REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Zadaniowy system czasu pracy a godziny nadliczbowe

Subskrybuj nas na Youtube
Dołącz do ekspertów Dołącz do grona ekspertów
Anna Żuber
Zadaniowy system czasu pracy a godziny nadliczbowe. /Fot. Fotolia
Zadaniowy system czasu pracy a godziny nadliczbowe. /Fot. Fotolia
Fotolia

REKLAMA

REKLAMA

Zadaniowy system czasu pracy to forma organizacji czasu pracy, w której pracodawca nie określa godzin pracy, lecz zadania, jakie mają zostać wykonane przez pracowników. Jak w zadaniowym systemie czasu pracy uniknąć godzin nadliczbowych?

PROBLEM

Niedawno rozwiązaliśmy umowę o pracę z pracownikiem zatrudnionym w zadaniowym systemie czasu pracy. Były pracownik wystąpił do sądu pracy z pozwem przeciwko naszej firmie o rekompensatę pracy w godzinach nadliczbowych. Czy pracownik pracujący w tym systemie ma prawo do świadczeń za godziny nadliczbowe, jeżeli sam decyduje, ile godzin będzie pracował w danym dniu? Co należy zrobić i na co zwrócić uwagę, aby w przyszłości uniknąć takich sytuacji?

REKLAMA

Autopromocja

RADA

Nazwanie systemu czasu pracy „zadaniowym” nie wyłącza możliwości rekompensowania pracownikowi pracy w godzinach nadliczbowych. Aby uniknąć takich roszczeń, pracodawca nie powinien powierzać pracownikom zatrudnionym w tym systemie zbyt obszernego zakresu obowiązków. Powinien też unikać zlecania dodatkowych zadań oraz prawidłowo ustalać stanowiska, na których może być stosowany ten system czasu pracy.

Zobacz: Godziny nadliczbowe w zadaniowym systemie czasu pracy

UZASADNIENIE

Podstawowa zasada stosowania zadaniowego systemu czasu pracy polega na właściwym ustaleniu wymiaru zadań powierzanych pracownikowi. Zakres powierzonych obowiązków musi umożliwiać pracownikowi ich wykonanie w podstawowym systemie czasu pracy, tj. w ciągu 8 godzin na dobę i przeciętnie w ciągu 40 godzin tygodniowo w ramach przeciętnie 5-dniowego tygodnia pracy (art. 140 w związku z art. 129 Kodeksu pracy). Jeżeli wykonanie powierzonych zadań w systemie zadaniowym czasu pracy jest niemożliwe w ramach ustawowych norm czasu pracy, to pracownikowi przysługuje rekompensata za pracę nadliczbową. W orzecznictwie Sądu Najwyższego (wyrok z 4 sierpnia 1999 r., I PKN 181/99; OSNAP 2000/22, poz. 810) zbyt obszerne ustalenie zakresu zadań w systemie zadaniowym kwalifikuje się jako polecenie świadczenia pracy w czasie przekraczającym normy czasu pracy.

Zobacz e-Poradnik „Czas pracy w 2013 r.” dostępny na www.inforfk.pl

Dalszy ciąg materiału pod wideo

UWAGA!

Ustalenie w zadaniowym systemie czasu pracy zadań w takiej liczbie, że nie jest możliwe ich wykonanie w ramach norm czasu pracy, może spowodować konieczność wypłaty świadczeń z tytułu nadgodzin.

Aby zatem uniknąć roszczeń o zapłatę wynagrodzenia i dodatków za pracę w godzinach nadliczbowych, pracodawca nie powinien przydzielać zbyt dużej liczby zadań pracownikom pracującym w systemie zadaniowym. Powinien też zrezygnować z polecania dodatkowych zadań, jeżeli już ustalił zadania, które pracownik może wykonać w ramach obowiązujących go norm czasu pracy.

Zobacz również: Nadgodziny przy zadaniowym czasie pracy

Problemy z wystąpieniem godzin nadliczbowych w systemie zadaniowym mogą wynikać także z tego, że ten system nie może być stosowany w przypadku każdego stanowiska pracy. Jeżeli zostanie wprowadzony nieprawidłowo, to jego stosowanie może zostać zakwestionowane. Wówczas pracownik może mieć roszczenie do pracodawcy o zapłatę za godziny nadliczbowe, jeżeli nie było uzasadnienia dla pracy np. po 12 godzin na dobę.

Przepisy prawa pracy nie wskazują precyzyjnie grup pracowników, których należy objąć systemem zadaniowego czasu pracy. System ten może być bowiem zastosowany tylko w przypadku, gdy jest to uzasadnione:

  • rodzajem pracy,
  • jej organizacją,
  • miejscem wykonywania pracy.

Zadaniowy system czasu pracy nie może być zatem dowolnie ustalany i nie może dotyczyć każdego dowolnie wybranego stanowiska pracy.

Przykład

Pracownik jest zatrudniony w banku na stanowisku kierownika grupy bankierów w zadaniowym systemie czasu pracy. Fakt pełnienia funkcji kierowniczej nie kwalifikuje pracownika do pracy w systemie zadaniowego czasu pracy. W tej sytuacji nie występuje bowiem żadna z przesłanek uzasadniających zastosowanie takiego systemu. Jeżeli do zadań kierownika należy kontrola i wsparcie pracowników pracujących w godzinach pracy oddziału banku, zadaniowy system czasu pracy nie jest tu uzasadniony. Kierownik nie ma możliwości przyglądania się pracy swoich podwładnych w innym czasie niż godziny ich pracy.

System zadaniowy dotyczy takiego charakteru pracy, gdzie nie ma możliwości precyzyjnego określenia czasu potrzebnego na wykonanie powierzonych działań, a określenie pory dnia, w której zadania powinny być wykonywane, też jest trudne do wskazania. Zadania, jakie zostają powierzone pracownikowi wypełniającemu swoje obowiązki w zadaniowym systemie czasu pracy, powinny umożliwiać mu w miarę samodzielne wywiązanie się z obowiązków, a także możliwość decydowania, kiedy i z jaką intensywnością wykona powierzone mu zadania.

Polecamy: Forum Kadry - Zadaniowy system czasu pracy

Należy pamiętać, że ten charakterystyczny system daje pracownikowi możliwość samodzielnego ustalania momentu wykonywania powierzonej pracy. Pracownicy nie są rozliczani z czasu pracy, lecz z powierzonych im zadań. Taki system zarządzania czasem pracy umożliwia spiętrzenie zadań pracowniczych w niektóre dni na rzecz wyrównania czasu pracy w innym terminie.

Podstawa prawna:

● art. 129 § 1, art. 140 ustawy z 26 czerwca 1974 r. Kodeks pracy (j.t. Dz.U. z 1998 r. Nr 21, poz. 94; ost.zm. Dz.U. z 2013 r., poz. 2)

Więcej w MONITORZE prawa pracy i ubezpieczeń - Zamów prenumeratę >>

Zapisz się na newsletter
Kodeks pracy, urlopy, wynagrodzenia, świadczenia pracownicze. Bądź na bieżąco ze zmianami z zakresu prawa pracy. Zapisz się na nasz newsletter.
Zaznacz wymagane zgody
loading
Zapisując się na newsletter wyrażasz zgodę na otrzymywanie treści reklam również podmiotów trzecich
Administratorem danych osobowych jest INFOR PL S.A. Dane są przetwarzane w celu wysyłki newslettera. Po więcej informacji kliknij tutaj.
success

Potwierdź zapis

Sprawdź maila, żeby potwierdzić swój zapis na newsletter. Jeśli nie widzisz wiadomości, sprawdź folder SPAM w swojej skrzynce.

failure

Coś poszło nie tak

Źródło: Monitor Prawa Pracy i Ubezpieczeń

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:
Autopromocja

REKLAMA

QR Code
Uprawnienia rodzicielskie - QUIZ
certificate
Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
1/10
Ile tygodni urlopu macierzyńskiego można maksymalnie wykorzystać jeszcze przed porodem?
nie ma takiej możliwości
3
6
9 - tylko jeśli pracodawca wyrazi na to zgodę
Następne

REKLAMA

Kadry
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Urlop adopcyjny 2025. Adopcja dziecka i wszystkie urlopy przysługujące rodzicom

Urlop adopcyjny to skrótowa nazwa urlopu na warunkach urlopu macierzyńskiego. To urlop macierzyński na dziecko adoptowane lub przyjęte na wychowanie w ramach rodziny zastępczej (nie dotyczy zawodowych rodzin zastępczych). Oto wszystkie urlopy, które w 2025 r. należą się po adopcji dziecka lub dzieci. Gwarantuje je Kodeks pracy.

Zakazy dla pracodawcy dotyczące kobiet w ciąży i karmiących piersią [Kodeks pracy]

Prawo pracy w sposób szczególny chroni kobiety będące w ciąży oraz karmiące piersią. W tym celu zostały skonstruowane zakazy dla pracodawców zatrudniających takie osoby. Czego dotyczą art. 176, 178, 179 Kodeksu pracy?

Jak korporacje mogą stworzyć inkluzywne środowisko pracy? [Poradnik]

W świecie, który staje się coraz bardziej globalny, zróżnicowany i świadomy społecznie, inkluzywność w miejscu pracy przestaje być opcjonalnym dodatkiem do kultury organizacyjnej. Coraz częściej jest to warunek konieczny do utrzymania konkurencyjności, przyciągania talentów i budowania zdrowej, silnej organizacji. Jednak wdrażanie autentycznej inkluzywności to proces – głęboki, wymagający odwagi, zaangażowania i gotowości do zmiany.

Wyższy dodatek za pracę w nocy od 1 maja 2025 r. Dla kogo?

Osoby pracujące w porze nocnej mogą liczyć na dodatek z tego tytułu. Ile będzie wynosił dodatek za pracę w nocy w maju 2025 r.? Czym jest praca w porze nocnej? Za pracę w jakich godzinach przysługuje dodatek?

REKLAMA

Maj 2025: kalendarz do druku [PDF]

Pobierz kalendarz maja 2025 do druku z miejscem na notatki. Maj 2025 roku zawiera dwa święta ustawowo wolne od pracy. W tym miesiącu jest również Dzień Matki. Najważniejsze daty już są zaznaczone. Wydrukuj i dopisz swoje notatki.

Niedziele handlowe - maj 2025

Najbliższa niedziela handlowa wypada 27 kwietnia 2025 r. Czy w maju i czerwcu również będą niedziele handlowe? Sprawdź kalendarz niedziel handlowych i niehandlowych.

Maj 2025 – dni wolne, godziny pracy

Maj 2025 – dni wolne i godziny pracy czyli jaka jest norma godzin pracy w miesiącu. Kalendarz maja w 2025 roku zawiera 2 święta ustawowo wolne od pracy. Jedno z nich wypada w sobotę, a to oznacza dodatkowy dzień wolny w tym miesiącu.

Albo matka albo ojciec. Tylko jedno skorzysta z tego uprawnienia

W prawie pracy jest wiele uprawnień rodzicielskich. Pracownicy będący rodzicami mają dodatkowe przywileje jak urlopy, przerwy w pracy, łatwiejszy dostęp do elastycznej organizacji pracy, np. pracy zdalnej. Niektóre prawa przysługują tylko jednemu z rodziców dziecka. Czy 2 dni albo 16 godzin wolnego w roku na opiekę nad dzieckiem zdrowym przysługuje matce i ojcu dziecka?

REKLAMA

Podwyżki w budżetówce 2025. Jak zmienią się pensje nauczycieli, urzędników i pracowników samorządowych? Wyrównanie od 1 stycznia czy 1 marca?

Rok 2025 przynosi kolejne napięcia w sektorze publicznym. Rząd zapowiada kontynuację polityki wzrostu wynagrodzeń w budżetówce, ale samorządy alarmują: „nie mamy z czego płacić”. Jakie grupy zawodowe mogą liczyć na realny wzrost pensji? Kto sfinansuje podwyżki – budżet centralny czy gminy? I czy te zmiany wystarczą, by zatrzymać falę odejść z sektora publicznego?

Odprawy pracownicze w 2025 r.

Odprawy pracownicze w 2025 r. są bardzo różnorodne. Kwoty i zasady wypłaty świadczeń finansowych różnią się oczywiście od sytuacji, w jakiej znajdzie się pracownik, ale też od zawodu jaki wykonuje. Poniżej opis kilku przykładowych odpraw, jakie może uzyskać pracownik.

REKLAMA