Czy do podstawy wymiaru zasiłku chorobowego wliczać wynagrodzenie za przestój
REKLAMA
Powinni Państwo wliczyć do podstawy wymiaru zasiłku chorobowego wynagrodzenie przestojowe za czerwiec i lipiec 2009 r. Wynagrodzenie za czerwiec powinni Państwo uzupełnić, ponieważ pracownik w tym miesiącu był nieobecny w pracy z przyczyn usprawiedliwionych. Natomiast wynagrodzenie za lipiec powinni Państwo wliczyć do podstawy wymiaru w kwocie faktycznie wypłaconej. Za czas postoju z przyczyn leżących po stronie pracodawcy pracownik ma prawo do wynagrodzenia przestojowego. Czas przestoju jest traktowany na równi z dniami, w których pracownik świadczył pracę.
REKLAMA
UZASADNIENIE
Przez wynagrodzenie uwzględniane w podstawie wymiaru zasiłku chorobowego należy rozumieć przychód pracownika stanowiący podstawę wymiaru składek na ubezpieczenie chorobowe, po odliczeniu potrąconych przez pracodawcę składek na ubezpieczenia emerytalne, rentowe oraz chorobowe, finansowanych ze środków pracownika, wypłacony mu za okres 12 miesięcy kalendarzowych poprzedzających miesiąc, w którym powstała niezdolność do pracy (art. 36 ustawy zasiłkowej).
Aby ustalić wysokość przysługującego zasiłku, należy wyliczyć przeciętne miesięczne wynagrodzenie, które ustala się przez podzielenie wynagrodzenia osiągniętego przez pracownika za okres 12 miesięcy kalendarzowych poprzedzających miesiąc, w którym powstała niezdolność do pracy, przez liczbę miesięcy, w których wynagrodzenie to zostało osiągnięte.
W podstawie wymiaru zasiłku chorobowego powinni Państwo uwzględnić również dni, w których pracownik był nieobecny w pracy z powodu przestoju w zakładzie pracy.
Pracownikowi za czas niewykonywania pracy, jeżeli był gotów do jej podjęcia, przysługuje wynagrodzenie za przestój w wysokości 60% wynagrodzenia (art. 81 § 1 Kodeksu pracy). Wynagrodzenie to nie może być niższe od wysokości minimalnego wynagrodzenia za pracę. Wynagrodzenie przestojowe jest traktowane na równi z dniami przepracowanymi. W tym okresie pracownicy zachowują prawo do wynagrodzenia, od którego są odprowadzane składki na ubezpieczenia społeczne.
WAŻNE!
Wynagrodzenie za przerwy w pracy w wyniku przestoju należy traktować tak samo jak wynagrodzenie za wykonaną pracę bądź wynagrodzenie za dni nieobecności usprawiedliwionej z prawem do wynagrodzenia.
Jeżeli w okresie, za który wynagrodzenie przyjmuje się do ustalenia podstawy wymiaru zasiłku, pracownik nie osiągnął wynagrodzenia lub osiągnął niższe wynagrodzenie z powodu nieobecności w pracy z przyczyn usprawiedliwionych, przy ustalaniu podstawy zasiłku należy:
- wyłączyć wynagrodzenie za miesiące, w których pracownik przepracował mniej niż połowę obowiązującego go czasu pracy,
- przyjąć po uzupełnieniu wynagrodzenie z miesięcy, w których pracownik przepracował co najmniej połowę obowiązującego go czasu pracy.
Ustalając podstawę wymiaru zasiłku chorobowego Państwa pracownikowi od 26 listopada 2009 r., powinni Państwo uwzględnić wynagrodzenie od listopada 2008 r. do października 2009 r.
W czerwcu 2009 r. pracownik oprócz pracy i okresu przestoju miał usprawiedliwioną nieobecność w pracy. Dlatego zsumowane wynagrodzenie za czerwiec (tj. za wykonaną pracę i wynagrodzenie przestojowe) powinni Państwo podzielić przez liczbę dni, za które zostało wypłacone, a następnie pomnożyć przez liczbę dni, które w czerwcu były dla pracownika dniami pracy (21 dni).
Za lipiec br. wynagrodzenie przestojowe należy przyjąć w kwocie faktycznie wypłaconej, ponieważ wynagrodzenie to zostało wypłacone za cały miesiąc.
Podstawa prawna
- art. 3 ust. 4, art. 36, art. 38 ustawy z 25 czerwca 1999 r. o świadczeniach pieniężnych z ubezpieczenia społecznego w razie choroby i macierzyństwa (DzU z 2005 r. nr 31, poz. 267 ze zm.),
- art. 81 Kodeksu pracy.
REKLAMA
REKLAMA
© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.
- Czytaj artykuły
- Rozwiązuj testy
- Zdobądź certyfikat