reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Kadry > BHP > Profilaktyczna ochrona zdrowia > Skutki utrudniania kontroli PIP przez pracodawcę

Skutki utrudniania kontroli PIP przez pracodawcę

Pracodawca został telefonicznie poinformowany przez inspektora pracy Państwowej Inspekcji Pracy o rozpoczęciu kontroli wraz z podaniem daty i godziny wizyty inspektora pracy na terenie zakładu pracy. Pracodawca nie wpuścił inspektora pracy na teren zakładu pracy. Czy takie działanie pracodawcy jest zgodne z prawem, czy może ono wywołać jakiekolwiek negatywne skutki dla pracodawcy? Czy opisane powyżej zachowanie może być uznane przez inspektora pracy za utrudnianie działalności? Czy jest to wykroczenie czy przestępstwo?

Jakiekolwiek działania utrudniające bądź uniemożliwiające przeprowadzenie kontroli inspektora pracy są niewłaściwe i w żadnym wypadku nie powodują one uniknięcia odpowiedzialności.

Inspektorzy pracy są uprawnieni do przeprowadzania kontroli przestrzegania przepisów prawa pracy, w szczególności stanu bezpieczeństwa i higieny pracy, oraz kontroli przestrzegania przepisów dotyczących legalności zatrudnienia. Kontrola taka może być przeprowadzana bez uprzedzenia o każdej porze dnia i nocy.

Zgodnie z obowiązującymi przepisami, kontrole przeprowadzają inspektorzy pracy posiadający do tego uprawnienia poświadczone legitymacją służbową i upoważnieniem do przeprowadzenia kontroli. W kontroli mogą także uczestniczyć pracownicy nadzorujący czynności kontrolne oraz podinspektorzy pracy na podstawie imiennego upoważnienia wydanego odpowiednio przez głównego inspektora pracy lub okręgowego inspektora pracy.

Często inspektorzy pracy informują pracodawców o zamiarze podjęcia czynności kontrolnych z wyprzedzeniem. Zazwyczaj powiadomienie takie odbywa się przez kontakt telefoniczny. Inspektor pracy określa zakres przedmiotowy kontroli, wskazuje, jakie dokumenty pracodawca ma obowiązek przedstawić oraz określa termin rozpoczęcia kontroli. W tej sytuacji pracodawca może przygotować przed przybyciem inspektora pracy wskazane dokumenty, wyznaczyć osobę, która w dniu kontroli będzie reprezentowała pracodawcę w trakcie dokonywania czynności kontrolnych.

WAŻNE!

Dopuszczenie inspektora pracy do czynności kontrolnych jest obowiązkiem pracodawcy.

Niedopuszczenie inspektora pracy do miejsc, gdzie mają zostać dokonane czynności kontrolne, może być przez niego uznane za wykroczenie z art. 283 § 2 pkt 8 Kodeksu pracy polegające na uniemożliwieniu prowadzenia wizytacji zakładu pracy lub nieudzieleniu informacji niezbędnych do wykonywania jej zadań. Wykroczeniem będzie także brak odpowiedzi na żądanie inspektora pracy wysłane do pracodawcy, którego odbiór udokumentowany jest na piśmie (potwierdzony przez dostawcę, np. pocztę, firmę kurierską). Powyższe działanie zagrożone jest karą grzywny od 1000 do 30 000 zł.

Pracodawca może również dopuścić się przestępstwa polegającego na udaremnianiu lub utrudnianiu czynności o charakterze kontrolnym. „Kto osobie uprawnionej do kontroli w zakresie inspekcji pracy lub osobie przybranej jej do pomocy udaremnia lub utrudnia wykonanie czynności służbowej” (art. 225 § 2 Kodeksu karnego). Przedmiot ochrony stanowi niezakłócone, swobodne przeprowadzanie czynności służbowych przez osoby uprawnione do przeprowadzania kontroli w zakresie inspekcji pracy.

Przez udaremnianie rozumie się całkowite uniemożliwianie wykonywania kontroli, np. niewpuszczanie na teren kontroli. Natomiast utrudnianie polega na zakłóceniu przebiegu kontroli w stopniu uniemożliwiającym w ogóle lub w części osiągnięcie jej celu.

reklama

Czytaj także

Autor:

Źródło:

INFOR
Nowa matryca stawek VAT – Usługi Nowa matryca stawek VAT - Towary - STANDARD378.00 zł
reklama

Narzędzia kadrowego

reklama
reklama

POLECANE

reklama

KORONAWIRUS A PRAWO PRACY

reklama

Ostatnio na forum

reklama

Wszystko co musisz wiedzieć o PPK

reklama

Eksperci portalu infor.pl

Simpkins & Co Solicitors

Jedna z najlepszych firm prawniczych w południowej Anglii

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama