Kategorie

Czy wynagrodzenie za dyżur i za nadgodziny oraz premia z tytułu urodzenia dziecka podwyższą wysokość zasiłku

Izabela Nowacka
Izabela Nowacka
Pracownik, który ma 53 lata, jest wynagradzany stawką 3500 zł. W marcu, maju i sierpniu br. otrzymał wynagrodzenie za nadgodziny w kwocie odpowiednio: 125 zł, 190 zł oraz 90 zł. Dodatkowo w lipcu otrzymał także wynagrodzenie za dyżur w kwocie 350 zł oraz we wrześniu jednorazową premię z tytułu urodzenia się dziecka w wysokości 750 zł. Pracownik chorował od 4 do 22 czerwca br. Jak obliczyć mu zasiłek chorobowy za okres od 29 października do 9 listopada br. i kiedy należy go wypłacić? Wynagrodzenia są u nas płatne do końca każdego miesiąca.
Reklama

W przypadku Państwa pracownika między kolejnymi okresami jego niezdolności do pracy minęły więcej niż 3 miesiące kalendarzowe. Zatem podstawę wymiaru zasiłku za niezdolność do pracy w październiku i listopadzie należy obliczyć ponownie. Podstawę tę należy ustalić z wynagrodzeń wypłaconych za okres od października 2011 r. do września 2012 r., z uwzględnieniem wynagrodzenia za godziny nadliczbowe, za dyżur, ale bez premii z tytułu urodzenia się dziecka pracownika. Zasiłek za cały okres zwolnienia lekarskiego można wypłacić w listopadzie, w najbliższym terminie płatności wynagrodzeń.

Podstawę wymiaru świadczenia dla pracownika powinni Państwo obliczyć ponownie, gdyż między okresami niezdolności do pracy powstałej w czerwcu a niezdolnością do pracy powstałą na przełomie października i listopada minęły 3 pełne miesiące kalendarzowe. W podstawie tej powinni Państwo uwzględnić średnie miesięczne wynagrodzenie wypłacone za okres od października 2011 r. do września 2012 r., czyli za okres poprzedzający miesiąc rozpoczęcia choroby. W tym czasie pracownik, oprócz wynagrodzenia zasadniczego w stałej stawce, otrzymał również:

 • wynagrodzenie za pracę w godzinach nadliczbowych,
 • wynagrodzenie za dyżur oraz
 • jednorazową premię z tytułu urodzenia się dziecka.

Oprócz jednorazowej premii z tytułu urodzenia się dziecka, pozostałe przychody wlicza się do podstawy wymiaru zasiłku. W podstawie wymiaru zasiłku chorobowego nie uwzględnia się składników wynagrodzenia, które są przyznawane niezależnie od oceny pracy pracownika i na których przyznanie i wypłatę okres pobierania zasiłku nie ma wpływu (mimo pobierania zasiłku pracownik otrzymuje dany składnik wynagrodzenia). Do takich składników są zaliczane m.in. jednorazowe nagrody z okazji ślubu pracownika lub z okazji urodzenia się dziecka pracownika.

WAŻNE!

W podstawie wymiaru zasiłku nie należy uwzględniać składników wynagrodzenia, które przysługują pracownikowi mimo jego niezdolności do pracy.

Natomiast w podstawie wymiaru zasiłku uwzględnia się wynagrodzenie za pracę w godzinach nadliczbowych. Jako przychód podlegający oskładkowaniu przysługujący wyłącznie za czas przepracowany wchodzi ono do podstawy wymiaru w kwocie faktycznie wypłaconej. Wynagrodzenie za dyżur pełniony w zakładzie pracy lub w innym miejscu wyznaczonym przez pracodawcę również jest objęty składkami ZUS i zwiększa podstawę świadczenia chorobowego, w wysokości rzeczywiście wypłaconej. Aby ustalić podstawę wymiaru zasiłku, należy zsumować wszystkie wypłacone za poszczególne miesiące wynagrodzenia zasadnicze wraz z dodatkowymi składnikami (oprócz premii z tytułu urodzenia dziecka), przysługującymi za okres, z którego jest liczona podstawa wymiaru, po pomniejszeniu o część składek finansowanych przez pracownika (tj. o 13,71%).

Przeciętne miesięczne wynagrodzenie wynosi: 36 893,29 zł : 12 m-cy = 3074,44 zł (podstawa wymiaru zasiłku chorobowego).

Stawka dzienna zasiłku:

3074,44 zł x 80% : 30 dni = 81,99 zł.

Zasiłek za 3 dni choroby w październiku:

81,99 zł x 3 dni = 245,97 zł.

Zasiłek za 9 dni choroby w listopadzie:

81,99 zł x 9 dni = 737,91 zł.

Zasiłek jest płatny w terminie przyjętym w zakładzie pracy do wypłaty wynagrodzeń, ale nie później niż w ciągu 30 dni od daty złożenia dokumentów niezbędnych do stwierdzenia uprawnień do zasiłku. W przypadku zasiłku chorobowego wypłacanego przez pracodawcę będącego płatnikiem składek, podstawowym dokumentem, który jest niezbędny do ustalenia prawa do świadczenia, jest zaświadczenie lekarskie na formularzu ZUS ZLA. Jeśli zatem pracownik dostarczył zwolnienie lekarskie niezwłocznie po jego otrzymaniu (np. 29 października), mogą Państwo wypłacić zasiłek za cały okres zwolnienia lekarskiego (za październik i listopad) w terminie wypłat za listopad, tj. 30 listopada. Gdy okres niezdolności do pracy obejmuje przełom dwóch miesięcy, termin 30 dni na wypłatę zasiłku za część choroby przypadającej do końca miesiąca powinien być liczony od następnego dnia po ostatnim dniu tego miesiąca.

WAŻNE!

Jeśli okres niezdolności do pracy przypada na przełomie miesiąca, termin 30 dni na wypłatę świadczenia przysługującego do końca miesiąca liczy się od następnego dnia po ostatnim dniu tego miesiąca.

Państwa pracownik jest w wieku powyżej 50 lat, obowiązuje go więc 14-dniowy limit wypłaty przez pracodawcę wynagrodzenia chorobowego w ciągu roku kalendarzowego (art. 92 Kodeksu pracy). Pracownik chorował już w czerwcu 19 dni, zatem za 14 dni otrzymał od Państwa wynagrodzenie chorobowe, a za pozostałą część zwolnienia lekarskiego, tj. za 5 dni – zasiłek z ubezpieczenia chorobowego. Dlatego za okres niezdolności do pracy przypadającej na przełomie października i listopada pracownikowi przysługuje zasiłek chorobowy. Ponieważ między kolejnymi okresami niezdolności do pracy (tj. czerwcowym i październikowo-listopadowym) minęły więcej niż 3 miesiące kalendarzowe, pracownikowi należy ponownie obliczyć podstawę wymiaru zasiłku należnego za październikowo-listopadową absencję z powodu choroby. Podstawy tej nie trzeba ustalać na nowo jedynie wówczas, gdy między pobieraniem świadczeń z ubezpieczenia społecznego, takich samych bądź innego rodzaju, lub wynagrodzenia chorobowego nie było przerwy lub przerwa była krótsza niż 3 miesiące kalendarzowe.


Zestawienie przychodów uzyskanych przez pracownika za okres od października 2011 r. do września 2012 r.

Miesiąc/rok

Kwota przychodu

Kwota przychodu
po pomniejszeniu o 13,71%

Październik 2011

3500 zł

3020,15 zł

Listopad 2011

3500 zł

3020,15 zł

Grudzień 2011

3500 zł

3020,15 zł

Styczeń 2012

3500 zł

3020,15 zł

Luty 2012

3500 zł

3020,15 zł

Marzec 2012

3625 zł
(3500 zł + 125 zł)

3128,01 zł

Kwiecień 2012

3500 zł

3020,15 zł

Maj 2012

3690 zł (3500 zł + 190 zł)

3184,10 zł

Czerwiec 2012

3500 zł

3020,15 zł

Lipiec 2012

3850 zł (3500 zł + 350 zł)

3322,17 zł

Sierpień 2012

3590 zł (3500 zł + 90 zł)

3097,81 zł

Wrzesień 2012

3500 zł

3020,15 zł

Suma

42 755 zł

36 893,29 zł

 Podstawa prawna:

 • art. 3 pkt 3, art. 36 ust. 1, art. 43, art. 64 ust. 1 ustawy z 25 czerwca 1999 r. o świadczeniach pieniężnych z ubezpieczenia społecznego w razie choroby i macierzyństwa (Dz.U. z 2010 r. Nr 77, poz. 512 ze zm.),
 • art. 92 Kodeksu pracy.
Chcesz dowiedzieć się więcej, sięgnij po naszą publikację
Czas pracy 2021. Planowanie, rozliczanie i ewidencja
Czas pracy 2021. Planowanie, rozliczanie i ewidencja
Tylko teraz
Źródło: INFOR
Czy ten artykuł był przydatny?
tak
nie
Dziękujemy za powiadomienie
Jeśli nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania w tym artykule, powiedz jak możemy to poprawić.
UWAGA: Ten formularz nie służy wysyłaniu zgłoszeń . Wykorzystamy go aby poprawić artykuł.
Jeśli masz dodatkowe pytania prosimy o kontakt

Komentarze(0)

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
  QR Code

  © Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

  Kadry
  Zapisz się na newsletter
  Zobacz przykładowy newsletter
  Zapisz się
  Wpisz poprawny e-mail

  Ile wynosi najniższa krajowa?

  Najniższa krajowa w 2021 i 2022 r. - ile wynosi brutto i netto? Jaka jest stawka godzinowa? Oto kalkulator wynagrodzeń.

  Praca zdalna w Kodeksie pracy - zmiany w projekcie

  Praca zdalna w Kodeksie pracy - jest nowa wersja projektu nowelizacji. Co się zmieni?

  Rejestracja w urzędzie pracy a umowa zlecenie, dzieło, działalność

  Rejestracja w urzędzie pracy - czy bezrobotny może wykonywać pracę na podstawie umowy zlecenia, umowy o dzieło lub prowadzić działalność nierejestrowaną?

  Prezeska, prawniczka, psycholożka - kobiety o feminatywach

  Feminatywy - jakim językiem pisane są oferty pracy? Jak kobiety oceniają żeńskie nazwy stanowisk, np. prezeska, prawniczka, psycholożka? Oto wyniki badania.

  Zezwolenie na pracę sezonową dla cudzoziemca - jak uzyskać [PORADNIK]

  Zezwolenie na pracę sezonową dla cudzoziemca. Od 1 stycznia 2018 roku obowiązują nowe regulacje prawne dotyczące cudzoziemców świadczących prace sezonową. O zezwolenie typu S, czyli na pracę sezonową, mogą ubiegać się pracodawcy, którzy planują zatrudnić obcokrajowców do pracy w rolnictwie, ogrodnictwie lub turystyce.

  Błędy w umowie o pracę - jak je poprawić?

  Błędy w umowie o pracę w zakresie wynagrodzenia i innych świadczeń - jak je poprawić?

  Pracodawcy nie chcą pracy zdalnej [BADANIE]

  Praca zdalna nie jest dla pracodawców najlepszym rozwiązaniem. Prawie wszyscy chcą powrotu do biur. Wprowadzą elastyczne godziny rozpoczęcia i zakończenia pracy.

  Udzielanie zaległego urlopu wypoczynkowego - ustawa o covid-19

  Zaległy urlop wypoczynkowy - jak udzielić zgodnie z ustawą o COVID-19?

  Urząd pracy pomoże zmienić pracę

  Urząd pracy pomoże zmienić pracę i kwalifikacje pracownika. Obecnie skupia się na zatrudnianiu bezrobotnych. Rząd chce rozszerzyć jego kompetencje.

  Utrata pracy i finanse - obawy pracowników

  Utrata pracy i finanse to główne zmartwienia polskich pracowników. Ratują ich jednak deficyty kadrowe.

  Ukąszenie kleszcza a wypadek przy pracy - obowiązki pracodawcy

  Ukąszenie kleszcza - czy to może być wypadek przy pracy? Czy pracodawca zatrudniający pracowników do pracy na świeżym powietrzu ma obowiązek zabezpieczenia ich przed kleszczami?

  Sygnalista w firmie od 17 grudnia 2021 r. - co z ustawą?

  Sygnalista w firmie musi być wdrożony od 17 grudnia 2021 r. Polska musi implementować przepisy unijne do 16 grudnia tego roku. Co z ustawą o sygnalistach?

  Urlop wypoczynkowy - kalkulator

  Urlop wypoczynkowy - kalkulator wymiaru urlopu wypoczynkowego pozwala wyliczyć, ile dni urlopu przysługuje pracownikowi.

  Piloci wycieczek i przewodnicy turystyczni - zwolnienie z ZUS

  Piloci wycieczek i przewodnicy turystyczni mogą składać wnioski o zwolnienie z ZUS za lipiec, sierpień i wrzesień 2020 r. Do kiedy? Jakie warunki należy spełnić?

  Sklepiki szkolne - Tarcza Antykryzysowa

  Sklepiki szkolne - Tarcza Antykryzysowa przyznaje postojowe i zwolnienie z ZUS. Jakie kody PKD? Jakie warunki należy spełnić? Do kiedy złożyć wniosek?

  Sklepiki szkolne, piloci wycieczek i przewodnicy - wsparcie z ZUS

  Sklepiki szkolne, piloci wycieczek i przewodnicy - wsparcie z ZUS otrzymują wsparcie z ZUS. Mogą liczyć na postojowe i zwolnienie z opłacania składek. Do kiedy można składać wnioski?

  Minimalna płaca w 2022 r. brutto netto

  Minimalna płaca w 2022 r. wyniesie 3000 zł brutto. Ile to netto?

  Emerytura brutto netto - kalkulator

  Emerytura brutto - ile to netto? Kalkulator emerytalny pozwala ustalić wysokość emerytury. Oblicz.

  Ochrona przedemerytalna - ile lat?

  Ochrona przedemerytalna - ile lat trwa ochrona przed zwolnieniem? Od ilu lat pracownika zaczyna obowiązywać pracodawcę?

  Strategia Demograficzna 2040 - ocena Konfederacji Lewiatan

  Strategia Demograficzna 2040 jest zbyt ogólna i nie odpowiada współczesnym trendom związanym z rodziną. Jak ocenia ją Konfederacja Lewiatan?

  Zwolnienie lekarskie musi wskazywać aktualny adres pobytu

  Zwolnienie lekarskie musi wskazywać aktualny adres pobytu. Czy trzeba poinformować ZUS o zmianie miejsca pobytu?

  Zmiana dostawcy PPK wymaga konsultacji z załogą

  Zmiana dostawcy PPK wymaga konsultacji z załogą czyli z zakładową organizacją związkową lub inną reprezentacją osób zatrudnionych.

  Emerytura bez podatku – tabela

  Emerytura bez podatku - tabela z kwotą netto w 2021 r. i po zmianach w 2022 r. wskazuje, ile emeryt otrzyma na rękę po podwyżce.

  Pracownik oczekuje elastyczności zatrudnienia

  Elastyczność zatrudnienia - tego oczekuje pracownik od miejsca pracy.

  Pracownicy ocenili sytuację w zakładach pracy [BADANIE]

  Sytuacja w zakładach pracy została oceniona przez pracowników. Jakie są wyniki badania CBOS?