reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Kadry > Ubezpieczenia > Zasiłki i inne świadczenia > Czy wynagrodzenie za dyżur i za nadgodziny oraz premia z tytułu urodzenia dziecka podwyższą wysokość zasiłku

Czy wynagrodzenie za dyżur i za nadgodziny oraz premia z tytułu urodzenia dziecka podwyższą wysokość zasiłku

Pracownik, który ma 53 lata, jest wynagradzany stawką 3500 zł. W marcu, maju i sierpniu br. otrzymał wynagrodzenie za nadgodziny w kwocie odpowiednio: 125 zł, 190 zł oraz 90 zł. Dodatkowo w lipcu otrzymał także wynagrodzenie za dyżur w kwocie 350 zł oraz we wrześniu jednorazową premię z tytułu urodzenia się dziecka w wysokości 750 zł. Pracownik chorował od 4 do 22 czerwca br. Jak obliczyć mu zasiłek chorobowy za okres od 29 października do 9 listopada br. i kiedy należy go wypłacić? Wynagrodzenia są u nas płatne do końca każdego miesiąca.

W przypadku Państwa pracownika między kolejnymi okresami jego niezdolności do pracy minęły więcej niż 3 miesiące kalendarzowe. Zatem podstawę wymiaru zasiłku za niezdolność do pracy w październiku i listopadzie należy obliczyć ponownie. Podstawę tę należy ustalić z wynagrodzeń wypłaconych za okres od października 2011 r. do września 2012 r., z uwzględnieniem wynagrodzenia za godziny nadliczbowe, za dyżur, ale bez premii z tytułu urodzenia się dziecka pracownika. Zasiłek za cały okres zwolnienia lekarskiego można wypłacić w listopadzie, w najbliższym terminie płatności wynagrodzeń.

Podstawę wymiaru świadczenia dla pracownika powinni Państwo obliczyć ponownie, gdyż między okresami niezdolności do pracy powstałej w czerwcu a niezdolnością do pracy powstałą na przełomie października i listopada minęły 3 pełne miesiące kalendarzowe. W podstawie tej powinni Państwo uwzględnić średnie miesięczne wynagrodzenie wypłacone za okres od października 2011 r. do września 2012 r., czyli za okres poprzedzający miesiąc rozpoczęcia choroby. W tym czasie pracownik, oprócz wynagrodzenia zasadniczego w stałej stawce, otrzymał również:

  • wynagrodzenie za pracę w godzinach nadliczbowych,
  • wynagrodzenie za dyżur oraz
  • jednorazową premię z tytułu urodzenia się dziecka.

Oprócz jednorazowej premii z tytułu urodzenia się dziecka, pozostałe przychody wlicza się do podstawy wymiaru zasiłku. W podstawie wymiaru zasiłku chorobowego nie uwzględnia się składników wynagrodzenia, które są przyznawane niezależnie od oceny pracy pracownika i na których przyznanie i wypłatę okres pobierania zasiłku nie ma wpływu (mimo pobierania zasiłku pracownik otrzymuje dany składnik wynagrodzenia). Do takich składników są zaliczane m.in. jednorazowe nagrody z okazji ślubu pracownika lub z okazji urodzenia się dziecka pracownika.

WAŻNE!

W podstawie wymiaru zasiłku nie należy uwzględniać składników wynagrodzenia, które przysługują pracownikowi mimo jego niezdolności do pracy.

Natomiast w podstawie wymiaru zasiłku uwzględnia się wynagrodzenie za pracę w godzinach nadliczbowych. Jako przychód podlegający oskładkowaniu przysługujący wyłącznie za czas przepracowany wchodzi ono do podstawy wymiaru w kwocie faktycznie wypłaconej. Wynagrodzenie za dyżur pełniony w zakładzie pracy lub w innym miejscu wyznaczonym przez pracodawcę również jest objęty składkami ZUS i zwiększa podstawę świadczenia chorobowego, w wysokości rzeczywiście wypłaconej. Aby ustalić podstawę wymiaru zasiłku, należy zsumować wszystkie wypłacone za poszczególne miesiące wynagrodzenia zasadnicze wraz z dodatkowymi składnikami (oprócz premii z tytułu urodzenia dziecka), przysługującymi za okres, z którego jest liczona podstawa wymiaru, po pomniejszeniu o część składek finansowanych przez pracownika (tj. o 13,71%).

Przeciętne miesięczne wynagrodzenie wynosi: 36 893,29 zł : 12 m-cy = 3074,44 zł (podstawa wymiaru zasiłku chorobowego).

Stawka dzienna zasiłku:

3074,44 zł x 80% : 30 dni = 81,99 zł.

Zasiłek za 3 dni choroby w październiku:

81,99 zł x 3 dni = 245,97 zł.

Zasiłek za 9 dni choroby w listopadzie:

81,99 zł x 9 dni = 737,91 zł.

Zasiłek jest płatny w terminie przyjętym w zakładzie pracy do wypłaty wynagrodzeń, ale nie później niż w ciągu 30 dni od daty złożenia dokumentów niezbędnych do stwierdzenia uprawnień do zasiłku. W przypadku zasiłku chorobowego wypłacanego przez pracodawcę będącego płatnikiem składek, podstawowym dokumentem, który jest niezbędny do ustalenia prawa do świadczenia, jest zaświadczenie lekarskie na formularzu ZUS ZLA. Jeśli zatem pracownik dostarczył zwolnienie lekarskie niezwłocznie po jego otrzymaniu (np. 29 października), mogą Państwo wypłacić zasiłek za cały okres zwolnienia lekarskiego (za październik i listopad) w terminie wypłat za listopad, tj. 30 listopada. Gdy okres niezdolności do pracy obejmuje przełom dwóch miesięcy, termin 30 dni na wypłatę zasiłku za część choroby przypadającej do końca miesiąca powinien być liczony od następnego dnia po ostatnim dniu tego miesiąca.

WAŻNE!

Jeśli okres niezdolności do pracy przypada na przełomie miesiąca, termin 30 dni na wypłatę świadczenia przysługującego do końca miesiąca liczy się od następnego dnia po ostatnim dniu tego miesiąca.

Państwa pracownik jest w wieku powyżej 50 lat, obowiązuje go więc 14-dniowy limit wypłaty przez pracodawcę wynagrodzenia chorobowego w ciągu roku kalendarzowego (art. 92 Kodeksu pracy). Pracownik chorował już w czerwcu 19 dni, zatem za 14 dni otrzymał od Państwa wynagrodzenie chorobowe, a za pozostałą część zwolnienia lekarskiego, tj. za 5 dni – zasiłek z ubezpieczenia chorobowego. Dlatego za okres niezdolności do pracy przypadającej na przełomie października i listopada pracownikowi przysługuje zasiłek chorobowy. Ponieważ między kolejnymi okresami niezdolności do pracy (tj. czerwcowym i październikowo-listopadowym) minęły więcej niż 3 miesiące kalendarzowe, pracownikowi należy ponownie obliczyć podstawę wymiaru zasiłku należnego za październikowo-listopadową absencję z powodu choroby. Podstawy tej nie trzeba ustalać na nowo jedynie wówczas, gdy między pobieraniem świadczeń z ubezpieczenia społecznego, takich samych bądź innego rodzaju, lub wynagrodzenia chorobowego nie było przerwy lub przerwa była krótsza niż 3 miesiące kalendarzowe.

reklama

Przydatne formularze online

Czytaj także

Autor:

Źródło:

INFOR
Jak przygotować się do zmian 2021. Podatki. Rachunkowość. Prawo pracy. ZUS59.00 zł
reklama

Narzędzia kadrowego

reklama
reklama

POLECANE

reklama
reklama

Ostatnio na forum

reklama

Artykuł Sponsorowany

KORONAWIRUS A PRAWO PRACY

reklama

Eksperci portalu infor.pl

Kancelaria transportowa ITD-PIP

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »

reklama
reklama
reklama