Kategorie

Jak ustalić 7-dniowy termin na wyrejestrowanie ubezpieczonego z ZUS

Joanna Stolarska
Jedna z naszych pracownic została w zeszłym roku zwolniona z pracy za 1-miesięcznym okresem wypowiedzenia. Stosunek pracy tej osoby zakończył się 31 maja 2011 r. i w związku z tym została ona wyrejestrowana z ZUS z datą 1 czerwca 2011 r. Dokument ZUS ZWUA został poprawnie przesłany 8 czerwca 2011 r. W kwietniu tego roku ZUS przeprowadzał w naszej firmie kontrolę. Inspektor, który kontrolował spółkę, jako jeden z błędów wskazał zbyt późne wyrejestrowanie tej byłej pracownicy, utrzymując, że 7-dniowy termin na wyrejestrowanie upłynął 7 czerwca 2011 r. Czy inspektor ZUS ma rację?

Dokument ZUS ZWUA za osobę, która była zatrudniona do 31 maja 2011 r. i została wyrejestrowana z ubezpieczeń z datą 1 czerwca 2011 r., powinni Państwo przesłać do ZUS najpóźniej 8 czerwca 2011 r. Dokument ten został przez Państwa wysłany w ostatnim dniu 7-dniowego okresu na zgłoszenie wyrejestrowania, a zatem zgodnie z obowiązującymi przepisami.

UZASADNIENIE

Reklama

Każda osoba, w stosunku do której wygasł tytuł do ubezpieczeń społecznych, podlega wyrejestrowaniu z tych ubezpieczeń. Zgłoszenie wyrejestrowania płatnik składek jest zobowiązany złożyć w terminie 7 dni od daty zaistnienia tego faktu (art. 36 ust. 11 ustawy systemowej).

Za dzień rozwiązania stosunku pracy uznaje się ostatni dzień zatrudnienia. Z kolei zasady wypełniania dokumentów zgłoszeniowych/wyrejestrowujących wskazują, że w dokumencie ZUS ZWUA jako datę wyrejestrowania podaje się pierwszy dzień, kiedy dana osoba nie podlegała już ubezpieczeniom z tytułu zatrudnienia (a zatem – w przypadku pracowników – pierwszy dzień, kiedy dana osoba nie pozostawała już w stosunku pracy).

PROBLEM

Spółka Arabella rozwiązała umowę o pracę z jednym z zatrudnionych specjalistów za 3-miesięcznym okresem wypowiedzenia. Stosunek pracy tego pracownika zakończył się 30 kwietnia br. (był to ostatni dzień jego trwania). Z kolei w dokumencie wyrejestrowującym ZUS ZWUA jako datę wyrejestrowania wskazano, zgodnie z obowiązującymi w tym zakresie zasadami, pierwszy dzień, w którym były pracownik nie podlegał już ubezpieczeniom z tytułu tego zatrudnienia – a zatem 1 maja 2012 r. Takie postępowanie pracodawcy jest prawidłowe.

Reklama

Zasady liczenia terminu na wyrejestrowanie są określone w Kodeksie postępowania administracyjnego (art. 57 k.p.a. w zw. z art. 123 ustawy systemowej). Jeżeli początkiem terminu określonego w dniach jest pewne zdarzenie, przy obliczaniu tego terminu nie uwzględnia się dnia, w którym zdarzenie nastąpiło. Upływ ostatniego z wyznaczonej liczby dni uważa się za koniec terminu (art. 57 § 1 k.p.a.).

Przy rozwiązaniu umowy o pracę trzeba pamiętać, że data rozwiązania stosunku pracy oraz data wyrejestrowania pracownika z ubezpieczeń nie są tożsame. W związku z tym może powstać wątpliwość, który dzień uznaje się za „zdarzenie” w rozumieniu k.p.a., od którego następnie należy obliczać 7-dniowy termin na wyrejestrowanie – czy chodzi o datę ustania stosunku pracy czy o datę, która została wskazana w dokumencie ZUS ZWUA jako data wyrejestrowania z ubezpieczeń. Wątpliwości nie rozstrzyga tu nieprecyzyjne sformułowanie przytoczonego wyżej art. 36 ust. 11 ustawy systemowej, zgodnie z którym termin na wyrejestrowanie osoby, w stosunku do której wygasł tytuł do ubezpieczeń, należy liczyć „od daty zaistnienia tego faktu”.


Ponieważ opinie ekspertów są w tej kwestii podzielone, redakcja „Monitora prawa pracy i ubezpieczeń” zwróciła się o rozstrzygnięcie tego problemu bezpośrednio do Centrali ZUS.

Wyjaśnienia Centrali ZUS w sprawie zasad ustalania terminu
na wyrejestrowanie ubezpieczonego

Odnosząc się do (...) zapytania w sprawie terminu, do którego należy złożyć dokument wyrejestrowania osoby, w stosunku do której wygasł tytułu do ubezpieczeń:

Każda osoba, w stosunku do której wygasł tytuł do ubezpieczeń społecznych, podlega wyrejestrowaniu z tych ubezpieczeń. Zgłoszenie wyrejestrowania płatnik składek jest zobowiązany złożyć w terminie 7 dni od daty zaistnienia tego faktu. Za dzień wygaśnięcia tytułu do ubezpieczeń społecznych, od którego należy dokonać wyrejestrowania, należy przyjmować pierwszy dzień, od którego dana osoba nie podlegała już ubezpieczeniom. Tym samym 7-dniowy termin na złożenie dokumentu wyrejestrowania ZUS ZWUA także należy liczyć od pierwszego dnia, w którym dana osoba nie podlegała już ubezpieczeniom.

Odnosząc się do przedstawionego przykładu, w którym umowa o pracę trwa do 30 kwietnia 2012 r., wyrejestrowanie z podaną datą wyrejestrowania 1 maja 2012 r. powinno zostać złożone nie później niż do 8 maja 2012 r.

Radosław Milczarski

Biuro Prasowe Zakładu Ubezpieczeń Społecznych

A zatem, w przedstawionym przez Państwa przypadku pracownica została wyrejestrowana terminowo. Termin, zgodnie z wytycznymi ZUS, należy liczyć od daty wyrejestrowania wskazanej w dokumencie ZUS ZWUA. Zgodnie z zasadami k.p.a., jest to zdarzenie, które zapoczątkowuje bieg terminu i dlatego nie powinno być uwzględniane przy obliczaniu 7 dni, jakie ma pracodawca na wyrejestrowanie pracownika.

Sposób liczenia terminu na wyrejestrowanie

Dzień ustania stosunku pracy

Data wyrejestrowania

1. dzień terminu

2. dzień terminu

3. dzień terminu

4. dzień terminu

5. dzień terminu

6. dzień terminu

7. dzień terminu

31.05.2011

01.06.2011

02.06.2011

03.06.2011

04.06.2011

05.06.2011

06.06.2011

07.06.2011

08.06.2011

 

„Zdarzenie” stanowiące początek terminu w rozumieniu art. 57 § 1 k.p.a. Bieg terminu liczy się od dnia następującego po tym zdarzeniu.

 

 

 

 

 

 

Ostatni dzień, w którym zgłoszenie wyrejestrowania będzie uznane za dokonane w terminie.

 


WAŻNE!

Za początek terminu na wyrejestrowanie ubezpieczonego uznaje się datę wyrejestrowania pracownika z ubezpieczeń wskazaną w dokumencie ZUS ZWUA.

Warto przypomnieć, że jeżeli termin na dokonanie wyrejestrowania przypada w niedzielę lub w inny dzień ustawowo wolny od pracy, wówczas za ostatni dzień terminu uznaje się najbliższy następujący po nim dzień powszedni (roboczy). Ta sama zasada dotyczy sobót, które – zgodnie z uchwałą NSA z 15 czerwca 2011 r. (I OPS 1/11, niepubl.) – zostały w postępowaniu administracyjnym zrównane z dniami ustawowo wolnymi od pracy.

Podstawa prawna:

 • art. 36 ust. 11, art. 123 ustawy z 13 października 1998 r. o systemie ubezpieczeń społecznych (Dz.U. z 2009 r. Nr 205, poz. 1585 ze zm.),
 • art. 57 Kodeksu postępowania administracyjnego,
 • ustawa z 18 stycznia 1951 r. o dniach wolnych od pracy (Dz.U. Nr 4, poz. 28 ze zm.).
Poszerzaj swoją wiedzę, korzystając z naszego programu
INFORLEX Książki dla Firm
INFORLEX Książki dla Firm
Tylko teraz
598,00 zł
798,00
Przejdź do sklepu
Źródło: INFOR
Czy ten artykuł był przydatny?
tak
nie
Dziękujemy za powiadomienie
Jeśli nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania w tym artykule, powiedz jak możemy to poprawić.
UWAGA: Ten formularz nie służy wysyłaniu zgłoszeń . Wykorzystamy go aby poprawić artykuł.
Jeśli masz dodatkowe pytania prosimy o kontakt

Komentarze(0)

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
  QR Code

  © Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

  Kadry
  Zapisz się na newsletter
  Zobacz przykładowy newsletter
  Zapisz się
  Wpisz poprawny e-mail

  Kalkulator wynagrodzeń Polski Ład - umowa o dzieło 2022

  Kalkulator wynagrodzeń od umów o dzieło - czy Polski Ład wpłynie na wysokość wynagrodzenia netto w 2022 r.?

  PIP przeprowadzi kontrolę bez zapowiedzi

  Kontrola PIP już niedługo będzie mogła odbyć się bez zapowiedzi. Przewidziano to w nowelizacji ustawy Prawo przedsiębiorców.

  Lodołamacze 2021 - zgłoszenia do 15 sierpnia!

  Lodołamacze 2021 - zapraszamy do udziału w 16 edycji konkursu! Patronem medialnym wydarzenia jest portal Infor.pl.

  Zasiłek macierzyński - jakie zmiany?

  Zasiłek macierzyński - jakie zmiany chce wprowadzić ZUS? Czym jest okres wyczekiwania?

  Podatki i składka zdrowotna - zmiany od 1 stycznia 2022 r.

  Podatki i składka zdrowotna - jakie zmiany wprowadza Polski Ład? Co zmieni się od 1 stycznia 2022 r.?

  Planner kadrowo-płacowy na sierpień 2021 r.

  Planner kadrowo-płacowy na sierpień 2021 r. wymienia wszystkie obowiązki miesięczne. Jaki jest wymiar czasu pracy w sierpniu? Ile wynosi dodatek nocny?

  Obowiązek szczepień dla niektórych grup zawodowych?

  Obowiązek szczepień dla niektórych grup zawodowych może wejść w życie?

  Pracownicy punktów szczepień jak funkcjonariusze publiczni

  Pracownicy punktów szczepień będą traktowani jak funkcjonariusze publiczni. Co to oznacza?

  Zaświadczenie z ZUS ściągniesz z Internetu

  Zaświadczenie o wysokości emerytury lub zasiłku z ZUS można ściągnąć z Internetu. Jak stworzyć elektroniczne potwierdzenie?

  PIP - coraz częstsze kontrole i decyzje

  Kontrole PIP odbywają się coraz częściej. Gdzie jest ich najwięcej? Jakie branże są najczęściej kontrolowane?

  Kalkulator wynagrodzeń Polski Ład - zlecenie 2022

  Kalkulator wynagrodzeń od umów zlecenie w 2022 r. - jak Polski Ład wpłynie na wysokość wynagrodzenia netto przy zleceniu?

  IOSKU: ile masz na koncie w ZUS?

  IOSKU czyli informacja o tym, ile masz na koncie w ZUS. Jak sprawdzić? Ile wyniesie przyszła emerytura?

  Polski Ład - kalkulator wynagrodzeń, umowa o pracę

  Polski Ład - kalkulator wynagrodzeń pozwala obliczyć dla umowy o pracę wysokość pensji netto, zaliczki na podatek dochodowy oraz składki na ubezpieczenie społeczne w 2022 r.

  Lista obecności a ewidencja czasu pracy – różnice

  Lista obecności pracowników - czy jest obowiązkowa? Czy zastępuje ewidencję czasu pracy? Jakie informacje można zamieścić w tych dokumentach kadrowych? Czy można prowadzić je w elektroniczny sposób? Wyjaśniamy w artykule.

  Pracodawca dyskryminuje pracownika - co można zrobić?

  Dyskryminacja w pracy - kiedy można mówić o nierównym traktowaniu pracowników? Co można zrobić, kiedy pracodawca dyskryminuje pracownika?

  Wpłaty do PPK także od wynagrodzenia po ustaniu zatrudnienia

  Wpłaty do PPK nalicza się także od wynagrodzenia wypłaconego uczestnikowi PPK po ustaniu zatrudnienia. Czy nalicza się je od nagrody stanowiącej podstawę wymiaru składek na ubezpieczenia emerytalne i rentowe? Jeśli tak, to w jakiej wysokości procentowej?

  Ile wynosi najniższa krajowa?

  Najniższa krajowa w 2021 i 2022 r. - ile wynosi brutto i netto? Jaka jest stawka godzinowa? Oto kalkulator wynagrodzeń.

  Praca zdalna w Kodeksie pracy - zmiany w projekcie

  Praca zdalna w Kodeksie pracy - jest nowa wersja projektu nowelizacji. Co się zmieni?

  Rejestracja w urzędzie pracy a umowa zlecenie, dzieło, działalność

  Rejestracja w urzędzie pracy - czy bezrobotny może wykonywać pracę na podstawie umowy zlecenia, umowy o dzieło lub prowadzić działalność nierejestrowaną?

  Prezeska, prawniczka, psycholożka - kobiety o feminatywach

  Feminatywy - jakim językiem pisane są oferty pracy? Jak kobiety oceniają żeńskie nazwy stanowisk, np. prezeska, prawniczka, psycholożka? Oto wyniki badania.

  Zezwolenie na pracę sezonową dla cudzoziemca - jak uzyskać [PORADNIK]

  Zezwolenie na pracę sezonową dla cudzoziemca. Od 1 stycznia 2018 roku obowiązują nowe regulacje prawne dotyczące cudzoziemców świadczących prace sezonową. O zezwolenie typu S, czyli na pracę sezonową, mogą ubiegać się pracodawcy, którzy planują zatrudnić obcokrajowców do pracy w rolnictwie, ogrodnictwie lub turystyce.

  Błędy w umowie o pracę - jak je poprawić?

  Błędy w umowie o pracę w zakresie wynagrodzenia i innych świadczeń - jak je poprawić?

  Pracodawcy nie chcą pracy zdalnej [BADANIE]

  Praca zdalna nie jest dla pracodawców najlepszym rozwiązaniem. Prawie wszyscy chcą powrotu do biur. Wprowadzą elastyczne godziny rozpoczęcia i zakończenia pracy.

  Udzielanie zaległego urlopu wypoczynkowego - ustawa o covid-19

  Zaległy urlop wypoczynkowy - jak udzielić zgodnie z ustawą o COVID-19?

  Urząd pracy pomoże zmienić pracę

  Urząd pracy pomoże zmienić pracę i kwalifikacje pracownika. Obecnie skupia się na zatrudnianiu bezrobotnych. Rząd chce rozszerzyć jego kompetencje.