reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Kadry > Ubezpieczenia > Składki na ubezpieczenie > Przesyłanie dokumentów do ZUS drogą elektroniczną

Przesyłanie dokumentów do ZUS drogą elektroniczną

W związku ze wzrostem zatrudnienia, od przyszłego miesiąca będę musiał przesyłać dokumenty rozliczeniowe do ZUS drogą elektroniczną. Obecnie nie posiadam certyfikatu kwalifikowanego i chciałbym, aby dokumenty te wysyłała do ZUS moja żona, posiadająca certyfikat wystawiony na siebie. Czy będzie mogła to robić? Żona nie współpracuje ze mną przy prowadzeniu firmy i nie jest w niej zatrudniona.

Małżonka będzie mogła w Pana imieniu przekazywać dokumenty do ZUS w formie elektronicznej. Do celów dowodowych powinien jej Pan udzielić w tym zakresie upoważnienia. Tego rodzaju pomoc może jednak skutkować uznaniem żony przez ZUS za osobę współpracującą przy działalności gospodarczej.

Płatnicy rozliczający składki za więcej niż 5 osób mają obowiązek przekazywać dokumentację do ZUS poprzez transmisję danych w formie dokumentu elektronicznego (art. 47a ust. 1 ustawy systemowej). W tym celu płatnik musi korzystać z odpowiedniego oprogramowania, spełniającego wymagania ściśle określone przez ZUS. Wysyłane dokumenty muszą zostać opatrzone bezpiecznym podpisem elektronicznym weryfikowanym za pomocą ważnego certyfikatu kwalifikowanego osoby, która jest odpowiedzialna za przekazanie tych dokumentów. Taki podpis:

  • w skutkach prawnych jest równoważny z własnoręcznym podpisem,
  • jest przyporządkowany wyłącznie do osoby go składającej,
  • sporządza się za pomocą bezpiecznych urządzeń oraz danych służących do podpisu elektronicznego podlegających wyłącznej kontroli osoby składającej taki podpis,
  • jest powiązany z danymi, do których został dołączony, w taki sposób, że jakakolwiek późniejsza zmiana tych danych jest rozpoznawalna.

Płatnik składek, np. właściciel firmy, może osobiście przygotowywać i przekazywać dokumenty do ZUS, ale ma również prawo zlecać wykonanie tego typu czynności np. pracownikom, biuru rachunkowemu. Jedna osoba może przekazywać przy użyciu swojego prywatnego certyfikatu kwalifikowanego dokumenty w formie elektronicznej za wielu płatników.

reklama

Przydatne formularze online

Czytaj także

Autor:

specjalista w zakresie kadr i płac

Źródło:

INFOR
Monitor Księgowego - wydanie cyfrowe (eMK)19.90 zł
reklama

Narzędzia kadrowego

reklama
reklama

POLECANE

reklama
reklama

Ostatnio na forum

reklama

Artykuł Sponsorowany

KORONAWIRUS A PRAWO PRACY

reklama

Eksperci portalu infor.pl

Arena Advisory

Doradzamy klientom we wszystkich obszarach podatkowych i prawnych

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama