REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

REKLAMA

ZUS, Emerytury

Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail

W czwartek Sejm ma zająć się reformą emerytalną

Sejm w czwartek ma zająć się projektem reformy emerytalnej, zakładającym podwyższenie wieku emerytalnego do 67 lat dla kobiet i mężczyzn - zapowiedziała marszałek Sejmu Ewa Kopacz.

Jak ubiegać się o zwrot kosztów przejazdu od ZUS

Osoba wezwana przez ZUS do osobistego stawiennictwa w sprawach świadczeń z ubezpieczeń społecznych i innych wypłacanych świadczeń może ubiegać się o zwrot kosztów przejazdu – z miejsca zamieszkania do miejsca wskazanego w wezwaniu oraz za podróż powrotną.

Zwrot kosztów przejazdu do ZUS

ZUS zwraca koszty przejazdu do tej instytucji nie tylko osobie wezwanej, ale też osobie jej towarzyszącej. Zwrot kosztów przejazdu następuje na podstawie przedstawionych biletów lub rachunków.

Kalkulator szczegółowy do obliczania emerytur

Na stronie www.emerytura.gov.pl każdy będzie mógł obliczyć swoją prognozowaną emeryturę. Do już opublikowanego kalkulatora poglądowego dołączy kalkulator szczegółowy.

REKLAMA

Obowiązek sprawdzenia i korekty dokumentacji złożonej w ZUS za 2011 r.

Płatnicy składek mają obowiązek sprawdzić do 30 kwietnia 2012 r., czy dane zawarte w imiennych raportach miesięcznych przekazanych do ZUS za 2011 r. są prawidłowe. Jeśli w tych raportach zostały wykazane nieprawidłowe informacje, płatnik musi złożyć w ZUS komplet korygujący – tj. poprawnie wypełniony raport wraz z deklaracją rozliczeniową.

Umowa zlecenia między osobami fizycznymi - opłacanie składek i podatku

Jako osoba fizyczna nieprowadząca działalności gospodarczej zamierzam zawrzeć umowę zlecenia z osobą o takim samym jak ja statusie (umowa będzie dotyczyła wprowadzenia określonych danych do systemu komputerowego). Czy w takiej sytuacji będę pełnił rolę płatnika składek i podatku?

Czy należy wypłacić odprawę emerytalną byłemu pracownikowi

Z jednym z naszych pracowników 29 lutego br. została rozwiązana umowa o pracę z upływem czasu, na który została zawarta. Były pracownik wystąpił do nas 10 kwietnia br. z wnioskiem o wypłatę odprawy emerytalnej, przedstawiając decyzję ZUS o przyznaniu emerytury od 5 kwietnia br. Pracownik nie uprzedził nas, że ma prawo do emerytury, a także wcześniej nie deklarował, że ma zamiar przejść na emeryturę. Czy w takiej sytuacji musimy mu wypłacić odprawę emerytalną?

Jak dokonać korekty dokumentów rozliczeniowych ZUS

Płatnik składek ma obowiązek złożenia korekty dokumentów rozliczeniowych w każdym przypadku, gdy wystąpiła konieczność korekty danych w tych dokumentach, stwierdzona przez niego we własnym zakresie lub przez ZUS.

REKLAMA

Odmowa przyznania świadczeń wypadkowych przez ZUS

Protokół powypadkowy ustala okoliczności i przyczyny wypadku przy pracy. ZUS odmówi przyznania świadczenia z tytułu wypadku przy pracy ubezpieczonemu, gdy protokół zawiera stwierdzenia bezpodstawne.

Czy po złożeniu wniosku o upadłość trzeba opłacać składki ZUS

Prowadzę mały zakład fryzjerski. Ze względu na złą koniunkturę na rynku być może będę zmuszony zgłosić do sądu gospodarczego wniosek o ogłoszenie upadłości. Czy po złożeniu takiego wniosku nadal będę musiał opłacać składki ZUS?

Rusza akcja informacyjna "67 lat = bezpieczna emerytura"

PO rozpoczyna akcję informacyjną, w której chce przekonywać, że bezpieczna emerytura to taka, na którą Polacy przechodzić będą w wieku 67 lat. Platforma podkreśla m.in., że brak zmian w systemie emerytur skutkowałby drastycznym spadkiem ich wartości.

Porozumienie wyjątkowe z niemiecką instytucją ubezpieczeniową

Prowadzę w Polsce firmę wykonującą roboty ogólnobudowlane i wykończeniowe. Zatrudniam 50 pracowników. Z uwagi na to, że w ostatnim roku moja firma wykonywała niewielką liczbę umów w Polsce, zacząłem poszukiwać możliwości realizacji kontraktów na terenie innych krajów Unii Europejskiej. Znalazłem kontrahentów z Niemiec, Francji, Belgii i Holandii, dla których chciałbym wykonywać prace. Ze wstępnych uzgodnień z kontrahentami wynika, że pracownicy mojej firmy mogliby wykonywać prace na terenie tych państw przez okres od 3 do 5 lat. Czy w tym okresie będą oni mogli nadal podlegać ubezpieczeniom w Polsce (w ZUS)?

Emerytury częściowe mogą nie przekroczyć 40 proc. docelowych

Emerytury częściowe mogą nie przekroczyć 40 proc. docelowych świadczeń - uważają eksperci rynku emerytalnego. Ich zdaniem kapitał emerytalny wykorzystywany na częściowe emerytury można będzie jednak uzupełnić pracując i odprowadzając składki na ZUS.

Praca na etacie i umowie zlecenia - zasady opłacania składek

Ubezpieczenia z tytułu zlecenia są dobrowolne przez cały okres zatrudnienia na podstawie umowy o pracę, jeżeli podstawa wymiaru składek ze stosunku pracy, w przeliczeniu na okres miesiąca, wynosi co najmniej minimalne wynagrodzenie za pracę.

Ubezpieczeni w KRUS nie stracą przechodząc na częściowe emerytury

W przypadku ubezpieczonych w KRUS skorzystanie z częściowej emerytury nie spowoduje obniżenia docelowej emerytury po osiągnięciu pełnego wieku emerytalnego - takie zdanie znalazło się w spisanych między PO i PSL ustaleniach dot. reformy emerytalnej.

Premier: emerytury częściowe od 62 lat dla kobiet i 65 dla mężczyzn

Na emeryturę częściową będą mogły przechodzić kobiety w wieku 62 lat, mężczyźni w wieku 65 lat; emerytura częściowa będzie wynosiła 50 proc. wypracowanego uposażenia - poinformował w czwartek premier Donald Tusk.

W jaki sposób wypełnić druk ZUS ZSWA za 2011 r.

W tym roku na złożenie informacji ZUS ZSWA płatnicy składek mają czas do 2 kwietnia. Obowiązku tego muszą dopełnić ci płatnicy, którzy w 2011 r. zatrudniali pracowników wykonujących prace w szczególnych warunkach lub o szczególnym charakterze. Powinni złożyć za nich zgłoszenia danych o pracy „szczególnej” na formularzach ZUS ZSWA.

Od czego zależy wysokość składki wypadkowej ustalanej przez ZUS

Nasze przedsiębiorstwo działa nieprzerwanie od początku 2009 r. W tym roku po raz pierwszy wysokość składki na ubezpieczenie wypadkowe ustali dla naszej firmy ZUS. W jaki sposób ZUS ustala wysokość tej składki? Czy możemy wpłynąć na decyzję ZUS tak, abyśmy płacili mniej?

Informacje o reformie emerytur w ogólnopolskim call center

Informacje m.in. o przebiegu prac nad reformą emerytalną można uzyskać w ogólnopolskim centrum teleinformatycznym "Zielona linia", dzwoniąc pod numer 19524 bądź wysyłając mail na adres: kontakt@zielonalinia.gov.pl - poinformował resort pracy.

W koalicji nie ma zgody w sprawie reformy emerytalnej

Koalicji PO-PSL nie udało się osiągnąć porozumienia ws. reformy emerytalnej. Wicepremier, szef PSL Waldemar Pawlak uważa jednak, że nadal jest ono możliwe. O możliwości zbudowania większości parlamentarnej, która umożliwi przyjęcie reformy, będzie w środę debatować zarząd PO.

W jaki sposób ZUS obliczy wysokość emerytury

Nasza pracownica, urodzona 15 kwietnia 1952 r., chce przejść na emeryturę wraz z osiągnięciem powszechnego wieku emerytalnego (60 lat). Słyszeliśmy, że osoby urodzone między 1949 r. a 1968 r. mogą wybrać sposób, w jaki ich emerytura zostanie ustalona. Czy nowy sposób obliczenia emerytury byłby korzystniejszy dla naszej pracownicy? Co należy zrobić, by emerytura dla takiej pracownicy została ustalona na nowych zasadach?

Musimy dłużej pracować, bo dłużej żyjemy w dobrym zdrowiu

Musimy pracować dłużej, ponieważ dłużej żyjemy i to w dobrym zdrowiu - przekonywał w Brukseli komisarz Laszlo Andor. Jego zdaniem w obecnej sytuacji demograficznej wydłużenie wieku emerytalnego jest najlepszym rozwiązaniem; alternatywą mogłoby być obniżenie emerytur.

Emerytury z dopłatami dla matek

"Tak" dla koncepcji emerytur częściowych, ale koniecznie z dopłatami do kapitału emerytalnego dla matek - takie stanowisko dotyczące reformy emerytalnej przedstawiło PSL, podsumowując w czwartek swoje konsultacje w tej sprawie.

Kontrakt menedżerski a składki ZUS

Interpretacja przepisów prezentowana przez ZUS nakazuje każdorazowo traktować kontrakt menedżerski jako odrębny tytuł do ubezpieczeń, nawet jeżeli jest on realizowany w ramach prowadzonej przez menedżera działalności gospodarczej. ZUS opiera się w tym zakresie na przepisach i interpretacjach podatkowych, mimo że taka praktyka została zakwestionowana przez Sąd Najwyższy.

Czy w czasie kontroli ZUS może kwestionować rodzaj zawieranych umów cywilnych

Jestem prezesem zarządu dużej spółki z o.o. W naszej firmie właśnie jest przeprowadzana kontrola ZUS. Inspektor prowadzący kontrolę zakwestionował zawierane przez nas umowy o dzieło i próbuje dowieść, że faktycznie były to umowy zlecenia. Na jakiej podstawie inspektor ingeruje w treść zawieranych przez nas umów i czy badanie tego rodzaju spraw nie wykracza poza zakres kontroli, do której jest uprawniony ZUS? Kontrolujący chce przesłuchiwać świadków – aktualnych i byłych pracowników i zleceniobiorców zatrudnionych w spółce. Czy ma do tego prawo? Nie chciałbym, aby wszystkie te osoby były wprowadzane w wewnętrzne sprawy firmy.

Komorowski: reforma emerytalna jest koniecznością

Reforma emerytalna jest koniecznością - powiedział prezydent Bronisław Komorowski podczas spotkania z młodzieżą w Lublinie. Przekonywał, że jeśli reformy nie będzie, to na młodych spadnie ciężar utrzymania coraz większej liczby emerytów.

Fedak: dopisywać matkom 20-30 tys. zł do kapitału emerytalnego

PSL opowiada się za dopisywaniem do kapitału emerytalnego matek kwoty około 20-30 tys. złotych - poinformowała była minister pracy Jolanta Fedak (PSL). "Budżet tego nie wytrzyma" - odpowiada szef sejmowej komisji finansów Dariusz Rosati (PO).

Kiedy można obniżyć zasiłek chorobowy pracownika


W przypadku gdy pracownik dostarczy zaświadczenie lekarskie o czasowej niezdolności do pracy po upływie 7 dni od dnia jego otrzymania, zasiłek chorobowy ulega obniżeniu o 25% za okres od 8. dnia orzeczonej niezdolności do pracy do dnia dostarczenia tego zaświadczenia.

Emerytura częściowa dla osób w podeszłym wieku bez pracy

Rozważany wariant tzw. częściowej emerytury dla osób w podeszłym wieku, które nie będą mogły znaleźć pracy, nie oznacza powrotu do emerytur pomostowych - wyjaśnił premier Donald Tusk.

Tusk: jestem po stronie pań, ale późniejsze emerytury są nieuniknione

Całym sercem jestem po stronie pań, które nie chcą iść na późniejszą emeryturę, jednak to konieczność - mówił premier Donald Tusk w nagraniu z życzeniami dla pań opublikowanym na stronie kancelarii szefa rządu.

Zwolnienie z obowiązku opłacania składek na FP i FGŚP za pracowników 50+

Za pracowników nowo przyjętych, którzy ukończyli 50 lat przez 12 miesięcy nie opłaca się składek na Fundusz Pracy i Fundusz Gwarantowanych Świadczeń Pracowniczych. Ponadto wynagrodzenie za czas choroby dla takich pracowników jest wypłacane tylko przez 14 dni w ciągu roku kalendarzowego.

Marcową waloryzację ZUS przeprowadzi sprawniej i taniej

Tegoroczną waloryzację świadczeń ZUS przeprowadzi szybciej i taniej. To kolejny element zmian zachodzących w ZUS, zgodny z celem strategicznym: stworzenia przyjaznej e-administracji.

Osoby 55+ odsuwają moment przejścia na emeryturę

Zgodnie z danymi resortu finansów z 880 tys. nowych miejsc pracy, które powstały w Polsce w latach 2007-11, 630 tys. objęły osoby 55 +. Zdaniem ekspertów dzieje się tak m.in. dlatego, że coraz częściej osoby te przesuwają moment przejścia na emeryturę.

Luka w pokoleniu – szkolenia i doradztwo dla przedsiębiorców

Rządowe debaty na temat wydłużenia czasu pracy kobiet i mężczyzn mogą zdecydowanie zmienić podejście pracodawców do projektów zarządzania wiekiem i wykorzystania potencjału dojrzałych pracowników. Za kilka lat luka pokoleniowa może bowiem zagrozić funkcjonowaniu wielu polskich przedsiębiorców.

Liczba emerytów i rencistów w styczniu spadła o 3,8 tys.

Liczba emerytów i rencistów na koniec stycznia 2012 r. spadła do 7 mln 368,7 tys. osób z 7 mln 372,5 tys. osób w grudniu - podał w komunikacie Zakład Ubezpieczeń Społecznych. W ciągu roku liczba emerytów spadła o 88,0 tys. osób.

Kiedy pracownik utraci prawo do zasiłku chorobowego

Ubezpieczony traci prawo do zasiłku chorobowego za cały okres objęty zaświadczeniem lekarskim, jeżeli w tym okresie wykonuje pracę zarobkową. Za taką pracę uznaje się m.in. wszelką pracę zarobkową wykonywaną na każdej podstawie prawnej albo bez takiej podstawy.

Wykonywanie pracy zarobkowej na zwolnieniu lekarskim

Ubezpieczony traci prawo do zasiłku chorobowego za cały okres objęty zaświadczeniem lekarskim, jeżeli w tym okresie wykonuje pracę zarobkową. Za taką pracę uznaje się m.in. wszelką pracę zarobkową wykonywaną na każdej podstawie prawnej albo bez takiej podstawy.

Nowe zasady waloryzacji świadczeń emerytalno-rentowych

Od 1 marca 2012 r. wszyscy emeryci i renciści, a także osoby uprawnione do świadczeń i zasiłków przedemerytalnych otrzymają jednakową podwyżkę w wysokości 71 zł.  W poprzednich latach waloryzacja świadczeń emerytalno-rentowych była przeprowadzana przy zastosowaniu procentowego wskaźnika waloryzacji.

MPiPS pracuje nad programem aktywizacji zawodowej młodych osób

Jeszcze w tym roku Ministerstwo Pracy i Polityki Społecznej rozpocznie pilotaż nowego programu, mającego za zadanie aktywizację na rynku pracy osób młodych - zapowiedział szef resortu Władysław Kosiniak-Kamysz.

Waloryzacja emerytur i rent od 1 marca 2012 r.

Od 1 marca 2012 r. wszyscy emeryci i renciści, a także osoby uprawnione do świadczeń i zasiłków przedemerytalnych otrzymają jednakową podwyżkę w wysokości 71 zł. Na nowym sposobie waloryzacji zyskają osoby uprawnione do niskich świadczeń.

Emerytury i renty wzrosną o 71 zł

W 2012 r. emerytury i renty będą podwyższone o jednakową kwotę, tj. 71 zł.

Tusk i Pawlak deklarują wolę kompromisu w sprawie emerytur

Premier Donald Tusk i wicepremier Waldemar Pawlak zadeklarowali wolę wypracowania wspólnego projektu w sprawie podwyższenia wieku emerytalnego. PSL nie rezygnuje jednak z postulatu wcześniejszych emerytur dla matek. "To trudny czas dla koalicji" - przyznał wiceszef PO Grzegorz Schetyna.

Czy pracownik otrzyma zasiłek opiekuńczy, jeżeli jego żona wykorzystała już 14 dni opieki

Pracownik 31 stycznia br. przedłożył nam zwolnienie lekarskie na 2 tygodnie z tytułu opieki nad chorym ojcem. Czy pracownik ma prawo do zasiłku opiekuńczego, jeżeli jego żona wykorzystała w styczniu 14 dni z tytułu opieki nad chorym 16-letnim synem?

Skutki nieterminowej wypłaty świadczeń chorobowych

Świadczenia z ubezpieczenia chorobowego muszą być wypłacane w terminie nie dłuższym niż w ciągu 30 dni od daty złożenia dokumentów niezbędnych do stwierdzenia uprawnień do zasiłków. Jeżeli płatnik nie wypłaci zasiłku w terminie, wówczas jest zobowiązany do wypłaty odsetek od tego zasiłku, chyba że nie ponosi odpowiedzialności za opóźnienie w przyznaniu bądź wypłaceniu świadczenia.

Będzie program aktywizacji zawodowej osób po 60. roku życia

Do końca 2014 roku minister pracy przygotuje rządowy program wspierania zatrudnienia i aktywizacji zawodowej osób powyżej 60. roku życia oraz wspierania równości płci na rynku pracy. Poinformowało o tym biuro prasowe resortu pracy.

Ustawa o czeku opiekuńczym już prawie gotowa

Czek od państwa na usługi opiekuńcze oraz opłacane z budżetu składki na ubezpieczenie społeczne osób, które nie pracują, bo opiekują się członkami rodzin - to podstawowe założenia projektu ustawy, który zostanie zaprezentowany w Sejmie.

Kiedy były pracownik – emeryt ma prawo do świadczeń z zfśs

Jeden z naszych byłych pracowników złożył wniosek o wypłatę zapomogi z zfśs. Oświadczył nam, że jest emerytem i jako były pracownik ma prawo do świadczeń z funduszu. Czy możemy przyznać mu zapomogę z zfśs, jeśli nie był emerytem w dniu rozwiązania umowy o pracę z naszą firmą?

Zasiłek dla bezrobotnych dla przedsiębiorcy w wieku 60+

Prowadzę działalność gospodarczą, w czerwcu 2010 r. ukończyłem 60 lat. Dotarły do mnie informacje że z racji osiągnięcia tego wieku obligatoryjnie obejmuje mnie zwolnienie z opłacania składek na FP z tytułu prowadzonej działalności. Pracownica ZUS poinformowała mnie, że nie powinienem już na bieżąco opłacać tej składki, a w przypadku składek opłaconych po ukończeniu 60. roku życia powinienem wystąpić o przeksięgowanie wpłat. Czy to będzie prawidłowe postępowanie? Jeżeli nadal nie będę opłacał składki na FP, czy zostanę pozbawiony prawa do zasiłku dla bezrobotnych? Może lepiej dla mnie byłoby tę składkę jednak opłacać?

ZUS zaprasza na bezpłatne szkolenia

ZUS zaprasza na bezpłatne szkolenia z zakresu m.in.: podlegania ubezpieczeniom społecznym i ubezpieczeniu zdrowotnemu, zgłoszeń do ubezpieczenia, zmian w zakresie ustalania podstawy wymiaru składek.

Partie przedstawiły swoje pomysły na temat systemu emerytalnego

Prezydent Bronisław Komorowski, który w środę zorganizował spotkanie nt. systemu emerytalnego, apelował do partii o porozumienie w tej kwestii. Przedstawiciele klubów parlamentarnych przedstawili mu swoje propozycje w sprawie reformy emerytalnej i polityki rodzinnej.

REKLAMA