reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Kadry > Indywidualne prawo pracy > Czas pracy > Czy można z góry udzielić czasu wolnego za pracę w godzinach nadliczbowych

Czy można z góry udzielić czasu wolnego za pracę w godzinach nadliczbowych

Zdarza się, że w drugiej połowie miesiąca, ze względu na harmonogram dostaw towarów do naszego zakładu, musimy zatrudniać pracowników w godzinach nadliczbowych. Czy za tę nadliczbową pracę możemy wcześniej – w pierwszej połowie miesiąca – oddać pracownikom czas wolny? Pracownicy pracują w podstawowym systemie czasu pracy w 1-miesięcznym okresie rozliczeniowym.

Nie powinni Państwo udzielać czasu wolnego „na zapas” za przyszłe godziny nadliczbowe, które mogą wystąpić w późniejszym terminie, tym bardziej że harmonogram dostaw towarów do Państwa zakładu jest raczej powtarzalny i przewidywalny.

Odbiór czasu wolnego za pracę w godzinach nadliczbowych dotyczy czasu już przepracowanego. Czas przepracowany oznacza czynność dokonaną, a nie mającą odbyć się w przyszłości. W przypadku kontroli inspektora PIP w Państwa firmie wcześniejsze udzielenie czasu wolnego może być potraktowane jako czas niewykonywania pracy przez pracowników z przyczyn dotyczących pracodawcy, czyli tzw. przestój (art. 81 § 1 Kodeksu pracy). Wówczas, mimo nieświadczenia przez pracowników pracy, za taki czas będzie im się należało wynagrodzenie.

Kolejną kwestią jest to, że harmonogram czasu pracy nie może być dowolnie zmieniany w zależności od potrzeb pracodawcy w czasie trwania okresu rozliczeniowego. Zmiany te są dopuszczalne wyjątkowo, w przypadkach określonych w wewnątrzzakładowych aktach prawnych (regulamin pracy, zakładowy układ zbiorowy pracy), np. podczas długotrwałej choroby pracownika. Zatem nie mogą Państwo w trakcie okresu rozliczeniowego zmieniać pracownikom harmonogramu czasu pracy w zależności od ilości pracy w drugiej części miesiąca.

Oprócz konieczności prowadzenia akcji ratowniczej w celu ochrony życia lub zdrowia ludzkiego, ochrony mienia lub środowiska albo usunięcia awarii, pracę w godzinach nadliczbowych mogą Państwo zlecić swoim pracownikom jedynie ze względu na „szczególne potrzeby pracodawcy” (art. 151 § 1 Kodeksu pracy). Godziny nadliczbowe mogą więc wystąpić w wyjątkowych, nadzwyczajnych okolicznościach. Natomiast przedstawiona przez Państwa sytuacja nie jest nadzwyczajna, a poza tym jest raczej przewidywalna. Nie odpowiada ona zatem sytuacji, w której występują „szczególne potrzeby pracodawcy” i w związku z tym nie powinni Państwo zlecać pracy w godzinach nadliczbowych.

Rozwiązaniem Państwa problemu będzie wprowadzenie równoważnego sytemu czasu pracy i wydłużenie okresu rozliczeniowego np. do 3 miesięcy (art. 135 § 2 Kodeksu pracy). Pozwoli to na elastyczne planowanie czasu pracy. Można wówczas zatrudniać pracowników w przedłużonym wymiarze dobowym, nawet do 12 godzin, a w zamian w inne dni w wymiarze niższym niż 8 godzin. Pracownicy mogą też mieć dni wolne od pracy równoważące pracę w wymiarach większych niż 8 godzin. Wtedy w harmonogramie czasu pracy można planować pracownikom dni wolne lub mniejszą liczbę godzin pracy w pierwszej części miesiąca i zwiększenie ilości pracy w drugiej części miesiąca.

reklama

Przydatne formularze online

Czytaj także

Autor:

Źródło:

INFOR
Pracodawca w kryzysie (PDF)49.00 zł
reklama

Narzędzia kadrowego

reklama
reklama

POLECANE

reklama

KORONAWIRUS A PRAWO PRACY

reklama

Ostatnio na forum

reklama

Wszystko co musisz wiedzieć o PPK

reklama

Eksperci portalu infor.pl

Daniela Wybrańczyk

Prawnik

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama