Kiedy powstaje obowiązek opłacania składek od mieszkania służbowego
REKLAMA
Zgodnie z przepisami ustawy o systemie ubezpieczeń społecznych podstawą wymiaru składek na ubezpieczenia pracownika jest przychód ze stosunku pracy w rozumieniu przepisów o podatku dochodowym od osób fizycznych. Przychód ze stosunku pracy w rozumieniu przepisów podatkowych na mocy ustawy o świadczeniach opieki zdrowotnej finansowanych ze środków publicznych stanowi również podstawę wymiaru składek na ubezpieczenie zdrowotne. Należy przy tym dodać, że co do zasady przy ustalaniu podstawy wymiaru składek na ubezpieczenie zdrowotne pracowników stosuje się przepisy określające podstawę wymiaru składek na ubezpieczenia emerytalne i rentowe tych ubezpieczonych.
REKLAMA
Natomiast zgodnie z przepisami ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych za przychód ze stosunku pracy uważa się wszelkiego rodzaju wypłaty pieniężne oraz wartość pieniężną świadczeń w naturze bądź ich ekwiwalenty, bez względu na źródło finansowania tych wypłat i świadczeń, a w szczególności: wynagrodzenia zasadnicze, wynagrodzenia za godziny nadliczbowe, różnego rodzaju dodatki, nagrody, ekwiwalenty za niewykorzystany urlop i wszelkie inne kwoty niezależnie od tego, czy ich wysokość została z góry ustalona, a ponadto świadczenia pieniężne ponoszone za pracownika, jak również wartość innych nieodpłatnych świadczeń lub świadczeń częściowo odpłatnych.
Mimo że podwładny dostaje świadczenie, które jest przychodem ze stosunku pracy, nie oznacza to automatycznie, że trzeba od niego opłacić składki na ZUS. Są też rodzaje świadczeń, które z takich składek są zwolnione, np. wynagrodzenie chorobowe czy wszystkie rodzaje zasiłków z ubezpieczenia społecznego (chorobowy, macierzyński, opiekuńczy itd.).
Udostępnienie lokalu mieszkalnego przez pracodawcę
Rozporządzenie Ministra Pracy i Polityki Socjalnej w sprawie szczegółowych zasad ustalania podstawy wymiaru składek na ubezpieczenia emerytalne i rentowe (zwane dalej rozporządzeniem składkowym) nie wymienia jednak przychodu w postaci udostępnienia mieszkania służbowego. A to oznacza, że co do zasady od jego wartości trzeba naliczyć składki zarówno na ubezpieczenia społeczne, jak i ubezpieczenie zdrowotne.
Powyższe nie oznacza jednak, że udostępnienie pracownikowi lokalu mieszkalnego zawsze powoduje obowiązek opłacania składek na ubezpieczenia społeczne i ubezpieczenie zdrowotne.
Więcej na ten temat znajdziesz w płatnej części serwisu w artykule: Mieszkanie służbowe a składki ZUS
Podstawa prawna:
- art. 4 pkt 9, art. 18 ust. 1–2, art. 20 ust. 1 oraz art. 21 ustawy z 13 października 1998 r. o systemie ubezpieczeń społecznych (DzU z 2009 r. nr 205, poz. 1585 ze zm.),
- art. 81 ust. 1, 5 i 6 ustawy z 27 sierpnia 2004 r. o świadczeniach opieki zdrowotnej finansowanych ze środków publicznych (DzU z 2008 r. nr 164, poz. 1027 ze zm.),
- art. 12 ust. 1 ustawy z 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (DzU z 2010 r. nr 51, poz. 307 ze zm.),
- § 2 ust. 1 pkt 26 oraz § 3 pkt 3 rozporządzenia Ministra Pracy i Polityki Socjalnej z 18 grudnia 1998 r. w sprawie szczegółowych zasad ustalania podstawy wymiaru składek na ubezpieczenia emerytalne i rentowe (DzU nr 161, poz. 1106 ze zm.).
REKLAMA
© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.
- Czytaj artykuły
- Rozwiązuj testy
- Zdobądź certyfikat
REKLAMA