| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Kadry > Ubezpieczenia > Zasady podlegania > Utrata prawa do opłacania niższych składek

Utrata prawa do opłacania niższych składek

Jestem przedsiębiorcą, który od 1 września 2011 r. opłaca składki na tzw. preferencyjnych zasadach. Niedawno podpisałem umowę na wykonywanie usług ze swoim byłym pracodawcą. Przedmiotem usługi są takie same czynności, które wykonywałem wcześniej jako pracownik. Jednak na rzecz byłego pracodawcy to nie ja osobiście wykonuję zadania, lecz robią to moi pracownicy. Sam wykonuję usługi tego samego rodzaju, ale akurat na rzecz innych kontrahentów niż mój były pracodawca. Czy nadal mam prawo opłacać składki w obniżonej wysokości? – pyta Czytelnik z Legnicy.

Przepisy ubezpieczeniowe umożliwiają obniżenie obciążeń związanych z obowiązkiem opłacania składek przez pierwsze 24 miesiące kalendarzowe prowadzenia działalności dla przedsiębiorców, którzy rozpoczęli własną działalność po raz pierwszy lub po długiej przerwie. Możliwość skorzystania z preferencji jest jednak ograniczona pewnymi warunkami.

Zasady te są przewidziane wyłącznie dla osoby, która:

● nie prowadziła żadnej pozarolniczej działalności w okresie ostatnich 60 miesięcy kalendarzowych przed dniem rozpoczęcia wykonywania działalności gospodarczej,

● nie wykonuje działalności gospodarczej na rzecz byłego lub obecnego pracodawcy, na rzecz którego przed dniem rozpoczęcia działalności gospodarczej w bieżącym lub w poprzednim roku kalendarzowym wykonywała w ramach stosunku pracy lub spółdzielczego stosunku pracy czynności wchodzące w zakres wykonywanej obecnie działalności gospodarczej.

Z tych zasad oskładkowania nie mogą skorzystać osoby, które w trakcie 60 miesięcy kalendarzowych przed rozpoczęciem działalności gospodarczej prowadziły jakąkolwiek działalność pozarolniczą (czyli wykonywały wolny zawód, prowadziły działalność twórczą lub artystyczną, były wspólnikami spółek jawnych, komandytowych, partnerskich, jednoosobowych spółek z ograniczoną odpowiedzialnością albo prowadziły niepubliczną szkołę, placówkę lub ich zespół, na podstawie przepisów o systemie oświaty), a nie tylko inną działalność gospodarczą. Nie jest istotne również, czy z tego tytułu podlegały ubezpieczeniom społecznym (a nie np. tylko ubezpieczeniu zdrowotnemu, jak w wielu przypadkach zbiegu tytułów do ubezpieczeń), czy z tytułu prowadzenia działalności gospodarczej podlegały wyłącznie ubezpieczeniu społecznemu rolników.

Kompleksowa regulacja dotyczącą podejmowania, wykonywania i zakończenia działalności gospodarczej na terytorium Polski jest zawarta w przepisach ustawy o swobodzie działalności gospodarczej. Żaden przepis tej ustawy nie uzależnia statusu przedsiębiorcy – osoby fizycznej od osobistego wykonywania przez niego działalności.

Możliwość zastosowania obniżonej podstawy wymiaru składek na ubezpieczenia społeczne nie jest uzależniona od osobistego wykonywania działalności gospodarczej na rzecz byłego pracodawcy przez osobę ją prowadzącą. Możliwości skorzystania z preferencji pozbawia przedsiębiorcę wykonywania w ramach działalności – niekoniecznie osobistej, również przez zatrudnione osoby – czynności zbieżnych z wykonywanymi wcześniej w ramach stosunku pracy.

 

Czytaj także

Narzędzia kadrowego

POLECANE

KORONAWIRUS A PRAWO PRACY

reklama

Ostatnio na forum

Wszystko co musisz wiedzieć o PPK

Eksperci portalu infor.pl

Anna Resiak

Ekspert podatkowy

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »