Kategorie

W jaki sposób rodzina zmarłego pracownika może uzyskać rentę rodzinną

Dariusz Noszczak
Prawnik z ponad 10-letnim doświadczeniem, specjalista w dziedzinie prawa ubezpieczeń społecznych, w tym m.in. świadczeń emerytalno-rentowych. Autor wielu publikacji poświęconych tej tematyce, doświadczony wykładowca i szkoleniowiec.
Kilka dni temu zmarł jeden z naszych pracowników, który pobierał również emeryturę. Jego studiujący 20-letni syn zwrócił się do nas o pomoc przy ubieganiu się o rentę rodzinną. Chciałby uzyskać to świadczenie dla siebie oraz dla 51-letniej matki, która prowadziła ze zmarłym mężem wspólne gospodarstwo domowe. Czy renta rodzinna będzie im przysługiwać? Jakie dokumenty powinniśmy w tym celu przygotować i czy należy przesłać je do ZUS?
Reklama

Zarówno syn pracownika, jak i wdowa będą mogli uzyskać rentę rodzinną. Powinni Państwo przygotować dla nich wniosek o przyznanie tego świadczenia wraz z niezbędnymi załącznikami, uzyskać ich podpisy, a całość dokumentacji przesłać do ZUS. W związku z tym, że zmarły pracował po przyznaniu emerytury, do wniosku powinna zostać dołączona dokumentacja potwierdzająca jego dodatkowy staż pracy po przyznaniu emerytury i uzyskane w okresie tej pracy zarobki.

Uzyskanie renty rodzinnej jest uzależnione od złożenia w ZUS wniosku o jej przyznanie wraz z niezbędną dokumentacją. Osoba zainteresowana może to uczynić osobiście bądź za pośrednictwem pracodawcy, który zatrudniał pracownika przed śmiercią. Pracodawcy są zobowiązani do bezzwłocznego poinformowania rodziny zmarłego pracownika o warunkach uzyskania renty rodzinnej oraz do przygotowania wniosku o rentę i przesłania go do ZUS, jeżeli członkowie rodziny o to wystąpią (art. 125 ust. 1 pkt 5 ustawy emerytalnej).

Renta rodzinna przysługuje uprawnionym członkom rodziny osoby, która w chwili śmierci:

 • miała ustalone prawo do emerytury lub renty z tytułu niezdolności do pracy bądź
 • spełniała warunki wymagane do uzyskania jednego z tych świadczeń albo
 • pobierała zasiłek przedemerytalny, świadczenie przedemerytalne lub nauczycielskie świadczenie kompensacyjne.

Państwa pracownik w chwili śmierci miał ustalone prawo do emerytury, zatem warunek przyznania renty rodzinnej odnoszący się do zmarłego został spełniony.

Reklama

Zasadą jest, że renta rodzinna przysługuje dziecku osoby zmarłej do czasu ukończenia przez nie 16. roku życia. Jeśli dziecko po ukończeniu 16 lat nadal się uczy, może pobierać to świadczenie do czasu zakończenia nauki (nie dłużej niż do ukończenia 25 lat). Niezależnie od wieku oraz pobierania nauki renta przysługuje dziecku, które stało się całkowicie niezdolne do pracy oraz do samodzielnej egzystencji bądź całkowicie niezdolne do pracy przed ukończeniem 16 lat lub w czasie nauki w szkole przed osiągnięciem 25. roku życia (art. 68 ustawy emerytalnej).

Do renty rodzinnej uprawnia nauka: w publicznych i niepublicznych szkołach podstawowych, gimnazjach, szkołach ponadgimnazjalnych, wyższych państwowych lub niepaństwowych, a także prowadzonych przez Kościół katolicki.


Wdowa może nabyć prawo do renty rodzinnej, jeśli w chwili śmierci męża pozostawała z nim we wspólności małżeńskiej (miała prawo do alimentów ustalonych wyrokiem lub ugodą sądową) oraz spełniła jeden z warunków:

 • w dniu śmierci męża osiągnęła 50 lat lub była niezdolna do pracy (albo wiek ten osiągnęła lub stała się niezdolna do pracy w okresie nie dłuższym niż 5 lat od daty śmierci męża lub od zaprzestania wychowywania dzieci, wnuków lub rodzeństwa uprawnionych do renty rodzinnej),
 • wychowuje co najmniej jedno z dzieci, wnuków lub rodzeństwa uprawnione do renty rodzinnej po zmarłym mężu, które nie osiągnęło 16 lat, a jeżeli kształci się w szkole – do 18 lat,
 • sprawuje pieczę nad dzieckiem całkowicie niezdolnym do pracy oraz do samodzielnej egzystencji lub całkowicie niezdolnym do pracy, uprawnionym do renty rodzinnej,
 • nie ma niezbędnych źródeł utrzymania.

Renta rodzinna stanowi określony procent świadczenia, które przysługiwało lub przysługiwałoby zmarłemu pracownikowi w chwili śmierci:

 • 85% świadczenia przysługuje, gdy do renty rodzinnej jest uprawniona tylko jedna osoba,
 • 90% świadczenia, jeśli są uprawnione dwie osoby,
 • 95% świadczenia, gdy jest troje lub więcej uprawnionych.

Wszystkim uprawnionym członkom rodziny przysługuje jedna łączna renta rodzinna, podzielona na równe części.

Syn oraz wdowa po pracowniku spełniają warunki do uzyskania renty rodzinnej. Zmarły miał ustalone prawo do emerytury, zatem jego żona oraz syn będą mieli prawo do renty rodzinnej w wysokości 90% emerytury przysługującej pracownikowi w dniu śmierci.

Państwa pracownik po przyznaniu emerytury pracował i osiągał zarobki. Jeśli nie zostały one dotychczas uwzględnione w jego emeryturze, uprawnieni członkowie rodziny mogą wnioskować o przeliczenie emerytury przysługującej na dzień zgonu. Aby było to możliwe, powinni Państwo wystawić członkom rodziny świadectwo pracy oraz zaświadczenie na druku ZUS Rp-7, potwierdzające okres zatrudnienia byłego pracownika w Państwa firmie oraz uzyskane przez niego zarobki.

Wniosek o rentę rodzinną najlepiej sporządzić na urzędowym formularzu ZUS Rp-2. W Państwa przypadku o rentę będą wnioskowały 2 pełnoletnie osoby, zatem należy wypełnić również załącznik ZUS Rp-2a. Wniosek oraz załącznik powinny być podpisane przez wnioskodawców. Do wniosku powinny być dołączone również dokumenty stwierdzające:

 • datę urodzenia wnioskodawców (syna oraz żony zmarłego),
 • datę urodzenia i datę zgonu ubezpieczonego,
 • zawarcie przez wdowę związku małżeńskiego z ubezpieczonym,
 • pobieranie nauki w szkole wyższej przez syna zmarłego.

Jeśli wniosek wraz załącznikami dotrze do ZUS w miesiącu zgonu lub w miesiącu następnym, wówczas renta będzie przysługiwała od miesiąca, w którym pracownik zmarł. W razie późniejszego złożenia dokumentacji ZUS wypłaci świadczenie od miesiąca, w którym został zgłoszony wniosek.

Podstawa prawna:

 • art. 65–66, art. 67–68, art. 70, art. 73–74 oraz art. 125 ust. 1 pkt 5 ustawy z 17 grudnia 1998 r. o emeryturach i rentach z Funduszu Ubezpieczeń Społecznych (Dz.U. z 2009 r. Nr 153, poz.1227 ze zm.),
 • § 10–12 rozporządzenia Ministra Pracy i Polityki Społecznej z 11 października 2011 r. w sprawie postępowania o świadczenia emerytalno-rentowe (Dz.U. Nr 237, poz. 1412).
Poszerzaj swoją wiedzę, korzystając z naszego programu
INFORLEX Książki dla Firm
INFORLEX Książki dla Firm
Tylko teraz
598,00 zł
798,00
Przejdź do sklepu
Źródło: INFOR
Czy ten artykuł był przydatny?
tak
nie
Dziękujemy za powiadomienie
Jeśli nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania w tym artykule, powiedz jak możemy to poprawić.
UWAGA: Ten formularz nie służy wysyłaniu zgłoszeń . Wykorzystamy go aby poprawić artykuł.
Jeśli masz dodatkowe pytania prosimy o kontakt

Komentarze(0)

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
  QR Code

  © Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

  Kadry
  Zapisz się na newsletter
  Zobacz przykładowy newsletter
  Zapisz się
  Wpisz poprawny e-mail

  Polski Ład - kalkulator wynagrodzeń, umowa o pracę

  Polski Ład - kalkulator wynagrodzeń pozwala obliczyć dla umowy o pracę wysokość pensji netto, zaliczki na podatek dochodowy oraz składki na ubezpieczenie społeczne w 2022 r.

  Lista obecności a ewidencja czasu pracy – różnice

  Lista obecności pracowników - czy jest obowiązkowa? Czy zastępuje ewidencję czasu pracy? Jakie informacje można zamieścić w tych dokumentach kadrowych? Czy można prowadzić je w elektroniczny sposób? Wyjaśniamy w artykule.

  Pracodawca dyskryminuje pracownika - co można zrobić?

  Dyskryminacja w pracy - kiedy można mówić o nierównym traktowaniu pracowników? Co można zrobić, kiedy pracodawca dyskryminuje pracownika?

  Wpłaty do PPK także od wynagrodzenia po ustaniu zatrudnienia

  Wpłaty do PPK nalicza się także od wynagrodzenia wypłaconego uczestnikowi PPK po ustaniu zatrudnienia. Czy nalicza się je od nagrody stanowiącej podstawę wymiaru składek na ubezpieczenia emerytalne i rentowe? Jeśli tak, to w jakiej wysokości procentowej?

  Ile wynosi najniższa krajowa?

  Najniższa krajowa w 2021 i 2022 r. - ile wynosi brutto i netto? Jaka jest stawka godzinowa? Oto kalkulator wynagrodzeń.

  Praca zdalna w Kodeksie pracy - zmiany w projekcie

  Praca zdalna w Kodeksie pracy - jest nowa wersja projektu nowelizacji. Co się zmieni?

  Rejestracja w urzędzie pracy a umowa zlecenie, dzieło, działalność

  Rejestracja w urzędzie pracy - czy bezrobotny może wykonywać pracę na podstawie umowy zlecenia, umowy o dzieło lub prowadzić działalność nierejestrowaną?

  Prezeska, prawniczka, psycholożka - kobiety o feminatywach

  Feminatywy - jakim językiem pisane są oferty pracy? Jak kobiety oceniają żeńskie nazwy stanowisk, np. prezeska, prawniczka, psycholożka? Oto wyniki badania.

  Zezwolenie na pracę sezonową dla cudzoziemca - jak uzyskać [PORADNIK]

  Zezwolenie na pracę sezonową dla cudzoziemca. Od 1 stycznia 2018 roku obowiązują nowe regulacje prawne dotyczące cudzoziemców świadczących prace sezonową. O zezwolenie typu S, czyli na pracę sezonową, mogą ubiegać się pracodawcy, którzy planują zatrudnić obcokrajowców do pracy w rolnictwie, ogrodnictwie lub turystyce.

  Błędy w umowie o pracę - jak je poprawić?

  Błędy w umowie o pracę w zakresie wynagrodzenia i innych świadczeń - jak je poprawić?

  Pracodawcy nie chcą pracy zdalnej [BADANIE]

  Praca zdalna nie jest dla pracodawców najlepszym rozwiązaniem. Prawie wszyscy chcą powrotu do biur. Wprowadzą elastyczne godziny rozpoczęcia i zakończenia pracy.

  Udzielanie zaległego urlopu wypoczynkowego - ustawa o covid-19

  Zaległy urlop wypoczynkowy - jak udzielić zgodnie z ustawą o COVID-19?

  Urząd pracy pomoże zmienić pracę

  Urząd pracy pomoże zmienić pracę i kwalifikacje pracownika. Obecnie skupia się na zatrudnianiu bezrobotnych. Rząd chce rozszerzyć jego kompetencje.

  Utrata pracy i finanse - obawy pracowników

  Utrata pracy i finanse to główne zmartwienia polskich pracowników. Ratują ich jednak deficyty kadrowe.

  Ukąszenie kleszcza a wypadek przy pracy - obowiązki pracodawcy

  Ukąszenie kleszcza - czy to może być wypadek przy pracy? Czy pracodawca zatrudniający pracowników do pracy na świeżym powietrzu ma obowiązek zabezpieczenia ich przed kleszczami?

  Sygnalista w firmie od 17 grudnia 2021 r. - co z ustawą?

  Sygnalista w firmie musi być wdrożony od 17 grudnia 2021 r. Polska musi implementować przepisy unijne do 16 grudnia tego roku. Co z ustawą o sygnalistach?

  Urlop wypoczynkowy - kalkulator

  Urlop wypoczynkowy - kalkulator wymiaru urlopu wypoczynkowego pozwala wyliczyć, ile dni urlopu przysługuje pracownikowi.

  Piloci wycieczek i przewodnicy turystyczni - zwolnienie z ZUS

  Piloci wycieczek i przewodnicy turystyczni mogą składać wnioski o zwolnienie z ZUS za lipiec, sierpień i wrzesień 2020 r. Do kiedy? Jakie warunki należy spełnić?

  Sklepiki szkolne - Tarcza Antykryzysowa

  Sklepiki szkolne - Tarcza Antykryzysowa przyznaje postojowe i zwolnienie z ZUS. Jakie kody PKD? Jakie warunki należy spełnić? Do kiedy złożyć wniosek?

  Sklepiki szkolne, piloci wycieczek i przewodnicy - wsparcie z ZUS

  Sklepiki szkolne, piloci wycieczek i przewodnicy - wsparcie z ZUS otrzymują wsparcie z ZUS. Mogą liczyć na postojowe i zwolnienie z opłacania składek. Do kiedy można składać wnioski?

  Minimalna płaca w 2022 r. brutto netto

  Minimalna płaca w 2022 r. wyniesie 3000 zł brutto. Ile to netto?

  Emerytura brutto netto - kalkulator

  Emerytura brutto - ile to netto? Kalkulator emerytalny pozwala ustalić wysokość emerytury. Oblicz.

  Ochrona przedemerytalna - ile lat?

  Ochrona przedemerytalna - ile lat trwa ochrona przed zwolnieniem? Od ilu lat pracownika zaczyna obowiązywać pracodawcę?

  Strategia Demograficzna 2040 - ocena Konfederacji Lewiatan

  Strategia Demograficzna 2040 jest zbyt ogólna i nie odpowiada współczesnym trendom związanym z rodziną. Jak ocenia ją Konfederacja Lewiatan?

  Zwolnienie lekarskie musi wskazywać aktualny adres pobytu

  Zwolnienie lekarskie musi wskazywać aktualny adres pobytu. Czy trzeba poinformować ZUS o zmianie miejsca pobytu?