REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Zadaniowy system czasu pracy a godziny nadliczbowe

Anna Żuber
Zadaniowy system czasu pracy a godziny nadliczbowe. /Fot. Fotolia
Zadaniowy system czasu pracy a godziny nadliczbowe. /Fot. Fotolia
Fotolia

REKLAMA

Zadaniowy system czasu pracy to forma organizacji czasu pracy, w której pracodawca nie określa godzin pracy, lecz zadania, jakie mają zostać wykonane przez pracowników. Jak w zadaniowym systemie czasu pracy uniknąć godzin nadliczbowych?

PROBLEM

Niedawno rozwiązaliśmy umowę o pracę z pracownikiem zatrudnionym w zadaniowym systemie czasu pracy. Były pracownik wystąpił do sądu pracy z pozwem przeciwko naszej firmie o rekompensatę pracy w godzinach nadliczbowych. Czy pracownik pracujący w tym systemie ma prawo do świadczeń za godziny nadliczbowe, jeżeli sam decyduje, ile godzin będzie pracował w danym dniu? Co należy zrobić i na co zwrócić uwagę, aby w przyszłości uniknąć takich sytuacji?

RADA

Nazwanie systemu czasu pracy „zadaniowym” nie wyłącza możliwości rekompensowania pracownikowi pracy w godzinach nadliczbowych. Aby uniknąć takich roszczeń, pracodawca nie powinien powierzać pracownikom zatrudnionym w tym systemie zbyt obszernego zakresu obowiązków. Powinien też unikać zlecania dodatkowych zadań oraz prawidłowo ustalać stanowiska, na których może być stosowany ten system czasu pracy.

Zobacz: Godziny nadliczbowe w zadaniowym systemie czasu pracy

UZASADNIENIE

Podstawowa zasada stosowania zadaniowego systemu czasu pracy polega na właściwym ustaleniu wymiaru zadań powierzanych pracownikowi. Zakres powierzonych obowiązków musi umożliwiać pracownikowi ich wykonanie w podstawowym systemie czasu pracy, tj. w ciągu 8 godzin na dobę i przeciętnie w ciągu 40 godzin tygodniowo w ramach przeciętnie 5-dniowego tygodnia pracy (art. 140 w związku z art. 129 Kodeksu pracy). Jeżeli wykonanie powierzonych zadań w systemie zadaniowym czasu pracy jest niemożliwe w ramach ustawowych norm czasu pracy, to pracownikowi przysługuje rekompensata za pracę nadliczbową. W orzecznictwie Sądu Najwyższego (wyrok z 4 sierpnia 1999 r., I PKN 181/99; OSNAP 2000/22, poz. 810) zbyt obszerne ustalenie zakresu zadań w systemie zadaniowym kwalifikuje się jako polecenie świadczenia pracy w czasie przekraczającym normy czasu pracy.

Autopromocja

Praca zdalna. Praktyczny komentarz z przykładami + wzory dokumentów online

Kup książkę:

Praca zdalna. Praktyczny komentarz z przykładami + wzory dokumentów online

Zobacz e-Poradnik „Czas pracy w 2013 r.” dostępny na www.inforfk.pl

Dalszy ciąg materiału pod wideo

UWAGA!

Ustalenie w zadaniowym systemie czasu pracy zadań w takiej liczbie, że nie jest możliwe ich wykonanie w ramach norm czasu pracy, może spowodować konieczność wypłaty świadczeń z tytułu nadgodzin.

Autopromocja

Kodeks pracy 2023. Praktyczny komentarz z przykładami + wzory dokumentów online

Kup książkę:

Kodeks pracy 2023. Praktyczny komentarz z przykładami + wzory dokumentów online

Aby zatem uniknąć roszczeń o zapłatę wynagrodzenia i dodatków za pracę w godzinach nadliczbowych, pracodawca nie powinien przydzielać zbyt dużej liczby zadań pracownikom pracującym w systemie zadaniowym. Powinien też zrezygnować z polecania dodatkowych zadań, jeżeli już ustalił zadania, które pracownik może wykonać w ramach obowiązujących go norm czasu pracy.

Zobacz również: Nadgodziny przy zadaniowym czasie pracy

Autopromocja

Infor IFK - bieżące aktualności o zmianach przepisów:

Nowe obowiązki biur rachunkowych związane z KSeF
Jakie zmiany czekają w prawie pracy i podatkach na 2024 rok?

Subskrybuj serwis IFK

Problemy z wystąpieniem godzin nadliczbowych w systemie zadaniowym mogą wynikać także z tego, że ten system nie może być stosowany w przypadku każdego stanowiska pracy. Jeżeli zostanie wprowadzony nieprawidłowo, to jego stosowanie może zostać zakwestionowane. Wówczas pracownik może mieć roszczenie do pracodawcy o zapłatę za godziny nadliczbowe, jeżeli nie było uzasadnienia dla pracy np. po 12 godzin na dobę.

Przepisy prawa pracy nie wskazują precyzyjnie grup pracowników, których należy objąć systemem zadaniowego czasu pracy. System ten może być bowiem zastosowany tylko w przypadku, gdy jest to uzasadnione:

 • rodzajem pracy,
 • jej organizacją,
 • miejscem wykonywania pracy.

Zadaniowy system czasu pracy nie może być zatem dowolnie ustalany i nie może dotyczyć każdego dowolnie wybranego stanowiska pracy.

Przykład

Pracownik jest zatrudniony w banku na stanowisku kierownika grupy bankierów w zadaniowym systemie czasu pracy. Fakt pełnienia funkcji kierowniczej nie kwalifikuje pracownika do pracy w systemie zadaniowego czasu pracy. W tej sytuacji nie występuje bowiem żadna z przesłanek uzasadniających zastosowanie takiego systemu. Jeżeli do zadań kierownika należy kontrola i wsparcie pracowników pracujących w godzinach pracy oddziału banku, zadaniowy system czasu pracy nie jest tu uzasadniony. Kierownik nie ma możliwości przyglądania się pracy swoich podwładnych w innym czasie niż godziny ich pracy.

System zadaniowy dotyczy takiego charakteru pracy, gdzie nie ma możliwości precyzyjnego określenia czasu potrzebnego na wykonanie powierzonych działań, a określenie pory dnia, w której zadania powinny być wykonywane, też jest trudne do wskazania. Zadania, jakie zostają powierzone pracownikowi wypełniającemu swoje obowiązki w zadaniowym systemie czasu pracy, powinny umożliwiać mu w miarę samodzielne wywiązanie się z obowiązków, a także możliwość decydowania, kiedy i z jaką intensywnością wykona powierzone mu zadania.

Polecamy: Forum Kadry - Zadaniowy system czasu pracy

Należy pamiętać, że ten charakterystyczny system daje pracownikowi możliwość samodzielnego ustalania momentu wykonywania powierzonej pracy. Pracownicy nie są rozliczani z czasu pracy, lecz z powierzonych im zadań. Taki system zarządzania czasem pracy umożliwia spiętrzenie zadań pracowniczych w niektóre dni na rzecz wyrównania czasu pracy w innym terminie.

Podstawa prawna:

● art. 129 § 1, art. 140 ustawy z 26 czerwca 1974 r. Kodeks pracy (j.t. Dz.U. z 1998 r. Nr 21, poz. 94; ost.zm. Dz.U. z 2013 r., poz. 2)

Więcej w MONITORZE prawa pracy i ubezpieczeń - Zamów prenumeratę >>

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: Monitor Prawa Pracy i Ubezpieczeń
Czy ten artykuł był przydatny?
tak
nie
Dziękujemy za powiadomienie - zapraszamy do subskrybcji naszego newslettera
Jeśli nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania w tym artykule, powiedz jak możemy to poprawić.
UWAGA: Ten formularz nie służy wysyłaniu zgłoszeń . Wykorzystamy go aby poprawić artykuł.
Jeśli masz dodatkowe pytania prosimy o kontakt

Komentarze(0)

Pokaż:

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
  QR Code
  Uprawnienia rodzicielskie
  certificate
  Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
  1/10
  Ile tygodni urlopu macierzyńskiego można maksymalnie wykorzystać jeszcze przed porodem?
  nie ma takiej możliwości
  3
  6
  9 - tylko jeśli pracodawca wyrazi na to zgodę
  Następne
  Kadry
  Zapisz się na newsletter
  Zobacz przykładowy newsletter
  Zapisz się
  Wpisz poprawny e-mail
  Mutligeneracje na rynku pracy. Czego potrzebują?

  Czego potrzebują mutligeneracje na rynku pracy? 6 na 10 zgodnie twierdzi, że stabilnego zatrudnienia.

  Jak powinno wyglądać CV w Polsce?

  Szukając pracy, musisz być przygotowany, że zostaniesz poproszony o dostarczenie Curriculum Vitae. Jest to obowiązkowy dokument w procesie rekrutacji. Dzięki niemu, pracodawca ma możliwość wstępnego przyjrzenia się sylwetkom kandydatów na stanowisko pracy, bez konieczności osobistego spotkania.

  RPO: W mentalności pracodawców funkcjonują stereotypy, które powodują dyskryminację

  W mentalności pracodawców funkcjonują stereotypy dotyczące osób z niepełnosprawnościami, osób starszych, czy cudzoziemców – wskazał rzecznik praw obywatelskich Marcin Wiącek podczas debaty eksperckiej poprzedzającej III Kongres ESG. RPO uwagę, że osoby te mają często trudności ze znalezieniem pracy, mimo wyższego wykształcenia.

  Praca zdalna znacząco zmniejsza ślad węglowy, ale tylko w określonych warunkach

  Pracownicy zdalni mogą zostawiać aż o 54 proc. mniejszy ślad węglowy niż osoby pracujące stacjonarnie, jednak tylko przy spełnieniu pewnych warunków - informuje „Proceedings of the National Academy of Sciences”. Kluczowe są ich prywatne wybory dotyczące stylu życia i organizacja pracy.

  REKLAMA

  Centralna Informacja Emerytalna - już od 5 października 2023

  Co to jest Centralna Informacja Emerytalna? Okazuje się, że niebawem będzie można szybko sprawdzić jaką w przyszłości otrzyma się emeryturę i ile zgromadziło się oszczędności w ZUS, KRUS, OFE, PPK czy IKZE. Nowe przepisy to prawdziwa rewolucja dla ubezpieczeń społecznych!

  Odjechane wyjazdy integracyjne – klucz do zgranego i efektywnego zespołu

  W obliczu narastających wyzwań konkurencyjnych i szybkiego tempa zmian nowoczesne przedsiębiorstwa zdają sobie sprawę, jak ważne jest budowanie zespołów pracowników, które są w stanie skutecznie współpracować i dążyć do osiągnięcia wspólnych celów. Wyjazdy integracyjne stanowią jedną z nieocenionych metod kształtowania więzi między pracownikami. Ich organizacja weszła na inny poziom, gdzie ważne są kreatywne pomysły zabaw i sposoby na budowanie więzi w zespole. 

  Workation czyli pracowakacje. Sposób na przedłużenie wakacji?

  Jesień, nawet jeśli przysłowiowo złota, jest początkiem mało przyjaznej części roku. Krótkie dni, brak słońca, deszcz, chłód... Dla wielu osób jest to trudny okres, w czasie którego zmagają się z brakiem energii do pracy. Na szczęście mogą to zmienić, decydując się na pracowakacje. 

  Przemoc w miejscu pracy. Jak się przed nią bronić

  Przemoc w miejscu pracy to poważny problem, który dotyka wiele osób na całym świecie. Jest to zachowanie nieakceptowalne, które może prowadzić do poważnych konsekwencji zarówno dla pracowników, jak i pracodawców. Dlatego też istnieje konieczność wprowadzenia odpowiednich środków ochrony mających na celu zapobieganie przemocy w miejscu pracy oraz reagowanie na nią w przypadku jej wystąpienia. 

  REKLAMA

  Przemoc seksualna w miejscu pracy

  Przemoc seksualna w miejscu pracy to poważne naruszenie praw pracowniczych oraz zagrożenie ich zdrowiu i bezpieczeństwu. Jest to problem o rosnącym znaczeniu, który wymaga szczególnej uwagi ze strony pracodawców i społeczeństwa. 

  Jak pokolenie Z buduje swoje kariery. Badanie Pracuj.pl

  Dwadzieścia siedem procent przedstawicieli pokolenia Z zmieniło pracę w ciągu ostatnich trzech miesięcy. W silver generation takiej zmiany dokonało tylko 2% respondentów. W ciągu ostatniego roku wśród najstarszej aktywnej zawodowo grupy wynik ten osiąga 7%, a wśród najmłodszej aż 62%. Jak wynika z badania Pracuj.pl, generacja Z pod kątem mobilności zawodowej znacznie przewyższa wszystkie pozostałe grupy wiekowe. Czy to oznacza, że na rynek wchodzą niepewni pracownicy? 

  REKLAMA