| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Kadry > Ubezpieczenia > Zasady podlegania > Jak ustalić 7-dniowy termin na wyrejestrowanie ubezpieczonego z ZUS

Jak ustalić 7-dniowy termin na wyrejestrowanie ubezpieczonego z ZUS

Jedna z naszych pracownic została w zeszłym roku zwolniona z pracy za 1-miesięcznym okresem wypowiedzenia. Stosunek pracy tej osoby zakończył się 31 maja 2011 r. i w związku z tym została ona wyrejestrowana z ZUS z datą 1 czerwca 2011 r. Dokument ZUS ZWUA został poprawnie przesłany 8 czerwca 2011 r. W kwietniu tego roku ZUS przeprowadzał w naszej firmie kontrolę. Inspektor, który kontrolował spółkę, jako jeden z błędów wskazał zbyt późne wyrejestrowanie tej byłej pracownicy, utrzymując, że 7-dniowy termin na wyrejestrowanie upłynął 7 czerwca 2011 r. Czy inspektor ZUS ma rację?

Dokument ZUS ZWUA za osobę, która była zatrudniona do 31 maja 2011 r. i została wyrejestrowana z ubezpieczeń z datą 1 czerwca 2011 r., powinni Państwo przesłać do ZUS najpóźniej 8 czerwca 2011 r. Dokument ten został przez Państwa wysłany w ostatnim dniu 7-dniowego okresu na zgłoszenie wyrejestrowania, a zatem zgodnie z obowiązującymi przepisami.

UZASADNIENIE

Każda osoba, w stosunku do której wygasł tytuł do ubezpieczeń społecznych, podlega wyrejestrowaniu z tych ubezpieczeń. Zgłoszenie wyrejestrowania płatnik składek jest zobowiązany złożyć w terminie 7 dni od daty zaistnienia tego faktu (art. 36 ust. 11 ustawy systemowej).

Za dzień rozwiązania stosunku pracy uznaje się ostatni dzień zatrudnienia. Z kolei zasady wypełniania dokumentów zgłoszeniowych/wyrejestrowujących wskazują, że w dokumencie ZUS ZWUA jako datę wyrejestrowania podaje się pierwszy dzień, kiedy dana osoba nie podlegała już ubezpieczeniom z tytułu zatrudnienia (a zatem – w przypadku pracowników – pierwszy dzień, kiedy dana osoba nie pozostawała już w stosunku pracy).

PROBLEM

Spółka Arabella rozwiązała umowę o pracę z jednym z zatrudnionych specjalistów za 3-miesięcznym okresem wypowiedzenia. Stosunek pracy tego pracownika zakończył się 30 kwietnia br. (był to ostatni dzień jego trwania). Z kolei w dokumencie wyrejestrowującym ZUS ZWUA jako datę wyrejestrowania wskazano, zgodnie z obowiązującymi w tym zakresie zasadami, pierwszy dzień, w którym były pracownik nie podlegał już ubezpieczeniom z tytułu tego zatrudnienia – a zatem 1 maja 2012 r. Takie postępowanie pracodawcy jest prawidłowe.

Zasady liczenia terminu na wyrejestrowanie są określone w Kodeksie postępowania administracyjnego (art. 57 k.p.a. w zw. z art. 123 ustawy systemowej). Jeżeli początkiem terminu określonego w dniach jest pewne zdarzenie, przy obliczaniu tego terminu nie uwzględnia się dnia, w którym zdarzenie nastąpiło. Upływ ostatniego z wyznaczonej liczby dni uważa się za koniec terminu (art. 57 § 1 k.p.a.).

Przy rozwiązaniu umowy o pracę trzeba pamiętać, że data rozwiązania stosunku pracy oraz data wyrejestrowania pracownika z ubezpieczeń nie są tożsame. W związku z tym może powstać wątpliwość, który dzień uznaje się za „zdarzenie” w rozumieniu k.p.a., od którego następnie należy obliczać 7-dniowy termin na wyrejestrowanie – czy chodzi o datę ustania stosunku pracy czy o datę, która została wskazana w dokumencie ZUS ZWUA jako data wyrejestrowania z ubezpieczeń. Wątpliwości nie rozstrzyga tu nieprecyzyjne sformułowanie przytoczonego wyżej art. 36 ust. 11 ustawy systemowej, zgodnie z którym termin na wyrejestrowanie osoby, w stosunku do której wygasł tytuł do ubezpieczeń, należy liczyć „od daty zaistnienia tego faktu”.

Czytaj także

Narzędzia kadrowego

POLECANE

KODEKS PRACY 2019

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Eksperci portalu infor.pl

Ceret Grzywaczewska

Kancelaria Radców Prawnych

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »