REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

REKLAMA

PIP, Godziny nadliczbowe

Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail

15% pracowników bez okresowych badań lekarskich

Ponad 15% pracowników pozostaje bez okresowych badań lekarskich. W 2014 r. Państwowa Inspekcja Pracy stwierdziła naruszenie obowiązku przez pracodawców w przypadku ponad 3,3 tys. pracowników.

Będzie łatwiej o emeryturę pomostową

Dzięki nowym przepisom będzie łatwiej o emeryturę pomostową. Konto ubezpieczonego w większym stopniu odzwierciedli wykonywane przez pracownika okresy pracy w szczególnych warunkach lub o szczególnym charakterze.

Uprawnienia PIP w sprawie emerytur pomostowych

Rząd zajmie się projektem zakładającym większe uprawnienia w sprawie emerytur pomostowych dla Państwowej Inspekcji Pracy. PIP będzie kontrolować wykaz stanowisk pracy, na których wykonywane są prace w szczególnych warunkach lub o szczególnym charakterze oraz ewidencję pracowników je wykonujących.

Kontrola PIP w 2015 r. - jakie dokumenty należy przygotować?

Państwowa Inspekcja Pracy przeprowadza u pracodawców kontrolę przestrzegania przepisów prawa pracy. W 2015 r. PIP w sposób szczególny zwróci uwagę na zasady bhp, przepisy dotyczące stosunku pracy, wynagrodzenia za pracę, czasu pracy i urlopów. Kto może zostać skontrolowany? Jakie obowiązki ma podmiot kontrolowany?

Praca na urlopie rodzicielskim a wymiar urlopu wypoczynkowego - PIP

Czy łączenie urlopu rodzicielskiego z pracą ma wpływ na zmniejszenie wymiaru urlopu wypoczynkowego przysługującego pracownikowi? Na to pytanie uzyskaliśmy odpowiedź od Państwowej Inspekcji Pracy.

Coraz mniej firm nie płaci pensji pracownikom - PIP

Państwowa Inspekcja Pracy zauważyła, że jest coraz mniej firm, które nie płacą pensji pracownikom. Badania wskazują, że niewypłacone wynagrodzenia w 2014 r. stanowią 171,4 mln zł.

Większa ochrona przed molestowaniem w pracy?

PIP skontroluje telewizję TVN pod kątem molestowania seksualnego, dyskryminacji i mobbingu w pracy. W razie zaistnienia potrzeby zwiększenia ochrony pracowników przed molestowaniem w pracy minister pracy Władysław Kosiniak-Kamysz jest otwarty na nowe rozwiązania.

Państwowa Inspekcja Pracy bez kolejnych uprawnień

Zdaniem Konfederacji Lewiatan Państwowa Inspekcja Pracy nie powinna rozstrzygać, czy dane stanowisko pracy spełnia wymogi przewidziane ustawą o emeryturach pomostowych.

Ograniczenie kontroli pracodawców - skutki

Państwowa Inspekcja Pracy postuluje za zniesieniem ograniczeń kontroli pracodawców. Nowe Prawo działalności gospodarczej jest realizacją postanowień expose premier Ewy Kopacz.

Kiedy dochodzi do przekroczenia normy przeciętnie tygodniowej czasu pracy?

Zgodnie z art. 151 1 § 2 kodeksu pracy, dodatek w wysokości 100% przysługuje za każdą godzinę pracy nadliczbowej z tytułu przekroczenia przeciętnej tygodniowej normy czasu pracy w przyjętym okresie rozliczeniowym, chyba, że przekroczenie tej normy nastąpiło w wyniku pracy w godzinach nadliczbowych, za które pracownikowi przysługuje prawo do dodatku w wysokości określonej w art. 1511 § 1 kodeksu pracy t.j 50% lub 100% wynagrodzenia za godzinę pracy z tytułu przekroczenia normy dobowej czasu pracy.

PIP bez konieczności zawiadamiania o zamiarze dokonania kontroli

Projekt nowelizacji ustawy o swobodzie działalności gospodarczej przewiduje m.in. brak konieczności zawiadamiania o zamiarze dokonania kontroli przez PIP. Konfederacja Lewiatan zdecydowanie krytykuje ten pomysł.

PIP zapowiada 88 tys. kontroli w 2015 r.

PIP zapowiada przeprowadzenie 88 tys. kontroli w 2015 r. Będzie realizowany trzeci etap długofalowych działań kontrolno-prewencyjnych. Kontrolerzy będą głównie badać zasadność zawierania umów cywilnoprawnych.

Program działania PIP na 2015 r.

Dnia 1 grudnia 2015 r. o godz. 10:00 Rada Ochrony Pracy rozpatrzy program działania PIP na 2015 r. Państwowa Inspekcja Pracy planuje m.in. dbać o przestrzeganie praw pracowniczych w zakresie wypłaty wynagrodzeń i innych świadczeń stosunku pracy, przeciwdziałać wypadkom w budownictwie, oceniać stan bezpieczeństwa w zakresie organizacji pracy.

Wyniki kontroli PIP w 2013 r.

Na 77 posiedzeniu Sejmu posłowie zostaną poinformowani o wynikach kontroli PIP w 2013 r. Ile kontroli zostało przeprowadzonych? Jakie kary i w jakiej liczbie zostały nałożone przez inspektorów PIP?

Praca w godzinach nadliczbowych z tytułu przekroczenia normy dobowej czasu pracy

Praca w godzinach nadliczbowych powoduje powstanie po stronie pracownika roszczenia o stosowne wynagrodzenie wraz z dodatkiem z tytułu przepracowanych nadgodzin. Kiedy pracownik nabędzie prawo do świadczeń w związku z przekroczeniem normy dobowej czasu pracy lub pracy wykonywanej ponad przedłużony dobowy wymiar czasu pracy wynikający z obowiązującego systemu i rozkładu czasu pracy oraz zasady rozliczania tej pracy?

Wynagrodzenie za godziny nadliczbowe

Zgodnie z regulacjami kodeksowymi praca w godzinach nadliczbowych dopuszczalna jest w razie konieczności prowadzenia akcji ratowniczej oraz wystąpienia szczególnych potrzeb pracodawcy. Jakie wynagrodzenie przysługuje pracownikowi za pracę w godzinach nadliczbowych?

Praca w godzinach nadliczbowych - prawa pracownika

Praca w godzinach nadliczbowych często jest wynikiem nadmiaru obowiązków zawodowych, zastępstwa za nieobecnego kolegę lub koleżankę, a także konieczności zakończenia pilnego projektu. Wykonywanie obowiązków ponad ustalony wymiar czasu pracy rodzi określone prawa pracownika. Jakie uprawnienia przysługują pracownikowi w związku z nadgodzinami?

Praca w nadgodzinach w przypadku zatrudnienia na niepełnym etacie

Praca w nadgodzinach w przypadku zatrudnienia na niepełnym etacie polega na wykonywaniu pracy ponad ustalone w umowie progi godzinowe. Strony ustalają liczbę godzin pracy ponad określony wymiar czasu pracy pracownika, której przekroczenie oznacza pracę w godzinach nadliczbowych. Czym skutkuje brak określenia takiego progu?

Rozliczanie czasu pracy kadry kierowniczej

Przepisy prawa pracy przewidują dodatkowe świadczenia dla pracowników za pracę w godzinach nadliczbowych. Regulacje te nie dotyczą co do zasady pracowników kadry kierowniczej. Jakie szczególne zasady w zakresie rozliczania czasu pracy dotyczą kadry kierowniczej.

Normy i czas pracy pracownika niepełnoetatowego

Pracodawca, zatrudniając pracownika niepełnoetatowego, powinien w dodatkowej informacji o warunkach zatrudnienia określić obowiązujące go normy czasu pracy, a także do postanowień umowy o pracę wpisać wymiar etatu w oparciu o te normy oraz limit godzin ponadwymiarowych. Jakie są zasady określania norm i czasu pracy pracowników niepełnoetatowych?

Premia uznaniowa a wynagrodzenie za nadgodziny

Kwestia wynagrodzenia za pracę w godzinach nadliczbowych została uregulowana w przepisach prawa pracy. Budzi ona jednak pewne kontrowersje. Co w przypadku ustalenia przez pracodawcę wynagrodzenia za prace w nadgodzinach w formie premii uznaniowej?

Wynagrodzenie za pracę w godzinach nadliczbowych

Za pracę w godzinach nadliczbowych uznaje się pracę wykonywaną ponad obowiązujące pracownika normy czasu pracy, a także pracę wykonywaną ponad przedłużony dobowy wymiar czasu pracy, wynikający z obowiązującego pracownika systemu i rozkładu czasu pracy na mocy wiążącej go umowy o pracę. Za pracę w godzinach nadliczbowych przysługuje dodatek do wynagrodzenia.

Kontrola Państwowej Inspekcji Pracy

Kontrola Państwowej Inspekcji Pracy, będącej organem, którego zadaniem jest egzekwowanie przepisów prawa pracy, poprzez nadzór i kontrolę ich przestrzegania, w tym w szczególności przepisów bezpieczeństwa i higieny pracy oraz przepisów dotyczących legalności zatrudnienia i innej pracy zarobkowej, została uregulowana w ustawie o Państwowej Inspekcji Pracy.

Zadaniowy system czasu pracy a godziny nadliczbowe

Zadaniowy system czasu pracy to forma organizacji czasu pracy, w której pracodawca nie określa godzin pracy, lecz zadania, jakie mają zostać wykonane przez pracowników. Jak w zadaniowym systemie czasu pracy uniknąć godzin nadliczbowych?

Jak uzupełnić wynagrodzenie za miesiąc, w którym pracownik chorował i odbierał czas wolny za nadgodziny

Pobierając w jednym miesiącu wynagrodzenie chorobowe i otrzymując dzień wolny od pracy za pracę w godzinach nadliczbowych, powstaje problem uzupełnienia wynagrodzenia za dany miesiąc.

Młodociani - zakaz pracy w godzinach nadliczbowych i w porze nocnej

Młodociani są w sposób szczególny chronieni przez przepisy prawa pracy. W celu ochrony ich praw wprowadzono bezwzględny zakaz pracy w godzinach nadliczbowych i w porze nocnej. Naruszenie zakazu stanowi wykroczenie przeciwko prawom pracownika.

Wynagrodzenie za pracę w godzinach nadliczbowych - dyrektorzy i kierownicy

Pracownikowi należy się dodatkowe wynagrodzenie za pracę w godzinach nadliczbowych. Dyrektorzy oraz kierownicy wyodrębnionych komórek organizacyjnych (osoby zarządzające zakładem pracy w imieniu pracodawcy) nie mają prawa do wynagrodzenia za pracę w godzinach nadliczbowych. Istnieją jednak pewne wyjątki.

Płaca wynikająca z osobistego zaszeregowania pracownika

Kodeks pracy w trzech miejscach stanowi, że podstawą do obliczenia składnika pensji jest płaca wynikająca z osobistego zaszeregowania pracownika. Dotyczy to przestoju, godzin nadliczbowych i dyżuru. Jak ustala się tę płacę? Czy należy uwzględniać dodatek funkcyjny?

Kontrole ZUS i PIP w zakładzie pracy

Organów, które mogą kontrolować przedsiębiorcę, jak również pracodawcę, jest wiele. Należą do nich m.in. Państwowa Inspekcja Pracy i Zakład Ubezpieczeń Społecznych. Ogólne zasady przeprowadzania tych kontroli zostały zawarte w ustawie o swobodzie działalności gospodarczej.

Czy można z góry udzielić czasu wolnego za pracę w godzinach nadliczbowych

Zdarza się, że w drugiej połowie miesiąca, ze względu na harmonogram dostaw towarów do naszego zakładu, musimy zatrudniać pracowników w godzinach nadliczbowych. Czy za tę nadliczbową pracę możemy wcześniej – w pierwszej połowie miesiąca – oddać pracownikom czas wolny? Pracownicy pracują w podstawowym systemie czasu pracy w 1-miesięcznym okresie rozliczeniowym.

Ile maksymalnie dni może przepracować pracownik

W związku z kryzysem gospodarczym mamy braki kadrowe i problemy z ustalaniem grafików poszczególnych pracowników. Mamy świadomość konieczności przestrzegania przepisów o czasie pracy, ale czy istnieją ograniczenia dotyczące liczby dni, którą pracownik może przepracować „pod rząd”, tak aby nie naruszyć przepisów prawa pracy? Czy można pracownikowi ustalić w harmonogramie godziny pracy tak, że będzie pracował np. 8 dni „pod rząd”? Ile dni pracownik może najwięcej jednorazowo przepracować? Pracownicy pracują u nas w podstawowym systemie czasu pracy.

Pozew o wynagrodzenie za nadgodziny

Pracownik może przed sądem pracy może dochodzić wynagrodzenia za pracę w godzinach nadliczbowych. Jak udowodnić zasadność roszczenia przed sądem? W jaki sposób udowodnić nadgodziny?

Czy wynagrodzenie za dyżur i za nadgodziny oraz premia z tytułu urodzenia dziecka podwyższą wysokość zasiłku

Pracownik, który ma 53 lata, jest wynagradzany stawką 3500 zł. W marcu, maju i sierpniu br. otrzymał wynagrodzenie za nadgodziny w kwocie odpowiednio: 125 zł, 190 zł oraz 90 zł. Dodatkowo w lipcu otrzymał także wynagrodzenie za dyżur w kwocie 350 zł oraz we wrześniu jednorazową premię z tytułu urodzenia się dziecka w wysokości 750 zł. Pracownik chorował od 4 do 22 czerwca br. Jak obliczyć mu zasiłek chorobowy za okres od 29 października do 9 listopada br. i kiedy należy go wypłacić? Wynagrodzenia są u nas płatne do końca każdego miesiąca.

Czy dopuszczalne jest planowanie pracy w godzinach ponadwymiarowych

Zatrudniliśmy kilku pracowników w niepełnym wymiarze czasu pracy (1/2 etatu) w podstawowym systemie czasu pracy. Z reguły pracownicy ci świadczą pracę po 4 godziny dziennie od poniedziałku do piątku. W związku ze zmianami organizacyjnymi (otwieramy nowy oddział firmy) konieczne będzie zatrudnianie tych pracowników przez najbliższe miesiące w wymiarze 7 godzin dziennie przez 5 dni w tygodniu. Nie chcemy zmieniać pracownikom wymiaru etatów, gdyż jest to niezasadne ze względu na nasze krótkoterminowe potrzeby. Czy możemy zaplanować im w harmonogramach czasu pracy pracę w godzinach przekraczających wymiar czasu pracy określony w umowie o pracę?

Kwestionowane przez inspektora PIP odbycie szkolenia bhp przez pracowników

W trakcie kontroli Państwowej Inspekcji Pracy pracodawca przedstawił zaświadczenia o ukończeniu szkolenia okresowego z zakresu bhp 10 pracowników. Organizatorem szkolenia był pracodawca. Inspektor pracy zażądał przedstawienia programów szkolenia, dzienników zajęć, protokołów przebiegu egzaminów i rejestru wydanych zaświadczeń. Pracodawca nie przedstawił inspektorowi żądanych dokumentów. Ponadto na podstawie imiennej karty ewidencji czasu pracy poddanych szkoleniu pracowników inspektor pracy ustalił, że w dniach przeprowadzania szkolenia jeden pracownik przebywał na zwolnieniu lekarskim, drugi przebywał w podróży służbowej, a trzeci był nieobecny w pracy z powodu korzystania z urlopu wypoczynkowego. Inspektor pracy opisał stan faktyczny w protokole z kontroli, wydał nakaz poddania szkoleniom z zakresu bhp pracowników oraz skierował do prokuratury zawiadomienie o podejrzeniu popełnienia przestępstwa polegającego na fałszowaniu dokumentacji. Czy inspektorzy pracy mogą kwestionować przedstawione przez pracodawcę szkolenia bhp i w jakich przypadkach?

Zmiana czasu z letniego na zimowy - czy wypłacać dodatek za godzinę nadliczbową

Zatrudniamy pracowników w systemie zmianowym w podstawowym systemie czasu pracy. Kilku z nich wykonywało pracę na III zmianie w nocy z 27 na 28 października br. – nastąpiła wówczas zmiana czasu letniego na zimowy. Pora nocna w naszym zakładzie jest ustalona między godz. 22.00 a 6.00. W naszej firmie obowiązuje 3-miesięczny okres rozliczeniowy pokrywający się z kwartałami. W zamian za dodatkowo przepracowaną godzinę chcielibyśmy oddać pracownikom czas wolny w ostatnim tygodniu listopada. Czy możemy tak zrobić? Jeżeli oddamy czas wolny, to czy musimy wypłacać pracownikom dodatki do wynagrodzenia za pracę nadliczbową?

Co najczęściej kontrolują inspektorzy PIP

Państwowa Inspekcja Pracy nadzoruje przestrzeganie przepisów prawa pracy. Pracodawca za naruszenia przepisów prawa pracy może być ukarany mandatem w wysokości do 2 tys. zł przez inspektora pracy. Jeżeli inspektor wystąpi o ukaranie pracodawcy do sądu, to kara grzywny za wykroczenia w zakresie prawa pracy wynosi od 1 tys. zł do 30 tys. zł.

Jak obliczyć wynagrodzenie w miesiącu udzielenia czasu wolnego za nadgodziny

Pracownik jest zatrudniony w podstawowym systemie czasu pracy (świadczy pracę od poniedziałku do piątku), w 4-miesięcznym okresie rozliczeniowym. W czerwcu br. oprócz 160 godz. wynikających z rozkładu czasu pracy przepracował 12 nadgodzin. W lipcu br. miał do przepracowania 176 godz., ale na swój wniosek odebrał za pracę nadliczbową 12 godzin wolnego. Pracownik jest wynagradzany stawką miesięczną 5472 zł oraz otrzymuje premię regulaminową w wysokości 450 zł. Jak obliczyć jego wynagrodzenie za czerwiec i lipiec?

Kontrola PIP w zakładzie, który nie zatrudnia na podstawie umowy o pracę

Na terenie hurtowni pracę wykonuje 8 osób zatrudnionych na podstawie umowy cywilnoprawnej. Właściciel hurtowni nie zatrudnia nikogo na podstawie umowy o pracę. Czy Państwowa Inspekcja Pracy może objąć kontrolą hurtownię, jeżeli właściciel nie jest pracodawcą w rozumieniu prawa pracy? Kto w obecnym stanie prawnym podlega kontroli PIP (podmioty samozatrudniające się, umowy cywilnoprawne, przedsiębiorcy niebędący pracodawcą) i w jakim zakresie? Kto nie podlega kontroli PIP?

Pracujesz poza miejscem zamieszkania - oto dodatki, które ci się należą

W przypadku niektórych grup pracowników, świadczących pracę poza stałym miejscem zamieszkania, obligatoryjnym dodatkiem jest tzw. dodatek za rozłąkę. Przysługuje on z tytułu czasowego przeniesienia do pracy w miejscowości innej niż miejscowość zamieszkania pracownika.

Dodatki z tytułu wykonywania pracy poza miejscem zamieszkania

Pracodawca może wypłacać pracownikom dodatek za rozłąkę z tytułu świadczenia pracy poza stałym miejscem zamieszkania. Zasady jego wypłaty powinny zostać określone w przepisach wewnątrzzakładowych pracodawcy, np. w regulaminie wynagradzania.

Nadgodziny w porze nocnej - jak obliczyć za nie wynagrodzenie

Pracownik, który wykonywał pracę w nocy, ma prawo do dodatku w wysokości 20% stawki godzinowej wynikającej z minimalnego wynagrodzenia za pracę obwiązującego w danym roku. Dodatek ten przysługuje bez względu na to, czy praca w porze nocnej była zaplanowana, czy stanowiła pracę ponad wymiar czasu pracy obowiązujący pracownika.

Jak odbiór nadgodzin wpływa na wysokość wynagrodzenia za pracę

W naszej firmie obowiązuje 3-miesięczny okres rozliczeniowy, który pokrywa się z kwartałami kalendarzowymi. W maju br. jeden z pracowników wynagradzany stawką miesięczną wypracował 16 godzin nadliczbowych dobowych. W czerwcu udzieliliśmy mu czasu wolnego w wymiarze 24 godzin (odbiór czasu wolnego nastąpił na wniosek pracodawcy). Jak odbiór czasu wolnego wpłynie na wynagrodzenie pracownika za maj i czerwiec?

Skutki utrudniania kontroli PIP przez pracodawcę

Pracodawca został telefonicznie poinformowany przez inspektora pracy Państwowej Inspekcji Pracy o rozpoczęciu kontroli wraz z podaniem daty i godziny wizyty inspektora pracy na terenie zakładu pracy. Pracodawca nie wpuścił inspektora pracy na teren zakładu pracy. Czy takie działanie pracodawcy jest zgodne z prawem, czy może ono wywołać jakiekolwiek negatywne skutki dla pracodawcy? Czy opisane powyżej zachowanie może być uznane przez inspektora pracy za utrudnianie działalności? Czy jest to wykroczenie czy przestępstwo?

Jak wyliczyć odsetki od zaległego wynagrodzenia za godziny nadliczbowe

W przypadku nieterminowej wypłaty wynagrodzenia pracownik może wystąpić do pracodawcy z roszczeniem o wypłatę odsetek ustawowych. Strony stosunku pracy mogą też w umowie o pracę określić wysokość odsetek na poziomie wyższym niż odsetki ustawowe.

Jak zrekompensować pracę w godzinach nadliczbowych pracownikom samorządowym

Jesteśmy placówką, do której mają zastosowanie przepisy ustawy o pracownikach samorządowych. Ze względu na szczególne potrzeby zobowiązaliśmy naszych pracowników do pracy w godzinach nadliczbowych. Pracownicy przepracowali w tygodniu 8 godzin nadliczbowych (każdego dnia świadczyli pracę 2 godziny dłużej). Część pracowników została także zobowiązana do pracy w sobotę (przez 8 godzin) i w niedzielę (przez 10 godzin). W jaki sposób powinniśmy zrekompensować pracownikom pracę w tych godzinach?

Jak naliczyć składki i podatek od zaległego wynagrodzenia

Otrzymaliśmy wyrok, w którym sąd pracy zasądził od nas na rzecz byłego pracownika wynagrodzenie za pracę w godzinach nadliczbowych w 2010 r. Czy od takiego wynagrodzenia powinniśmy potrącić składki ZUS oraz zaliczkę na podatek dochodowy? Czy w podstawie do oskładkowania i opodatkowania należy uwzględnić tylko należność główną, czy również kwotę odsetek?

Odsetki od zaległego wynagrodzenia za godziny nadliczbowe

Wysokość odsetek od nieterminowej wypłaty wynagrodzenia oblicza się na podstawie stawki określonej w ustawie lub umowie o pracę. Odsetki nalicza się od dnia uchybienia przez pracodawcę terminowi płatności.

Czy pracownik niepełnosprawny może pracować dodatkowo w soboty

Zatrudniamy pracownika niepełnosprawnego, który posiada orzeczenie o lekkim stopniu niepełnosprawności, w wymiarze 1/2 etatu na stanowisku sprzedawcy. Pracownik świadczy pracę od poniedziałku do piątku po 4 godzinny dziennie. W związku z tym, że w okresie wiosennym nasze sklepy są otwarte również w sobotę, zastanawiamy się, czy jest dopuszczalne wyznaczenie pracownikowi pracy od poniedziałku do piątku oraz dodatkowo w niektóre soboty. Jeżeli jest to dopuszczalne, to jakie warunki musimy dodatkowo spełnić? Obecnie pracownik nie posiada zgody lekarza medycyny pracy na wykonywanie pracy w godzinach nadliczbowych, a jest zatrudniony w podstawowym systemie czasu pracy.

Kiedy pracownik może odmówić pracy w godzinach nadliczbowych

Obowiązek świadczenia pracy w godzinach nadliczbowych nie jest bezwzględny. W określonych sytuacjach pracownik może, bez narażania się na sankcje ze strony pracodawcy, odmówić wypełnienia żądania pracy w godzinach nadliczbowych.

REKLAMA