| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Kadry > Indywidualne prawo pracy > Czas pracy > Zmiana czasu z letniego na zimowy - czy wypłacać dodatek za godzinę nadliczbową

Zmiana czasu z letniego na zimowy - czy wypłacać dodatek za godzinę nadliczbową

Zatrudniamy pracowników w systemie zmianowym w podstawowym systemie czasu pracy. Kilku z nich wykonywało pracę na III zmianie w nocy z 27 na 28 października br. – nastąpiła wówczas zmiana czasu letniego na zimowy. Pora nocna w naszym zakładzie jest ustalona między godz. 22.00 a 6.00. W naszej firmie obowiązuje 3-miesięczny okres rozliczeniowy pokrywający się z kwartałami. W zamian za dodatkowo przepracowaną godzinę chcielibyśmy oddać pracownikom czas wolny w ostatnim tygodniu listopada. Czy możemy tak zrobić? Jeżeli oddamy czas wolny, to czy musimy wypłacać pracownikom dodatki do wynagrodzenia za pracę nadliczbową?

Pracownicy wykonujący pracę w nocy z 27 na 28 października świadczyli pracę przez 9 godzin. W związku z tym 1 godzinę nadliczbową mogą im Państwo zrekompensować czasem wolnym, pod warunkiem że zostanie on udzielony do końca okresu rozliczeniowego. Ponadto za 1 dodatkową godzinę pracy w porze nocnej przysługuje im dodatek do wynagrodzenia w wysokości 20% stawki godzinowej wynikającej z minimalnego wynagrodzenia za pracę. Szczegóły – w uzasadnieniu.

W nocy z 27 na 28 października 2012 r. nastąpiła zmiana czasu z letniego na zimowy (z godz. 3.00 na 2.00). Zmiana ta spowodowała wydłużenie czasu pracy Państwa pracowników wykonujących pracę w porze nocnej o 1 godzinę.

Pracownikom za tę dodatkową godzinę pracy należy się rekompensata, gdyż faktycznie wykonywali oni pracę w nadgodzinach. Mogą ją Państwo zrekompensować przez:

  • udzielenie pracownikom czasu wolnego lub
  • zapłatę wynagrodzenia wraz ze 100% dodatkiem (praca nadliczbowa jest świadczona w nocy).

Z pytania wynika, że chcą Państwo zrekompensować pracownikom godzinę pracy nadliczbowej poprzez udzielenie czasu wolnego. W takim przypadku do końca okresu rozliczeniowego, tj. do końca grudnia br., należy im udzielić 1,5 godziny czasu wolnego (pracodawca udziela bowiem czasu wolnego z własnej inicjatywy w proporcji 1 : 1,5). Dodatkowo będą Państwo również musieli wypłacić pracownikowi dodatek za pracę w nocy w wysokości 20% stawki godzinowej wynikającej z minimalnego wynagrodzenia za pracę, ustalonego na podstawie odrębnych przepisów. Jest on niezależny od innych dodatków czy sposobu rekompensaty nadgodzin. W październiku 2012 r. wynosi on 1,63 zł za jedną godzinę pracy w porze nocnej.

Powinni Państwo również pamiętać, że pracownicy nie mogą być stratni z tego powodu, że zdecydowali się Państwo oddać im czas wolny, a nie zapłacić dodatek. Dlatego w miesiącu odbioru nadgodzin pracownicy powinni otrzymać normalną pensję. Natomiast w miesiącu świadczenia pracy przez nadliczbową godzinę oprócz przysługującej pracownikom pensji należy wypłacić również normalne wynagrodzenie za jedną nadgodzinę.

Czytaj także

Narzędzia kadrowego

POLECANE

REWOLUCJA W DOKUMENTACJI PRACOWNICZEJ 2019

reklama

Ostatnio na forum

Eksperci portalu infor.pl

GLC

Doradztwo podatkowe i prawne. Outsourcing usług księgowych i HR. Audyty finansowe.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »