Kategorie

Zgłoszenie do ubezpieczeń pracownika przywróconego do pracy

Małgorzata Kozłowska
We wrześniu 2011 r. zwolniliśmy pracownika zatrudnionego na podstawie umowy o pracę na czas nieokreślony, za wypowiedzeniem. Okres wypowiedzenia upłynął 31 grudnia 2011 r., a z ubezpieczeń został wyrejestrowany z datą 1 stycznia 2012 r. Pracownik wniósł odwołanie, kwestionując przyczynę wypowiedzenia i na mocy wyroku sądu w kwietniu 2012 r. został przywrócony do pracy. W kwietniu br. zostało mu także wypłacone wynagrodzenie za czas pozostawania bez pracy. Z jaką datą należy go ponownie zgłosić do ubezpieczeń i jaką podstawę wymiaru składek wykazać w dokumentach rozliczeniowych?

Państwa pracownik powinien być zgłoszony do ubezpieczeń społecznych i ubezpieczenia zdrowotnego z tą datą, z którą został wyrejestrowany, czyli 1 stycznia 2012 r. Za okres od stycznia do marca 2012 r. należy za niego złożyć zerowe imienne raporty miesięczne ZUS RCA. W raporcie składanym za kwiecień br. należy wykazać wszystkie należne za tego pracownika składki – zarówno z tytułu wynagrodzenia wypłaconego za czas pozostawania bez pracy, jak i z tytułu bieżącego wynagrodzenia.

Reklama

Prawomocny wyrok sądu pracy przywracający pracownika do pracy zobowiązuje pracodawcę do ponownego przyjęcia pracownika do pracy. Pracodawca musi zatrudnić pracownika na poprzednich warunkach, czyli na takim samym stanowisku, jakie zajmował przed rozwiązaniem stosunku pracy i za takim samym wynagrodzeniem.

Po przywróceniu przez sąd pracownika do pracy nie ma potrzeby zawierania nowej umowy o pracę, gdyż wyrok sądu powoduje wznowienie stosunku pracy. Nie następuje to jednak automatycznie. Warunkiem ponownego nawiązania stosunku pracy z tym pracownikiem jest zgłoszenie przez niego gotowości podjęcia pracy w terminie 7 dni od uprawomocnienia się wyroku w sprawie przywrócenia do pracy. W przeciwnym razie pracodawca będzie miał prawo odmówić ponownego zatrudnienia pracownika (chyba że pracownik przekroczył ten termin z przyczyn od siebie niezależnych).

Pracownikowi, który został przywrócony do pracy, przysługuje wynagrodzenie za czas pozostawania bez pracy, nie więcej niż za 2 miesiące, a gdy okres wypowiedzenia wynosił 3 miesiące – nie więcej niż za 1 miesiąc (art. 47 Kodeksu pracy). Obowiązek wypłaty wynagrodzenia za czas pozostawania bez pracy powstaje po ponownym nawiązaniu stosunku pracy, kiedy pracownik zgłosi gotowość do podjęcia pracy.

Wznowienie stosunku pracy oznacza, że osoba przywrócona do pracy przez cały czas pozostawania bez pracy podlegała ubezpieczeniom społecznym jako pracownik, w tym również w okresie od ustania stosunku pracy z powodu bezskutecznego wypowiedzenia umowy o pracę do dnia przywrócenia do pracy. Pracownicy podlegają bowiem obowiązkowo ubezpieczeniom społecznym od dnia nawiązania stosunku pracy do dnia ustania tego stosunku (art. 13 pkt 1 ustawy systemowej).


Reklama

W związku z przywróceniem pracownika do pracy pracodawca ma obowiązek zgłosić pracownika do ubezpieczeń społecznych oraz ubezpieczenia zdrowotnego z kodem 01 10 xx, ponieważ wskutek rozwiązania stosunku pracy pracownik został wyrejestrowany z ubezpieczeń na druku ZUS ZWUA. Zgłoszenie do ubezpieczeń powinno nastąpić z tą datą, z którą dokonano wyrejestrowania pracownika. W przypadku Państwa firmy będzie to 1 stycznia 2012 r.

Jednocześnie płatnik składek jest zobowiązany złożyć za osobę przywróconą do pracy imienne raporty miesięczne ZUS RCA oraz w komplecie deklarację rozliczeniową ZUS DRA, wykazując w nich zerową podstawę wymiaru składek oraz zerową kwotę składek, za okres od momentu wyrejestrowania do miesiąca poprzedzającego miesiąc, w którym pracownik został przywrócony do pracy.

Od kwoty wynagrodzenia przyznanego pracownikowi za czas pozostawania bez pracy pracodawca ma obowiązek opłacić składki na ubezpieczenia społeczne i ubezpieczenie zdrowotne, a także – pod ustawowymi warunkami – na fundusze pozaubezpieczeniowe (FP i FGŚP).

Składki na ubezpieczenia należy rozliczyć w dokumentach składanych za miesiąc, w którym nastąpiła wypłata wynagrodzenia.

PRZYKŁAD

Firma ABC sp. k. rozwiązała z jednym z pracowników umowę o pracę za wypowiedzeniem. Umowa o pracę została rozwiązana 16 stycznia 2012 r. i z tą datą pracownik został wyrejestrowany z ubezpieczeń. Na skutek złożonego odwołania sąd przywrócił tego pracownika do pracy w kwietniu 2012 r. Wyrok sądu zapadł 10 kwietnia 2012 r., a 23 kwietnia pracodawca otrzymał wyrok wraz z uzasadnieniem. Ponieważ pracodawca nie złożył apelacji w terminie 2 tygodni od tej daty, wyrok uprawomocnił się 8 maja 2012 r. Pracownik zgłosił gotowość podjęcia pracy 11 maja 2012 r. Wykonywanie swoich obowiązków rozpoczął 14 maja 2012 r.

Pracodawca ma obowiązek zgłosić tę osobę do ubezpieczeń na druku ZUS ZUA, wpisując datę powstania obowiązku ubezpieczeń 16 stycznia 2012 r. Ponadto za okres od lutego do marca 2012 r. musi złożyć za ubezpieczonego raporty miesięczne z zerową podstawą wymiaru składek na ubezpieczenia społeczne i ubezpieczenie zdrowotne. Składki należne od kwoty wynagrodzenia za okres pozostawania bez pracy płatnik wykaże i opłaci dopiero za miesiąc, w którym wynagrodzenie to zostało wypłacone.

Podstawa prawna:

 • art. 4 pkt 9, art. 6 ust 1 pkt 1, art. 13 pkt 1, art. 18 ust. 1 ustawy z 13 października 1998 r. o systemie ubezpieczeń społecznych (Dz.U. z 2009 r. Nr 205, poz. 1585 ze zm.),
 • art. 47, art. 48 Kodeksu pracy,
 • art. 11 ust. 1, art. 12 ust. 1 ustawy z 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (Dz.U. z 2012 r. poz. 361),
 • art. 369 § 1 Kodeksu postępowania cywilnego,
 • rozporządzenie Ministra Pracy i Polityki Społecznej z 23 października 2009 r. w sprawie określenia wzorów zgłoszeń do ubezpieczeń społecznych i ubezpieczenia zdrowotnego, imiennych raportów miesięcznych i imiennych raportów miesięcznych korygujących, zgłoszeń płatnika, deklaracji rozliczeniowych i deklaracji rozliczeniowych korygujących, zgłoszeń danych o pracy w szczególnych warunkach lub o szczególnym charakterze oraz innych dokumentów (Dz.U. Nr 186, poz. 1444 ze zm.),
 • § 2 ust. 6 rozporządzenia Rady Ministrów z 18 kwietnia 2008 r. w sprawie szczegółowych zasad i trybu postępowania w sprawach rozliczania składek, do których poboru jest zobowiązany Zakład Ubezpieczeń Społecznych (Dz.U. Nr 78, poz. 465 ze zm.).
Chcesz dowiedzieć się więcej, sięgnij po nasze publikacje
KOMPLET: VAT zmiany od 1 lipca 2021 + JPK_VAT + VAT w e-commerce
KOMPLET: VAT zmiany od 1 lipca 2021 + JPK_VAT + VAT w e-commerce
Tylko teraz
99,00 zł
119,70
Przejdź do sklepu
Źródło: INFOR
Czy ten artykuł był przydatny?
tak
nie
Dziękujemy za powiadomienie
Jeśli nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania w tym artykule, powiedz jak możemy to poprawić.
UWAGA: Ten formularz nie służy wysyłaniu zgłoszeń . Wykorzystamy go aby poprawić artykuł.
Jeśli masz dodatkowe pytania prosimy o kontakt

Komentarze(0)

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
  QR Code

  © Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

  Kadry
  Zapisz się na newsletter
  Zobacz przykładowy newsletter
  Zapisz się
  Wpisz poprawny e-mail

  Pracodawca dyskryminuje pracownika - co można zrobić?

  Dyskryminacja w pracy - kiedy można mówić o nierównym traktowaniu pracowników? Co można zrobić, kiedy pracodawca dyskryminuje pracownika?

  Wpłaty do PPK także od wynagrodzenia po ustaniu zatrudnienia

  Wpłaty do PPK nalicza się także od wynagrodzenia wypłaconego uczestnikowi PPK po ustaniu zatrudnienia. Czy nalicza się je od nagrody stanowiącej podstawę wymiaru składek na ubezpieczenia emerytalne i rentowe? Jeśli tak, to w jakiej wysokości procentowej?

  Ile wynosi najniższa krajowa?

  Najniższa krajowa w 2021 i 2022 r. - ile wynosi brutto i netto? Jaka jest stawka godzinowa? Oto kalkulator wynagrodzeń.

  Praca zdalna w Kodeksie pracy - zmiany w projekcie

  Praca zdalna w Kodeksie pracy - jest nowa wersja projektu nowelizacji. Co się zmieni?

  Rejestracja w urzędzie pracy a umowa zlecenie, dzieło, działalność

  Rejestracja w urzędzie pracy - czy bezrobotny może wykonywać pracę na podstawie umowy zlecenia, umowy o dzieło lub prowadzić działalność nierejestrowaną?

  Prezeska, prawniczka, psycholożka - kobiety o feminatywach

  Feminatywy - jakim językiem pisane są oferty pracy? Jak kobiety oceniają żeńskie nazwy stanowisk, np. prezeska, prawniczka, psycholożka? Oto wyniki badania.

  Zezwolenie na pracę sezonową dla cudzoziemca - jak uzyskać [PORADNIK]

  Zezwolenie na pracę sezonową dla cudzoziemca. Od 1 stycznia 2018 roku obowiązują nowe regulacje prawne dotyczące cudzoziemców świadczących prace sezonową. O zezwolenie typu S, czyli na pracę sezonową, mogą ubiegać się pracodawcy, którzy planują zatrudnić obcokrajowców do pracy w rolnictwie, ogrodnictwie lub turystyce.

  Błędy w umowie o pracę - jak je poprawić?

  Błędy w umowie o pracę w zakresie wynagrodzenia i innych świadczeń - jak je poprawić?

  Pracodawcy nie chcą pracy zdalnej [BADANIE]

  Praca zdalna nie jest dla pracodawców najlepszym rozwiązaniem. Prawie wszyscy chcą powrotu do biur. Wprowadzą elastyczne godziny rozpoczęcia i zakończenia pracy.

  Udzielanie zaległego urlopu wypoczynkowego - ustawa o covid-19

  Zaległy urlop wypoczynkowy - jak udzielić zgodnie z ustawą o COVID-19?

  Urząd pracy pomoże zmienić pracę

  Urząd pracy pomoże zmienić pracę i kwalifikacje pracownika. Obecnie skupia się na zatrudnianiu bezrobotnych. Rząd chce rozszerzyć jego kompetencje.

  Utrata pracy i finanse - obawy pracowników

  Utrata pracy i finanse to główne zmartwienia polskich pracowników. Ratują ich jednak deficyty kadrowe.

  Ukąszenie kleszcza a wypadek przy pracy - obowiązki pracodawcy

  Ukąszenie kleszcza - czy to może być wypadek przy pracy? Czy pracodawca zatrudniający pracowników do pracy na świeżym powietrzu ma obowiązek zabezpieczenia ich przed kleszczami?

  Sygnalista w firmie od 17 grudnia 2021 r. - co z ustawą?

  Sygnalista w firmie musi być wdrożony od 17 grudnia 2021 r. Polska musi implementować przepisy unijne do 16 grudnia tego roku. Co z ustawą o sygnalistach?

  Urlop wypoczynkowy - kalkulator

  Urlop wypoczynkowy - kalkulator wymiaru urlopu wypoczynkowego pozwala wyliczyć, ile dni urlopu przysługuje pracownikowi.

  Piloci wycieczek i przewodnicy turystyczni - zwolnienie z ZUS

  Piloci wycieczek i przewodnicy turystyczni mogą składać wnioski o zwolnienie z ZUS za lipiec, sierpień i wrzesień 2020 r. Do kiedy? Jakie warunki należy spełnić?

  Sklepiki szkolne - Tarcza Antykryzysowa

  Sklepiki szkolne - Tarcza Antykryzysowa przyznaje postojowe i zwolnienie z ZUS. Jakie kody PKD? Jakie warunki należy spełnić? Do kiedy złożyć wniosek?

  Sklepiki szkolne, piloci wycieczek i przewodnicy - wsparcie z ZUS

  Sklepiki szkolne, piloci wycieczek i przewodnicy - wsparcie z ZUS otrzymują wsparcie z ZUS. Mogą liczyć na postojowe i zwolnienie z opłacania składek. Do kiedy można składać wnioski?

  Minimalna płaca w 2022 r. brutto netto

  Minimalna płaca w 2022 r. wyniesie 3000 zł brutto. Ile to netto?

  Emerytura brutto netto - kalkulator

  Emerytura brutto - ile to netto? Kalkulator emerytalny pozwala ustalić wysokość emerytury. Oblicz.

  Ochrona przedemerytalna - ile lat?

  Ochrona przedemerytalna - ile lat trwa ochrona przed zwolnieniem? Od ilu lat pracownika zaczyna obowiązywać pracodawcę?

  Strategia Demograficzna 2040 - ocena Konfederacji Lewiatan

  Strategia Demograficzna 2040 jest zbyt ogólna i nie odpowiada współczesnym trendom związanym z rodziną. Jak ocenia ją Konfederacja Lewiatan?

  Zwolnienie lekarskie musi wskazywać aktualny adres pobytu

  Zwolnienie lekarskie musi wskazywać aktualny adres pobytu. Czy trzeba poinformować ZUS o zmianie miejsca pobytu?

  Zmiana dostawcy PPK wymaga konsultacji z załogą

  Zmiana dostawcy PPK wymaga konsultacji z załogą czyli z zakładową organizacją związkową lub inną reprezentacją osób zatrudnionych.

  Emerytura bez podatku – tabela

  Emerytura bez podatku - tabela z kwotą netto w 2021 r. i po zmianach w 2022 r. wskazuje, ile emeryt otrzyma na rękę po podwyżce.