Wynagrodzenie za czas gotowości do pracy dla kierowcy
REKLAMA
Ustalenie wysokości oraz sposobu wynagradzania kierowcy zatrudnionego na podstawie umowy o pracę zależy wyłącznie od woli stron stosunku pracy, z zastrzeżeniem, że warunki wynagradzania kierowców nie mogą przewidywać składników wynagrodzenia, których wysokość jest uzależniona od liczby przejechanych kilometrów lub ilości przewiezionego ładunku, jeśli ich stosowanie mogłoby zagrażać bezpieczeństwu na drogach lub zachęcać do naruszania przepisów rozporządzenia (WE) nr 561/2006 PE i Rady z 15 marca 2006 r. w sprawie harmonizacji niektórych przepisów socjalnych odnoszących się do transportu drogowego (...) (DzUrz WE L 102, 11.4.2006 r., s. 1).
W niektórych sytuacjach wynagrodzenie przysługuje kierowcy także wtedy, gdy nie wykonał swojej pracy (np. wszystkich kursów zaplanowanych w danym miesiącu), ale był gotów do jej wykonywania. Niewykonanie pracy może wynikać z przyczyn dotyczących pracodawcy lub z niezawinionego przez pracownika przestoju spowodowanego np. złymi warunkami atmosferycznymi.
Treść jest dostępna bezpłatnie,
wystarczy zarejestrować się w serwisie
Załóż konto aby otrzymać dostęp do pełnej bazy artykułów oraz wszystkich narzędzi
Posiadasz już konto? Zaloguj się.REKLAMA
REKLAMA
© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.
- Czytaj artykuły
- Rozwiązuj testy
- Zdobądź certyfikat