REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Odsetki za zwłokę od spóźnionych składek ZUS

składki ZUS; odsetki za zwłokę od spóźnionych składek ZUS
składki ZUS; odsetki za zwłokę od spóźnionych składek ZUS

REKLAMA

REKLAMA

Od nieterminowo opłaconych składek na ubezpieczenia społeczne, ubezpieczenie zdrowotne, Fundusz Pracy i Fundusz Gwarantowanych Świadczeń Pracowniczych oraz Fundusz Emerytur Pomostowych trzeba zapłacić odsetki za zwłokę. Stawka odsetek jest taka sama jak odsetek od zaległości podatkowych (aktualnie 14,5 % w skali roku). ZUS wyjaśnia jak te odsetki obliczyć.

Zasady ogólne liczenia odsetek za zwłokę

Gdy nie dotrzymasz ustawowego terminu opłacenia składek musisz pamiętać, że skutkować to może koniecznością zwiększenia wpłacanej po terminie kwoty o należne odsetki za zwłokę.

Autopromocja

Dlatego trzeba:

 •  wyliczyć i zaokrąglić kwotę odsetek za zwłokę, odrębnie za każdy miesiąc,
 •  sprawdzić, czy są one należne do zapłaty (tj. czy nie są niższe niż 6,60 zł),
 •  wyliczyć łączną kwotę do zapłaty – suma składek i odsetek, za każdy miesiąc.

Chcesz otrzymywać więcej aktualnych informacji? Zapisz się na newsletter

Trzeba też pamiętać, że:

 1.  odsetki należy opłacić łącznie z nieterminowo opłacanymi składkami (jednym przelewem) za dany okres, za który zalegasz z opłaceniem składek, ale odrębnie na poszczególne rachunki,
 2.  nie można najpierw opłacić po terminie samych składek, a po jakimś czasie dokonać dopłaty na pokrycie samych odsetek.

Odsetki są należne zawsze, gdy składki są opłacane po terminie. Wyjątkiem jest sytuacja, gdy od zaległości z tytułu składek za dany miesiąc, wyliczona kwota odsetek jest poniżej ustawowo określonej kwoty, wynoszącej aktualnie 6,60 zł. A zatem, gdy opłacasz należne składki z opóźnieniem i okaże się, że wyliczone na dzień wpłaty zaległości odsetki wyniosą 6,50 zł czy nawet 6,59 zł, to nie masz obowiązku zwiększenia wpłaty o odsetki.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Nie są należne odsetki za zwłokę gdy wyliczona przed zaokrągleniem kwota od zaległości z tytułu składek za dany okres rozliczeniowy, jest poniżej kwoty 6,60 zł.

Tabela odsetek od zaległości podatkowych i ubezpieczeniowych

Odsetki za zwłokę są należne za okres:

1.  od dnia następnego po dniu terminu płatności składek (w sytuacji, gdy termin płatności przypada na dzień wolny od pracy (sobota, niedziela, święta) terminem płatności jest pierwszy dzień przypadający po tym dniu (dniach);

Przykładowo termin płatności składek za marzec 2011 r. przypadał na 10.04.2011r. (niedziela), faktyczny termin płatności przypadał więc na 11.04.2011 r. Zatem odsetki od opłaconych po terminie składek za marzec 2011 r. należne są za okres od 12.04.2011 r.

2. do dnia zapłaty należności włącznie, przy czym za dzień zapłaty, uważa się dzień obciążenia rachunku bankowego płatnika, a nie dzień złożenia dyspozycji zapłaty składek w banku, w którym jest prowadzony twój rachunek lub na Poczcie do Banku Pocztowego.

Kalkulator odsetek podatkowych

Możliwość zastosowania obniżonej stawki odsetek za zwłokę w wysokości 75% obowiązującej stawki

Możliwość zastosowania obniżonej stawki odsetek za zwłokę została wprowadzona od 1 stycznia 2009 r.

Stawka obniżonych odsetek wynosi 75% obowiązującej stawki, po zaokrągleniu do dwóch miejsc po przecinku, według zasady matematycznej (przykładowo: od 10.05.2012r. obowiązująca stawka odsetek wynosi 14,5 %, obniżona stawka odsetek wynosi 10,88%).

Można skorzystać z uprawnienia do opłacenia odsetek za zwłokę w obniżonej wysokości, gdy opłacana zaległość wynika ze złożonej korekty deklaracji rozliczeniowej sporządzonej z własnej inicjatywy płatnika (a nie jest efektem zawiadomienia terenowej jednostki organizacyjnej ZUS lub wynikiem przeprowadzonej przez inspektorów ZUS kontroli).

Ponadto trzeba spełnić dodatkowe warunki:

 •  złożyć we właściwej TJO ZUS pisemne uzasadnienie przyczyn składania korekty, wskazujące obiektywne przyczyny konieczności jej złożenia,
 •  najpóźniej w ciągu 7 dni od dnia złożenia korekty, zapłacić zaległość w kwocie pokrywającej różnice składek wynikające ze składanej korekty wraz z należnymi (obliczonymi według obniżonej stawki) odsetkami.

Forum Kadry


Zastosowanie obniżonej stawki odsetek może dotyczyć składanych korekt dokumentów rozliczeniowych również za okres sprzed 1 stycznia 2009 r. (tj. sprzed daty wejścia w życie tych przepisów), jednak wówczas konieczne jest zastosowanie dwóch zasad naliczania odsetek (z uwzględnieniem zasad podanych w części III):

 • pełnej stawki odsetek, za okres zwłoki do końca grudnia 2008 r.,
 • obniżonej stawki odsetek za okres od stycznia 2009 r.

Zastosowanie obniżonej stawki odsetek jest możliwe jedynie w przypadku, gdy z własnej inicjatywy złożysz korekty dokumentów rozliczeniowych, złożysz uzasadnienie przyczyn konieczności skorygowania rozliczenia oraz opłacisz w całości należne składki z odsetkami, w ciągu 7 dni od dnia złożenia korekty.

Zasady obliczania oraz zaokrąglania odsetek za zwłokę

Aby wyliczyć kwotę odsetek za zwłokę, oprócz kwoty zaległości trzeba ustalić:

 • liczbę dni zwłoki w opłacaniu składek, którą liczymy od następnego dnia po terminie płatności do dnia, w którym dokonana zostanie wpłaty zaległości,
 • obowiązującą za poszczególne okresy zwłoki (od do) stopę procentową odsetek.

Stopa procentowa odsetek ulega zmianom. Gdy za okres zwłoki obowiązuje więcej niż jedna stopa procentowa, wówczas odsetki należy obliczać odrębnie za okresy, w których obowiązywała w danej wysokości. Następnie wyliczone odrębnie kwoty odsetek za poszczególne okresy należy zsumować.

Tabela odsetek od zaległości podatkowych i ubezpieczeniowych

Kalkulator odsetek podatkowych

Wyliczona kwota odsetek podlega zaokrągleniu do pełnych złotych, według zasady matematycznej, co oznacza, że końcówka wyliczonej kwoty poniżej 50 groszy jest pomijana, natomiast końcówka wyliczonej kwoty równa lub wyższa od 50 groszy podlega zaokrągleniu w górę do pełnej złotówki.

Wyjątek od tej zasady dotyczy kwoty odsetek, które nie są pobierane, tj. kwoty 6,60 zł, bowiem zaokrągleniu do pełnej złotówki w górę podlega dopiero kwota odsetek od 6,61 zł (podlega ona zaokrągleniu do 7 zł). Dlatego wyliczoną kwotę odsetek najpierw porównujemy z kwotą 6,60 zł, a dopiero kwoty wyższe np. 6,75 zł, jako należne do zapłaty zaokrąglamy do 7 zł i doliczamy do opłacanych po terminie składek.

Sposób obliczania odsetek

Odsetki za zwłokę wylicza się wg wzoru:

Kwota odsetek = kwota należności X liczba dni zwłoki X stopa procentowa * / 365 x 100

*) może być to stawka obniżona, do 75% obowiązującej w danym okresie stopy procentowej.

Jeżeli musisz opłacić składkę po terminie możesz do obliczenia odsetek za zwłokę wykorzystać udostępniony na stronach internetowych Kalkulator odsetkowy. Pozwala on jednak wyliczyć odsetki wyłącznie na bieżący lub przyszły dzień.

Na stronie internetowej ZUS udostępniony jest Kalkulator odsetkowy. Aby obliczyć przy jego pomocy kwotę odsetek oraz łączną kwotę (składki i odsetki) do zapłaty po terminie, konieczne jest podanie kwoty zaległych składek, terminu płatności za miesiąc, za który jest zaległość oraz planowanej daty zapłaty zaległości.

Skorzystanie z pomocy w obliczeniu obniżonej stawki odsetek wymaga dodatkowo podania daty złożenia korekty dokumentów rozliczeniowych.

Skutki dokonania zapłaty zaległych składek, bez uwzględnienia odsetek za zwłokę

Wpłacając składki po terminie, nie możesz wpłacić tylko zaległej kwoty składek, lecz musisz doliczyć należne odsetki.

Wpłata dokonana po terminie jest rozliczana proporcjonalnie na pokrycie składek i należnych odsetek za zwłokę. Oznacza to, że jeżeli wpłacisz niższą kwotę (tzn. bez odsetek za zwłokę), to zostanie ona rozliczona zarówno na składki (pokrywając zatem ich cześć), jak i należne od tej części składek odsetki za zwłokę.

Do zapłaty pozostanie więc niepokryta różnica składek, od której nadal będą należne odsetki do dnia zapłaty włącznie.

Zaległość z tytułu nieopłaconych składek wynosiła 10.000 zł
- na dzień dokonywania wpłaty odsetki wynosiły 1.250 zł
- pokrycie całej zaległości (10.000zł + 1.250zł) zapewniałoby dokonanie wpłaty 11.250 zł. Płatnik dokonał wpłaty w wysokości 10.000 zł .

Wpłata ta została rozliczona następująco:
- na zaległe składki 8.860 zł,
- na odsetki (od pokrytej kwoty składek) 1.140 zł.

Na koncie pozostanie zaległość:
- z tytułu składek 1.140 zł,
+ plus należne od tej kwoty odsetki za zwłokę, naliczone do dnia zapłaty tej zaległości włącznie.

Wpłacając składki po terminie płatności, do kwoty zaległych składek musisz doliczyć należne do dnia zapłaty odsetki za zwłokę. W przypadku, gdy wpłata zostanie dokonana w niższej wysokości (tzn. bez uwzględnienia odsetek za zwłokę), zostanie ona rozliczona zarówno na częściowe pokrycie zaległych składek oraz na należne od pokrytej części składek odsetki za zwłokę. Na koncie pozostanie zaległość z tytułu niepokrytej różnicy składek, od której będą należne odsetki za zwłokę do dnia spłaty całej należności włącznie.

Źródło: ZUS

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR
Czy ten artykuł był przydatny?
tak
nie
Dziękujemy za powiadomienie - zapraszamy do subskrybcji naszego newslettera
Jeśli nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania w tym artykule, powiedz jak możemy to poprawić.
UWAGA: Ten formularz nie służy wysyłaniu zgłoszeń . Wykorzystamy go aby poprawić artykuł.
Jeśli masz dodatkowe pytania prosimy o kontakt

Komentarze(0)

Pokaż:

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
  QR Code

  © Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

  Uprawnienia rodzicielskie
  certificate
  Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
  1/10
  Ile tygodni urlopu macierzyńskiego można maksymalnie wykorzystać jeszcze przed porodem?
  nie ma takiej możliwości
  3
  6
  9 - tylko jeśli pracodawca wyrazi na to zgodę
  Następne
  Kadry
  Zapisz się na newsletter
  Zobacz przykładowy newsletter
  Zapisz się
  Wpisz poprawny e-mail
  Waloryzacja emerytur 2024 – tabela netto

  Waloryzacja emerytur od 1 marca 2024 roku - o ile procent wzrosną emerytury? Kiedy będzie wypłata pierwszych wyższych emerytur? Tabela przedstawia podwyżki emerytur od 1 marca 2024 roku. Ile wynoszą kwoty netto emerytur po waloryzacji?

  Mama 4+ czyli emerytura matczyna w 2024 roku [WYWIAD]

  Mama 4 plus w 2024 roku - to już 5 lat funkcjonowania świadczenia w Polsce. Czy w tym czasie zmieniły się przepisy? Jakie warunki należy spełnić, aby otrzymać RSU? Ile wynosi rodzicielskie świadczenie uzupełniające do końca lutego, a ile od 1 marca 2024 roku? Jakie dokumenty dołączyć do wniosku? Czy na emeryturze matczynej można pracować? Czy ojcowie pobierają emeryturę matczyną? Na te i inne pytania odpowiada rzecznik ZUS województwa dolnośląskiego Iwoną Kowalską-Matis

  Nie możesz pójść do ZUS i załatwić sprawy? Możesz wysłać pełnomocnika. Trzeba tylko wypełnić formularz ZUS PEL

  Za pomocą formularza ZUS PEL klienci Zakładu Ubezpieczeń Społecznych mogą udzielić pełnomocnictwa do załatwiania swoich spraw. Formularz można pobrać ze strony internetowej www.zus.pl lub z PUE ZUS. Druk jest także dostępny w każdej placówce ZUS.

  W styczniu 2024 r. wzrosło bezrobocie w Polsce! Czy to jest wzrost sezonowy?

  Wzrosło bezrobocie w Polsce. W styczniu stopa bezrobocia wyniosła 5,4%. W grudniu 2023 r. bezrobocie wynosiło 5,1%, a w listopadzie 5,0%.

  REKLAMA

  W całej UE około 11 mln osób zatrudnionych jest w ramach platform internetowych. Trwa kampania BHP w cyfrowym świecie pracy

  W całej UE około 11 mln osób zatrudnionych jest w ramach platform internetowych. To zarządzanie pracą przez sztuczną inteligencję może mieć ogromny wpływ na jakość świadczonej pracy, jej ilość jak i utratę. Świat pracy i rynek się zmieniają - ale w tym wszystkim najważniejszy jest człowiek, nie kapitał. Konieczne jest więc budowanie wiedzy, doświadczenia i zaufania przez informowanie pracowników i zasięganie ich opinii oraz umożliwienie im udziału w projektowaniu i wdrażaniu technologii i systemów cyfrowych w nowej postindustrialnej erze pracy. „Bezpieczeństwo i zdrowie w pracy dotyczy każdego. Jest dobre dla ciebie. Dobre dla firmy” – tak głosi kampania „Bezpieczeństwo pracy w świecie cyfrowym”, która jest prowadzona w latach 2023-2025. Kampania odbywa się w ramach projektu Europejskiej Agencji Bezpieczeństwa i Zdrowia w Pracy.

  Ukraińcy będą przebywać legalnie w Polsce do 30 czerwca 2024 r. Weszła w życie nowelizacja ustawy o pomocy obywatelom Ukrainy

  Pobyt w Polsce obywateli Ukrainy, którzy przybyli w związku z wojną prowadzoną w tym kraju będzie uznawany za legalny do 30 czerwca 2024 r. To zmiana, jaką wprowadziła nowelizacja ustawy o pomocy obywatelom Ukrainy. Nowelizacja obowiązuje od 22 lutego. 

  Nie na każdej uczelni podwyżki o 30%. Na publicznej adiunkt zarabia 6840 zł a na niepublicznej często otrzymuje tylko minimalną krajową 4242 zł!

  Nawet ponad 2500 zł może wynosić różnica w zarobkach doktora, który jest zatrudniony na stanowisku adiunkta na uczelni niepublicznej, w stosunku do doktora - adiunkta, który jest zatrudniony na uczelni publicznej i po podwyżkach zarabia minimalnie 6840 zł. Mało kto wie, że podwyżki wynagrodzeń na uczelniach o 30% nie dotyczą uczelni niepublicznych. Wyższe wynagrodzenie, zgodnie z nowym rozporządzeniem otrzymują tylko pracownicy uczelni publicznych. 

  23 lutego Ogólnopolski Dzień Walki z Depresją. Czym jest depresja?

  W dniu 23 lutego przypada Ogólnopolski Dzień Walki z Depresją. Depresję można i powinno się leczyć. Wiele polskich pracowników zmaga się jednak z problem zwolnienia lekarskiego i uznania depresji za chorobę zawodową - bo takową ona nie jest. 

  REKLAMA

  Jak uzyskać świadczenie wspierające z ZUS: wnioski, terminy, kwoty

  Świadczenie wspierające jest formą pomocy dla osób niepełnosprawnych. W 2024 r. świadczenie dostępne jest dla osób z niepełnosprawnościami z najwyższymi poziomami potrzeby wsparcia, tj. od 87 do 100 punktów. Jak wygląda procedura uzyskania świadczenia wspierającego?

  28 lutego 2024 r. upływa termin przekazania ubezpieczonym informacji ZUS IMIR

  Płatnicy składek są zobowiązani do sporządzenia informacji rocznej (ZUS IMIR) dotyczącej ubezpieczonych, za których w 2023 r. rozliczali składki na ubezpieczenia społeczne i ubezpieczenie zdrowotne. Ww. informację należy przekazać ubezpieczonym do 28 lutego 2024 r.

  REKLAMA