reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Kadry > Indywidualne prawo pracy > Czas pracy > Zmiana czasu z letniego na zimowy - czy wypłacać dodatek za godzinę nadliczbową

Zmiana czasu z letniego na zimowy - czy wypłacać dodatek za godzinę nadliczbową

Zatrudniamy pracowników w systemie zmianowym w podstawowym systemie czasu pracy. Kilku z nich wykonywało pracę na III zmianie w nocy z 27 na 28 października br. – nastąpiła wówczas zmiana czasu letniego na zimowy. Pora nocna w naszym zakładzie jest ustalona między godz. 22.00 a 6.00. W naszej firmie obowiązuje 3-miesięczny okres rozliczeniowy pokrywający się z kwartałami. W zamian za dodatkowo przepracowaną godzinę chcielibyśmy oddać pracownikom czas wolny w ostatnim tygodniu listopada. Czy możemy tak zrobić? Jeżeli oddamy czas wolny, to czy musimy wypłacać pracownikom dodatki do wynagrodzenia za pracę nadliczbową?

Pracownicy wykonujący pracę w nocy z 27 na 28 października świadczyli pracę przez 9 godzin. W związku z tym 1 godzinę nadliczbową mogą im Państwo zrekompensować czasem wolnym, pod warunkiem że zostanie on udzielony do końca okresu rozliczeniowego. Ponadto za 1 dodatkową godzinę pracy w porze nocnej przysługuje im dodatek do wynagrodzenia w wysokości 20% stawki godzinowej wynikającej z minimalnego wynagrodzenia za pracę. Szczegóły – w uzasadnieniu.

W nocy z 27 na 28 października 2012 r. nastąpiła zmiana czasu z letniego na zimowy (z godz. 3.00 na 2.00). Zmiana ta spowodowała wydłużenie czasu pracy Państwa pracowników wykonujących pracę w porze nocnej o 1 godzinę.

Pracownikom za tę dodatkową godzinę pracy należy się rekompensata, gdyż faktycznie wykonywali oni pracę w nadgodzinach. Mogą ją Państwo zrekompensować przez:

  • udzielenie pracownikom czasu wolnego lub
  • zapłatę wynagrodzenia wraz ze 100% dodatkiem (praca nadliczbowa jest świadczona w nocy).

Z pytania wynika, że chcą Państwo zrekompensować pracownikom godzinę pracy nadliczbowej poprzez udzielenie czasu wolnego. W takim przypadku do końca okresu rozliczeniowego, tj. do końca grudnia br., należy im udzielić 1,5 godziny czasu wolnego (pracodawca udziela bowiem czasu wolnego z własnej inicjatywy w proporcji 1 : 1,5). Dodatkowo będą Państwo również musieli wypłacić pracownikowi dodatek za pracę w nocy w wysokości 20% stawki godzinowej wynikającej z minimalnego wynagrodzenia za pracę, ustalonego na podstawie odrębnych przepisów. Jest on niezależny od innych dodatków czy sposobu rekompensaty nadgodzin. W październiku 2012 r. wynosi on 1,63 zł za jedną godzinę pracy w porze nocnej.

Powinni Państwo również pamiętać, że pracownicy nie mogą być stratni z tego powodu, że zdecydowali się Państwo oddać im czas wolny, a nie zapłacić dodatek. Dlatego w miesiącu odbioru nadgodzin pracownicy powinni otrzymać normalną pensję. Natomiast w miesiącu świadczenia pracy przez nadliczbową godzinę oprócz przysługującej pracownikom pensji należy wypłacić również normalne wynagrodzenie za jedną nadgodzinę.

reklama

Przydatne formularze online

Czytaj także

Narzędzia kadrowego

reklama
reklama

POLECANE

reklama
reklama

Ostatnio na forum

reklama

KORONAWIRUS A PRAWO PRACY

reklama

Eksperci portalu infor.pl

Karolina Sztobryn

Rzecznik patentowy, doktor nauk prawnych

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama