reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Kadry > ZUS > Informacje ogólne > PUE ZUS już działa

PUE ZUS już działa

Platforma Usług Elektronicznych ZUS już funkcjonuje. Za pośrednictwem PUE można m.in. sprawdzić przez internet swoje dane zapisane na indywidualnym koncie w ZUS, śledzić stan swoich spraw i otrzymywać powiadomienia e-mail lub sms, rezerwować wizyty w placówce ZUS.

15 czerwca 2012 roku Minister Pracy dokonał w Łodzi, w obecności Prezesa ZUS, symbolicznego pierwszego zalogowania do Platformy Usług Elektronicznych (PUE) ZUS. A już 13 czerwca 2012 r. w Sejmie odbyła się oficjalna prezentacja PUE, podczas której posłowie i senatorowie mogli zaufać profil na rządowym e-PUAP-ie i założyć profil na portalu PUE.

PUE to zestaw nowoczesnych e-usług dla wszystkich klientów ZUS. Dzięki niemu wiele spraw klienci będą mogli zrealizować przez Internet, bez potrzeby wychodzenia z domu.

Chcesz otrzymywać więcej aktualnych informacji? Zapisz się na newsletter

Do czego przyda się PUE ZUS

Każdy użytkownik po zalogowaniu do PUE ZUS może już:

  • - sprawdzić swoje dane zapisane na indywidualnym koncie w ZUS,
  • - śledzić stan swoich spraw i otrzymywać powiadomienia e-mail lub sms,
  • - rezerwować wizyty w placówce ZUS.

Profil PUE został podzielony na poszczególne panele, które ułatwiają załatwienie spraw:

  • ubezpieczonych - gdzie można sprawdzić stan konta ubezpieczonego, informacje o ubezpieczeniach, do których został zgłoszony ubezpieczony i składkach, które wpłacił za niego pracodawca,
  • świadczeniobiorców - gdzie można sprawdzić informacje o przyznanych i wypłacanych świadczeniach (emeryturach, rentach, zasiłkach),
  • płatników składek - gdzie sprawdzimy należne składki i wpłaty oraz informacje o zgłoszonych do ubezpieczeń.

Polecamy: Monitor prawa pracy i ubezpieczeń

Za pomocą dedykowanego małym i średnim przedsiębiorcom modułu e-płatnik można zgłaszać osoby do ubezpieczeń, rozliczyć składki za siebie i za pracowników, unikając przy tym błędów, gdyż e-płatnik będzie automatycznie zasilany danymi o płatniku składek, zgromadzonymi w ZUS.

PUE to także inne funkcjonalności tj.:

Centrum Obsługi Telefonicznej (numer 801400 987 oraz 22560 16 00) gdzie można zasięgnąć informacji, zarezerwować wizytę w placówce czy złożyć te wnioski, które nie wymagają podpisu elektronicznego,

oraz System Kierowania Ruchem - na salach obsługi klientów umieszczone zostały biletomaty, z których pobiera się bilet kierujący do właściwego stanowiska, dodatkowo na ścianach zamieszczone są ekrany multimedialne wskazujące i przyzywające klienta do określonego stanowiska. SKR daje też możliwość rezerwacji wizyty w placówce ZUS przez Internet.

Wkrótce w oddziałach ZUS pojawią się również specjalne „zusomaty”, za pomocą, których każdy klient niemający dostępu do komputera będzie miał dostęp do swojego profilu na portalu PUE. Zusomaty umożliwią też składanie wszelkich papierowych dokumentów już po zamknięciu placówki ZUS.

By móc skorzystać z tej formy usług, należy zarejestrować się na portalu www.pue.zus.pl i potwierdzić profil zaufany PUE lub profil zaufany e-PUAP, który przyda nam się dodatkowo w kontaktach z innymi urzędami.

Polecamy produkt: Kodeks pracy 2016 z komentarzem + poradnik w prezencie

reklama

Przydatne formularze online

Czytaj także

Narzędzia kadrowego

reklama
reklama

POLECANE

reklama
reklama

Ostatnio na forum

reklama

KORONAWIRUS A PRAWO PRACY

reklama

Eksperci portalu infor.pl

3 Z Kancelaria Radcy Prawnego Izabela Odziemiec

ekspert z zakresu prawa pracy i prawa cywilnego

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama