reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Kadry > Indywidualne prawo pracy > Czas pracy > Ile maksymalnie dni może przepracować pracownik

Ile maksymalnie dni może przepracować pracownik

W związku z kryzysem gospodarczym mamy braki kadrowe i problemy z ustalaniem grafików poszczególnych pracowników. Mamy świadomość konieczności przestrzegania przepisów o czasie pracy, ale czy istnieją ograniczenia dotyczące liczby dni, którą pracownik może przepracować „pod rząd”, tak aby nie naruszyć przepisów prawa pracy? Czy można pracownikowi ustalić w harmonogramie godziny pracy tak, że będzie pracował np. 8 dni „pod rząd”? Ile dni pracownik może najwięcej jednorazowo przepracować? Pracownicy pracują u nas w podstawowym systemie czasu pracy.

Przyjmując, że w Państwa firmie jest dozwolona praca w niedzielę – maksymalna dopuszczalna liczba dni pracy bez przerwy to 10 dni. Jeżeli natomiast w Państwa zakładzie nie jest dopuszczalna praca w niedzielę, to pracownik może przepracować jednorazowo maksymalnie 6 dni.

Pracodawca planując pracownikom pracę musi zachować przepisy o przeciętnie 5-dniowym tygodniu pracy, nieprzerwanym dobowym i tygodniowym odpoczynku oraz o dopuszczalności pracy w niedzielę. Z tego powodu pracownik nie może wykonywać pracy codziennie. Planowanie pracy przez kilka dni „pod rząd” najbardziej jest ograniczone przez konieczność zapewnienia pracownikom co najmniej 35-godzinnego tygodniowego odpoczynku.

Tygodniowy nieprzerwany odpoczynek może obejmować mniejszą liczbę godzin, ale nie może być krótszy niż 24 godziny (art. 133 § 2 Kodeksu pracy) w przypadku:

  • pracowników zarządzających w imieniu pracodawcy zakładem pracy,
  • konieczności prowadzenia akcji ratowniczej w celu ochrony życia lub zdrowia ludzkiego, ochrony mienia lub środowiska albo usunięcia awarii,
  • zmiany pory wykonywania pracy przez pracownika w związku z jego przejściem na inną zmianę, zgodnie z ustalonym rozkładem czasu pracy.

Polecamy: Kodeks pracy 2018. Praktyczny komentarz z przykładami.

Odpoczynek tygodniowy powinien przypadać w niedzielę (art. 133 § 3 Kodeksu pracy). W sytuacjach dozwolonej pracy w niedzielę odpoczynek tygodniowy może przypadać w innym dniu niż niedziela. Istotne jest zatem, aby odpoczynek tygodniowy był udzielony we właściwym wymiarze oraz w każdym tygodniu pracy. Dzięki takim regulacjom pracodawca może planować w grafiku większą liczbę dni następujących po sobie, gdyż w jednym tygodniu odpoczynek tygodniowy może przypadać na początku tygodnia, a w następnym tygodniu pod koniec. Zatem pracownikowi, który może pracować w niedzielę, można zaplanować pracę przez 10 dni pod rząd. Przedstawia to poniższy rozkład czasu pracy:

Grudzień 2012 r.

3

4

5

6

7

8

9

10

11

12

13

14

15

pn

wt

śr

czw

pt

sb

nd

pn

wt

śr

czw

pt

sb

wolne

wolne

8g

8 g

8 g

8 g

8 g

8 g

8 g

8 g

8 g

8 g

wolne

reklama

Przydatne formularze online

Czytaj także

Autor:

Źródło:

INFOR
Nowa matryca stawek VAT – PKWiU, CN378.00 zł
reklama

Narzędzia kadrowego

reklama
reklama

POLECANE

reklama

KORONAWIRUS A PRAWO PRACY

reklama

Ostatnio na forum

reklama

Wszystko co musisz wiedzieć o PPK

reklama

Eksperci portalu infor.pl

Elżbieta Majszak

Ekspert z zakresu odszkodowań i ubezpieczeń.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama