Kategorie

Zmiana czasu z letniego na zimowy - czy wypłacać dodatek za godzinę nadliczbową

Karolina Jagielska
Zatrudniamy pracowników w systemie zmianowym w podstawowym systemie czasu pracy. Kilku z nich wykonywało pracę na III zmianie w nocy z 27 na 28 października br. – nastąpiła wówczas zmiana czasu letniego na zimowy. Pora nocna w naszym zakładzie jest ustalona między godz. 22.00 a 6.00. W naszej firmie obowiązuje 3-miesięczny okres rozliczeniowy pokrywający się z kwartałami. W zamian za dodatkowo przepracowaną godzinę chcielibyśmy oddać pracownikom czas wolny w ostatnim tygodniu listopada. Czy możemy tak zrobić? Jeżeli oddamy czas wolny, to czy musimy wypłacać pracownikom dodatki do wynagrodzenia za pracę nadliczbową?

Pracownicy wykonujący pracę w nocy z 27 na 28 października świadczyli pracę przez 9 godzin. W związku z tym 1 godzinę nadliczbową mogą im Państwo zrekompensować czasem wolnym, pod warunkiem że zostanie on udzielony do końca okresu rozliczeniowego. Ponadto za 1 dodatkową godzinę pracy w porze nocnej przysługuje im dodatek do wynagrodzenia w wysokości 20% stawki godzinowej wynikającej z minimalnego wynagrodzenia za pracę. Szczegóły – w uzasadnieniu.

W nocy z 27 na 28 października 2012 r. nastąpiła zmiana czasu z letniego na zimowy (z godz. 3.00 na 2.00). Zmiana ta spowodowała wydłużenie czasu pracy Państwa pracowników wykonujących pracę w porze nocnej o 1 godzinę.

Pracownikom za tę dodatkową godzinę pracy należy się rekompensata, gdyż faktycznie wykonywali oni pracę w nadgodzinach. Mogą ją Państwo zrekompensować przez:

 • udzielenie pracownikom czasu wolnego lub
 • zapłatę wynagrodzenia wraz ze 100% dodatkiem (praca nadliczbowa jest świadczona w nocy).
Reklama

Z pytania wynika, że chcą Państwo zrekompensować pracownikom godzinę pracy nadliczbowej poprzez udzielenie czasu wolnego. W takim przypadku do końca okresu rozliczeniowego, tj. do końca grudnia br., należy im udzielić 1,5 godziny czasu wolnego (pracodawca udziela bowiem czasu wolnego z własnej inicjatywy w proporcji 1 : 1,5). Dodatkowo będą Państwo również musieli wypłacić pracownikowi dodatek za pracę w nocy w wysokości 20% stawki godzinowej wynikającej z minimalnego wynagrodzenia za pracę, ustalonego na podstawie odrębnych przepisów. Jest on niezależny od innych dodatków czy sposobu rekompensaty nadgodzin. W październiku 2012 r. wynosi on 1,63 zł za jedną godzinę pracy w porze nocnej.

Powinni Państwo również pamiętać, że pracownicy nie mogą być stratni z tego powodu, że zdecydowali się Państwo oddać im czas wolny, a nie zapłacić dodatek. Dlatego w miesiącu odbioru nadgodzin pracownicy powinni otrzymać normalną pensję. Natomiast w miesiącu świadczenia pracy przez nadliczbową godzinę oprócz przysługującej pracownikom pensji należy wypłacić również normalne wynagrodzenie za jedną nadgodzinę.


PRZYKŁAD

Pracownik jest zatrudniony w podstawowym systemie czasu pracy w systemie zmianowym. W październiku świadczył pracę na I i II zmianę i tylko raz na III zmianę w nocy, na którą przypadała zmiana czasu z letniego na zimowy. W wyniku tej zmiany przepracował w październiku 1 nadgodzinę. Pracownik jest wynagradzany stałą stawką w wysokości 5000 zł. Pracodawca udzielił mu za tę pracę czasu wolnego w wysokości 1,5 godziny w listopadzie br. (okres rozliczeniowy w firmie wynosi 3 miesiące).

W związku z tym wynagrodzenie za październik należy obliczyć w następujący sposób:

5000 zł : 184 godz. = 27,17 zł (stawka za godzinę pracy),

5000 zł + 27,12 zł = 5027,17 zł (normalne wynagrodzenie za październik br. oraz godzinę nadliczbową),

9 godz. x 1,63 zł = 14,67 zł (20% dodatek za pracę w porze nocnej na III zmianie),

5027,17 zł +14,67 zł = 5041,84 zł.

Za październik br. pracownik powinien otrzymać wynagrodzenie w wysokości 5041,84 zł.

Natomiast w listopadzie, mimo że pracownik faktycznie przepracuje o 1,5 godziny mniej, pracodawca powinien mu wypłacić wynagrodzenie w pełnej wysokości, czyli 5000 zł.

Podstawa prawna:

 • art. 80, art. 81 § 1, art. 151, 1511, 1512, art. 1518 § 1 ustawy z 26 czerwca 1974 r. – Kodeks pracy – Dz.U. z 1998 r. Nr 21, poz. 94; ost.zm. Dz.U. z 2012 r., poz. 908
Chcesz dowiedzieć się więcej, sięgnij po naszą publikację
Czas pracy 2021. Planowanie, rozliczanie i ewidencja
Czas pracy 2021. Planowanie, rozliczanie i ewidencja
Tylko teraz
Źródło: INFOR
Czy ten artykuł był przydatny?
tak
nie
Dziękujemy za powiadomienie
Jeśli nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania w tym artykule, powiedz jak możemy to poprawić.
UWAGA: Ten formularz nie służy wysyłaniu zgłoszeń . Wykorzystamy go aby poprawić artykuł.
Jeśli masz dodatkowe pytania prosimy o kontakt

Komentarze(0)

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
  QR Code

  © Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

  Kadry
  Zapisz się na newsletter
  Zobacz przykładowy newsletter
  Zapisz się
  Wpisz poprawny e-mail

  Lista obecności a ewidencja czasu pracy – różnice

  Lista obecności pracowników - czy jest obowiązkowa? Czy zastępuje ewidencję czasu pracy? Jakie informacje można zamieścić w tych dokumentach kadrowych? Czy można prowadzić je w elektroniczny sposób? Wyjaśniamy w artykule.

  Pracodawca dyskryminuje pracownika - co można zrobić?

  Dyskryminacja w pracy - kiedy można mówić o nierównym traktowaniu pracowników? Co można zrobić, kiedy pracodawca dyskryminuje pracownika?

  Wpłaty do PPK także od wynagrodzenia po ustaniu zatrudnienia

  Wpłaty do PPK nalicza się także od wynagrodzenia wypłaconego uczestnikowi PPK po ustaniu zatrudnienia. Czy nalicza się je od nagrody stanowiącej podstawę wymiaru składek na ubezpieczenia emerytalne i rentowe? Jeśli tak, to w jakiej wysokości procentowej?

  Ile wynosi najniższa krajowa?

  Najniższa krajowa w 2021 i 2022 r. - ile wynosi brutto i netto? Jaka jest stawka godzinowa? Oto kalkulator wynagrodzeń.

  Praca zdalna w Kodeksie pracy - zmiany w projekcie

  Praca zdalna w Kodeksie pracy - jest nowa wersja projektu nowelizacji. Co się zmieni?

  Rejestracja w urzędzie pracy a umowa zlecenie, dzieło, działalność

  Rejestracja w urzędzie pracy - czy bezrobotny może wykonywać pracę na podstawie umowy zlecenia, umowy o dzieło lub prowadzić działalność nierejestrowaną?

  Prezeska, prawniczka, psycholożka - kobiety o feminatywach

  Feminatywy - jakim językiem pisane są oferty pracy? Jak kobiety oceniają żeńskie nazwy stanowisk, np. prezeska, prawniczka, psycholożka? Oto wyniki badania.

  Zezwolenie na pracę sezonową dla cudzoziemca - jak uzyskać [PORADNIK]

  Zezwolenie na pracę sezonową dla cudzoziemca. Od 1 stycznia 2018 roku obowiązują nowe regulacje prawne dotyczące cudzoziemców świadczących prace sezonową. O zezwolenie typu S, czyli na pracę sezonową, mogą ubiegać się pracodawcy, którzy planują zatrudnić obcokrajowców do pracy w rolnictwie, ogrodnictwie lub turystyce.

  Błędy w umowie o pracę - jak je poprawić?

  Błędy w umowie o pracę w zakresie wynagrodzenia i innych świadczeń - jak je poprawić?

  Pracodawcy nie chcą pracy zdalnej [BADANIE]

  Praca zdalna nie jest dla pracodawców najlepszym rozwiązaniem. Prawie wszyscy chcą powrotu do biur. Wprowadzą elastyczne godziny rozpoczęcia i zakończenia pracy.

  Udzielanie zaległego urlopu wypoczynkowego - ustawa o covid-19

  Zaległy urlop wypoczynkowy - jak udzielić zgodnie z ustawą o COVID-19?

  Urząd pracy pomoże zmienić pracę

  Urząd pracy pomoże zmienić pracę i kwalifikacje pracownika. Obecnie skupia się na zatrudnianiu bezrobotnych. Rząd chce rozszerzyć jego kompetencje.

  Utrata pracy i finanse - obawy pracowników

  Utrata pracy i finanse to główne zmartwienia polskich pracowników. Ratują ich jednak deficyty kadrowe.

  Ukąszenie kleszcza a wypadek przy pracy - obowiązki pracodawcy

  Ukąszenie kleszcza - czy to może być wypadek przy pracy? Czy pracodawca zatrudniający pracowników do pracy na świeżym powietrzu ma obowiązek zabezpieczenia ich przed kleszczami?

  Sygnalista w firmie od 17 grudnia 2021 r. - co z ustawą?

  Sygnalista w firmie musi być wdrożony od 17 grudnia 2021 r. Polska musi implementować przepisy unijne do 16 grudnia tego roku. Co z ustawą o sygnalistach?

  Urlop wypoczynkowy - kalkulator

  Urlop wypoczynkowy - kalkulator wymiaru urlopu wypoczynkowego pozwala wyliczyć, ile dni urlopu przysługuje pracownikowi.

  Piloci wycieczek i przewodnicy turystyczni - zwolnienie z ZUS

  Piloci wycieczek i przewodnicy turystyczni mogą składać wnioski o zwolnienie z ZUS za lipiec, sierpień i wrzesień 2020 r. Do kiedy? Jakie warunki należy spełnić?

  Sklepiki szkolne - Tarcza Antykryzysowa

  Sklepiki szkolne - Tarcza Antykryzysowa przyznaje postojowe i zwolnienie z ZUS. Jakie kody PKD? Jakie warunki należy spełnić? Do kiedy złożyć wniosek?

  Sklepiki szkolne, piloci wycieczek i przewodnicy - wsparcie z ZUS

  Sklepiki szkolne, piloci wycieczek i przewodnicy - wsparcie z ZUS otrzymują wsparcie z ZUS. Mogą liczyć na postojowe i zwolnienie z opłacania składek. Do kiedy można składać wnioski?

  Minimalna płaca w 2022 r. brutto netto

  Minimalna płaca w 2022 r. wyniesie 3000 zł brutto. Ile to netto?

  Emerytura brutto netto - kalkulator

  Emerytura brutto - ile to netto? Kalkulator emerytalny pozwala ustalić wysokość emerytury. Oblicz.

  Ochrona przedemerytalna - ile lat?

  Ochrona przedemerytalna - ile lat trwa ochrona przed zwolnieniem? Od ilu lat pracownika zaczyna obowiązywać pracodawcę?

  Strategia Demograficzna 2040 - ocena Konfederacji Lewiatan

  Strategia Demograficzna 2040 jest zbyt ogólna i nie odpowiada współczesnym trendom związanym z rodziną. Jak ocenia ją Konfederacja Lewiatan?

  Zwolnienie lekarskie musi wskazywać aktualny adres pobytu

  Zwolnienie lekarskie musi wskazywać aktualny adres pobytu. Czy trzeba poinformować ZUS o zmianie miejsca pobytu?

  Zmiana dostawcy PPK wymaga konsultacji z załogą

  Zmiana dostawcy PPK wymaga konsultacji z załogą czyli z zakładową organizacją związkową lub inną reprezentacją osób zatrudnionych.