| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Kadry > Wynagrodzenia > Rozliczanie wynagrodzeń > Jak uzupełnić wynagrodzenie za miesiąc, w którym pracownik chorował i odbierał czas wolny za nadgodziny

Jak uzupełnić wynagrodzenie za miesiąc, w którym pracownik chorował i odbierał czas wolny za nadgodziny

Pobierając w jednym miesiącu wynagrodzenie chorobowe i otrzymując dzień wolny od pracy za pracę w godzinach nadliczbowych, powstaje problem uzupełnienia wynagrodzenia za dany miesiąc.

PROBLEM

Pracownik zatrudniony w naszej firmie w 2-miesięcznym okresie rozliczeniowym czasu pracy wynagradzany stawką miesięczną 3600 zł był niezdolny do pracy w styczniu br. nabywając prawo do wynagrodzenia chorobowego. W marcu 2012 r. pracownik przez 8 godzin w sobotę (wolną od pracy) wykonywał pracę w godzinach nadliczbowych. Za pracę w tym dniu otrzymał inny dzień wolny 3 kwietnia 2012 r. (w drugim miesiącu okresu rozliczeniowego). Liczba godzin przypadających do przepracowania w marcu wynosiła 176 godzin, a w kwietniu 160 godzin. W marcu pracownik przepracował 184 godziny, a w kwietniu z powodu udzielenia czasu wolnego zamiast 152 godzin przepracował 136 godzin, ponieważ przez 2 dni chorował. Za marzec pracownikowi wypłaciliśmy wynagrodzenie za przepracowane 184 godziny w kwocie 3600 zł (stała stawka miesięczna) oraz normalne wynagrodzenie za 8 godzin nadliczbowych. Natomiast wynagrodzenie za kwiecień pomniejszyliśmy o wynagrodzenie za 8 godzin czasu wolnego, za który pracownik nie ma prawa do wynagrodzenia, i za 2 dni choroby.

Czy ustalając podstawę wymiaru świadczenia chorobowego przysługującego pracownikowi w styczniu br. wynagrodzenie za kwiecień 2012 r. powinniśmy uzupełnić zarówno o okres niewykonywania pracy z powodu choroby, jak i z powodu odbioru czasu wolnego w zamian za przepracowane godziny nadliczbowe? Jakie wynagrodzenie powinniśmy przyjąć za marzec i za kwiecień 2012 r. do ustalenia podstawy wymiaru wynagrodzenia chorobowego?

Zobacz: Jak zapłacić za pracę wykonywaną w dzień wolny od pracy?

RADA

Do celów ustalenia podstawy wymiaru świadczenia chorobowego powinni Państwo przyjąć:

  • za marzec 2012 r. – wynagrodzenie zasadnicze powiększone o wynagrodzenie za godziny nadliczbowe,
  • za kwiecień 2012 r. – wynagrodzenie zasadnicze pomniejszone o czas nieprzepracowany w tym miesiącu w związku z odbiorem czasu wolnego za przepracowane w poprzednim miesiącu godziny nadliczbowe.

Szczegóły w uzasadnieniu.

UZASADNIENIE

W przedstawionej sytuacji nie należy uzupełniać wynagrodzenia za kwiecień 2012 r., ponieważ uzupełnienia nie stosuje się w sytuacji, gdy w danym miesiącu, za który wynagrodzenie uwzględnia się w podstawie wymiaru świadczeń chorobowych, pracownik nie przepracował pełnego wynikającego z rozkładu czasu pracy nominalnego wymiaru czasu pracy z powodu odbioru wolnego za godziny nadliczbowe. Jeżeli pracownik wykorzystuje czas wolny za pracę nadliczbową wykonaną w innym miesiącu, to w takim miesiącu obowiązuje go mniejsza liczba godzin do przepracowania, a tym samym nie ma podstaw do uzupełniania wynagrodzenia za ten miesiąc. Pracownik realizuje w takiej sytuacji swoje zadania służbowe przez wszystkie obowiązujące go w danym miesiącu roboczogodziny. Uzupełnienie wynagrodzenia jest natomiast koniczne w odniesieniu do czasu nieprzepracowanego w związku z chorobą. W efekcie za kwiecień 2012 r. uzupełnione wynagrodzenie to kwota przyjęta z umowy o pracę pomniejszona o czas nieprzepracowany związany z odbiorem czasu wolnego za godziny nadliczbowe. Gdyby bowiem w kwietniu pracownik nie chorował (wynagrodzenie nie wymagałoby uzupełnienia), to otrzymałby niższe wynagrodzenia z powodu odbioru wolnego.

Czytaj także

Autor:

- wykładowca, ekspert ds. wynagrodzeń

Źródło:

Sposób na płace

Zdjęcia

Nadgodziny i świadczenie chorobowe a wynagrodzenie za miesiąc. /Fot. Fotolia
Nadgodziny i świadczenie chorobowe a wynagrodzenie za miesiąc. /Fot. Fotolia

PPK dla pracownika24.90 zł

Narzędzia kadrowego

POLECANE

REWOLUCJA W DOKUMENTACJI PRACOWNICZEJ 2019

reklama

Ostatnio na forum

Artykuł Partnerski

Eksperci portalu infor.pl

Rachelski i Wspólnicy Kancelaria Prawna

Uwalniamy od problemów

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »