reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Kadry > ZUS > Opłacanie składek > Odsetki za zwłokę od spóźnionych składek ZUS

Odsetki za zwłokę od spóźnionych składek ZUS

Od nieterminowo opłaconych składek na ubezpieczenia społeczne, ubezpieczenie zdrowotne, Fundusz Pracy i Fundusz Gwarantowanych Świadczeń Pracowniczych oraz Fundusz Emerytur Pomostowych trzeba zapłacić odsetki za zwłokę. Stawka odsetek jest taka sama jak odsetek od zaległości podatkowych (aktualnie 14,5 % w skali roku). ZUS wyjaśnia jak te odsetki obliczyć.

Zasady ogólne liczenia odsetek za zwłokę

Gdy nie dotrzymasz ustawowego terminu opłacenia składek musisz pamiętać, że skutkować to może koniecznością zwiększenia wpłacanej po terminie kwoty o należne odsetki za zwłokę.

Dlatego trzeba:

  •  wyliczyć i zaokrąglić kwotę odsetek za zwłokę, odrębnie za każdy miesiąc,
  •  sprawdzić, czy są one należne do zapłaty (tj. czy nie są niższe niż 6,60 zł),
  •  wyliczyć łączną kwotę do zapłaty – suma składek i odsetek, za każdy miesiąc.

Chcesz otrzymywać więcej aktualnych informacji? Zapisz się na newsletter

Trzeba też pamiętać, że:

  1.  odsetki należy opłacić łącznie z nieterminowo opłacanymi składkami (jednym przelewem) za dany okres, za który zalegasz z opłaceniem składek, ale odrębnie na poszczególne rachunki,
  2.  nie można najpierw opłacić po terminie samych składek, a po jakimś czasie dokonać dopłaty na pokrycie samych odsetek.

Odsetki są należne zawsze, gdy składki są opłacane po terminie. Wyjątkiem jest sytuacja, gdy od zaległości z tytułu składek za dany miesiąc, wyliczona kwota odsetek jest poniżej ustawowo określonej kwoty, wynoszącej aktualnie 6,60 zł. A zatem, gdy opłacasz należne składki z opóźnieniem i okaże się, że wyliczone na dzień wpłaty zaległości odsetki wyniosą 6,50 zł czy nawet 6,59 zł, to nie masz obowiązku zwiększenia wpłaty o odsetki.

Nie są należne odsetki za zwłokę gdy wyliczona przed zaokrągleniem kwota od zaległości z tytułu składek za dany okres rozliczeniowy, jest poniżej kwoty 6,60 zł.

Tabela odsetek od zaległości podatkowych i ubezpieczeniowych

Odsetki za zwłokę są należne za okres:

1.  od dnia następnego po dniu terminu płatności składek (w sytuacji, gdy termin płatności przypada na dzień wolny od pracy (sobota, niedziela, święta) terminem płatności jest pierwszy dzień przypadający po tym dniu (dniach);

Przykładowo termin płatności składek za marzec 2011 r. przypadał na 10.04.2011r. (niedziela), faktyczny termin płatności przypadał więc na 11.04.2011 r. Zatem odsetki od opłaconych po terminie składek za marzec 2011 r. należne są za okres od 12.04.2011 r.

2. do dnia zapłaty należności włącznie, przy czym za dzień zapłaty, uważa się dzień obciążenia rachunku bankowego płatnika, a nie dzień złożenia dyspozycji zapłaty składek w banku, w którym jest prowadzony twój rachunek lub na Poczcie do Banku Pocztowego.

Kalkulator odsetek podatkowych

Możliwość zastosowania obniżonej stawki odsetek za zwłokę w wysokości 75% obowiązującej stawki

Możliwość zastosowania obniżonej stawki odsetek za zwłokę została wprowadzona od 1 stycznia 2009 r.

Stawka obniżonych odsetek wynosi 75% obowiązującej stawki, po zaokrągleniu do dwóch miejsc po przecinku, według zasady matematycznej (przykładowo: od 10.05.2012r. obowiązująca stawka odsetek wynosi 14,5 %, obniżona stawka odsetek wynosi 10,88%).

Można skorzystać z uprawnienia do opłacenia odsetek za zwłokę w obniżonej wysokości, gdy opłacana zaległość wynika ze złożonej korekty deklaracji rozliczeniowej sporządzonej z własnej inicjatywy płatnika (a nie jest efektem zawiadomienia terenowej jednostki organizacyjnej ZUS lub wynikiem przeprowadzonej przez inspektorów ZUS kontroli).

Ponadto trzeba spełnić dodatkowe warunki:

  •  złożyć we właściwej TJO ZUS pisemne uzasadnienie przyczyn składania korekty, wskazujące obiektywne przyczyny konieczności jej złożenia,
  •  najpóźniej w ciągu 7 dni od dnia złożenia korekty, zapłacić zaległość w kwocie pokrywającej różnice składek wynikające ze składanej korekty wraz z należnymi (obliczonymi według obniżonej stawki) odsetkami.

Forum Kadry

reklama

Czytaj także

Narzędzia kadrowego

reklama
reklama

POLECANE

reklama

KORONAWIRUS A PRAWO PRACY

reklama

Ostatnio na forum

reklama

Wszystko co musisz wiedzieć o PPK

reklama

Eksperci portalu infor.pl

PPW Group

PPW Group łączy wiedzę o rynku nieruchomości i marketingu inwestycji deweloperskich.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama