego przepracował 6 dni, za 10 dni miał wypłacone przestojowe, a w pozostałych dniach był nieobecny z przyczyn usprawiedliwionych. Czy do podstawy wymiaru zasiłku chorobowego należy wliczyć wynagrodzenie za przestój?

Powinni Państwo wliczyć do podstawy wymiaru zasiłku chorobowego wynagrodzenie przestojowe za czerwiec i lipiec 2009 r. Wynagrodzenie za czerwiec powinni Państwo uzupełnić, ponieważ pracownik w tym miesiącu był nieobecny w pracy z przyczyn usprawiedliwionych. Natomiast wynagrodzenie za lipiec powinni Państwo wliczyć do podstawy wymiaru w kwocie faktycznie wypłaconej. Za czas postoju z przyczyn leżących po stronie pracodawcy pracownik ma prawo do wynagrodzenia przestojowego. Czas przestoju jest traktowany na równi z dniami, w których pracownik świadczył pracę.

UZASADNIENIE

Przez wynagrodzenie uwzględniane w podstawie wymiaru zasiłku chorobowego należy rozumieć przychód pracownika stanowiący podstawę wymiaru składek na ubezpieczenie chorobowe, po odliczeniu potrąconych przez pracodawcę składek na ubezpieczenia emerytalne, rentowe oraz chorobowe, finansowanych ze środków pracownika, wypłacony mu za okres 12 miesięcy kalendarzowych poprzedzających miesiąc, w którym powstała niezdolność do pracy (art. 36 ustawy zasiłkowej).

Aby ustalić wysokość przysługującego zasiłku, należy wyliczyć przeciętne miesięczne wynagrodzenie, które ustala się przez podzielenie wynagrodzenia osiągniętego przez pracownika za okres 12 miesięcy kalendarzowych poprzedzających miesiąc, w którym powstała niezdolność do pracy, przez liczbę miesięcy, w których wynagrodzenie to zostało osiągnięte.

W podstawie wymiaru zasiłku chorobowego powinni Państwo uwzględnić również dni, w których pracownik był nieobecny w pracy z powodu przestoju w zakładzie pracy.

Pracownikowi za czas niewykonywania pracy, jeżeli był gotów do jej podjęcia, przysługuje wynagrodzenie za przestój w wysokości 60% wynagrodzenia (art. 81 § 1 Kodeksu pracy). Wynagrodzenie to nie może być niższe od wysokości minimalnego wynagrodzenia za pracę. Wynagrodzenie przestojowe jest traktowane na równi z dniami przepracowanymi. W tym okresie pracownicy zachowują prawo do wynagrodzenia, od którego są odprowadzane składki na ubezpieczenia społeczne.

WAŻNE!

Wynagrodzenie za przerwy w pracy w wyniku przestoju należy traktować tak samo jak wynagrodzenie za wykonaną pracę bądź wynagrodzenie za dni nieobecności usprawiedliwionej z prawem do wynagrodzenia.

Jeżeli w okresie, za który wynagrodzenie przyjmuje się do ustalenia podstawy wymiaru zasiłku, pracownik nie osiągnął wynagrodzenia lub osiągnął niższe wynagrodzenie z powodu nieobecności w pracy z przyczyn usprawiedliwionych, przy ustalaniu podstawy zasiłku należy:

reklama

Przydatne formularze online

Czytaj także

Autor:

specjalista w zakresie ubezpieczeń społecznych

Źródło:

INFOR
Dokumentacja kadrowa. Zasady prowadzenia i przechowywania79.00 zł
reklama

Narzędzia kadrowego

reklama
reklama

POLECANE

reklama
reklama

Ostatnio na forum

reklama

Artykuł Sponsorowany

KORONAWIRUS A PRAWO PRACY

reklama

Eksperci portalu infor.pl

Mariusz Grajda

Partner Zarządzający, Członek Zarządu MGW Corporate Consulting Group Sp. z o.o.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama