reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Kadry > Ubezpieczenia > Zasady podlegania > Zgłoszenie do ubezpieczeń pracownika przywróconego do pracy

Zgłoszenie do ubezpieczeń pracownika przywróconego do pracy

We wrześniu 2011 r. zwolniliśmy pracownika zatrudnionego na podstawie umowy o pracę na czas nieokreślony, za wypowiedzeniem. Okres wypowiedzenia upłynął 31 grudnia 2011 r., a z ubezpieczeń został wyrejestrowany z datą 1 stycznia 2012 r. Pracownik wniósł odwołanie, kwestionując przyczynę wypowiedzenia i na mocy wyroku sądu w kwietniu 2012 r. został przywrócony do pracy. W kwietniu br. zostało mu także wypłacone wynagrodzenie za czas pozostawania bez pracy. Z jaką datą należy go ponownie zgłosić do ubezpieczeń i jaką podstawę wymiaru składek wykazać w dokumentach rozliczeniowych?

Państwa pracownik powinien być zgłoszony do ubezpieczeń społecznych i ubezpieczenia zdrowotnego z tą datą, z którą został wyrejestrowany, czyli 1 stycznia 2012 r. Za okres od stycznia do marca 2012 r. należy za niego złożyć zerowe imienne raporty miesięczne ZUS RCA. W raporcie składanym za kwiecień br. należy wykazać wszystkie należne za tego pracownika składki – zarówno z tytułu wynagrodzenia wypłaconego za czas pozostawania bez pracy, jak i z tytułu bieżącego wynagrodzenia.

Prawomocny wyrok sądu pracy przywracający pracownika do pracy zobowiązuje pracodawcę do ponownego przyjęcia pracownika do pracy. Pracodawca musi zatrudnić pracownika na poprzednich warunkach, czyli na takim samym stanowisku, jakie zajmował przed rozwiązaniem stosunku pracy i za takim samym wynagrodzeniem.

Po przywróceniu przez sąd pracownika do pracy nie ma potrzeby zawierania nowej umowy o pracę, gdyż wyrok sądu powoduje wznowienie stosunku pracy. Nie następuje to jednak automatycznie. Warunkiem ponownego nawiązania stosunku pracy z tym pracownikiem jest zgłoszenie przez niego gotowości podjęcia pracy w terminie 7 dni od uprawomocnienia się wyroku w sprawie przywrócenia do pracy. W przeciwnym razie pracodawca będzie miał prawo odmówić ponownego zatrudnienia pracownika (chyba że pracownik przekroczył ten termin z przyczyn od siebie niezależnych).

Pracownikowi, który został przywrócony do pracy, przysługuje wynagrodzenie za czas pozostawania bez pracy, nie więcej niż za 2 miesiące, a gdy okres wypowiedzenia wynosił 3 miesiące – nie więcej niż za 1 miesiąc (art. 47 Kodeksu pracy). Obowiązek wypłaty wynagrodzenia za czas pozostawania bez pracy powstaje po ponownym nawiązaniu stosunku pracy, kiedy pracownik zgłosi gotowość do podjęcia pracy.

Wznowienie stosunku pracy oznacza, że osoba przywrócona do pracy przez cały czas pozostawania bez pracy podlegała ubezpieczeniom społecznym jako pracownik, w tym również w okresie od ustania stosunku pracy z powodu bezskutecznego wypowiedzenia umowy o pracę do dnia przywrócenia do pracy. Pracownicy podlegają bowiem obowiązkowo ubezpieczeniom społecznym od dnia nawiązania stosunku pracy do dnia ustania tego stosunku (art. 13 pkt 1 ustawy systemowej).

reklama

Przydatne formularze online

Czytaj także

Autor:

specjalista w zakresie ubezpieczeń społecznych

Źródło:

INFOR
Monitor Księgowego - wydanie cyfrowe (eMK)19.90 zł
reklama

Narzędzia kadrowego

reklama
reklama

POLECANE

reklama
reklama

Ostatnio na forum

reklama

KORONAWIRUS A PRAWO PRACY

reklama

Eksperci portalu infor.pl

MDDP Outsourcing

Nowoczesny outsourcing księgowości, kadr i płac

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama