REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Przestój w pracy. Czy pracownik ma prawo do wynagrodzenia za czas przestoju?

robotnik pracownik praca przerwa w pracy przestój wynagrodzenie za przestój przestój w pracy
Przestój w pracy. Czy pracownik ma prawo do wynagrodzenia za czas przestoju?
Shutterstock

REKLAMA

REKLAMA

Przestój to przerwa w procesie pracy, do której doszło wskutek nieprzewidzianych, niezaplanowanych zdarzeń. Czy pracownik ma prawo do wynagrodzenia za czas przestoju? Czy pracodawca może skierować go do innej pracy?
rozwiń >

Co to jest przestój

Pojęcie przestoju nie zostało zdefiniowane w Kodeksie pracy.

REKLAMA

Autopromocja

Przyjmuje się, że przestój to czas, w którym pracownik pozostaje w gotowości do świadczenia pracy, ale z przyczyn obiektywnych nie może wykonywać pracy umówionej. Jest to nieplanowana przerwa w procesie pracy, której przyczynami mogą być zakłócenia techniczne, organizacyjne, warunki atmosferyczne lub inne.

Prawo do wynagrodzenia za przestój

Prawo pracownika do wynagrodzenia za przestój zależy od tego, po czyjej stronie będą leżały przyczyny przerwy w wykonywaniu pracy.

Wynagrodzenie przysługuje pracownikowi za czas niezawinionego przez niego przestoju. 

Jeżeli przestój nastąpił z winy pracownika, wówczas wynagrodzenie nie przysługuje. 

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Wynagrodzenie w razie przestoju niezawinionego przez pracownika

Jeżeli przestój nastąpił z przyczyn nieleżących po stronie pracownika, pracownikowi przysługuje wynagrodzenie w wysokości:

  • osobistego zaszeregowania, które określone może być stawką godzinową lub miesięczną, lub
  • 60% wynagrodzenia, gdy pracownik wynagradzany jest według innych zasad (np. wynagrodzenie akordowe, prowizyjne itp.).

Zasady wynagradzania pracowników w czasie przestoju mogą być określone w sposób korzystniejszy dla pracowników w postanowieniach układów zbiorowych pracy, regulaminów wynagradzania czy umów o pracę. Wówczas przy obliczaniu należnego pracownikowi wynagrodzenia stosuje się przepisy korzystniejsze.

Bez względu na przyjęty sposób wynagradzania pracownik nie może otrzymać wynagrodzenia niższego niż minimalne. Przypomnijmy, że do 31 grudnia 2023 r. wynosi ono 3600 zł. W 2024 r. wynagrodzenie minimalne w okresie od 1 stycznia do 30 czerwca będzie wynosiło 4242 zł, a od 1 lipca do 31 grudnia – 4300 zł.

W jaki sposób obliczyć wynagrodzenie za czas przestoju

Wynagrodzenie za czas przestoju pracownika, któremu przysługuje wynagrodzenie w wysokości osobistego zaszeregowania, ustala się w następujący sposób. Wynagrodzenie należy podzielić przez liczbę godzin pracy przypadających do przepracowania w danym miesiącu. Następnie uzyskaną stawkę trzeba pomnożyć przez liczbę godzin, za które jest należne wynagrodzenie przestojowe.

Przykład

Pracownik jest zatrudniony na cały etat i pracuje od poniedziałku do piątku. Jego wynagrodzenie zasadnicze wynosi 5000 zł. W grudniu pracownik nie wykonywał pracy przez 10 godzin z powodu awarii obrabiarki.

Wynagrodzenie za grudzień należy obliczyć w następujący sposób:

Krok 1. Ustalamy stawkę za 1 godzinę pracy:

5000 zł : 152 godziny (nominalny czas pracy dla pełnego etatu w grudniu 2023 r.) = 32,89 zł.

Krok 2. Wyliczamy wynagrodzenie za przestój:

32,89 zł × 10 godz. przestoju = 328,90 zł brutto.

Oprócz wynagrodzenia za przestój pracownik powinien za grudzień otrzymać wynagrodzenie za faktycznie wykonaną pracę.

W przypadku pracownika wynagradzanego według stawki godzinowej, jego wynagrodzenie za przestój ustala się mnożąc stawkę za godzinę pracy przez liczbę godzin przestoju.

Przykład

Pracownik jest wynagradzany stawką godzinową w wysokości 30 zł brutto. W celu ustalenia wynagrodzenia za 13 godzin przestoju spowodowanego problemami z dostawą materiałów do produkcji należy pomnożyć jego stawkę godzinową przez liczbę godzin przestoju:

30 zł × 13 godz. przestoju = 390 zł brutto.

Jeszcze inaczej oblicza się wynagrodzenie za przestój, jeżeli pracownik otrzymuje wynagrodzenie zmienne bez wyodrębnionej stawki miesięcznej i godzinowej (np. wynagrodzenie prowizyjne lub akordowe). Najpierw należy ustalić podstawę wyliczeń według zasad określonych przy obliczaniu wynagrodzenia za urlop wypoczynkowy. Następnie oblicza się 60% tej podstawy i kwotę tę należy podzielić przez liczbę godzin przepracowanych w okresie, z którego podstawa została przyjęta. Na koniec wyliczoną stawkę trzeba pomnożyć przez liczbę godzin, za które jest należne wynagrodzenie przestojowe.

Powierzenie pracownikowi innej pracy na czas przestoju

Pracodawca może na czas przestoju powierzyć pracownikowi inną odpowiednią pracę. Praca ta powinna być odpowiednia, a więc musi wymagać identycznych lub podobnych kwalifikacji i musi być możliwa do wykonywania przez pracownika ze względu na jego stan zdrowia.

Obowiązkiem pracownika jest wykonywanie powierzonej mu innej pracy. Jeżeli pracownik odmówi wykonywania tej pracy bez ważnej przyczyny, to straci prawo do wynagrodzenia za czas przestoju.

Za wykonywanie w czasie przestoju powierzonej mu innej pracy, pracownikowi przysługuje wynagrodzenie, które jest za nią przewidziane w regulacjach płacowych pracodawcy. Wynagrodzenie to nie może być jednak niższe od wynagrodzenia wynikającego z osobistego zaszeregowania pracownika lub 60% wynagrodzenia w przypadku pracownika wynagradzanego według innych zasad.

Jeżeli przestój nastąpił z winy pracownika, przysługuje wyłącznie wynagrodzenie przewidziane za wykonaną pracę.

Wynagrodzenie za czas przestoju spowodowanego warunkami atmosferycznymi

REKLAMA

W razie przestoju spowodowanego warunkami atmosferycznymi, pracownikowi, który wykonuje pracę uzależnioną od tych warunków, wynagrodzenie będzie przysługiwało tylko wówczas, gdy przepisy prawa pracy (np. układy zbiorowe pracy lub regulaminy wynagradzania) będą przewidywały wynagrodzenie. 

Pracownikowi na czas przestoju można powierzyć wykonywanie pracy innego rodzaju. Wówczas należy wypłacić mu takie wynagrodzenie, które przysługuje za wykonaną pracę, chyba że przepisy prawa pracy przewidują stosowanie innych zasad.

Podstawa prawna:

  • art. 81 ustawy z 26 czerwca 1974 r. – Kodeks pracy (j.t. Dz.U. z 2023 r. poz. 1465)
Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Uprawnienia rodzicielskie
certificate
Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
1/10
Ile tygodni urlopu macierzyńskiego można maksymalnie wykorzystać jeszcze przed porodem?
nie ma takiej możliwości
3
6
9 - tylko jeśli pracodawca wyrazi na to zgodę
Następne
Kadry
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Lewiatan: Minimalne wynagrodzenie powiązane z sytuacją gospodarczą? Przedsiębiorcy postulują wyższy wzrost wynagrodzeń w budżetówce

W 2025 r. wzrośnie wynagrodzenie minimalne, a płace w budżetówce mogą być podwyższone więcej niż wynika to ze wstępnego stanowiska rządu – komentuje rezultaty ostatniego posiedzenia Rady Dialogu Społecznego prof. Jacek Męcina, doradca zarządu Konfederacji Lewiatan.

Nazwa "urlop macierzyński" jest nieadekwatna? Kojarzy się z wypoczynkiem

44 proc. badanych jest zdania, że należy zmienić nazwę "urlop macierzyński". Obowiązująca nazwa sugeruje, że opieka nad dzieckiem jest czasem odpoczynku. Ruszyła kampania edukacyjna #ToNieUrlop, zmieniająca krzywdzące przekonania społeczne na temat opieki nad małym dzieckiem i urlopów macierzyńskich. 

Wkrótce będą wyższe świadczenia z funduszu alimentacyjnego. Wzrost o 100 proc. – od kiedy?

Wraz ze wzrostem kosztów utrzymania rosną też potrzeby osób uprawnionych do alimentów. Nowelizacja przepisów o ustawy o pomocy osobom uprawnionym do alimentów zwiększy wysokość wsparcia materialnego z funduszu alimentacyjnego.

4650 zł brutto płacy minimalnej w 2025 roku - to postulat wszystkich związkowców. Czy rząd ustąpi?

Na posiedzeniu w dniu 15 lipca 2024 r. Radzie Dialogu Społecznego nie udało się wypracować wspólnego stanowiska w sprawie propozycji wzrostu minimalnego wynagrodzenia za pracę w 2025 r. To oznacza, że rząd do 15 września ma czas na podjęcie ostatecznej decyzji w tej sprawie.

REKLAMA

Zmiany w raportach ZUS RPA i ZUS RIA. Będą nowe kody tytułu ubezpieczenia

Zmienią się wzory imiennego raportu miesięcznego o przychodach ubezpieczonego/okresach pracy nauczycielskiej – o symbolu ZUS RPA oraz wzoru raportu informacyjnego – o symbolu ZUS RIA. Pojawią się też nowe kody tytułu ubezpieczenia. Trwają prace nad nowelizacją przepisów.

Będzie zmiana wysokości minimalnego wynagrodzenia za pracę. Ile wyniosą świadczenia zależne od płacy minimalnej?

Minimalne wynagrodzenie za pracę zmieni się od 1 stycznia 2025 r. Wraz z minimalną płacą zmieni się także wysokość świadczeń powiązanych z minimalnym wynagrodzeniem. Jakie to świadczenia? Ile wyniosą?

Odpowiedzialność pracodawcy za pogorszenie stanu zdrowia pracowników w czasie upału. Jaka jest, czy polisa ochroni

Jeżeli pracownik zasłabnie lub dozna udaru słonecznego lub cieplnego w czasie pracy, pracodawca naraża się na ewentualne roszczenie z żądaniem wypłaty odszkodowania. Przed tego rodzaju finansowymi konsekwencjami upałów firmy mogą się ubezpieczyć. Słuzy do tego polisa OC pracodawcy.

Zmiana pracy nie zawsze jest możliwa. Co robić?

Dlaczego pracownicy niezadowoleni z pracy wciąż w niej tkwią? Zmiana pracy nie zawsze jest możliwa. Co można zrobić, aby podnieść swoją atrakcyjność na rynku pracy? Jak rozwijać kompetencje i szkolić się u dotychczasowego pracodawcy? Dlaczego tak mało pracowników decyduje się na rozmowę o podwyżce wynagrodzenia? Oto wskazówki eksperta rynku pracy, Mateusza Żydka.

REKLAMA

Świadczenie urlopowe w szkołach. Czy powinno uwzględniać kryterium socjalne?

Do 31 sierpnia 2024 r. nauczyciele powinni otrzymać świadczenia urlopowe. Świadczenie, wypłacane wszystkim nauczycielom, jest finansowane ze środków zakładowego funduszu świadczeń socjalnych. Czy powinny uwzględniać kryterium socjalne?

Nauczycielskie świadczenie kompensacyjne. Więcej osób uzyska prawo do świadczenia

1 września 2024 r. więcej osób uzyska prawo do nauczycielskiego świadczenia kompensacyjnego. Jakie warunki należy spełniać, żeby nabyć prawo do tego świadczenia?

REKLAMA