Kategorie

Jak obliczyć wynagrodzenie w miesiącu udzielenia czasu wolnego za nadgodziny

Beata Tofiluk – Specjalista w Zakresie Prawa Pracy
Pracownik jest zatrudniony w podstawowym systemie czasu pracy (świadczy pracę od poniedziałku do piątku), w 4-miesięcznym okresie rozliczeniowym. W czerwcu br. oprócz 160 godz. wynikających z rozkładu czasu pracy przepracował 12 nadgodzin. W lipcu br. miał do przepracowania 176 godz., ale na swój wniosek odebrał za pracę nadliczbową 12 godzin wolnego. Pracownik jest wynagradzany stawką miesięczną 5472 zł oraz otrzymuje premię regulaminową w wysokości 450 zł. Jak obliczyć jego wynagrodzenie za czerwiec i lipiec?

Ponieważ w miesiącu, w którym miała miejsce praca nadliczbowa, i w miesiącu odbioru czasu wolnego na wniosek pracownika obowiązywały go różne wymiary czasu pracy, aby poprawnie ustalić wynagrodzenie za te miesiące, muszą Państwo dokonać stosownych obliczeń. W miesiącu, w którym pracownik pracował w godzinach nadliczbowych, powinni Państwo wypłacić mu odpowiednio wyższe wynagrodzenie. Natomiast w miesiącu, w którym odebrał czas wolny i w związku z tym przepracował mniej godzin, jego wynagrodzenie powinno być odpowiednio niższe. Szczegóły – w uzasadnieniu.

Za pracę w nadgodzinach pracodawca w pierwszej kolejności powinien udzielić pracownikowi czasu wolnego:

 • w tym samym wymiarze na pisemny wniosek pracownika lub
 • w wymiarze o połowę wyższym niż liczba przepracowanych godzin nadliczbowych bez wniosku pracownika.

Udzielenie czasu wolnego z inicjatywy pracodawcy powinno nastąpić do końca okresu rozliczeniowego. Natomiast odbiór czasu wolnego na wniosek pracownika nie jest ograniczony konkretnym terminem.

Reklama

Jeżeli pracodawca nie ma możliwości udzielenia czasu wolnego, to za pracę w godzinach nadliczbowych powinien wypłacić pracownikowi dodatek w wysokości 50% lub 100% wynagrodzenia, w zależności od tego kiedy te nadgodziny wystąpiły. Jeżeli praca w godzinach nadliczbowych została zrekompensowana czasem wolnym, to pracodawca nie jest zobowiązany do wypłaty dodatku za przepracowane przez pracownika godziny nadliczbowe. Nie zwalnia go to jednak z wypłaty normalnego wynagrodzenia za każdą dodatkowo przepracowaną godzinę.

Reklama

Zgodnie z dominującym poglądem udzielenie czasu wolnego za pracę w godzinach nadliczbowych, wynikających z przekroczenia dobowej normy czasu pracy, w kolejnych miesiącach okresu rozliczeniowego jest dopuszczalne, jeżeli wniosek o udzielenie czasu wolnego w zamian za nadgodziny z tytułu przekroczenia dobowej normy czasu pracy został złożony przed terminem wypłaty wynagrodzenia za miesiąc, w którym nadgodziny te wystąpiły. W razie braku takiego wniosku pracodawca po zakończonym miesiącu powinien wypłacić pracownikowi wynagrodzenie wraz z właściwym dodatkiem za pracę w godzinach nadliczbowych.

W sytuacji gdy pracownik odbiera za nadgodziny czas wolny na swój wniosek w innym miesiącu niż ten, w którym wystąpiła praca nadliczbowa, i w obu tych miesiącach wymiar czasu obowiązujący pracownika jest taki sam, pracodawca nie musi dokonywać dodatkowych obliczeń. Problem pojawia się, jeżeli – tak jak w przedstawionym przez Państwa przypadku – w miesiącu, w którym miała miejsce praca nadliczbowa, i w miesiącu odbioru czasu wolnego na wniosek pracownika wymiary czasu pracy są różne. Wówczas do poprawnego ustalenia wynagrodzenia za te miesiące konieczne jest przeliczenie wynagrodzenia. Gdyby w przedstawionej sytuacji nie przeliczyli Państwo wynagrodzenia otrzymanego przez pracownika w miesiącu wystąpienia nadgodzin, to otrzymałby on wynagrodzenie zaniżone. Zostałoby mu bowiem wypłacone wyłącznie wynagrodzenie za godziny wynikające z obowiązującego go harmonogramu pracy. Nie otrzymałby natomiast wynagrodzenia za przepracowane godziny nadliczbowe. Z kolei Państwa pracownik otrzymałby zawyżone wynagrodzenie w miesiącu, w którym korzystał z czasu wolnego. Jest to spowodowane tym, że przepracował mniej godzin, niż to wynikało z jego rozkładu czasu pracy. Sposób przeliczenia wynagrodzenia przedstawiamy poniżej.


PRZYKŁAD

Przyjmując stan faktyczny przedstawiony w pytaniu, wynagrodzenie za czerwiec i lipiec pracodawca powinien obliczyć w następujący sposób:

Wynagrodzenie za czerwiec:

Pracownik przepracował zgodnie z harmonogramem 160 godz. oraz dodatkowo 12 godz. nadliczbowych.

Krok 1.

Obliczenie wynagrodzenia za czas przepracowany zgodnie z obowiązującym pracownika wymiarem czasu pracy:

5472 zł (wynagrodzenie zasadnicze) + 450 zł (premia regulaminowa) = 5922 zł

Krok 2.

Obliczenie normalnego wynagrodzenia za pracę w godzinach nadliczbowych:

5922 zł (wynagrodzenie zasadnicze i premia regulaminowa) : 160 godz. = 37,01 zł

37,01 zł x 12 godz. = 444,12 zł

Łącznie za czerwiec pracodawca powinien wypłacić pracownikowi 6366,12 zł, co wynika z wyliczenia: 5922 zł + 444,12 zł = 6366,12 zł.

Wynagrodzenie za lipiec:

Zgodnie z harmonogramem pracownik powinien przepracować 176 godzin. W związku z udzieleniem czasu wolnego pracownik przepracował 164 godziny (176 godz. – 12 godz.). Pracownik w tym miesiącu powinien otrzymać wynagrodzenie wyłącznie za przepracowane godziny:

5472 zł (wynagrodzenie zasadnicze) : 176 godz. (obowiązujący wymiar czasu) = 31,09 zł

31,09 zł x 164 godz. (godziny faktycznie przepracowane przez pracownika) = 5098,76 zł

Za lipiec pracownik powinien otrzymać wynagrodzenie w wysokości 5548,76 zł, co wynika z wyliczenia: 5098,76 zł + 450 zł (premia regulaminowa) = 5548,76 zł.

Podstawa prawna:

 • art. 1511 i 1512 ustawy z 26 czerwca 1974 r. – Kodeks pracy – Dz.U. z 1998 r. Nr 21, poz. 94; ost.zm. Dz.U. z 2011 r. Nr 232, poz. 1378
Chcesz dowiedzieć się więcej, sięgnij po naszą publikację
Czas pracy 2021. Planowanie, rozliczanie i ewidencja
Czas pracy 2021. Planowanie, rozliczanie i ewidencja
Tylko teraz
Źródło: INFOR
Czy ten artykuł był przydatny?
tak
nie
Dziękujemy za powiadomienie
Jeśli nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania w tym artykule, powiedz jak możemy to poprawić.
UWAGA: Ten formularz nie służy wysyłaniu zgłoszeń . Wykorzystamy go aby poprawić artykuł.
Jeśli masz dodatkowe pytania prosimy o kontakt

Komentarze(0)

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
  QR Code

  © Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

  Kadry
  Zapisz się na newsletter
  Zobacz przykładowy newsletter
  Zapisz się
  Wpisz poprawny e-mail

  Zezwolenie na pracę sezonową dla cudzoziemca - jak uzyskać [PORADNIK]

  Zezwolenie na pracę sezonową dla cudzoziemca. Od 1 stycznia 2018 roku obowiązują nowe regulacje prawne dotyczące cudzoziemców świadczących prace sezonową. O zezwolenie typu S, czyli na pracę sezonową, mogą ubiegać się pracodawcy, którzy planują zatrudnić obcokrajowców do pracy w rolnictwie, ogrodnictwie lub turystyce.

  Błędy w umowie o pracę - jak je poprawić?

  Błędy w umowie o pracę w zakresie wynagrodzenia i innych świadczeń - jak je poprawić?

  Pracodawcy nie chcą pracy zdalnej [BADANIE]

  Praca zdalna nie jest dla pracodawców najlepszym rozwiązaniem. Prawie wszyscy chcą powrotu do biur. Wprowadzą elastyczne godziny rozpoczęcia i zakończenia pracy.

  Udzielanie zaległego urlopu wypoczynkowego - ustawa o covid-19

  Zaległy urlop wypoczynkowy - jak udzielić zgodnie z ustawą o COVID-19?

  Urząd pracy pomoże zmienić pracę

  Urząd pracy pomoże zmienić pracę i kwalifikacje pracownika. Obecnie skupia się na zatrudnianiu bezrobotnych. Rząd chce rozszerzyć jego kompetencje.

  Utrata pracy i finanse - obawy pracowników

  Utrata pracy i finanse to główne zmartwienia polskich pracowników. Ratują ich jednak deficyty kadrowe.

  Ukąszenie kleszcza a wypadek przy pracy - obowiązki pracodawcy

  Ukąszenie kleszcza - czy to może być wypadek przy pracy? Czy pracodawca zatrudniający pracowników do pracy na świeżym powietrzu ma obowiązek zabezpieczenia ich przed kleszczami?

  Sygnalista w firmie od 17 grudnia 2021 r. - co z ustawą?

  Sygnalista w firmie musi być wdrożony od 17 grudnia 2021 r. Polska musi implementować przepisy unijne do 16 grudnia tego roku. Co z ustawą o sygnalistach?

  Urlop wypoczynkowy - kalkulator

  Urlop wypoczynkowy - kalkulator wymiaru urlopu wypoczynkowego pozwala wyliczyć, ile dni urlopu przysługuje pracownikowi.

  Piloci wycieczek i przewodnicy turystyczni - zwolnienie z ZUS

  Piloci wycieczek i przewodnicy turystyczni mogą składać wnioski o zwolnienie z ZUS za lipiec, sierpień i wrzesień 2020 r. Do kiedy? Jakie warunki należy spełnić?

  Sklepiki szkolne - Tarcza Antykryzysowa

  Sklepiki szkolne - Tarcza Antykryzysowa przyznaje postojowe i zwolnienie z ZUS. Jakie kody PKD? Jakie warunki należy spełnić? Do kiedy złożyć wniosek?

  Sklepiki szkolne, piloci wycieczek i przewodnicy - wsparcie z ZUS

  Sklepiki szkolne, piloci wycieczek i przewodnicy - wsparcie z ZUS otrzymują wsparcie z ZUS. Mogą liczyć na postojowe i zwolnienie z opłacania składek. Do kiedy można składać wnioski?

  Minimalna płaca w 2022 r. brutto netto

  Minimalna płaca w 2022 r. wyniesie 3000 zł brutto. Ile to netto?

  Emerytura brutto netto - kalkulator

  Emerytura brutto - ile to netto? Kalkulator emerytalny pozwala ustalić wysokość emerytury. Oblicz.

  Ochrona przedemerytalna - ile lat?

  Ochrona przedemerytalna - ile lat trwa ochrona przed zwolnieniem? Od ilu lat pracownika zaczyna obowiązywać pracodawcę?

  Strategia Demograficzna 2040 - ocena Konfederacji Lewiatan

  Strategia Demograficzna 2040 jest zbyt ogólna i nie odpowiada współczesnym trendom związanym z rodziną. Jak ocenia ją Konfederacja Lewiatan?

  Zwolnienie lekarskie musi wskazywać aktualny adres pobytu

  Zwolnienie lekarskie musi wskazywać aktualny adres pobytu. Czy trzeba poinformować ZUS o zmianie miejsca pobytu?

  Zmiana dostawcy PPK wymaga konsultacji z załogą

  Zmiana dostawcy PPK wymaga konsultacji z załogą czyli z zakładową organizacją związkową lub inną reprezentacją osób zatrudnionych.

  Emerytura bez podatku – tabela

  Emerytura bez podatku - tabela z kwotą netto w 2021 r. i po zmianach w 2022 r. wskazuje, ile emeryt otrzyma na rękę po podwyżce.

  Pracownik oczekuje elastyczności zatrudnienia

  Elastyczność zatrudnienia - tego oczekuje pracownik od miejsca pracy.

  Pracownicy ocenili sytuację w zakładach pracy [BADANIE]

  Sytuacja w zakładach pracy została oceniona przez pracowników. Jakie są wyniki badania CBOS?

  Kasy zapomogowo-pożyczkowe u pracodawców - projekt ustawy

  Kasy zapomogowo-pożyczkowe u pracodawców - komisje sejmowe pozytywnie zaopiniowały projekt ustawy. Projekt reguluje zasady tworzenia, organizowania i działania kas w zakładach pracy.

  Pracownicy PIP z dodatkowym urlopem wypoczynkowym

  Dodatkowy urlop wypoczynkowy zostanie przyznany niektórym pracownikom PIP. Ile dni?

  Emerytury czerwcowe od 2009 do 2019 r. - ponowne przeliczenie

  Emerytury czerwcowe od 2009 do 2019 r. będą ponownie przeliczone. Takie rozwiązanie przewiduje nowelizacja ustawy o systemie ubezpieczeń społecznych.

  Państwowy egzamin na maszynistę od 2023 r. - projekt

  Państwowy egzamin na maszynistę od 2023 r. przewiduje projekt nowelizacji ustawy o transporcie kolejowym. Co się zmieni?