REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

PUE ZUS już działa

PUE ZUS, ePUAP, ZUS 2012/2013
PUE ZUS, ePUAP, ZUS 2012/2013
Fotolia

REKLAMA

REKLAMA

Platforma Usług Elektronicznych ZUS już funkcjonuje. Za pośrednictwem PUE można m.in. sprawdzić przez internet swoje dane zapisane na indywidualnym koncie w ZUS, śledzić stan swoich spraw i otrzymywać powiadomienia e-mail lub sms, rezerwować wizyty w placówce ZUS.

15 czerwca 2012 roku Minister Pracy dokonał w Łodzi, w obecności Prezesa ZUS, symbolicznego pierwszego zalogowania do Platformy Usług Elektronicznych (PUE) ZUS. A już 13 czerwca 2012 r. w Sejmie odbyła się oficjalna prezentacja PUE, podczas której posłowie i senatorowie mogli zaufać profil na rządowym e-PUAP-ie i założyć profil na portalu PUE.

REKLAMA

Autopromocja

PUE to zestaw nowoczesnych e-usług dla wszystkich klientów ZUS. Dzięki niemu wiele spraw klienci będą mogli zrealizować przez Internet, bez potrzeby wychodzenia z domu.

Chcesz otrzymywać więcej aktualnych informacji? Zapisz się na newsletter

Do czego przyda się PUE ZUS

Każdy użytkownik po zalogowaniu do PUE ZUS może już:

Dalszy ciąg materiału pod wideo
  • - sprawdzić swoje dane zapisane na indywidualnym koncie w ZUS,
  • - śledzić stan swoich spraw i otrzymywać powiadomienia e-mail lub sms,
  • - rezerwować wizyty w placówce ZUS.

Profil PUE został podzielony na poszczególne panele, które ułatwiają załatwienie spraw:

  • ubezpieczonych - gdzie można sprawdzić stan konta ubezpieczonego, informacje o ubezpieczeniach, do których został zgłoszony ubezpieczony i składkach, które wpłacił za niego pracodawca,
  • świadczeniobiorców - gdzie można sprawdzić informacje o przyznanych i wypłacanych świadczeniach (emeryturach, rentach, zasiłkach),
  • płatników składek - gdzie sprawdzimy należne składki i wpłaty oraz informacje o zgłoszonych do ubezpieczeń.

Polecamy: Monitor prawa pracy i ubezpieczeń

Za pomocą dedykowanego małym i średnim przedsiębiorcom modułu e-płatnik można zgłaszać osoby do ubezpieczeń, rozliczyć składki za siebie i za pracowników, unikając przy tym błędów, gdyż e-płatnik będzie automatycznie zasilany danymi o płatniku składek, zgromadzonymi w ZUS.

PUE to także inne funkcjonalności tj.:

Centrum Obsługi Telefonicznej (numer 801400 987 oraz 22560 16 00) gdzie można zasięgnąć informacji, zarezerwować wizytę w placówce czy złożyć te wnioski, które nie wymagają podpisu elektronicznego,

oraz System Kierowania Ruchem - na salach obsługi klientów umieszczone zostały biletomaty, z których pobiera się bilet kierujący do właściwego stanowiska, dodatkowo na ścianach zamieszczone są ekrany multimedialne wskazujące i przyzywające klienta do określonego stanowiska. SKR daje też możliwość rezerwacji wizyty w placówce ZUS przez Internet.

Wkrótce w oddziałach ZUS pojawią się również specjalne „zusomaty”, za pomocą, których każdy klient niemający dostępu do komputera będzie miał dostęp do swojego profilu na portalu PUE. Zusomaty umożliwią też składanie wszelkich papierowych dokumentów już po zamknięciu placówki ZUS.

By móc skorzystać z tej formy usług, należy zarejestrować się na portalu www.pue.zus.pl i potwierdzić profil zaufany PUE lub profil zaufany e-PUAP, który przyda nam się dodatkowo w kontaktach z innymi urzędami.

Polecamy produkt: Kodeks pracy 2016 z komentarzem + poradnik w prezencie


Parlamentarzyści na PUE ZUS

Duża grupa parlamentarzystów założyła profil na Platformie Usług Elektronicznych podczas oficjalnej prezentacji PUE w Sejmie w środę, 13 czerwca 2012 r.

Posłowie i senatorowie mogli zaufać profil na rządowym e-PUAP-ie i założyć profil na portalu PUE. Chętnych do skorzystania z usług e-ZUS-u nie brakowało. Parlamentarzyści z nieskrywanym zaskoczeniem oglądali przez Internet swoje indywidualne konta w ZUS.

- Nie sądziłem, że to kiedyś będzie możliwe - komentowali niektórzy z nich z podziwem.

Parlamentarzystów zaskoczyła również liczba funkcjonalności jakie ma każdy indywidualny profil na portalu PUE. Możliwość przesyłania dokumentów, odbiór PIT-ów, rozliczanie składek - to tylko mały przykład usług, które oferuje nam Platforma Usług Elektronicznych.

Czy profil zaufany ePUAP można stosować w sprawach z zakresu podatków?

Źródło: ZUS

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Uprawnienia rodzicielskie - QUIZ
certificate
Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
1/10
Ile tygodni urlopu macierzyńskiego można maksymalnie wykorzystać jeszcze przed porodem?
nie ma takiej możliwości
3
6
9 - tylko jeśli pracodawca wyrazi na to zgodę
Następne
Kadry
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Święta w 2025 r. przypadające w sobotę. Kiedy pracownik otrzyma dzień wolny za święto w sobotę?

Każde święto występujące w okresie rozliczeniowym i przypadające w dniu innym niż niedziela obniża wymiar czasu pracy o 8 godzin. Czy oznacza to, że za święto przypadające w sobotę należy udzielić innego dnia wolnego od pracy? Czy w 2025 r. będą święta w sobotę?

Opieka 75+: MRPiPS zapewnia, że program będzie kontynuowany w 2025 r.

Program „Opieka 75+” w 2025 r. będzie kontynuowany – zapewnia Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej. Celem programu jest zwiększenie dostępności do usług opiekuńczych, w tym specjalistycznych usług opiekuńczych dla osób w wieku 75 lat i więcej. Planowane jest doprecyzowanie niektórych założeń programu.

Cyfryzacja HR: E-podpis ułatwia dostosowanie się do nowych przepisów

Od 1 stycznia 2025 r. zmieni się minimalne wynagrodzenie za pracę. Dla działów HR oznacza to konieczność podpisania w krótkim czasie wielu aneksów do umów o pracę. Najnowsze badania przeprowadzone przez KIR pokazują, że e-podpis może znacząco usprawnić pracę kadrowców.

Czy 1 grudnia to niedziela handlowa?

Czy 1 grudnia to niedziela handlowa? Czy w najbliższą niedzielę zrobimy zakupy? 

REKLAMA

Zakaz handlu w niedziele: Czy będzie trzecia niedziela handlowa w grudniu? Jest zapowiedź złożenia poprawki w Senacie

Od 2025 roku Wigilia będzie dniem wolnym od pracy dla wszystkich pracowników. Jednak dla pracowników handlu trzy niedziele poprzedzające Boże Narodzenie mają być dniami roboczymi. Czy będzie poprawka do nowelizacji wprowadzającej dzień wolny w Wigilię?

Dofinansowanie wynagrodzeń pracowników niepełnosprawnych. Znowu przesunięto okres, od którego wsparcie będzie obowiązywać

W Sejmie trwają prace nad projektem nowelizacji ustawy o rehabilitacji zawodowej i społecznej oraz zatrudnianiu osób niepełnosprawnych. Zmiana ma dotyczyć podwyższenia wysokości miesięcznego dofinansowania do wynagrodzenia pracownika niepełnosprawnego.

Nie mam już urlopu, a potrzebuję wziąć wolne. Co zrobić?

Zbliża się koniec roku kalendarzowego. Niektórzy pracownicy nie mają już urlopu wypoczynkowego. Co mogą zrobić w sytuacji, gdy potrzebują wziąć wolne od pracy? Podpowiadamy kilka rozwiązań z Kodeksu pracy.

Nowelizacja Kodeksu pracy: Wydłużony urlop macierzyński dla rodziców dzieci przedwcześnie urodzonych oraz hospitalizowanych

27 listopada 2024 r. Sejm znowelizował Kodeks pracy. Nowelizacja wydłuży urlop macierzyński rodzicom wcześniaków oraz dzieci wymagających hospitalizacji po urodzeniu. Prawo do urlopu będą mieli także prawni opiekunowie, rodzice zastępczy czy adopcyjni.

REKLAMA

Raport: 75 proc. działów HR wykorzystuje sztuczną inteligencję co najmniej raz w tygodniu

Raport: 75 proc. działów HR w firmach deklaruje, że korzysta z generatywnej sztucznej inteligencji co najmniej raz w tygodniu. Rosnące zainteresowanie AI wśród menedżerów i pracowników odpowiedzialnych za zarządzanie zasobami ludzkimi to nie tylko specyfika amerykańskiego rynku. Badania przeprowadzone w Polsce wskazują na podobny trend.

14 zasad prawa pracy [LISTA]. Jeśli pracujesz lub zatrudniasz, musisz znać je wszystkie

Prawo pracy to przepisy Kodeksu pracy oraz innych ustaw i aktów wykonawczych, które określają przede wszystkim prawa i obowiązki pracowników i pracodawców. Jako pracownik lub pracodawca musisz znać 14 podstawowych zasad prawa pracy uregulowanych w Kodeksie pracy. Oto lista.

REKLAMA