Czy dopuszczalne jest planowanie pracy w godzinach ponadwymiarowych
REKLAMA
Należy przyjąć, że planowanie pracownikom pracy ponadwymiarowej przez kilka miesięcy będzie nieprawidłowe. Takie postępowanie może bowiem wskazywać na niewłaściwe określenie etatu pracownika i próbę ominięcia przez pracodawcę przepisów prawa pracy. Rozwiązaniem w tej sytuacji będzie czasowe podwyższenie wymiaru etatu pracowników na okres zmian organizacyjnych. Jak to zrobić – instrukcja w uzasadnieniu.
Niedopuszczalne jest planowanie pracy w godzinach nadliczbowych. Natomiast przepisy prawa pracy nie zabraniają planowania pracownikom pracy w godzinach ponadwymiarowych. Dlatego takie postępowanie (planowanie w grafiku godzin ponad wymiar określony w umowie) z reguły nie będzie prowadziło do naruszenia przepisów prawa pracy oraz negatywnych konsekwencji ze strony PIP dla pracodawców. Mimo to zabronione jest postępowanie pracodawcy polegające na odgórnym założeniu, że pracownik będzie pracował więcej godzin, niż wynika to z jego umowy o pracę. W takiej bowiem sytuacji organy Państwowej Inspekcji Pracy mogą zarzucić Państwu niewłaściwe określenie wymiaru czasu pracy pracownika i zobowiązać do usunięcia stwierdzonych nieprawidłowości.
Treść jest dostępna bezpłatnie,
wystarczy zarejestrować się w serwisie
Załóż konto aby otrzymać dostęp do pełnej bazy artykułów oraz wszystkich narzędzi
Posiadasz już konto? Zaloguj się.REKLAMA
REKLAMA
© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.
- Czytaj artykuły
- Rozwiązuj testy
- Zdobądź certyfikat