Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Jak uzupełnić wynagrodzenie za miesiąc, w którym pracownik chorował i odbierał czas wolny za nadgodziny

Aldona Salamon
Specjalista prawa pracy i zarządzania personelem; doświadczony praktyk z wieloletnim stażem pracy w dziale personalnym, zajmujący się na co dzień zagadnieniami związanymi z prawem pracy, wynagrodzeniami oraz prawem ubezpieczeń społecznych. Trener i wykładowca, m.in. w zakresie szkoleń i kursów z tematyki naliczania wynagrodzeń (od podstaw i dla zaawansowanych) oraz prawa ubezpieczeń społecznych.
Nadgodziny i świadczenie chorobowe a wynagrodzenie za miesiąc. /Fot. Fotolia
Nadgodziny i świadczenie chorobowe a wynagrodzenie za miesiąc. /Fot. Fotolia
Fotolia
Pobierając w jednym miesiącu wynagrodzenie chorobowe i otrzymując dzień wolny od pracy za pracę w godzinach nadliczbowych, powstaje problem uzupełnienia wynagrodzenia za dany miesiąc.

PROBLEM

Pracownik zatrudniony w naszej firmie w 2-miesięcznym okresie rozliczeniowym czasu pracy wynagradzany stawką miesięczną 3600 zł był niezdolny do pracy w styczniu br. nabywając prawo do wynagrodzenia chorobowego. W marcu 2012 r. pracownik przez 8 godzin w sobotę (wolną od pracy) wykonywał pracę w godzinach nadliczbowych. Za pracę w tym dniu otrzymał inny dzień wolny 3 kwietnia 2012 r. (w drugim miesiącu okresu rozliczeniowego). Liczba godzin przypadających do przepracowania w marcu wynosiła 176 godzin, a w kwietniu 160 godzin. W marcu pracownik przepracował 184 godziny, a w kwietniu z powodu udzielenia czasu wolnego zamiast 152 godzin przepracował 136 godzin, ponieważ przez 2 dni chorował. Za marzec pracownikowi wypłaciliśmy wynagrodzenie za przepracowane 184 godziny w kwocie 3600 zł (stała stawka miesięczna) oraz normalne wynagrodzenie za 8 godzin nadliczbowych. Natomiast wynagrodzenie za kwiecień pomniejszyliśmy o wynagrodzenie za 8 godzin czasu wolnego, za który pracownik nie ma prawa do wynagrodzenia, i za 2 dni choroby.

Czy ustalając podstawę wymiaru świadczenia chorobowego przysługującego pracownikowi w styczniu br. wynagrodzenie za kwiecień 2012 r. powinniśmy uzupełnić zarówno o okres niewykonywania pracy z powodu choroby, jak i z powodu odbioru czasu wolnego w zamian za przepracowane godziny nadliczbowe? Jakie wynagrodzenie powinniśmy przyjąć za marzec i za kwiecień 2012 r. do ustalenia podstawy wymiaru wynagrodzenia chorobowego?

Zobacz: Jak zapłacić za pracę wykonywaną w dzień wolny od pracy?

RADA

Do celów ustalenia podstawy wymiaru świadczenia chorobowego powinni Państwo przyjąć:

 • za marzec 2012 r. – wynagrodzenie zasadnicze powiększone o wynagrodzenie za godziny nadliczbowe,
 • za kwiecień 2012 r. – wynagrodzenie zasadnicze pomniejszone o czas nieprzepracowany w tym miesiącu w związku z odbiorem czasu wolnego za przepracowane w poprzednim miesiącu godziny nadliczbowe.

Szczegóły w uzasadnieniu.

UZASADNIENIE

W przedstawionej sytuacji nie należy uzupełniać wynagrodzenia za kwiecień 2012 r., ponieważ uzupełnienia nie stosuje się w sytuacji, gdy w danym miesiącu, za który wynagrodzenie uwzględnia się w podstawie wymiaru świadczeń chorobowych, pracownik nie przepracował pełnego wynikającego z rozkładu czasu pracy nominalnego wymiaru czasu pracy z powodu odbioru wolnego za godziny nadliczbowe. Jeżeli pracownik wykorzystuje czas wolny za pracę nadliczbową wykonaną w innym miesiącu, to w takim miesiącu obowiązuje go mniejsza liczba godzin do przepracowania, a tym samym nie ma podstaw do uzupełniania wynagrodzenia za ten miesiąc. Pracownik realizuje w takiej sytuacji swoje zadania służbowe przez wszystkie obowiązujące go w danym miesiącu roboczogodziny. Uzupełnienie wynagrodzenia jest natomiast koniczne w odniesieniu do czasu nieprzepracowanego w związku z chorobą. W efekcie za kwiecień 2012 r. uzupełnione wynagrodzenie to kwota przyjęta z umowy o pracę pomniejszona o czas nieprzepracowany związany z odbiorem czasu wolnego za godziny nadliczbowe. Gdyby bowiem w kwietniu pracownik nie chorował (wynagrodzenie nie wymagałoby uzupełnienia), to otrzymałby niższe wynagrodzenia z powodu odbioru wolnego.

Zobacz: Wskaźnik waloryzacji podstawy wymiaru zasiłku chorobowego

Uzupełnienie wynagrodzenia w celu ustalenia podstawy wymiaru zasiłku chorobowego polega na ustaleniu wynagrodzenia, jakie pracownik uzyskałby, gdyby pracował pełny miesiąc. Zasady uzupełniania wynagrodzenia zostały określone w art. 37 ust. 2 ustawy zasiłkowej. Konieczność uzupełnienia wynagrodzenia pojawia się już w sytuacji, gdy pracownik zachoruje w pierwszym miesiącu zatrudnienia nabywając prawo do zasiłku. Taka konieczność istnieje również wtedy, gdy pracownik zachoruje później niż w pierwszym miesiącu zatrudniania, a w okresie, z którego jest ustalana podstawa wymiaru zasiłku, nie osiągnął wynagrodzenia wskutek nieobecności w pracy z przyczyn usprawiedliwionych (art. 38 ust. 2 i 3 ustawy zasiłkowej). W drugiej z wymienionych sytuacji obowiązuje zasada polegająca na tym, że przy ustalaniu podstawy wymiaru zasiłku chorobowego:

 • wyłącza się wynagrodzenie za miesiące, w których pracownik przepracował mniej niż połowę obowiązującego go czasu pracy,
 • przyjmuje się, po uzupełnieniu, wynagrodzenie za miesiące, w których pracownik przepracował co najmniej połowę obowiązującego go czasu pracy.

Przez pojęcie „usprawiedliwionej nieobecności pracownika w pracy”, na podstawie przepisów ustawy zasiłkowej, należy rozumieć okresy niewykonywania pracy z powodu np. absencji chorobowej czy urlopu bezpłatnego. Nie są natomiast okresami usprawiedliwionej nieobecności w pracy nieobecności odpłatne spowodowane urlopem wypoczynkowym, urlopem okolicznościowym czy inne podobne okresy nieobecności w pracy.

Zobacz również: Forum Kadry - ZUS i Płace

(!)

Nie są okresami usprawiedliwionej nieobecności w pracy nieobecności odpłatne spowodowane urlopem wypoczynkowym, urlopem okolicznościowym czy inne podobne odpłatne okresy nieobecności w pracy.

Do celów ustalania podstawy wymiaru zasiłku na równi z dniami, w których pracownik świadczył pracę, traktuje się bowiem dni urlopu wypoczynkowego i inne dni nieobecności w pracy, za które pracownik zachowuje prawo do wynagrodzenia (np. urlop okolicznościowy, zwolnienia od pracy związane z opieką nad dzieckiem do lat 14 na podstawie art. 188 Kodeksu pracy, zwolnienie z tytułu krwiodawstwa itp.). Wynagrodzenie za dni urlopu i za inne analogicznie traktowane dni niewykonywania pracy traktuje się na równi z wynagrodzeniem za pracę.

Podstawa prawna:

● art. 37 ust. 2, art. 38 ust. 2–3 ustawy z 25 czerwca 1999 r. o świadczeniach pieniężnych z ubezpieczenia społecznego w razie choroby i macierzyństwa (Dz.U. z 2010 r. Nr 77, poz. 512 ze zm.)

Chcesz dowiedzieć się więcej, sprawdź »
Czas pracy 2022
Czas pracy 2022
Tylko teraz
Źródło: Sposób na płace
Czy ten artykuł był przydatny?
tak
nie
Dziękujemy za powiadomienie
Jeśli nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania w tym artykule, powiedz jak możemy to poprawić.
UWAGA: Ten formularz nie służy wysyłaniu zgłoszeń . Wykorzystamy go aby poprawić artykuł.
Jeśli masz dodatkowe pytania prosimy o kontakt

Komentarze(0)

Pokaż:

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
  QR Code
  Świadczenia emerytalno-rentowe
  certificate
  Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
  1/10
  Emerytury i renty podlegają corocznie waloryzacji od dnia:
  1 stycznia
  1 marca
  1 czerwca
  1 września
  Następne
  Kadry
  Zapisz się na newsletter
  Zobacz przykładowy newsletter
  Zapisz się
  Wpisz poprawny e-mail
  Praca dla niepełnosprawnych - jakie projekty?
  Jednym z głównych funduszy UE jest Europejski Fundusz Społeczny (EFS). W ramach niego kraje członkowskie UE otrzymują wsparcie finansowe na rozwój społeczno-gospodarczy. Właśnie m.in. z EFS przeznaczono 170 mln zł na Program Operacyjny Wiedza Edukacja Rozwój. Program ma na celu na aktywizację zawodową i społeczną osób z niepełnosprawnościami i osób biernych zawodowo z powodu choroby. Kto może skorzystać z projektu i co może zyskać?
  Czy wystawienie faktury podczas L4 prowadzi do zwrotu zasiłku?
  Wystawienie faktury przez przedsiębiorcę podczas zwolnienia lekarskiego, nie stanowi pracy zarobkowej i nie powoduje konieczności zwrotu do ZUS-u pobranego już zasiłku chorobowego.
  Czy to koniec epoki "Great Resignation" w Polsce?
  Z badania firmy doradczej Kincentric wynika, że mamy do czynienia z sygnałami odwrócenia trendu na rynku pracy. W porównaniu do ubiegłego roku Polacy rzadziej chcą odchodzić z pracy, a poziom lojalności względem swoich pracodawców wzrósł do poziomu obserwowanego ostatnio w trakcie pandemii Covid-19 w 2020 r. Tymczasem, w Europie lojalność pracowników wciąż spada.
  Wniosek o świadczenie postojowe do 16 sierpnia 2022 r.
  16 sierpnia 2022 r. to ostatni dzień na składanie wniosków o świadczenie postojowe. Jak można ubiegać się o wsparcie?
  Pracodawcy będą wiedzieć od kiedy nie powinni naliczać już wpłat do PPK
  Po rozpoczęciu przez uczestnika PPK wypłaty oszczędności PPK po osiągnięciu przez niego 60. roku życia, wpłaty do PPK za tego uczestnika nie mogą być już dokonywane. Od 21 listopada br. PFR - za pośrednictwem instytucji finansowych - będzie informował pracodawców o rozpoczęciu takich wypłat.
  Przedsiębiorcy z obawą patrzą w przyszłość
  86% pracodawców spodziewa się kilkuletniego, poważnego kryzysu gospodarczego w Polsce. To przekonanie podzielają przedstawiciele wszystkich firm, niezależnie od wielkości.
  Polski pracownik - jest w złej kondycji psychicznej?
  Polscy pracownicy mają poważne problemy ze zdrowiem psychicznym – wynika z raportu przygotowanego przez Konfederację Lewiatan. Problem jest na tyle poważny, że nie uda się go rozwiązać bez zmian systemowych.
  Rekordowa inflacja, a tempo wzrostu cen spada
  W lipcu wskaźnik inflacji wyniósł 15,6 proc. rok do roku — podał Główny Urząd Statystyczny. Mamy kolejny rekordowo wysoki odczyt wskaźnika inflacji, jednak tempo wzrostu cen wyraźnie spadło (0,1 p.p. m/m) – komentuje ekspert.
  Zawarcie umowy dla pozoru a ciąża
  Czy zawarcie umowy o pracę w ciąży jest zgodne z prawem? Czy krótko po zawarciu umowy można przejść na zwolnienie lekarskie? Czy ZUS może uznać taką umowę zawartą dla pozoru i żądać zwrotu pobranego zasiłku macierzyńskiego? Podobną sprawą zajął się ostatnio Sąd Okręgowy w Kaliszu.
  Jakie jest w Polsce bezrobocie?
  Kim jest bezrobotny? Jakie są rodzaje bezrobocia? Jaka jest stopa bezrobocia w Polsce w porównaniu z innymi krajami UE? Co robi Polska, aby dążyć do pełnego produktywnego zatrudnienia? Poniżej najważniejsze dane i informacje.
  Co Państwowa Inspekcja Pracy zrobiła w 2021?
  W czerwcu 2022 r. odbyło się posiedzenie Rady Ochrony Pracy, która jest organem sprawującym nadzór nad Państwową Inspekcją Pracy (PIP) jak i warunkami pracy, działającym przy Sejmie RP. Co roku, Główny Inspektor PIP składa Radzie Ochrony Pracy sprawozdanie ze swojej działalności.
  Stabilizacja na rynku pracy – aktualne trendy i wyniki badań w zakresie kompetencji i rynku pracy
  Badania przeprowadzone wśród pracodawców i pracowników pokazują stabilizację na rynku pracy. W czerwcu 2022 r. stopa bezrobocia była niższa niż w maju, a w urzędach pracy było zarejestrowanych mniej bezrobotnych w stosunku do poprzedniego miesiąca.
  Zatrudnianie cudzoziemców - jakie nieprawidłowości?
  W Polsce legalnie pracuje ponad milion cudzoziemców. Czy kontrole Państwowej Inspekcji Pracy wykazują nieprawidłowości?
  2/3 pracowników ma symptomy wypalenia zawodowego
  W ciągu ostatniego roku objawy wypalenia zawodowego zauważyło u siebie dwie trzecie pracowników - wynika z badania Nationale-Nederlanden. Zjawisko to dotyczy coraz częściej także młodszych pracowników - wskazano.
  Brak kompetencji blokuje innowacyjność firm
  Przełomowe pomysły to tylko jeden z czynników innowacyjności w firmach. Drugim, równie istotnym, jest odpowiednie zarządzanie tymi pomysłami i ich wdrażanie. Do tego jednak potrzebny jest szereg kompetencji, których dziś w firmach brakuje i same to przyznają. Dwie na trzy twierdzą, że przeszkodą w podejmowaniu przez nie innowacji jest problem z pozyskaniem odpowiednich pracowników. Akademia Menadżera Innowacji – prowadzona przez PARP – ma tę lukę kompetencyjną zasypywać. Uczestniczący w niej menadżerowie przechodzą szereg szkoleń podnoszących ich umiejętności zarządzania w tym obszarze, ale także pracują z doradcami, którzy od lat zajmują się wdrażaniem innowacji.
  Prawie połowa Polaków jest skłonna usprawiedliwić pracę na czarno
  Od czterech lat obserwowany jest wysoki poziom akceptacji nieetycznych zachowań i nadużyć finansowych – pokazują badania Związku Przedsiębiorstw Finansowych w Polsce. Dziś takie praktyki jest skłonna usprawiedliwić prawie połowa Polaków. Najczęściej przymykają oko na pracę na czarno w celu unikania ściągania długów z pensji. Zrozumienie dla takich praktyk deklaruje ponad 61 proc. społeczeństwa. Z kolei najbardziej rygorystycznie Polacy odnoszą się do wyłudzania pieniędzy z wykorzystaniem cudzych lub fałszywych dokumentów.
  Profil zaufany - jak go założyć?
  Profil zaufany powstał po to, aby umożliwić załatwienie spraw urzędowych bez wychodzenia z domu. Dla przedsiębiorców, jak i osób prywatnych, które często kontaktują się z instytucjami publicznymi, profil zaufany to idealne narzędzie. W jaki sposób się go zakłada? Jak długo jest ważny? Podpowiadamy.
  Praca przy komputerze. Jak zadbać o zdrowie?
  Wielogodzinna praca przed komputerem może negatywnie odbijać się na naszym zdrowiu fizycznym. Ból ramion, nadgarstków, ud i pleców są częstymi dolegliwościami pracowników biurowych. Dlatego tak ważne są przerwy od pracy. Podpowiadamy, w jaki sposób można je efektywnie wykorzystać, wykonując kilka prostych ćwiczeń korzystnych dla naszego ciała.
  Szukasz pracownika? Samo ogłoszenie to nie wszystko!
  Rynek pracy staje się coraz bardziej konkurencyjny, firmy rywalizują ze sobą o najlepsze talenty, ale aż 75% z nich spodziewa się w tym roku trudności w znalezieniu pracownika . Poszukujący mają za to do dyspozycji kilka różnych portali pracy, na których co chwila pojawiają się nowe oferty. Ale czy rola dobrego jobboardu ogranicza się tylko do publikowania ogłoszeń? Zadbanie o atrakcyjność oferty to jedno, sztuką jest także dotarcie do właściwego odbiorcy. Co wpływa na efektywność procesu rekrutacyjnego i jak zwiększyć szansę na trafienie do najbardziej wartościowych kandydatów?
  Praca zdalna wymaga doprecyzowania
  Praca zdalna zostanie uregulowana w kodeksie pracy. Wątpliwości może wywoływać m.in. forma, w jakiej ustala się miejsce świadczenia pracy poza siedzibą zatrudniającego. Niektóre przepisy może poprawić jeszcze Sejm, który nie spieszy się z uchwaleniem nowelizacji kodeksu pracy.
  Rekrutacja od strony pracodawcy – jak zwiększyć szanse na sukces
  Rynek pracy staje się coraz bardziej konkurencyjny, firmy rywalizują ze sobą o najlepsze talenty, ale aż 75% z nich spodziewa się w tym roku trudności w znalezieniu pracownika . Poszukujący mają za to do dyspozycji kilka różnych portali pracy, na których co chwila pojawiają się nowe oferty. Co wpływa na efektywność procesu rekrutacyjnego i jak zwiększyć szansę na trafienie do najbardziej wartościowych kandydatów?
  Ostatnie dni rekrutacji w szkołach. Dla nauczycieli ofert na pęczki
  Napływ uchodźców z Ukrainy to wielkie wyzwanie przed polskimi szkołami. Niestety wygląda na to, że powstanie sporo wakatów, a kuratorzy oświaty pozostaną z trudnymi zadaniami.
  Odzież ochronna i robocza chroniąca przed promieniowaniem UV
  Stale rośnie liczba dni, w których temperatury osiągają wysokie wartości, a promieniowanie UV jest niebezpieczne – szczególnie dla tych, którzy swoją pracę wykonują na świeżym powietrzu. Ochrona przed skutkami promieniowania to nie tylko filtry UV czy przebywanie w cieniu. To także kwestia odzieży ochronnej – w której funkcjonalności nastąpił duży postęp.
  Połowa Polaków ocenia polskich szefów gorzej niż zagranicznych, a 28% potwierdza, że ich przełożony krzyczy na pracowników
  Badanie przeprowadzone przez serwis InterviewMe wykazało, że 73% Polaków ma szacunek dla swojego przełożonego, chociaż aż 28% przyznało, że szef krzyczy, a 21%, że źle traktuje swoich pracowników
  Prawie 6 godzin tygodniowo darmowych nadgodzin. 12 sierpnia Światowy Dzień Pracoholików
  Polacy coraz częściej zostają w pracy po godzinach; badania wykazują, że pracownicy tygodniowo wykonują średnio 5 h 48 minut dodatkowej pracy za darmo - wynika z najnowszego raportu ADP „People at Work 2022: A Global Workforce View”.