reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Kadry > Wynagrodzenia > Rozliczanie wynagrodzeń > Wynagrodzenie za czas gotowości do pracy dla kierowcy

Wynagrodzenie za czas gotowości do pracy dla kierowcy

Pracodawca zatrudniający kierowców musi pamiętać, że pracownikowi, który nie świadczy pracy z przyczyn od niego niezależnych, należy się wynagrodzenie. Przyczyną takiego przestoju mogą być np. złe warunki atmosferyczne uniemożliwiające dokonanie przewozu drogowego.

Ustalenie wysokości oraz sposobu wynagradzania kierowcy zatrudnionego na podstawie umowy o pracę zależy wyłącznie od woli stron stosunku pracy, z zastrzeżeniem, że warunki wynagradzania kierowców nie mogą przewidywać składników wynagrodzenia, których wysokość jest uzależniona od liczby przejechanych kilometrów lub ilości przewiezionego ładunku, jeśli ich stosowanie mogłoby zagrażać bezpieczeństwu na drogach lub zachęcać do naruszania przepisów rozporządzenia (WE) nr 561/2006 PE i Rady z 15 marca 2006 r. w sprawie harmonizacji niektórych przepisów socjalnych odnoszących się do transportu drogowego (...) (DzUrz WE L 102, 11.4.2006 r., s. 1).

W niektórych sytuacjach wynagrodzenie przysługuje kierowcy także wtedy, gdy nie wykonał swojej pracy (np. wszystkich kursów zaplanowanych w danym miesiącu), ale był gotów do jej wykonywania. Niewykonanie pracy może wynikać z przyczyn dotyczących pracodawcy lub z niezawinionego przez pracownika przestoju spowodowanego np. złymi warunkami atmosferycznymi.

Wynagrodzenia za czas gotowości do pracy – zasady kodeksowe

Pracownikowi za czas niewykonywania pracy, jeżeli był gotów do jej wykonywania, a doznał przeszkód z przyczyn dotyczących pracodawcy, przysługuje wynagrodzenie wynikające z jego osobistego zaszeregowania, określonego stawką godzinową lub miesięczną. Wynagrodzenie to przysługuje również pracownikowi za czas niezawinionego przez niego przestoju.

Jeżeli składnik wynagrodzenia wynikający z osobistego zaszeregowania nie został wyodrębniony przy określaniu warunków wynagradzania, pracownikowi będzie przysługiwać 60% wynagrodzenia wynikającego z umowy o pracę. W każdym przypadku wynagrodzenie to nie może być jednak niższe od wysokości minimalnego wynagrodzenia za pracę, ustalanego na podstawie przepisów ustawy o minimalnym wynagrodzeniu za pracę. Od 1 stycznia 2012 r. minimalne wynagrodzenie za pracę wynosi 1500 zł brutto.

Obliczanie wynagrodzenia za czas gotowości do pracy

Przy ustalaniu wynagrodzenia określonego procentowo, w celu obliczenia wynagrodzenia kierowcy za czas gotowości do pracy (za czas niewykonywania pracy z powodu przeszkód leżących po stronie pracodawcy lub niezawinionego przestoju), należy stosować przepisy § 4 rozporządzenia w sprawie sposobu ustalania wynagrodzenia w okresie niewykonywania pracy oraz wynagrodzenia stanowiącego podstawę obliczania odszkodowań, odpraw, dodatków wyrównawczych do wynagrodzenia oraz innych należności przewidzianych w Kodeksie pracy. Obliczając wynagrodzenie za czas gotowości do pracy, stosuje się zasady obowiązujące przy ustalaniu wynagrodzenia za urlop.

W celu obliczenia wynagrodzenia za jedną godzinę, wynagrodzenie otrzymywane przez kierowcę w stałej stawce miesięcznej należy podzielić przez liczbę godzin pracy przypadających do przepracowania w danym miesiącu. Ustaloną w ten sposób stawkę za 1 godzinę pracy należy pomnożyć przez liczbę godzin, w czasie których kierowca nie wykonywał pracy.

Jeżeli pracownik otrzymuje wynagrodzenie złożone ze zmiennych składników, to wynagrodzenie ustalone jak wynagrodzenie za urlop dzieli się przez liczbę godzin przepracowanych przez kierowcę w okresie, z którego ustala się to wynagrodzenie.

reklama

Przydatne formularze online

Czytaj także

Narzędzia kadrowego

reklama
reklama

POLECANE

reklama
reklama

Ostatnio na forum

reklama

KORONAWIRUS A PRAWO PRACY

reklama

Eksperci portalu infor.pl

JP Business Law Firm

obsługa prawna biznesu

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama