reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Kadry > Indywidualne prawo pracy > Czas pracy > Zadaniowy system czasu pracy a godziny nadliczbowe

Zadaniowy system czasu pracy a godziny nadliczbowe

Zadaniowy system czasu pracy to forma organizacji czasu pracy, w której pracodawca nie określa godzin pracy, lecz zadania, jakie mają zostać wykonane przez pracowników. Jak w zadaniowym systemie czasu pracy uniknąć godzin nadliczbowych?

PROBLEM

Niedawno rozwiązaliśmy umowę o pracę z pracownikiem zatrudnionym w zadaniowym systemie czasu pracy. Były pracownik wystąpił do sądu pracy z pozwem przeciwko naszej firmie o rekompensatę pracy w godzinach nadliczbowych. Czy pracownik pracujący w tym systemie ma prawo do świadczeń za godziny nadliczbowe, jeżeli sam decyduje, ile godzin będzie pracował w danym dniu? Co należy zrobić i na co zwrócić uwagę, aby w przyszłości uniknąć takich sytuacji?

RADA

Nazwanie systemu czasu pracy „zadaniowym” nie wyłącza możliwości rekompensowania pracownikowi pracy w godzinach nadliczbowych. Aby uniknąć takich roszczeń, pracodawca nie powinien powierzać pracownikom zatrudnionym w tym systemie zbyt obszernego zakresu obowiązków. Powinien też unikać zlecania dodatkowych zadań oraz prawidłowo ustalać stanowiska, na których może być stosowany ten system czasu pracy.

Zobacz: Godziny nadliczbowe w zadaniowym systemie czasu pracy

UZASADNIENIE

Podstawowa zasada stosowania zadaniowego systemu czasu pracy polega na właściwym ustaleniu wymiaru zadań powierzanych pracownikowi. Zakres powierzonych obowiązków musi umożliwiać pracownikowi ich wykonanie w podstawowym systemie czasu pracy, tj. w ciągu 8 godzin na dobę i przeciętnie w ciągu 40 godzin tygodniowo w ramach przeciętnie 5-dniowego tygodnia pracy (art. 140 w związku z art. 129 Kodeksu pracy). Jeżeli wykonanie powierzonych zadań w systemie zadaniowym czasu pracy jest niemożliwe w ramach ustawowych norm czasu pracy, to pracownikowi przysługuje rekompensata za pracę nadliczbową. W orzecznictwie Sądu Najwyższego (wyrok z 4 sierpnia 1999 r., I PKN 181/99; OSNAP 2000/22, poz. 810) zbyt obszerne ustalenie zakresu zadań w systemie zadaniowym kwalifikuje się jako polecenie świadczenia pracy w czasie przekraczającym normy czasu pracy.

Zobacz e-Poradnik „Czas pracy w 2013 r.” dostępny na www.inforfk.pl

UWAGA!

Ustalenie w zadaniowym systemie czasu pracy zadań w takiej liczbie, że nie jest możliwe ich wykonanie w ramach norm czasu pracy, może spowodować konieczność wypłaty świadczeń z tytułu nadgodzin.

Aby zatem uniknąć roszczeń o zapłatę wynagrodzenia i dodatków za pracę w godzinach nadliczbowych, pracodawca nie powinien przydzielać zbyt dużej liczby zadań pracownikom pracującym w systemie zadaniowym. Powinien też zrezygnować z polecania dodatkowych zadań, jeżeli już ustalił zadania, które pracownik może wykonać w ramach obowiązujących go norm czasu pracy.

reklama

Przydatne formularze online

Czytaj także

Aktualizacja: 24.04.2017

Autor:

specjalista z zakresu prawa pracy, praktyk z długoletnim doświadczeniem zawodowym w działach kadrowo-płacowych

Źródło:

Monitor Prawa Pracy i Ubezpieczeń

Zdjęcia

Zadaniowy system czasu pracy a godziny nadliczbowe. /Fot. Fotolia
Zadaniowy system czasu pracy a godziny nadliczbowe. /Fot. Fotolia

Pracodawca w kryzysie (PDF)49.00 zł
reklama

Narzędzia kadrowego

reklama
reklama

POLECANE

reklama

KORONAWIRUS A PRAWO PRACY

reklama

Ostatnio na forum

reklama

Wszystko co musisz wiedzieć o PPK

reklama

Eksperci portalu infor.pl

Anna Mosiej

Aplikant radcowski

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama