Kategorie

Jak uzupełnić wynagrodzenie za miesiąc, w którym pracownik chorował i odbierał czas wolny za nadgodziny

Aldona Salamon
Specjalista prawa pracy i zarządzania personelem; doświadczony praktyk z wieloletnim stażem pracy w dziale personalnym, zajmujący się na co dzień zagadnieniami związanymi z prawem pracy, wynagrodzeniami oraz prawem ubezpieczeń społecznych. Trener i wykładowca, m.in. w zakresie szkoleń i kursów z tematyki naliczania wynagrodzeń (od podstaw i dla zaawansowanych) oraz prawa ubezpieczeń społecznych.
Nadgodziny i świadczenie chorobowe a wynagrodzenie za miesiąc. /Fot. Fotolia
Nadgodziny i świadczenie chorobowe a wynagrodzenie za miesiąc. /Fot. Fotolia
Fotolia
Pobierając w jednym miesiącu wynagrodzenie chorobowe i otrzymując dzień wolny od pracy za pracę w godzinach nadliczbowych, powstaje problem uzupełnienia wynagrodzenia za dany miesiąc.

PROBLEM

Reklama

Pracownik zatrudniony w naszej firmie w 2-miesięcznym okresie rozliczeniowym czasu pracy wynagradzany stawką miesięczną 3600 zł był niezdolny do pracy w styczniu br. nabywając prawo do wynagrodzenia chorobowego. W marcu 2012 r. pracownik przez 8 godzin w sobotę (wolną od pracy) wykonywał pracę w godzinach nadliczbowych. Za pracę w tym dniu otrzymał inny dzień wolny 3 kwietnia 2012 r. (w drugim miesiącu okresu rozliczeniowego). Liczba godzin przypadających do przepracowania w marcu wynosiła 176 godzin, a w kwietniu 160 godzin. W marcu pracownik przepracował 184 godziny, a w kwietniu z powodu udzielenia czasu wolnego zamiast 152 godzin przepracował 136 godzin, ponieważ przez 2 dni chorował. Za marzec pracownikowi wypłaciliśmy wynagrodzenie za przepracowane 184 godziny w kwocie 3600 zł (stała stawka miesięczna) oraz normalne wynagrodzenie za 8 godzin nadliczbowych. Natomiast wynagrodzenie za kwiecień pomniejszyliśmy o wynagrodzenie za 8 godzin czasu wolnego, za który pracownik nie ma prawa do wynagrodzenia, i za 2 dni choroby.

Czy ustalając podstawę wymiaru świadczenia chorobowego przysługującego pracownikowi w styczniu br. wynagrodzenie za kwiecień 2012 r. powinniśmy uzupełnić zarówno o okres niewykonywania pracy z powodu choroby, jak i z powodu odbioru czasu wolnego w zamian za przepracowane godziny nadliczbowe? Jakie wynagrodzenie powinniśmy przyjąć za marzec i za kwiecień 2012 r. do ustalenia podstawy wymiaru wynagrodzenia chorobowego?

Zobacz: Jak zapłacić za pracę wykonywaną w dzień wolny od pracy?

RADA

Do celów ustalenia podstawy wymiaru świadczenia chorobowego powinni Państwo przyjąć:

 • za marzec 2012 r. – wynagrodzenie zasadnicze powiększone o wynagrodzenie za godziny nadliczbowe,
 • za kwiecień 2012 r. – wynagrodzenie zasadnicze pomniejszone o czas nieprzepracowany w tym miesiącu w związku z odbiorem czasu wolnego za przepracowane w poprzednim miesiącu godziny nadliczbowe.

Szczegóły w uzasadnieniu.

UZASADNIENIE

W przedstawionej sytuacji nie należy uzupełniać wynagrodzenia za kwiecień 2012 r., ponieważ uzupełnienia nie stosuje się w sytuacji, gdy w danym miesiącu, za który wynagrodzenie uwzględnia się w podstawie wymiaru świadczeń chorobowych, pracownik nie przepracował pełnego wynikającego z rozkładu czasu pracy nominalnego wymiaru czasu pracy z powodu odbioru wolnego za godziny nadliczbowe. Jeżeli pracownik wykorzystuje czas wolny za pracę nadliczbową wykonaną w innym miesiącu, to w takim miesiącu obowiązuje go mniejsza liczba godzin do przepracowania, a tym samym nie ma podstaw do uzupełniania wynagrodzenia za ten miesiąc. Pracownik realizuje w takiej sytuacji swoje zadania służbowe przez wszystkie obowiązujące go w danym miesiącu roboczogodziny. Uzupełnienie wynagrodzenia jest natomiast koniczne w odniesieniu do czasu nieprzepracowanego w związku z chorobą. W efekcie za kwiecień 2012 r. uzupełnione wynagrodzenie to kwota przyjęta z umowy o pracę pomniejszona o czas nieprzepracowany związany z odbiorem czasu wolnego za godziny nadliczbowe. Gdyby bowiem w kwietniu pracownik nie chorował (wynagrodzenie nie wymagałoby uzupełnienia), to otrzymałby niższe wynagrodzenia z powodu odbioru wolnego.

Zobacz: Wskaźnik waloryzacji podstawy wymiaru zasiłku chorobowego

Uzupełnienie wynagrodzenia w celu ustalenia podstawy wymiaru zasiłku chorobowego polega na ustaleniu wynagrodzenia, jakie pracownik uzyskałby, gdyby pracował pełny miesiąc. Zasady uzupełniania wynagrodzenia zostały określone w art. 37 ust. 2 ustawy zasiłkowej. Konieczność uzupełnienia wynagrodzenia pojawia się już w sytuacji, gdy pracownik zachoruje w pierwszym miesiącu zatrudnienia nabywając prawo do zasiłku. Taka konieczność istnieje również wtedy, gdy pracownik zachoruje później niż w pierwszym miesiącu zatrudniania, a w okresie, z którego jest ustalana podstawa wymiaru zasiłku, nie osiągnął wynagrodzenia wskutek nieobecności w pracy z przyczyn usprawiedliwionych (art. 38 ust. 2 i 3 ustawy zasiłkowej). W drugiej z wymienionych sytuacji obowiązuje zasada polegająca na tym, że przy ustalaniu podstawy wymiaru zasiłku chorobowego:

 • wyłącza się wynagrodzenie za miesiące, w których pracownik przepracował mniej niż połowę obowiązującego go czasu pracy,
 • przyjmuje się, po uzupełnieniu, wynagrodzenie za miesiące, w których pracownik przepracował co najmniej połowę obowiązującego go czasu pracy.

Przez pojęcie „usprawiedliwionej nieobecności pracownika w pracy”, na podstawie przepisów ustawy zasiłkowej, należy rozumieć okresy niewykonywania pracy z powodu np. absencji chorobowej czy urlopu bezpłatnego. Nie są natomiast okresami usprawiedliwionej nieobecności w pracy nieobecności odpłatne spowodowane urlopem wypoczynkowym, urlopem okolicznościowym czy inne podobne okresy nieobecności w pracy.

Zobacz również: Forum Kadry - ZUS i Płace

(!)

Nie są okresami usprawiedliwionej nieobecności w pracy nieobecności odpłatne spowodowane urlopem wypoczynkowym, urlopem okolicznościowym czy inne podobne odpłatne okresy nieobecności w pracy.

Do celów ustalania podstawy wymiaru zasiłku na równi z dniami, w których pracownik świadczył pracę, traktuje się bowiem dni urlopu wypoczynkowego i inne dni nieobecności w pracy, za które pracownik zachowuje prawo do wynagrodzenia (np. urlop okolicznościowy, zwolnienia od pracy związane z opieką nad dzieckiem do lat 14 na podstawie art. 188 Kodeksu pracy, zwolnienie z tytułu krwiodawstwa itp.). Wynagrodzenie za dni urlopu i za inne analogicznie traktowane dni niewykonywania pracy traktuje się na równi z wynagrodzeniem za pracę.

Podstawa prawna:

● art. 37 ust. 2, art. 38 ust. 2–3 ustawy z 25 czerwca 1999 r. o świadczeniach pieniężnych z ubezpieczenia społecznego w razie choroby i macierzyństwa (Dz.U. z 2010 r. Nr 77, poz. 512 ze zm.)

Chcesz dowiedzieć się więcej, sięgnij po naszą publikację
Czas pracy 2021. Planowanie, rozliczanie i ewidencja
Czas pracy 2021. Planowanie, rozliczanie i ewidencja
Tylko teraz
Źródło: Sposób na płace
Czy ten artykuł był przydatny?
tak
nie
Dziękujemy za powiadomienie
Jeśli nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania w tym artykule, powiedz jak możemy to poprawić.
UWAGA: Ten formularz nie służy wysyłaniu zgłoszeń . Wykorzystamy go aby poprawić artykuł.
Jeśli masz dodatkowe pytania prosimy o kontakt

Komentarze(0)

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
  QR Code
  Kadry
  Zapisz się na newsletter
  Zobacz przykładowy newsletter
  Zapisz się
  Wpisz poprawny e-mail

  Kalkulator wynagrodzeń Polski Ład - umowa o dzieło 2022

  Kalkulator wynagrodzeń od umów o dzieło - czy Polski Ład wpłynie na wysokość wynagrodzenia netto w 2022 r.?

  PIP przeprowadzi kontrolę bez zapowiedzi

  Kontrola PIP już niedługo będzie mogła odbyć się bez zapowiedzi. Przewidziano to w nowelizacji ustawy Prawo przedsiębiorców.

  Lodołamacze 2021 - zgłoszenia do 15 sierpnia!

  Lodołamacze 2021 - zapraszamy do udziału w 16 edycji konkursu! Patronem medialnym wydarzenia jest portal Infor.pl.

  Zasiłek macierzyński - jakie zmiany?

  Zasiłek macierzyński - jakie zmiany chce wprowadzić ZUS? Czym jest okres wyczekiwania?

  Podatki i składka zdrowotna - zmiany od 1 stycznia 2022 r.

  Podatki i składka zdrowotna - jakie zmiany wprowadza Polski Ład? Co zmieni się od 1 stycznia 2022 r.?

  Planner kadrowo-płacowy na sierpień 2021 r.

  Planner kadrowo-płacowy na sierpień 2021 r. wymienia wszystkie obowiązki miesięczne. Jaki jest wymiar czasu pracy w sierpniu? Ile wynosi dodatek nocny?

  Obowiązek szczepień dla niektórych grup zawodowych?

  Obowiązek szczepień dla niektórych grup zawodowych może wejść w życie?

  Pracownicy punktów szczepień jak funkcjonariusze publiczni

  Pracownicy punktów szczepień będą traktowani jak funkcjonariusze publiczni. Co to oznacza?

  Zaświadczenie z ZUS ściągniesz z Internetu

  Zaświadczenie o wysokości emerytury lub zasiłku z ZUS można ściągnąć z Internetu. Jak stworzyć elektroniczne potwierdzenie?

  PIP - coraz częstsze kontrole i decyzje

  Kontrole PIP odbywają się coraz częściej. Gdzie jest ich najwięcej? Jakie branże są najczęściej kontrolowane?

  Kalkulator wynagrodzeń Polski Ład - zlecenie 2022

  Kalkulator wynagrodzeń od umów zlecenie w 2022 r. - jak Polski Ład wpłynie na wysokość wynagrodzenia netto przy zleceniu?

  IOSKU: ile masz na koncie w ZUS?

  IOSKU czyli informacja o tym, ile masz na koncie w ZUS. Jak sprawdzić? Ile wyniesie przyszła emerytura?

  Polski Ład - kalkulator wynagrodzeń, umowa o pracę

  Polski Ład - kalkulator wynagrodzeń pozwala obliczyć dla umowy o pracę wysokość pensji netto, zaliczki na podatek dochodowy oraz składki na ubezpieczenie społeczne w 2022 r.

  Lista obecności a ewidencja czasu pracy – różnice

  Lista obecności pracowników - czy jest obowiązkowa? Czy zastępuje ewidencję czasu pracy? Jakie informacje można zamieścić w tych dokumentach kadrowych? Czy można prowadzić je w elektroniczny sposób? Wyjaśniamy w artykule.

  Pracodawca dyskryminuje pracownika - co można zrobić?

  Dyskryminacja w pracy - kiedy można mówić o nierównym traktowaniu pracowników? Co można zrobić, kiedy pracodawca dyskryminuje pracownika?

  Wpłaty do PPK także od wynagrodzenia po ustaniu zatrudnienia

  Wpłaty do PPK nalicza się także od wynagrodzenia wypłaconego uczestnikowi PPK po ustaniu zatrudnienia. Czy nalicza się je od nagrody stanowiącej podstawę wymiaru składek na ubezpieczenia emerytalne i rentowe? Jeśli tak, to w jakiej wysokości procentowej?

  Ile wynosi najniższa krajowa?

  Najniższa krajowa w 2021 i 2022 r. - ile wynosi brutto i netto? Jaka jest stawka godzinowa? Oto kalkulator wynagrodzeń.

  Praca zdalna w Kodeksie pracy - zmiany w projekcie

  Praca zdalna w Kodeksie pracy - jest nowa wersja projektu nowelizacji. Co się zmieni?

  Rejestracja w urzędzie pracy a umowa zlecenie, dzieło, działalność

  Rejestracja w urzędzie pracy - czy bezrobotny może wykonywać pracę na podstawie umowy zlecenia, umowy o dzieło lub prowadzić działalność nierejestrowaną?

  Prezeska, prawniczka, psycholożka - kobiety o feminatywach

  Feminatywy - jakim językiem pisane są oferty pracy? Jak kobiety oceniają żeńskie nazwy stanowisk, np. prezeska, prawniczka, psycholożka? Oto wyniki badania.

  Zezwolenie na pracę sezonową dla cudzoziemca - jak uzyskać [PORADNIK]

  Zezwolenie na pracę sezonową dla cudzoziemca. Od 1 stycznia 2018 roku obowiązują nowe regulacje prawne dotyczące cudzoziemców świadczących prace sezonową. O zezwolenie typu S, czyli na pracę sezonową, mogą ubiegać się pracodawcy, którzy planują zatrudnić obcokrajowców do pracy w rolnictwie, ogrodnictwie lub turystyce.

  Błędy w umowie o pracę - jak je poprawić?

  Błędy w umowie o pracę w zakresie wynagrodzenia i innych świadczeń - jak je poprawić?

  Pracodawcy nie chcą pracy zdalnej [BADANIE]

  Praca zdalna nie jest dla pracodawców najlepszym rozwiązaniem. Prawie wszyscy chcą powrotu do biur. Wprowadzą elastyczne godziny rozpoczęcia i zakończenia pracy.

  Udzielanie zaległego urlopu wypoczynkowego - ustawa o covid-19

  Zaległy urlop wypoczynkowy - jak udzielić zgodnie z ustawą o COVID-19?

  Urząd pracy pomoże zmienić pracę

  Urząd pracy pomoże zmienić pracę i kwalifikacje pracownika. Obecnie skupia się na zatrudnianiu bezrobotnych. Rząd chce rozszerzyć jego kompetencje.